Zasady podziału zysku, pokrywanie strat oraz finansowanie środków obrotowych w przedsiębiorstwach nadzorowanych przez zarządy budownictwa, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH ORAZ MINISTRA FINANSÓW
z dnia 16 września 1959 r.
w sprawie zasad podziału zysku, pokrywania strat oraz finansowania środków obrotowych w przedsiębiorstwach nadzorowanych przez zarządy budownictwa, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Na podstawie § 6 pkt 1 i 2 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99) oraz § 12 ust. 2 i § 32 uchwały nr 392 Rady Ministrów z dnia 13 października 1958 r. w sprawie zasad podziału zysku, różnic wyrównawczych, pokrywania strat, finansowania środków obrotowych, inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach przemysłu oraz zasad gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłu na 1959 r. (Monitor Polski Nr 88, poz. 491) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "przedsiębiorstwach", należy przez to rozumieć przedsiębiorstwa budowlano-montażowe oraz inne przedsiębiorstwa ściśle z nimi współpracujące, nadzorowane przez zarządy budownictwa, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  2.
W przedsiębiorstwach objętych niniejszym zarządzeniem stosuje się przepisy uchwały nr 392 Rady Ministrów z dnia 13 października 1958 r. w sprawie zasad podziału zysku, różnic wyrównawczych, pokrywania strat, finansowania środków obrotowych, inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach przemysłu oraz zasad gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłu na 1959 r. (Monitor Polski Nr 88, poz. 491) z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów niniejszego zarządzenia.
§  3.
1.
W przedsiębiorstwach budowlano-montażowych normatyw środków obrotowych pokrywa się do wysokości 75% środkami własnymi i pasywami stałymi, pozostałe 25% podlega sfinansowaniu kredytem normatywnym.
2.
Termin, na który zostanie dokonane początkowe rozliczenie według zasad przewidzianych w ust. 1, ustala się na dzień 30 czerwca 1959 r.
3.
Nadwyżki własnych i zrównanych z własnymi środków obrotowych, które na dzień 30 czerwca 1959 r. wystąpią w przedsiębiorstwach w wyniku rozliczenia, o którym mowa w ust. 2, podlegają odprowadzeniu na zablokowane, oprocentowane rachunki przedsiębiorstw w banku finansującym.
4.
Niedobory środków obrotowych, które na dzień 30 czerwca 1959 r. wystąpią w przedsiębiorstwach w wyniku rozliczenia, o którym mowa w ust. 2, pokryje bank finansujący dodatkowym kredytem normatywnym (niezależnie od kredytu normatywnego, o którym mowa w ust. 1), spłacalnym ze środków funduszu rozwoju przedsiębiorstw.
§  4.
Zasadę normatywów średniorocznych, obowiązującą w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych na podstawie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 lutego 1959 r. w sprawie zasad normowania środków obrotowych i ustalania pasywów stałych w państwowych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych i geologicznych (Monitor Polski Nr 22, poz. 99), rozciąga się na wszystkie przedsiębiorstwa objęte niniejszym zarządzeniem.
§  5.
Jeżeli przedsiębiorstwu nie są potrzebne środki na fundusz rozwoju wobec trwałego zmniejszenia jego zadań produkcyjnych, zarząd budownictwa może przejąć nadwyżkę środków obrotowych stwierdzoną na początku roku przeznaczając ją na fundusz rezerwowy zarządu.
§  6.
1.
Fundusz rezerwowy tworzy się w Ministerstwie Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz w podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zarządach budownictwa.
2.
Fundusz rezerwowy Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych tworzy się w ramach kwoty określonej w planie finansowym resortu z części zysku przedsiębiorstw.
3.
Fundusze rezerwowe zarządów budownictwa są tworzone z następujących źródeł:
1)
z 40% części zysku nieprawidłowego oraz niezależnego od działalności przedsiębiorstw, ustalonego w wyniku weryfikacji, o której mowa w § 7 uchwały nr 392 Rady Ministrów z dnia 13 października 1958 r. powołanego w § 2,
2)
z niewykorzystanych dotacji podmiotowych,
3)
ze środków pozostających na rachunku rozliczeń zarządów po dokonaniu rozliczeń z budżetem,
4)
z pozostałości środków przeznaczonych na utrzymanie zarządów po zakończeniu roku gospodarczego,
5)
z pozostałości środków przeznaczonych na nagrody dla pracowników umysłowych, zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, po rozliczeniu nagród za rok gospodarczy,
6)
z przejętych przez zarządy nadwyżek środków obrotowych stosownie do przepisów § 5.
4.
Ministerstwo może przyznawać zarządom budownictwa środki na fundusz rezerwowy z części zysku przedsiębiorstw, przypadającej zgodnie z przepisem ust. 2 na fundusz rezerwowy Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1959 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.83.443

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady podziału zysku, pokrywanie strat oraz finansowanie środków obrotowych w przedsiębiorstwach nadzorowanych przez zarządy budownictwa, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
Data aktu: 16/09/1959
Data ogłoszenia: 10/10/1959
Data wejścia w życie: 10/10/1959, 01/04/1959