Ustalenie i ogłoszenie statutu stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 września 1959 r.
w sprawie ustalenia i ogłoszenia statutu stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy".

Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 1959 r. w sprawie uznania "Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego" za stowarzyszenie wyższej użyteczności (Dz. U. Nr 42, poz. 263) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się i ogłasza statut stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy", stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT SPOŁECZNEGO KOMITETU PRZECIWALKOHOLOWEGO

Rozdział I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Stowarzyszenie "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy", zwane w dalszych paragrafach statutu "Komitetem", jest Stowarzyszeniem wyższej użyteczności i posiada osobowość prawną.
§  2.
Terenem działalności Komitetu jest obszar Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  3.
Siedzibą organów naczelnych Komitetu jest m.st. Warszawa.
§  4.
Komitet może utrzymywać stosunki z Międzynarodową Unią Przeciwko Alkoholizmowi oraz z innymi międzynarodowymi lub działającymi na terytorium innych państw organizacjami przeciwalkoholowymi.

Rozdział  II.

Cel i środki działania.

§  5.
Komitet jest ogólnopolską organizacją społeczną, która skupia wysiłki całego społeczeństwa dla zwalczania alkoholizmu i w tym celu inicjuje i koordynuje:
a)
pracę nad uświadomieniem społeczeństwa o szkodliwości alkoholizmu,
b)
organizowanie społeczeństwa do zwalczania alkoholizmu,
c)
badanie danych dotyczących alkoholizmu, a w szczególności produkcji, sprzedaży i spożywania alkoholu,
d)
wnioski i projekty zmierzające do zwalczania alkoholizmu i przedstawia je władzom państwowym i organom administracji państwowej,
e)
kontrolę społeczną akcji przeciwalkoholowej.
§  6.
Dla wykonania swych zadań Komitet w szczególności:
a)
inicjuje i koordynuje działalność społecznych organizacji masowych w dziedzinie walki z alkoholizmem oraz instytucji i organizacji społecznych specjalnie utworzonych do walki z alkoholizmem;
b)
współdziała z organami władzy i administracji państwowej, otrzymuje od nich informacje, udziela im opinii i stawia wnioski we wszystkich sprawach dotyczących jego celów;
c)
prowadzi studia nad zagadnieniami alkoholizmu;
d)
przeprowadza badania w zakresie przestrzegania ustawodawstwa o zwalczaniu alkoholizmu;
e)
prowadzi bezpośrednio akcje w dziedzinie walki z alkoholizmem, zwłaszcza w zakresie szerzenia zasad trzeźwości, i współdziała w podobnych akcjach prowadzonych przez inne organizacje;
f)
prowadzi akcje opieki nad osobami, które przechodzą bądź przeszły leczenie odwykowe, oraz nad rodzinami alkoholików.
§  7.
1.
Komitet posiada przywilej wyłączności w zakresie reprezentowania polskiego społecznego ruchu przeciwalkoholowego:
a)
wobec organów władzy i administracji państwowej, instytucji i organizacji społecznych;
b)
wobec wszystkich zwalczających alkoholizm organizacji międzynarodowych lub działających na terytorium innych państw oraz we wszelkich międzynarodowych manifestacjach zwalczania alkoholizmu;
d)
wobec wszystkich instytucji naukowych prowadzących badania nad alkoholizmem, jego zwalczaniem i leczeniem.
2.
Komitet może przekazać uprawnienia określone w ust. 1 niektórym zrzeszonym w komitecie stowarzyszeniom zwalczającym alkoholizm wśród pracowników określonych gałęzi gospodarki narodowej (np. transportu kolejowego, drogowego, wodnego i lotniczego) przez stosowanie środków i metod wynikających ze specyfiki danej gałęzi.

Rozdział  III.

Członkowie, ich prawa i obowiązki.

§  8.
Członkami Komitetu mogą być osoby fizyczne i prawne.
§  9.
Osoby fizyczne przyjmuje do Komitetu prezydium oddziału powiatowego (miejskiego w miastach stanowiących powiat, dzielnicowego w dzielnicach miast wyłączonych z województw) właściwego dla ich miejsca zamieszkania lub pracy, na podstawie pisemnej deklaracji. Od decyzji odmawiającej przyjęcia na członka kandydat może odwołać się w terminie dni 30 do właściwego prezydium oddziału wojewódzkiego (miejskiego w miastach wyłączonych z województw) Komitetu, które rozstrzyga ostatecznie.
§  10.
Osoby prawne przyjmuje do Komitetu:
a)
prezydium oddziału powiatowego (miejskiego w miastach stanowiących powiat), jeżeli działalność ich rozciąga się tylko na dany powiat (miasto stanowiące powiat),
b)
prezydium oddziału wojewódzkiego (miejskiego w miastach wyłączonych z województw), jeżeli działalność ich rozciąga się tylko na dane województwo (miasto wyłączone z województwa),
c)
Zarząd Główny, jeżeli działalność ich rozciąga się na całe Państwo.
§  11.
Od decyzji odmawiającej przyjęcia na członka osoba prawna może odwołać się do właściwego walnego zebrania lub zjazdu.
§  12.
Członkostwo osoby fizycznej ustaje przez:
a)
wystąpienie po uregulowaniu zaległych składek i innych zobowiązań wobec Komitetu;
b)
skreślenie z listy członków z powodu nie usprawiedliwionego zalegania z opłatą składek przez 6 kolejnych miesięcy;
c)
wykluczenie z Komitetu, którego dokonać może prezydium oddziału powiatowego (miejskiego w miastach stanowiących powiat, dzielnicowego w miastach wyłączonych z województw) za niestosowanie się do uchwał i postanowień Komitetu, w razie skazania prawomocnym wyrokiem na karę dodatkową utraty praw publicznych i obywatelskich praw honorowych lub naruszenia osobistym postępowaniem zasad głoszonych przez Komitet; skreślonemu z listy lub wykluczonemu członkowi służy prawo odwołania się w terminie dni 30 od zjazdu wojewódzkiego,
d)
śmierć członka.
§  13.
Członkostwo osoby prawnej ustaje przez wystąpienie z Komitetu albo z mocy uchwały właściwego walnego zebrania lub zjazdu.
§  14.
1.
Członkowi Komitetu przysługują następujące uprawnienia:
a)
prawo brania udziału w zebraniach i zjazdach Komitetu zgodnie z postanowieniami statutu;
b)
czynne i bierne prawo wyborcze w Komitecie;
c)
prawo korzystania ze świadczeń i urządzeń Komitetu.
2.
Członkowie będący osobami prawnymi są reprezentowani przez swych pełnomocnych przedstawicieli.
§  15.
Członek Komitetu ma obowiązek:
a)
brać udział w realizowaniu zadań Komitetu;
b)
stosować się do postanowień statutu, uchwał, regulaminów i innych zarządzeń organów Komitetu;
c)
opłacać regularnie składki członkowskie.

Rozdział  IV.

Organizacja Komitetu.

§  16.
1.
Komitet składa się z oddziałów powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiat lub dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw), z oddziałów wojewódzkich (miejskich w miastach wyłączonych z województw) i głównych organów Komitetu.
2.
W oddziałach powiatowych (miejskich, dzielnicowych) działać mogą koła tworzone bądź na podstawie podziału terytorialnego, bądź na podstawie zgrupowania członków w określonych zakładach pracy lub zawodach, bądź na podstawie innej zasady (np. przy działających stowarzyszeniach).
§  17.
1.
Właściwość terytorialna oddziałów wymienionych w § 16 odpowiada podziałowi administracyjnemu Państwa.
2.
Prezydium wyższego szczebla może zdecydować, iż w dzielnicach niektórych miast wyłączonych z województw nie zostanie utworzony oddział dzielnicowy Komitetu. Funkcje jego spełnia wtedy oddział właściwy dla danego miasta.
§  18.
1.
Uchwały Komitetu zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania, o ile statut nie stanowi inaczej.
2.
W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
§  19.
O terminie walnego zebrania lub zjazdu powinno być na 14 dni przedtem zawiadomione prezydium wyższego szczebla.
§  20.
1.
Prezydia Komitetu, których kadencja się zakończyła, działają do chwili ukonstytuowania się nowo wybranych prezydiów, którym obowiązane są niezwłocznie przekazać czynności, majątek, fundusze i wszystkie urządzenia Komitetu.
2.
Przekazania dokonuje się w formie protokolarnej.
§  21.
Akty prawne i wszystkie zobowiązania wymagają do swej ważności podpisu pod pieczęcią Komitetu dwóch członków właściwego prezydium, w tym przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego.
§  22.
Wszelkie zobowiązania wynikające z gospodarki budżetowej, jak czeki i inne dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę do otrzymania lub wydania środków pieniężnych, podpisują pod pieczęcią Komitetu członek prezydium upoważniony przez prezydium i księgowy.

Rozdział  V.

Oddział powiatowy.

§  23.
W powiecie (mieście stanowiącym powiat lub dzielnicy miasta wyłączonego z województwa) działa oddział powiatowy (miejski, dzielnicowy) Komitetu.
§  24.
Członkami oddziału powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) są wszyscy członkowie Komitetu - osoby fizyczne zamieszkałe na terenie oddziału oraz osoby prawne będące członkami Komitetu, jeżeli na tym terenie działa terenowa jednostka organizacyjna takiej osoby prawnej.
§  25.
Oddział powiatowy (miejski, dzielnicowy) Komitetu wykonuje zadania przewidziane w §§ 5 i 6 na terenie swojej właściwości terytorialnej.
§  26.
Szczegółowy zakres zadań oddziałów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) Komitetu oraz sposób i środki ich realizacji określi regulamin, wydany przez Zarząd Główny.
§  27.
Organami oddziału powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) Komitetu są:
a)
walne zebranie;
b)
prezydium;
c)
komisja rewizyjna.
§  28.
W walnym zebraniu oddziału biorą udział wszyscy członkowie: osoby fizyczne i prawne. Osobę prawną reprezentuje jeden przedstawiciel.
§  29.
1.
Walne zebrania bywają zwyczajne i nadzwyczajne.
2. 1
Walne zebranie zwyczajne odbywa się przynajmniej 1 raz na rok.
3. 2
Walne zebranie nadzwyczajne zwołuje w razie potrzeby prezydium oddziału z własnej inicjatywy, na żądanie jednej trzeciej części liczby członków oddziału, na żądanie komisji rewizyjnej lub na polecenie prezydium wyższego szczebla. Do ważności uchwał walnego zebrania potrzebna jest obecność połowy członków oddziału. Walne zebranie wybiera na 3 lata prezydium oddziału i komisję rewizyjną. Również na 3 lata walne zebranie wybiera 2 przedstawicieli na zjazd wojewódzki.
§  30.
Do zakresu działania walnego zebrania oddziału należy:
a)
wybór prezydium i komisji rewizyjnej;
b)
uchwalanie ogólnego programu prac oddziału, zgodnie z wytycznymi Zjazdu Krajowego i Zarządu Głównego;
c)
zatwierdzanie budżetu i bilansów rocznych;
d)
udzielanie absolutorium ustępującemu prezydium za ubiegły okres jego kadencji po rozpatrzeniu sprawozdania prezydium i komisji rewizyjnej.
§  31.
1.
Prezydium składa się z 7 członków i 3 zastępców wybranych przez walne zebranie. Zastępcy wchodzą w skład prezydium w razie stałego wakansu członka prezydium.
2. 3
Prezydium wybiera na 4 lata przewodniczącego prezydium, wiceprzewodniczącego, sekretarza i skarbnika.
§  32.
Do zakresu działania prezydium należy bezpośrednie kierowanie pracami oddziału.
§  33.
1.
Posiedzenia prezydium odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc.
2.
Do ważności uchwał potrzebna jest obecność 4 członków, w tym przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego.
§  34.
Prezydium może powoływać komisje do określonych zadań.
§  35. 4
W razie potrzeby i możności finansowej prezydium władne jest korzystać z pomocy płatnych pracowników.
§  36.
1.
Komisja rewizyjna składa się z 3 członków i 2 zastępców wybranych przez walne zebranie. Komisja wybiera przewodniczącego. Do ważności uchwał komisji potrzebna jest obecność 3 osób (członków lub zastępców).
2.
Komisja rewizyjna kontroluje gospodarkę finansową oddziału i składa walnemu zebraniu wnioski w sprawie udzielenia prezydium absolutorium.
§  37.
1.
Członkowie oddziału bądź to zamieszkali w jednej miejscowości, bądź to pracujący w jednym zakładzie pracy lub zawodzie, bądź też łączący walkę z alkoholizmem z inną działalnością społeczną - mogą łączyć się w koła pracujące zgodnie z regulaminem nadanym im przez walne zebranie oddziału. Powstanie koła wymaga uchwały prezydium oddziału.
2.
Koło wybiera swego przewodniczącego. Działalność koła podlega nadzorowi prezydium oddziału. Rozwiązanie koła następuje wskutek uchwały koła lub walnego zebrania oddziału.

Rozdział  VI.

Oddział wojewódzki.

§  38.
W każdym województwie (mieście wyłączonym z województwa) działa oddział wojewódzki (miejski) Komitetu.
§  39.
Oddział wojewódzki Komitetu wykonuje zadania przewidziane w §§ 5 i 6 na terenie swej właściwości terytorialnej.
§  40.
Szczegółowy zakres zadań oddziałów wojewódzkich Komitetu oraz sposób i środki ich realizacji określi regulamin, wydany przez Zarząd Główny.
§  41.
Organami oddziału wojewódzkiego Komitetu są:
a)
zjazd wojewódzki;
b)
prezydium;
c)
komisja rewizyjna.
§  42.
1.
Zjazdy wojewódzkie bywają zwyczajne i nadzwyczajne.
2. 5
Zjazd wojewódzki zwyczajny odbywa się co najmniej raz na 3 lata.
3.
Zjazd wojewódzki nadzwyczajny zwołuje w razie potrzeby prezydium oddziału z własnej inicjatywy, na żądanie jednej trzeciej części liczby członków zjazdu, żądanie komisji rewizyjnej lub na polecenie Zarządu Głównego.
4.
Do ważności uchwał zjazdu wojewódzkiego potrzebna jest obecność połowy członków uprawnionych do brania udziału w zjeździe wojewódzkim. W razie braku przewidzianej liczby członków zjazd odbywa się w drugim terminie z góry ustalonym przez prezydium i wówczas powzięte uchwały są prawomocne bez względu na liczbę obecnych.
5. 6
Zjazd wojewódzki wybiera na 3 lata prezydium oddziału i komisję rewizyjną. Również na 3 lata zjazd wojewódzki wybiera 2 przedstawicieli na Zjazd Krajowy Komitetu.
§  43.
W zjeździe wojewódzkim biorą udział przedstawiciele oddziałów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) Komitetu po dwóch z każdego oddziału oraz po jednym przedstawicielu osób prawnych będących członkami Komitetu, jeżeli na terenie oddziału działa jednostka organizacyjna takiej osoby prawnej.
§  44.
Do zakresu działania wojewódzkiego zjazdu należy:
a)
wybór prezydium oraz komisji rewizyjnej;
b)
uchwalanie ogólnego programu prac oddziału zgodnie z wytycznymi Zjazdu Krajowego i Zarządu Głównego;
c)
zatwierdzanie budżetu i bilansów rocznych;
d)
zatwierdzanie sprawozdań z działalności prezydium.
§  45.
1.
Prezydium składa się z 9 członków i 4 zastępców wybranych przez zjazd wojewódzki. Zastępcy wchodzą w skład prezydium w razie stałego wakansu członka prezydium.
2. 7
Prezydium wybiera na 3 lata przewodniczącego prezydium, wiceprzewodniczącego, sekretarza i skarbnika.
§  46.
Do zakresu działania prezydium należy ogólne kierowanie pracami oddziału, uchwalanie regulaminów, opieka nad działalnością wszystkich oddziałów niższych szczebli na terenie właściwości oddziału oraz zawieszanie uchwał organów tych oddziałów, jeżeli są sprzeczne z celami Komitetu lub niezgodne ze statutem. Ostateczną decyzję w sprawie zawieszonej uchwały wydaje najbliższy zjazd wojewódzki.
§  47.
Posiedzenia prezydium odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż dwa razy na miesiąc. Do ważności uchwał potrzebna jest obecność 5 członków prezydium, w tym przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego.
§  48.
Prezydium może powoływać komisje do określonych celów.
§  49.
1.
Przewodniczący prezydium korzysta w swej pracy z pomocy biura. Kierownik biura jest pracownikiem na etacie Zarządu Głównego. Powołuje go i odwołuje sekretarz generalny Zarządu Głównego w porozumieniu z przewodniczącym prezydium oddziału wojewódzkiego.
2. 8
W razie potrzeby i możności finansowej prezydium władne jest korzystać z pomocy płatnych pracowników.
§  50.
1.
Komisja rewizyjna składa się z 3 członków i 2 zastępców wybranych przez zjazd wojewódzki. Komisja wybiera przewodniczącego. Do ważności uchwał komisji potrzebna jest obecność 3 osób (członków lub zastępców).
2.
Komisja rewizyjna kontroluje gospodarkę finansową oddziału i przedstawia zjazdowi wojewódzkiemu wnioski w przedmiocie udzielenia prezydium absolutorium.

Rozdział  VII.

Główne organy Komitetu.

§  51.
Naczelnym organem Komitetu jest Zjazd Krajowy.
§  52.
Organami wykonawczymi Zjazdu Krajowego Komitetu są:
a)
Zarząd Główny;
b)
Główna Komisja Rewizyjna.
§  53.
W Zjeździe Krajowym udział biorą przedstawiciele oddziałów wojewódzkich (miejskich w miastach wyłączonych z województw) Komitetu po 2 z każdego oddziału oraz po jednym przedstawicielu osób prawnych działających na terenie całego kraju, będących członkami Komitetu.
§  54.
1.
Zjazdy Krajowe bywają zwyczajne i nadzwyczajne.
2. 9
Zjazd Krajowy zwyczajny odbywa się co najmniej raz na 3 lata.
3.
Zjazd Krajowy nadzwyczajny zwołuje w razie potrzeby Zarząd Główny z własnej inicjatywy, na żądanie jednej trzeciej części liczby członków Zjazdu Krajowego, na żądanie Komisji Rewizyjnej.
4.
Do ważności uchwał Zjazdu Krajowego potrzebna jest obecność połowy członków uprawnionych do brania udziału w Zjeździe Krajowym. W razie braku przewidzianej liczby członków Zjazd odbywa się w drugim terminie z góry ustalonym przez Zarząd Główny i wówczas powzięte uchwały są prawomocne bez względu na liczbę obecnych.
5. 10
Zjazd Krajowy wybiera na 3 lata organy wykonawcze Zjazdu.
§  55.
Do zakresu działania Zjazdu Krajowego należy:
a)
wybór Zarządu Głównego oraz Głównej Komisji Rewizyjnej;
b)
uchwalanie wytycznych prac Komitetu;
c)
ustalanie wysokości składki członkowskiej;
d)
zatwierdzanie budżetu i bilansów rocznych;
e)
zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu Głównego;
f)
udzielanie Zarządowi Głównemu absolutorium z jego działalności ogólnej i finansowej;
g)
podejmowanie uchwał w przedmiocie zmiany statutu i rozwiązania Komitetu;
h)
rozstrzyganie wszelkich sporów związanych z przynależnością do Komitetu.
§  56. 11
1.
Zarząd Główny składa się z 35 członków i 10 zastępców wybranych przez Zjazd Krajowy na 3 lata. Zastępcy wchodzą w skład Zarządu Głównego w razie opróżnienia stanowiska członka Zarządu Głównego.
2.
Zarząd Główny wybiera na 3 lata prezydium w składzie: przewodniczący, 2 wiceprzewodniczących, sekretarz generalny i jego zastępca oraz trzej członkowie.

c.

3.
Posiedzenia Zarządu Głównego odbywają się co najmniej 2 razy w roku. Do ważności uchwał potrzebna jest obecność 15 członków, w tym przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego oraz sekretarza generalnego lub jego zastępcy.
§  57.
1.
Do zakresu działania Zarządu Głównego należy ogólny kierunek prac Komitetu, uchwalanie regulaminów, uchwalanie projektów budżetów, bilansów, sprawozdań, czuwanie nad wykonywaniem uchwał Zjazdu Krajowego, kontrola nad działalnością sekretarza generalnego, oddziałów Komitetu oraz zawieszanie uchwał tych oddziałów, jeżeli są sprzeczne z celami Komitetu lub niezgodne ze statutem. Ostateczną decyzję w sprawie zawieszonej uchwały wydaje najbliższy Zjazd Krajowy.
2.
Zarząd Główny powołuje Radę Społeczno-Naukową Komitetu jako organ doradczy i opiniodawczy w sprawach badań nad alkoholizmem, nadając jej regulamin, który określi skład Rady, sposób powoływania i odwoływania jej członków oraz sposób prowadzenia jej prac.
3. 12
W czasie pomiędzy posiedzeniami Zarządu Głównego funkcje jego pełni prezydium. Posiedzenia prezydium odbywają się nie rzadziej niż raz na miesiąc. Do ważności uchwał potrzebna jest obecność 5 członków, w tym przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego oraz sekretarza generalnego lub jego zastępcy.
§  58.
1.
Sekretarz generalny i jego zastępca są pracownikami Zarządu Głównego.
2.
Sekretarz generalny kieruje wykonywaniem prac Zarządu Głównego, opiekuje się pracą oddziałów terenowych, przyjmuje i zwalnia pracowników Zarządu Głównego oraz kierowników biur oddziałów wojewódzkich (miejskich).
§  59.
1.
Główna Komisja Rewizyjna składa się z 5 członków i 3 zastępców wybranych przez Zjazd Krajowy, Komisja wybiera przewodniczącego. Do ważności uchwał Komisji potrzebna jest obecność 5 osób (członków lub zastępców).
2.
Do zakresu działania Komisji należy kontrola gospodarki finansowej Komitetu i składanie Zjazdowi Krajowemu wniosków w przedmiocie udzielenia Zarządowi Głównemu absolutorium.

Rozdział  VIII.

Majątek Komitetu.

§  60.
Majątek Komitetu stanowią jego fundusze oraz nieruchomości i ruchomości.
§  61.
Na fundusze Komitetu składają się:
a)
składki członkowskie;
b)
ofiary, zapisy, darowizny itp.;
c)
dochody z nieruchomości i zakładów prowadzonych przez Komitet;
d)
dochody z imprez urządzanych przez Komitet;
e)
dotacje państwowe.

Rozdział  IX.

Zmiany statutu i likwidacja Komitetu.

§  62.
Uchwała Zjazdu Krajowego Komitetu w sprawie zmiany statutu i likwidacji Komitetu zapada większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do brania udziału w Zjeździe Krajowym.
§  63. 13
Nadzór nad Komitetem sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.

Rozdział  X.

Przepis przejściowy.

§  64.
Organizację stowarzyszenia porucza się Głównemu Społecznemu Komitetowi Przeciwalkoholowemu w Warszawie.
1 Załącznik § 29 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie ustalenia i ogłoszenia zmian w statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy". (M.P.62.80.372) z dniem 9 listopada 1962 r.
2 Załącznik § 29 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie ustalenia i ogłoszenia zmian w statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy". (M.P.62.80.372) z dniem 9 listopada 1962 r.
3 Załącznik § 31 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie ustalenia i ogłoszenia zmian w statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy". (M.P.62.80.372) z dniem 9 listopada 1962 r.
4 Załącznik § 35 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie ustalenia i ogłoszenia zmian w statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy". (M.P.62.80.372) z dniem 9 listopada 1962 r.
5 Załącznik § 42 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie ustalenia i ogłoszenia zmian w statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy". (M.P.62.80.372) z dniem 9 listopada 1962 r.
6 Załącznik § 42 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie ustalenia i ogłoszenia zmian w statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy". (M.P.62.80.372) z dniem 9 listopada 1962 r.
7 Załącznik § 45 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie ustalenia i ogłoszenia zmian w statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy". (M.P.62.80.372) z dniem 9 listopada 1962 r.
8 Załącznik § 49 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie ustalenia i ogłoszenia zmian w statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy". (M.P.62.80.372) z dniem 9 listopada 1962 r.
9 Załącznik § 54 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) zarządzenia z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie ustalenia i ogłoszenia zmian w statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy". (M.P.62.80.372) z dniem 9 listopada 1962 r.
10 Załącznik § 54 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) zarządzenia z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie ustalenia i ogłoszenia zmian w statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy". (M.P.62.80.372) z dniem 9 listopada 1962 r.
11 Załącznik § 56 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie ustalenia i ogłoszenia zmian w statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy". (M.P.62.80.372) z dniem 9 listopada 1962 r.
12 Załącznik § 57 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie ustalenia i ogłoszenia zmian w statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy". (M.P.62.80.372) z dniem 9 listopada 1962 r.
13 Załącznik § 63 zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 2 listopada 1962 r. w sprawie ustalenia i ogłoszenia zmian w statucie stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy". (M.P.62.80.372) z dniem 9 listopada 1962 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.82.432

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie i ogłoszenie statutu stowarzyszenia wyższej użyteczności "Społeczny Komitet Przeciwalkoholowy".
Data aktu: 12/09/1959
Data ogłoszenia: 05/10/1959
Data wejścia w życie: 05/10/1959