Zakres zakładania urządzeń odbiorczych w budynkach objętych powszechną elektryfikacją wsi i osiedli.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 8 maja 1959 r.
w sprawie zakresu zakładania urządzeń odbiorczych w budynkach objętych powszechną elektryfikacją wsi i osiedli.

Na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 28 czerwca 1950 r. o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli (Dz. U. z 1954 r. Nr 32, poz. 135) zarządza się, co następuje:
§  1.
W objętych planem elektryfikacji rolnictwa państwowych gospodarstwach rolnych, w państwowych ośrodkach maszynowych oraz w gospodarstwach zespołowych spółdzielni produkcyjnych (tzw. spółdzielczych ośrodkach gospodarczych) wykonane zostaną urządzenia odbiorcze w pełnym zakresie, uwzględniającym wszelkie potrzeby gospodarcze tych obiektów, zgodnie z zatwierdzoną przez właściwy organ dokumentacją projektowo-kosztorysową.
§  2.
1. 1
Powszechna elektryfikacja we wsiach i osiedlach w zakresie wyposażenia budynków w urządzenia elektryczne obejmuje w budynkach stanowiących własność osób będących właścicielami lub użytkownikami gospodarstw rolnych, w zależności od przychodu szacunkowego tych gospodarstw, wykonanie następujących urządzeń:
1)
według I standardu (przy przychodzie szacunkowym gospodarstwa do 18.390 zł):

2 punkty świetlne w mieszkaniu,

1 gniazdko wtykowe w mieszkaniu

lub na żądanie uprawnionego:

1 punkt świetlny w mieszkaniu,

1 gniazdko wtykowe w mieszkaniu,

1 punkt świetlny w zabudowaniach gospodarskich;

2)
według II standardu (przy przychodzie szacunkowym gospodarstwa od 18.391 zł do 33.400 zł):

2 punkty świetlne w mieszkaniu,

1 gniazdko wtykowe w mieszkaniu,

1 punkt świetlny w zabudowaniach gospodarskich;

3)
według III standardu (przy przychodzie szacunkowym gospodarstwa powyżej 33.400 zł):

3 punkty świetlne w mieszkaniu,

1 gniazdko wtykowe w mieszkaniu,

1 punkt świetlny w zabudowaniach gospodarskich.

2.
Elektryfikacja budynków stanowiących osobistą własność członków spółdzielni produkcyjnych obejmuje zakres określony w ust. 1 pkt 1 (standard I).
3.
Za przychód szacunkowy w rozumieniu ust. 1 uważa się przychód szacunkowy gospodarstwa rolnego ustalony dla celów wymiaru podatku gruntowego za drugi rok wstecz przed rokiem kalendarzowym przystąpienia do prac elektryfikacyjnych w danej wsi lub osiedlu.
§  3.
1.
W obiektach nierolniczych położonych we wsiach i osiedlach objętych planem elektryfikacji rolnictwa wykonane zostaną urządzenia elektryczne zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 395 z dnia 4 października 1951 r. w sprawie elektryfikowania obiektów nierolniczych w ramach elektryfikacji wsi i osiedli (Biuletyn PKPG z 1951 r. Nr 29, poz. 296 i z 1952 r. Nr 25, poz. 117).
2. 2
W budynkach nie objętych przepisami ust. 1 oraz § 2 wykonane zostaną urządzenia elektryczne według standardu przysługującego w grupie przychodowości, do której właściciel budynku został zaliczony na podstawie zasad ustalonych odrębnymi przepisami w sprawie opłat elektryfikacyjnych pobieranych przy powszechnej elektryfikacji wsi.
§  4.
1-4. 3
(skreślone).
5.
Za przyłącze uważa się przelot od słupa linii napowietrznej do izolatorów na stojaku lub na ścianie budynku o długości w zasadzie nie większej niż 35 m, a w przypadku sieci kablowej - odcinek kabla przyłączowego o długości w zasadzie nie większej niż 10 m.
6-7. 4
(skreślone).
8.
Nie należy obejmować powszechną elektryfikacją budynków, których stan techniczny nie zapewnia bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej. Budynki te powinny być jednak uwzględniane przy obliczaniu przekroju sieci.
§  5.
1.
Urządzenia odbiorcze nie objęte zakresem określonym w § 2 ust. 1 (pozastandardowe) będą wykonywane łącznie z przeprowadzeniem powszechnej elektryfikacji wsi lub osiedla na podstawie wniosków zgłoszonych przez zainteresowane osoby do terytorialnie właściwych przedsiębiorstw elektryfikacji rolnictwa. Wnioski te powinny być zgłoszone w ciągu 2 tygodni po ogłoszeniu przez przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej zarządzenia o elektryfikacji danej wsi lub osiedla.
2.
Osoby zgłaszające wnioski o wykonanie pozastandardowych urządzeń odbiorczych obowiązane są wpłacić przed rozpoczęciem robót w danej wsi lub osiedlu w sposób wskazany przez terenowo właściwe przedsiębiorstwo elektryfikacji rolnictwa pełną należność za te urządzenia, ustaloną według obowiązujących cenników.
3.
Prawo zgłoszenia wniosków o wykonanie pozastandardowych urządzeń odbiorczych przysługuje również najemcom pomieszczeń mieszkalnych.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1962 r. (M.P.62.35.172) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1964 r.
2 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 10 marca 1973 r. (M.P.73.13.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 marca 1973 r.
3 § 4 ust. 1-4 skreślone przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 marca 1973 r. (M.P.73.13.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 marca 1973 r.
4 § 4 ust. 6-7 skreślone przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 10 marca 1973 r. (M.P.73.13.82) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 marca 1973 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.72.382

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres zakładania urządzeń odbiorczych w budynkach objętych powszechną elektryfikacją wsi i osiedli.
Data aktu: 08/05/1959
Data ogłoszenia: 22/08/1959
Data wejścia w życie: 22/08/1959