Warunki i tryb przejęcia niektórych budynków spółdzielni mieszkaniowych na własność Państwa i zasady rozliczeń z tego tytułu.

UCHWAŁA NR 140
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 maja 1958 r.
w sprawie warunków i trybu przejęcia niektórych budynków spółdzielni mieszkaniowych na własność Państwa i zasad rozliczeń z tego tytułu.

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych (Dz. U. Nr 31, poz. 131) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Przejęciu na własność Państwa w trybie i na warunkach niniejszej uchwały podlegają następujące budynki objęte wykazami nr 1 i 2, stanowiącymi załączniki do uchwały nr 484 Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1957 r. w sprawie ustalenia wykazów budynków spółdzielni mieszkaniowych podlegających przejęciu na własność Państwa:
1)
Spółdzielni Mieszkaniowej "domy Aleja Szucha nr 2 i nr 4", Warszawa, Al. I Armii Wojska Polskiego 2 i 4,
2)
Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "Własna Strzecha", Warszawa, ul. Chocimska 28 róg Klonowej 5,
3)
Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "Nasza Własność", Warszawa, ul. Filtrowa róg Raszyńskiej,
4)
Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej Pracowników Państwowych, Warszawa, ul. Grójecka 104,
5)
Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "II Osiedle Wojskowe", Warszawa, ul. Filtrowa 65, ul. Górnickiego 3, ul. Warszewickiego 4, ul. Dantyszka 2,
6)
Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "Architektoniczna", Warszawa, ul. Korzeniowskiego 5, ul. Glogera 3,
7)
Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "Wspólna Ostoja", Warszawa, ul. Filtrowa 67.
§  2.
1.
Przejęcie na własność Państwa budynków, o których mowa w § 1, następuje za odszkodowaniem polegającym na przekazaniu odpowiedniego budynku zamiennego albo za odszkodowaniem pieniężnym. Za zgodą zainteresowanych spółdzielni jeden budynek może być przekazany dwu lub więcej spółdzielniom.
2.
Podstawę do ustalenia wysokości odszkodowania stanowi wartość budynku podlegającego przejęciu na własność Państwa, określona na zasadach przewidzianych w niniejszej uchwale.
3.
Zobowiązuje się Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy do przekazywania spółdzielniom budynków zamiennych w ciągu dwu lat od dnia wydania decyzji przewidującej odszkodowanie w tej formie (§ 10). W związku z tym Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy może odpowiednio zwiększać lub zmniejszać ilość domów mieszkalnych przeznaczonych w danym roku do sprzedaży przez Państwo na rzecz spółdzielni mieszkaniowych. Budynki zamienne powinny odpowiadać warunkom określonym w decyzji o przyznaniu odszkodowania.
§  3.
1.
W razie gdy przejęciu na własność Państwa ulega budynek nie naprawiony (nie odbudowany) ze środków państwowych, wartość budynku stanowi jego wartość techniczna uwzględniająca odliczenie na amortyzację za okres poprzedzający przejęcie w wysokości 1% wartości technicznej rocznie według stanu w chwili objęcia go we władanie Państwa.
2.
Ustalenie wartości technicznej następuje na podstawie norm szacunkowych przewidzianych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów (Dz. U. Nr 44, poz. 204).
§  4.
W razie gdy na własność Państwa zostaje przejęty budynek naprawiony lub odbudowany ze środków państwowych, wartość jego stanowi wartość techniczna budynku według jego stanu po dokonaniu naprawy lub odbudowy, pomniejszona o odpisy na amortyzację oraz o wartość nakładu poniesionego przez Państwo na naprawę lub odbudowę budynku. Wartość tę ustala się na następujących zasadach:
1)
na podstawie norm szacunkowych, o których mowa w § 3 ust. 2, ustala się wartość techniczną przejmowanego budynku według stanu przed przeprowadzeniem naprawy lub odbudowy oraz jego wartość techniczną według stanu po jej przeprowadzeniu, pomniejszoną o amortyzację budynku w wysokości 1% wartości technicznej rocznie od ukończenia naprawy lub odbudowy do czasu przejęcia budynku przez Państwo,
2)
różnica pomiędzy wymienionymi w pkt 1 wartościami stanowi wartość nakładu poniesionego przez Państwo na naprawę (odbudowę) budynku,
3)
od wartości nakładu odlicza się wartość użytkowania budynku lub jego części przez Państwo na zasadach określonych w dekrecie z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. z 1947 r. Nr 37, poz. 181 z późniejszymi zmianami).
§  5.
1.
Odszkodowanie określone zgodnie z §§ 3 i 4 pomniejsza się:
1)
o wartość mieszkań członków danej spółdzielni mieszkaniowej, których wkłady przeszły na własność Państwa, w szczególności na podstawie przepisów dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. Nr 13, poz. 87 z późniejszymi zmianami) oraz przepisów prawa spadkowego,
2)
o wartość mieszkań, które w chwili objęcia budynku we władanie Państwa nie były przydzielone członkom spółdzielni; nie dotyczy to mieszkań przeznaczonych dla pracowników obsługujących budynek (palacz, dozorca itp.),
3)
o wartość drugiego i dalszych mieszkań członków spółdzielni, chyba że uprawnienia do tych mieszkań nabyli drogą dziedziczenia,
4)
o wartość mieszkań członków przyjętych do spółdzielni po 1 stycznia 1945 r., chyba że osoby te nabyły udział małżonka lub krewnego w linii prostej,
5)
o wartość mieszkań, których objęcia odmówią członkowie spółdzielni zajmujący mieszkania kwaterunkowe lub służbowe (b. pracownicze),
6)
o wartość obciążeń hipotecznych.
2.
Wartość lokali wspólnego użytku członków spółdzielni nie podlega odliczeniu przy ustalaniu odszkodowania.
3.
W razie zmniejszenia odszkodowania na podstawie przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 do odszkodowania dolicza się kwotę rzeczywiście wpłaconą przez członków spółdzielni tytułem wkładu za dane mieszkanie.
4.
Wartość mieszkań, o których mowa w ust. 1, oblicza się przy odpowiednim zastosowaniu przepisów §§ 3 i 4.
§  6.
Kwota przypadająca spółdzielni tytułem odszkodowania za przejęty przez Państwo budynek zostaje przekazana na rachunek spółdzielni w Banku Inwestycyjnym i przeznaczona na zakup odpowiedniego budynku od Państwa lub na koszty budowy budynku mieszkalnego przez spółdzielnię.
§  7.
Wypłata przez Bank Inwestycyjny kwoty przeznaczonej na budowę następować będzie w miarę postępu robót budowlanych, w przypadku zaś zakupu budynku od Państwa przelana zostanie przez bank na rachunek funduszu mieszkaniowego.
§  8.
Jeżeli odszkodowanie za przejęty na własność Państwa budynek polega na przekazaniu spółdzielni budynku zamiennego lub części budynku, obiekt zamiany powinien w zasadzie odpowiadać następującym warunkom:
1)
wartość techniczna budynku lub jego części ma odpowiadać wysokości odszkodowania pieniężnego określonego zgodnie z §§ 3-5;
2)
budynek zamienny powinien znajdować się w granicach administracyjnych miejscowości, w której położony jest budynek przejęty przez Państwo;
3)
lokale mieszkalne w budynku zamiennym lub jego części powinny odpowiadać warunkom wyłączenia ich spod publicznej gospodarki lokalami.
§  9.
O ile wartość techniczna budynku zamiennego przekracza wysokość odszkodowania określonego zgodnie z przepisami §§ 3-5, spółdzielnia obowiązana jest do dopłaty nadwyżki; dopłata wpływa na rachunek funduszu mieszkaniowego.
§  10.
1.
Decyzje stwierdzające przejęcie przez Państwo budynku, ustalające termin objęcia przez Państwo budynku oraz formę odszkodowania, wydaje Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy. Decyzje te stanowią podstawę do ujawnienia w księgach wieczystych przejścia własności na Państwo.
2.
Wysokość odszkodowania, zgodnie z przepisami §§ 3-5, ustala Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy w uzgodnieniu z zainteresowaną spółdzielnią. W razie nieuzgodnienia wysokości odszkodowania sprawa może być skierowana na drogę postępowania arbitrażowego.
3.
Decyzja Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy ustalająca odszkodowanie w formie przekazania budynku zamiennego stanowi podstawę do sporządzenia aktu notarialnego o przeniesieniu własności budynku zamiennego na rzecz spółdzielni.
§  11.
Lokale w odbudowanych ze środków państwowych a nie przejętych przez Państwo budynkach spółdzielni mieszkaniowych (§ 1) będą wyłączone spod publicznej gospodarki lokalami w myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych (Dz. U. Nr 31, poz. 131) po upływie okresu użytkowania budynków, ustalonego zgodnie z przepisami dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. z 1947 r. Nr 37, poz. 181 wraz z późniejszymi zmianami), chyba że wygaśnięcie prawa użytkowania nastąpi wcześniej na podstawie art. 9) ust. 6 tego dekretu.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.39.227

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Warunki i tryb przejęcia niektórych budynków spółdzielni mieszkaniowych na własność Państwa i zasady rozliczeń z tego tytułu.
Data aktu: 06/05/1958
Data ogłoszenia: 22/05/1958
Data wejścia w życie: 22/05/1958