Pobór opłaty elektryfikacyjnej przez inkasentów zakładów zbytu energii i wypłaty wynagrodzenia za pobór tej opłaty.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW GÓRNICTWA I ENERGETYKI ORAZ FINANSÓW
z dnia 20 lutego 1958 r.
w sprawie poboru opłaty elektryfikacyjnej przez inkasentów zakładów zbytu energii i wypłaty wynagrodzenia za pobór tej opłaty.

Na podstawie § 3 uchwały nr 427 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1957 r. w sprawie poboru opłaty elektryfikacyjnej przez inkasentów zakładu zbytu energii elektrycznej (Monitor Polski Nr 88, poz. 524) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z chwilą zawarcia umowy o dostawę energii elektrycznej z odbiorcami objętymi powszechną elektryfikacją wsi i osiedli pobór rat opłaty elektryfikacyjnej bieżących i zaległych wraz z dodatkami za zwłokę i kosztami egzekucyjnymi należy do inkasentów właściwych zakładów zbytu energii (ZZE).
§  2.
1.
Inkasenci ZZE pobierają opłatę elektryfikacyjną na podstawie imiennych wykazów dostarczonych ZZE przez wydział finansowy prezydium właściwej ze względu na siedzibę odbiorcy powiatowej rady narodowej.
2.
Wykazy, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać:
1)
imię i nazwisko odbiorcy,
2)
adres odbiorcy,
3)
numer konta osobowego,
4)
wysokość bieżących rat opłaty elektryfikacyjnej oraz terminy ich płatności,
5)
wysokość zaległych rat oraz terminy, od których liczy się dodatek za zwłokę.
§  3.
1.
Inkasenci ZZE przyjmują wpłaty opłaty elektryfikacyjnej za pokwitowaniem wystawionym według wzoru "Min. Fin. Rb. 2" z kwitariusza dostarczonego ZZE przez wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Kwitariusze, o których mowa w ust. 1, są drukami ścisłego zarachowania.
3.
Pokwitowanie powinno być wystawione i wręczone odbiorcy natychmiast po dokonaniu wpłaty.
4.
Pokwitowanie należy wypełnić ołówkiem kopiowym ze wskazaniem wszystkich danych potrzebnych do prawidłowego zarachowania wpłaty w ten sposób, by odbitki pokwitowania, a mianowicie "dowód przyjęcia wpłaty" i "dziennik wpłat" były również wyraźne.
5.
Niewłaściwie wypełnione blankiety pokwitowań nie mogą być poprawiane, lecz powinny być unieważnione. Unieważnienie następuje przez przekreślenie blankietu wraz z odbitkami przez kalkę, napisanie wyrazu "unieważnione" oraz zamieszczenie podpisu. Unieważnione blankiety pokwitowań należy pozostawić w kwitariuszu.
6.
Pobór opłaty elektryfikacyjnej powinien być odnotowany w wykazie dostarczonym przez wydział finansowy (§ 2).
§  4.
1.
Pobrane od odbiorców opłaty elektryfikacyjne inkasenci ZZE wpłacają bądź osobiście do kasy wydziału finansowego prezydium właściwej powiatowej rady narodowej za pokwitowaniem, bądź też przekazują przekazem pocztowym:
1)
w dniu, w którym suma zainkasowanych opłat przekroczyła 1.000 zł,
2)
w ciągu 3 dni od dnia przyjęcia wpłat, jeżeli nie przekraczają sumy 1.000 zł.
2.
Równocześnie z wpłatą zainkasowanych sum inkasent ZZE doręcza lub wysyła wydziałowi finansowemu listem poleconym odbitki pokwitowań "dowód przyjęcia wpłaty" oraz zestawienie wpłat, sporządzone według wzoru "Min. Fin. nr 50". Formularze zestawień wpłat dostarcza wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej. Kopie zestawień wpłat pozostają u inkasenta.
3.
Opłaty pocztowe od przekazu i listu poleconego potrąca się z przekazywanej kwoty.
§  5.
1.
W terminach przewidzianych dla rozliczeń z należności pobranych od odbiorców za zużytą energię elektryczną inkasent przedstawia ZZE do kontroli:
1)
kwitariusze,
2)
kopie zestawień wpłat (§ 4 ust. 2),
3)
dowody przekazania wpłat (§ 4 ust. 1).
2.
ZZE sprawdza na podstawie dowodów, o których mowa w ust. 1, prawidłowość poboru opłat oraz ich przekazywania do wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej. Po sprawdzeniu kopie zestawień wpłat pozostają w ZZE.
§  6.
1.
Inkasenci ZZE otrzymują za pobór opłat elektryfikacyjnych wynagrodzenie miesięczne w wysokości 0,75% należności zainkasowanych w danym miesiącu z tytułu opłaty elektryfikacyjnej i należności ubocznych wymienionych w § 1.
2.
Wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej przekazuje ZZE odpowiednią kwotę oraz listę płac w terminie do dnia 15 następnego miesiąca, za który ma być wypłacone wynagrodzenie.
3.
Wypłaty wynagrodzenia dokonuje ZZE na podstawie list płacy z kwot przekazanych na jego rachunek przez wydział finansowy w terminie dni 5.
§  7.
Wykazy odbiorców (§ 2 ust. 2) objętych powszechną elektryfikacją wsi i osiedli powinny być przekazywane ZZE niezwłocznie po zawiadomieniu wydziałów finansowych prezydiów powiatowych rad narodowych przez przedsiębiorstwa elektryfikacji rolnictwa o zakończeniu elektryfikacji i gotowości do przekazania urządzeń w zarząd i użytkowanie ZZE.
§  8.
Wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych sporządzą i przekażą ZZE w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia wykazy imienne odbiorców (§ 2) zobowiązanych do zapłaty opłaty elektryfikacyjnej.
§  9.
W razie rozwiązania umowy o dostawę energii elektrycznej z odbiorcą zobowiązanym do zapłaty opłaty elektryfikacyjnej lub nieuiszczenia przez odbiorcę należności z tytułu tej opłaty w terminie 30 dni od dnia zastosowania sankcji przewidzianych z tego tytułu w umowie o dostawę energii elektrycznej ZZE obowiązany jest zawiadomić o tym niezwłocznie wydział finansowy w celu wszczęcia egzekucji.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.14.86

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pobór opłaty elektryfikacyjnej przez inkasentów zakładów zbytu energii i wypłaty wynagrodzenia za pobór tej opłaty.
Data aktu: 20/02/1958
Data ogłoszenia: 10/03/1958
Data wejścia w życie: 10/03/1958