Powołanie Komisji do Spraw Opakowań.

UCHWAŁA NR 377
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 września 1957 r.
w sprawie powołania Komisji do Spraw Opakowań.

W celu wprowadzenia postępu technicznego w produkcji i stosowaniu opakowań, uzyskania oszczędności deficytowych tworzyw używanych na opakowania, zagwarantowania racjonalnej gospodarki opakowaniami, wyeliminowania strat powstających w wyniku nieracjonalnego opakowania oraz w celu właściwego wykorzystania środków przewozowych, jak również podniesienia kultury handlu i aktywizacji eksportu przez stosowanie odpowiednich opakowań Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się przy Prezesie Rady Ministrów Komisję do Spraw Opakowań, zwaną dalej "Komisją".
2.
Zadaniem Komisji jest nadanie rozwojowi gospodarki opakowaniami kierunku odpowiadającego ogólnym potrzebom gospodarki narodowej.
§  2.
1.
Do zakresu działania Komisji należy inicjowanie i koordynowanie opracowań z dziedziny problematyki opakowań oraz współdziałanie z właściwymi ministerstwami, centralnymi urzędami, instytucjami i organizacjami spółdzielczymi i zawodowymi w pracach dotyczących w szczególności:
1)
założeń do perspektywicznych kierunków rozwoju produkcji poszczególnych rodzajów tworzyw opakunkowych oraz rozwoju techniki i produkcji opakowań w powiązaniu z programowymi potrzebami poszczególnych gałęzi gospodarki,
2)
inwestowania maszyn i urządzeń do produkcji opakowań, automatów paczkujących oraz lokalizacji produkcji opakowań transportowych i jednostkowych,
3)
stosowania opakowań, wielokrotnego ich użytkowania, ekonomiki transportu towarów opakowanych, jak również w sprawach wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy oraz estetyki opakowań,
4)
programów i planów prac badawczych, doświadczalnych i normalizacyjnych w zakresie opakowań,
5)
projektów aktów normatywnych w zakresie gospodarki opakowaniami,
6)
szkolenia zawodowego z dziedziny towaroznawstwa i ekonomiki opakowań,
7)
popularyzacji znaczenia opakowań dla gospodarki narodowej oraz pobudzania ruchu racjonalizatorskiego i nowatorstwa w tym kierunku.
2.
Komisja reprezentuje całość spraw związanych z gospodarką opakowaniami w stosunku do zagranicy, kompletuje otrzymaną z zagranicy dokumentację techniczno-ekonomiczną oraz koordynuje, opracowuje i opiniuje wnioski dotyczące współpracy z zagranicą.
§  3.
1.
Komisję stanowią:

przewodniczący i stali członkowie - przedstawiciele:

Ministra Przemysłu Lekkiego,

Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego,

Ministra Przemysłu Chemicznego,

Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu,

Ministra Handlu Wewnętrznego,

Ministra Handlu Zagranicznego,

Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła,

Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.

2.
Przewodniczącego Komisji powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
3.
Członków stałych Komisji powołują i odwołują właściwi ministrowie (Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego), w uzgodnieniu z przewodniczącym Komisji.
4.
Stali członkowie Komisji są równocześnie pełnomocnikami właściwych ministrów w sprawach związanych z problematyką opakowań.
§  4.
Nie wymienieni w § 3 ministrowie, prezesi centralnych urzędów i główne zarządy organizacji wyznaczą w uzgodnieniu z przewodniczącym Komisji swoich pełnomocników do spraw opakowań, którzy będą brali udział w pracach Komisji jako członkowie niestali.
§  5.
W miarę potrzeby w pracach Komisji mogą brać udział rzeczoznawcy specjalnych zagadnień z zakresu opakowań.
§  6.
Komisja opracuje i przedłoży do zatwierdzenia Prezesowi Rady Ministrów w terminie:
1)
do dnia 15 listopada 1957 r. projekt regulaminu działania Komisji, który określi kompetencje i uprawnienia jej przewodniczącego, jak również obowiązki członków i rzeczoznawców Komisji,
2)
do dnia 15 grudnia 1957 r. projekt utworzenia organu wykonawczego Komisji do prowadzenia prac techniczno-ekonomicznych, badań laboratoryjnych oraz konsultacji,
3)
do dnia 31 stycznia 1958 r. plan działania na rok 1958 z wyliczeniem przewidywanych efektów ekonomicznych wynikających z zamierzonych przedsięwzięć,
4)
do dnia 30 czerwca 1958 r. projekt organizacji ogólnokrajowego ośrodka do spraw związanych z problematyką opakowań, który najpóźniej do końca 1958 r. przejmie funkcje powołanej niniejszą uchwałą Komisji.
§  7.
Za udział w posiedzeniach Komisji i wykonywanie prac przez nią zleconych przysługuje wynagrodzenie na zasadach ogólnych.
§  8.
Wydatki Komisji i jej organu wykonawczego pokrywane są z budżetu Urzędu Rady Ministrów.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.80.482

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie Komisji do Spraw Opakowań.
Data aktu: 20/09/1957
Data ogłoszenia: 10/10/1957
Data wejścia w życie: 10/10/1957