Środki i zasady realizacji budownictwa doświadczalnego.

UCHWAŁA NR 342
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 sierpnia 1957 r.
w sprawie środków i zasad realizacji budownictwa doświadczalnego.

W celu stworzenia warunków do wprowadzenia i stosowania w budownictwie nowych rozwiązań i metod wykonawstwa stanowiących postęp techniczny, opartych na pierwowzorach sprawdzonych z punktu widzenia prawidłowości technicznej, realności wykonawstwa, efektów ekonomicznych i wartości użytkowej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się fundusz na cele doświadczalnictwa, realizacji pionierskich i wykonywania prototypów w dziedzinie budownictwa (zwany dalej "funduszem doświadczalnictwa i realizacji pionierskich"), będący w dyspozycji Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
2.
Minister Finansów zapewni w budżecie Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych niezbędne środki na fundusz, o którym mowa w ust. 1.
3.
Środki na fundusz, o którym mowa w ust. 1, w zasadzie nie mogą przekraczać 3‰ planu finansowego przedsiębiorstw budowlanych wykonujących budownictwo mieszkaniowe, przemysłowe i wiejskie, realizowanego w danym roku przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez przedsiębiorstwa budownictwa terenowego. Środki te są ustalane na podstawie planu prac doświadczalnych i realizacji pionierskich, który jest składową częścią zatwierdzonego planu rozwoju techniki.
4.
Środki przyznane na fundusz doświadczalnictwa i realizacji pionierskich, nie wykorzystane do końca danego okresu budżetowego, podlegają zwrotowi do Skarbu Państwa.
§  2.
1.
Z funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich pokrywane są koszty związane z następującymi przedsięwzięciami:
1)
projektowanie i wykonywanie wraz z przygotowaniem, w razie potrzeby, niezbędnych środków, poszczególnych elementów, części lub całości obiektów (zestawów, segmentów, sekcji, całych budowli itp.), w których mają być zastosowane nowe materiały i tworzywa, nowe rozwiązania konstrukcyjne oraz nowe urządzenia i metody wykonawcze;
2)
prowadzenie badań i doświadczeń dla określenia:
a)
wartości technicznej realizowanych elementów, części lub całości obiektów,
b)
osiągniętych efektów technicznych i ekonomicznych zarówno w zakresie ich realizacji, jak i eksploatacji oraz wartości eksploatacyjnej zastosowanych tworzyw,
c)
właściwych rozwiązań i metod realizacji;
3)
pokrywanie kosztów dodatkowych wynikłych na skutek prowadzenia doświadczeń w obiektach wykonywanych na zlecenie inwestora.
2.
Ze względu na aktualny stan postępu technicznego w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego, znaczenie tego budownictwa oraz okoliczności sprzyjające stosowaniu rozwiązań typowych i powtarzalnych w tej dziedzinie - 60% środków funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich przeznacza się w okresie do końca planu 5-letniego na potrzeby budownictwa mieszkaniowego.
3.
Wykonane z funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich części obiektów lub całe obiekty, nadające się do normalnego użytkowania, będą przydzielane lub sprzedawane użytkownikom po cenie odpowiadającej normatywnej cenie analogicznych obiektów w trybie obowiązującym. Uzyskane ze sprzedaży kwoty wpływają na wznowienie funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich w danym roku.
§  3.
Utworzenie funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich nie wyklucza i nie ogranicza możliwości wprowadzania nowych tworzyw, rozwiązań i metod przy realizacji inwestycji - na podstawie posiadanych doświadczeń i studiów - bez uprzednich badań i budowy prototypów w ramach funduszu.
§  4.
Koszty badań i doświadczalnictwa, prowadzonych w skali laboratoryjnej i półtechnicznej (poligonowej) oraz związanych ze studiami w zakresie projektowania, są pokrywane w dotychczasowym trybie ze środków przewidzianych w budżetach instytutów oraz przeznaczonych na typizację, studia i doświadczalnictwo w biurach projektowych.
§  5.
1.
Fundusz doświadczalnictwa i realizacji pionierskich jest dysponowany i kontrolowany centralnie, z tym że może być on przydzielany jednostkom organizacyjnym Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych i przedsiębiorstwom budownictwa terenowego na realizację określonych przedsięwzięć lub doświadczalnictwo w pewnej dziedzinie.
2.
Wszelkie przedsięwzięcia związane z doświadczalnictwem i realizacjami pionierskimi powinny być poprzedzone szczegółową analizą w celu określenia istotnej potrzeby przeprowadzenia przedsięwzięcia oraz spodziewanych rezultatów i ich znaczenia techniczno-ekonomicznego.
3.
Prace doświadczalne i realizacje pionierskie o charakterze określonym w § 2, wstępnie sfinansowane ze środków obrotowych jednostki podległej Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, po uznaniu przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych ich potrzeby i celowości, mogą być pokryte następnie z funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich. W razie nieuznania w całości lub w części celowości tych prac środki te nie będą refundowane i koszty związane z przedsięwzięciem nie będą pokrywane z funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich.
§  6.
1.
Decyzja Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w sprawie zastosowania przedsięwzięć postępu technicznego przy realizacji inwestycji, połączona z deklaracją pokrycia z tego tytułu wynikających ewentualnych kosztów dodatkowych z funduszu doświadczalnictwa i realizacji pionierskich, wiąże inwestora. Dotyczy to w szczególności budownictwa mieszkaniowego.
2.
Sprawy ewentualnej konieczności przesunięcia terminu oddania obiektu do użytku, wynikłe z zastosowania prototypowych metod lub rozwiązań, wymagają uzgodnienia między Ministerstwem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych a inwestorem.
§  7.
Zobowiązuje się Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych do wydania w terminie do dnia 31 grudnia 1957 r. przepisów regulujących szczegółowy tryb przeprowadzania i finansowania prac doświadczalnych i realizacji pionierskich.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Ministrowi Finansów.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.73.439

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Środki i zasady realizacji budownictwa doświadczalnego.
Data aktu: 29/08/1957
Data ogłoszenia: 13/09/1957
Data wejścia w życie: 01/01/1958