Usprawnienie gospodarki kruszywem naturalnym.

UCHWAŁA NR 269
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1957 r.
w sprawie usprawnienia gospodarki kruszywem naturalnym.

W celu usprawnienia gospodarki kruszywem naturalnym Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Kruszywem naturalnym w rozumieniu niniejszej uchwały jest żwir, pospółka i piasek, używane do robót budowlanych i podsypek torowych.
2.
Uchwała niniejsza nie dotyczy piasku do celów podsadzkowych i przemysłowych (piaski szklarskie, formierskie itp.), do robót asfaltowych oraz żwirków filtracyjnych.
§  2.
1.
Zobowiązuje się wszystkie ministerstwa, którym podlegają zakłady eksploatacji kruszywa naturalnego, sukcesywnego przekazania ich właściwym prezydiom wojewódzkich rad narodowych bądź innym jednostkom wskazanym przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych; nie dotyczy to zakładów przedsiębiorstw wykonawstwa budowlanego tworzonych dla własnych celów.
2.
Termin zakończenia przekazywania zakładów ustala się na dzień 31 grudnia 1957 r.
3.
Wyjątki od zasady ustalonej w ust. 1 i 2 (tzn. pozostawienie zakładów w dyspozycji poszczególnych resortów) są dopuszczalne tylko za zgodą Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Zgody tej nie wymaga się w stosunku do zakładów przedsiębiorstw wykonawstwa budowlanego, tworzonych dla własnych celów.
§  3.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych, którym zostaną przekazane zakłady kruszywa naturalnego, powinny je podporządkować wojewódzkim zarządom przemysłu materiałów budowlanych.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (wojewódzkie zarządy przemysłu materiałów budowlanych) sprawują nadzór państwowy nad działalnością spółdzielczych i prywatnych zakładów eksploatacji kruszywa naturalnego, a w szczególności wydają zezwolenia na eksploatację i określają jej warunki - w ramach obowiązujących przepisów i zgodnie z wytycznymi określonymi przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, a wynikającymi z jego zadań wymienionych w § 4.
§  4.
1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych koordynuje działalność przedsiębiorstw podległych zarówno prezydiom wojewódzkich rad narodowych, jak i poszczególnym ministrom w zakresie produkcji i zbytu kruszywa naturalnego; do uprawnień Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w tym zakresie należy:
1)
bilansowanie kruszywa naturalnego w skali krajowej na podstawie danych dotyczących produkcji oraz zaopatrzenia gospodarki narodowej;
2)
prowadzenie polityki inwestycyjnej w przemyśle kruszywa naturalnego w całym kraju przez określenie wiążących wytycznych w sprawie podejmowania inwestycji w zakresie budowy lub rozbudowy zakładów kruszywa naturalnego;
3)
zatwierdzanie wojewódzkich planów przewozów kruszywa naturalnego w sposób zapewniający ekonomiczne wykorzystanie środków transportowych oraz eliminujący zbędne krzyżujące się przewozy;
4) 1
(uchylony);
5)
opracowywanie projektów typowych zakładów wydobycia i uszlachetniania kruszywa naturalnego;
6)
prowadzenie w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii prac poszukiwawczych oraz nad dokumentacją złóż kruszywa naturalnego;
7)
prowadzenie w porozumieniu z Prezesem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego prac normalizacyjnych w zakresie przemysłu kruszywa naturalnego;
8)
występowanie z wnioskami w sprawie zmian taryf przewozowych dla kruszywa naturalnego;
9)
ustalanie, które województwa (rejony) są samowystarczalne pod względem zaopatrzenia w kruszywo naturalne, w których występuje deficyt, a które mają nadwyżki określając równocześnie województwa (rejony), z których i do których zezwala się wywozić kruszywo naturalne.
2.
Przepisy o gospodarowaniu kruszywem naturalnym dotyczące zakładów eksploatujących złoża kruszywa naturalnego w łożyskach rzecznych powinny być wydane po porozumieniu z Ministrem Żeglugi i Gospodarki Wodnej.
§  5.
1.
Traci moc uchwała nr 684 Prezydium Rządu z dnia 12 września 1953 r. w sprawie usprawnienia gospodarki kruszywem naturalnym i jego przewozów drogą kolejową (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-85, poz. 1008 i Nr A-104, poz. 1400).
2.
Do czasu wydania przepisów o przewozie kruszywa naturalnego należy stosować w tym zakresie przepisy uchwały wymienionej w ust. 1, z tym że wynikające z niej uprawnienia dla Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przysługują Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, wszystkim zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 1 pkt 4 uchylony przez § 28 ust. 2 pkt 1 uchwały nr 271 z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (M.P.74.40.233) z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.68.412

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Usprawnienie gospodarki kruszywem naturalnym.
Data aktu: 29/07/1957
Data ogłoszenia: 23/08/1957
Data wejścia w życie: 23/08/1957