Rozdział zapasu premiowego mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 26 lipca 1956 r.
w sprawie rozdziału zapasu premiowego mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego.

W związku z przepisami pkt 8 lit. f) i pkt 26 instrukcji w sprawie zasad i trybu rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego, stanowiącej załącznik do uchwały nr 655 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie zmiany uchwały z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr 82, poz. 979), zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne rozdziału zapasu premiowego w ramach rocznego rozdzielnika mieszkań z budownictwa osiedlowego Centralnego Zarządu Budowy Miast i Osiedli "ZOR", objęte regulaminem stanowiącym załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN ROZDZIAŁU ZAPASU PREMIOWEGO MIESZKAŃ W RAMACH ROCZNEGO ROZDZIELNIKA MIESZKAŃ Z BUDOWNICTWA OSIEDLOWEGO CENTRALNEGO ZARZĄDU BUDOWY MIAST I OSIEDLI "ZOR"

§ 1.
Na zapas premiowy, tworzony w trybie pkt 6 i pkt 8 lit. f) instrukcji w sprawie zasad i trybu rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego, stanowiącej załącznik do uchwały nr 655 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie zmiany uchwały z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr 82, poz. 979), składają się mieszkania w ilościach określonych w zatwierdzonym przez Prezydium Rządu rocznym rozdzielniku mieszkań z budownictwa osiedlowego.
§  2.
1.
Do uczestniczenia w przydziale mieszkań z zapasu premiowego są uprawnione przedsiębiorstwa wykonawstwa budowlano-montażowego w zakresie budownictwa osiedlowego (generalni wykonawcy, podwykonawcy) i służba inwestycyjna budownictwa osiedlowego (biura projektowe, dyrekcje budowy osiedli robotniczych).
2.
Podziału zapasu premiowego, zlokalizowanego w danej miejscowości, dokonuje prezydium właściwej miejskiej (powiatowej) rady narodowej.
3.
Po otrzymaniu zatwierdzonego przez Prezydium Rządu rocznego rozdzielnika mieszkań, zawierającego m.in. preliminowany zapas premiowy, prezydium właściwej miejskiej (powiatowej) rady narodowej informuje jednostki organizacyjne zainteresowane w przydziale mieszkań z zapasu premiowego o wielkości tego zapasu i ustala wstępnie jego podział określając jednocześnie warunki zabezpieczające całkowitą realizację zadań rzeczowych planu inwestycyjnego celem uruchomienia zapasu i wydania przydziałów mieszkaniowych.
4.
Ilość mieszkań z zapasu premiowego, przypadająca na rzecz przedsiębiorstw wykonawstwa budowlano-montażowego, nie powinna być mniejsza niż 70% tego zapasu, zlokalizowanego w danej miejscowości.
§  3.
1.
Warunkiem uruchomienia zapasu premiowego, przewidzianego w danej miejscowości w rocznym rozdzielniku mieszkań, jest całkowite ukończenie oraz bezusterkowe i kompleksowe przekazanie obiektów do użytku w trybie obowiązujących przepisów właściwym jednostkom administracji budynków i pełnej ilości izb mieszkalnych, przewidzianych w planie inwestycyjnym i objętych rocznym rozdzielnikiem na określonym terenie.
2.
Prezydium właściwej miejskiej (powiatowej) rady narodowej może zmniejszyć lub skreślić zapas premiowy, zlokalizowany na terenie jego działania, nawet w przypadku spełnienia warunku określonego w ust. 1, o ile:
1)
oddanie w stanie gotowym do użytku pełnej planowanej ilości izb mieszkalnych nastąpiło kosztem zmniejszenia ilości budów przewidzianych w planie inwestycyjnym w stanie surowym,
2)
z nieuzasadnionych powodów nie zostały wykonane zadania planowe w zakresie robót elewacyjnych i porządkowych w osiedlach mieszkaniowych,
3)
nie usunięte zostały w terminach uzgodnionych pomiędzy inwestorem, użytkownikiem a wykonawcą braki i niedoróbki ujawnione w rocznym okresie gwarancyjnym w odniesieniu do obiektów przekazanych do eksploatacji,
4)
miejski zarząd budynków mieszkalnych zgłosi uzasadnione zastrzeżenia dotyczące jakości oddanych do użytku w ciągu roku budynków mieszkalnych.
3.
Zmniejszenie zapasu premiowego, o którym mowa w ust. 2, prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej zastosuje w odniesieniu do tych przedsiębiorstw wykonawstwa budowlano-montażowego, które nie wykonały zadań planowych, ustalonych w umowach z inwestorami bezpośrednimi budownictwa osiedlowego (dyrekcje budowy osiedli robotniczych).
§  4.
1.
Mieszkania z zapasu premiowego mogą być zlokalizowane tylko w ostatnich oddawanych w stanie gotowym do użytku budynkach na terenie miejscowości, w której zapas premiowy był przewidziany w rocznym rozdzielniku.
2.
W razie nieoddania do użytku budynku zawierającego mieszkania z zapasu premiowego w terminie ważności rozdzielnika rocznego planowany przydział mieszkań traci moc zgodnie z zasadą wyrażoną w pkt 16 instrukcji powołanej w § 1.
§  5.
1.
Ocenę wykonania zadań planowych zgodnie z postanowieniami § 3 regulaminu przeprowadza prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej po zbadaniu materiałów sprawozdawczych przedłożonych wraz z opinią przez zainteresowaną dyrekcję budowy osiedli robotniczych oraz po zasięgnięciu opinii miejscowego miejskiego zarządu budynków mieszkalnych lub administracji zakładowej, które przejęły w ciągu roku gotowe do użytku budynki w zarząd i do eksploatacji.
2.
Decyzję wraz z uzasadnieniem o zmianie przeznaczenia zapasu premiowego prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej przesyła wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego, dyrekcji budowy osiedli robotniczych oraz przedsiębiorstwom, które były uprzednio przewidziane w rozdzielniku zapasu premiowego.
3.
Mieszkania z zapasu premiowego, które nie zostaną przydzielone w wyniku zmniejszenia tego zapasu, przechodzą do dyspozycji prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej do podziału na warunkach zapasu terenowego.
§  6.
1.
W razie spełnienia warunków wymaganych do uczestniczenia w rozdziale mieszkań z zapasu premiowego prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej dokonuje w drodze uchwały podziału zapasu i przydziela mieszkania zainteresowanym jednostkom organizacyjnym.
2.
Doręczenie przydziałów mieszkań z zapasu premiowego przodującym pracownikom zainteresowanych jednostek organizacyjnych powinno nastąpić na wspólnie zorganizowanej uroczystej naradzie poświęconej podsumowaniu rocznych wyników budownictwa mieszkaniowego w danej miejscowości, z udziałem przedstawicieli władzy terenowej i organizacji związkowych.
§  7.
Przydzielone pracownikom załóg budowlano-montażowych i służby inwestycyjnej dyrekcji budowy osiedli robotniczych mieszkania z zapasu premiowego mają charakter mieszkań służbowych.
§  8.
Regulamin niniejszy nie dotyczy rozdziału izb przeprowadzanego na podstawie osobnych przepisów na terenie m.st. Warszawy i dzielnicy Nowa Huta w Krakowie.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.65.758

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozdział zapasu premiowego mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego.
Data aktu: 26/07/1956
Data ogłoszenia: 08/08/1956
Data wejścia w życie: 08/08/1956