Rozdział zapasu premiowego mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 26 lipca 1956 r.
w sprawie rozdziału zapasu premiowego mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego.

W związku z przepisami pkt 8 lit. f) i pkt 26 instrukcji w sprawie zasad i trybu rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego, stanowiącej załącznik do uchwały nr 655 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie zmiany uchwały z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr 82, poz. 979), zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne rozdziału zapasu premiowego w ramach rocznego rozdzielnika mieszkań z budownictwa osiedlowego Centralnego Zarządu Budowy Miast i Osiedli "ZOR", objęte regulaminem stanowiącym załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN ROZDZIAŁU ZAPASU PREMIOWEGO MIESZKAŃ W RAMACH ROCZNEGO ROZDZIELNIKA MIESZKAŃ Z BUDOWNICTWA OSIEDLOWEGO CENTRALNEGO ZARZĄDU BUDOWY MIAST I OSIEDLI "ZOR"

§ 1.
Na zapas premiowy, tworzony w trybie pkt 6 i pkt 8 lit. f) instrukcji w sprawie zasad i trybu rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego, stanowiącej załącznik do uchwały nr 655 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie zmiany uchwały z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr 82, poz. 979), składają się mieszkania w ilościach określonych w zatwierdzonym przez Prezydium Rządu rocznym rozdzielniku mieszkań z budownictwa osiedlowego.
§  2.
1.
Do uczestniczenia w przydziale mieszkań z zapasu premiowego są uprawnione przedsiębiorstwa wykonawstwa budowlano-montażowego w zakresie budownictwa osiedlowego (generalni wykonawcy, podwykonawcy) i służba inwestycyjna budownictwa osiedlowego (biura projektowe, dyrekcje budowy osiedli robotniczych).
2.
Podziału zapasu premiowego, zlokalizowanego w danej miejscowości, dokonuje prezydium właściwej miejskiej (powiatowej) rady narodowej.
3.
Po otrzymaniu zatwierdzonego przez Prezydium Rządu rocznego rozdzielnika mieszkań, zawierającego m.in. preliminowany zapas premiowy, prezydium właściwej miejskiej (powiatowej) rady narodowej informuje jednostki organizacyjne zainteresowane w przydziale mieszkań z zapasu premiowego o wielkości tego zapasu i ustala wstępnie jego podział określając jednocześnie warunki zabezpieczające całkowitą realizację zadań rzeczowych planu inwestycyjnego celem uruchomienia zapasu i wydania przydziałów mieszkaniowych.
4.
Ilość mieszkań z zapasu premiowego, przypadająca na rzecz przedsiębiorstw wykonawstwa budowlano-montażowego, nie powinna być mniejsza niż 70% tego zapasu, zlokalizowanego w danej miejscowości.
§  3.
1.
Warunkiem uruchomienia zapasu premiowego, przewidzianego w danej miejscowości w rocznym rozdzielniku mieszkań, jest całkowite ukończenie oraz bezusterkowe i kompleksowe przekazanie obiektów do użytku w trybie obowiązujących przepisów właściwym jednostkom administracji budynków i pełnej ilości izb mieszkalnych, przewidzianych w planie inwestycyjnym i objętych rocznym rozdzielnikiem na określonym terenie.
2.
Prezydium właściwej miejskiej (powiatowej) rady narodowej może zmniejszyć lub skreślić zapas premiowy, zlokalizowany na terenie jego działania, nawet w przypadku spełnienia warunku określonego w ust. 1, o ile:
1)
oddanie w stanie gotowym do użytku pełnej planowanej ilości izb mieszkalnych nastąpiło kosztem zmniejszenia ilości budów przewidzianych w planie inwestycyjnym w stanie surowym,
2)
z nieuzasadnionych powodów nie zostały wykonane zadania planowe w zakresie robót elewacyjnych i porządkowych w osiedlach mieszkaniowych,
3)
nie usunięte zostały w terminach uzgodnionych pomiędzy inwestorem, użytkownikiem a wykonawcą braki i niedoróbki ujawnione w rocznym okresie gwarancyjnym w odniesieniu do obiektów przekazanych do eksploatacji,
4)
miejski zarząd budynków mieszkalnych zgłosi uzasadnione zastrzeżenia dotyczące jakości oddanych do użytku w ciągu roku budynków mieszkalnych.
3.
Zmniejszenie zapasu premiowego, o którym mowa w ust. 2, prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej zastosuje w odniesieniu do tych przedsiębiorstw wykonawstwa budowlano-montażowego, które nie wykonały zadań planowych, ustalonych w umowach z inwestorami bezpośrednimi budownictwa osiedlowego (dyrekcje budowy osiedli robotniczych).
§  4.
1.
Mieszkania z zapasu premiowego mogą być zlokalizowane tylko w ostatnich oddawanych w stanie gotowym do użytku budynkach na terenie miejscowości, w której zapas premiowy był przewidziany w rocznym rozdzielniku.
2.
W razie nieoddania do użytku budynku zawierającego mieszkania z zapasu premiowego w terminie ważności rozdzielnika rocznego planowany przydział mieszkań traci moc zgodnie z zasadą wyrażoną w pkt 16 instrukcji powołanej w § 1.
§  5.
1.
Ocenę wykonania zadań planowych zgodnie z postanowieniami § 3 regulaminu przeprowadza prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej po zbadaniu materiałów sprawozdawczych przedłożonych wraz z opinią przez zainteresowaną dyrekcję budowy osiedli robotniczych oraz po zasięgnięciu opinii miejscowego miejskiego zarządu budynków mieszkalnych lub administracji zakładowej, które przejęły w ciągu roku gotowe do użytku budynki w zarząd i do eksploatacji.
2.
Decyzję wraz z uzasadnieniem o zmianie przeznaczenia zapasu premiowego prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej przesyła wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego, dyrekcji budowy osiedli robotniczych oraz przedsiębiorstwom, które były uprzednio przewidziane w rozdzielniku zapasu premiowego.
3.
Mieszkania z zapasu premiowego, które nie zostaną przydzielone w wyniku zmniejszenia tego zapasu, przechodzą do dyspozycji prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej do podziału na warunkach zapasu terenowego.
§  6.
1.
W razie spełnienia warunków wymaganych do uczestniczenia w rozdziale mieszkań z zapasu premiowego prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej dokonuje w drodze uchwały podziału zapasu i przydziela mieszkania zainteresowanym jednostkom organizacyjnym.
2.
Doręczenie przydziałów mieszkań z zapasu premiowego przodującym pracownikom zainteresowanych jednostek organizacyjnych powinno nastąpić na wspólnie zorganizowanej uroczystej naradzie poświęconej podsumowaniu rocznych wyników budownictwa mieszkaniowego w danej miejscowości, z udziałem przedstawicieli władzy terenowej i organizacji związkowych.
§  7.
Przydzielone pracownikom załóg budowlano-montażowych i służby inwestycyjnej dyrekcji budowy osiedli robotniczych mieszkania z zapasu premiowego mają charakter mieszkań służbowych.
§  8.
Regulamin niniejszy nie dotyczy rozdziału izb przeprowadzanego na podstawie osobnych przepisów na terenie m.st. Warszawy i dzielnicy Nowa Huta w Krakowie.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.65.758

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozdział zapasu premiowego mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego.
Data aktu: 26/07/1956
Data ogłoszenia: 08/08/1956
Data wejścia w życie: 08/08/1956