Przekazanie Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Zarządowi Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych uprawnień do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 28 stycznia 1956 r.
w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Zarządowi Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy oraz prezydium wojewódzkich rad narodowych uprawnień do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych.

Na podstawie § 1 ust. 2 i 3 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-57, poz. 722, poz. A-96, poz. 1336, Nr A-115, poz. 1495, z 1954 r. Nr A-50, poz. 683 oraz z 1955 r. Nr 65, poz. 850 i Nr 123, poz. 1601) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o uchwale Rady Ministrów bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć uchwałę nr 279 Rady Ministrów z dnia 18 maja 1954 r. w sprawie zasad ustalania cen artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych wytwarzanych przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, przedsiębiorstwa przemysłu spółdzielczego oraz przedsiębiorstwa gospodarki nie uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-52, poz. 695).
§  2.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła uprawnienia do ustalania cen zbytu:
1)
artykułów produkowanych przez podległe przedsiębiorstwa, jeżeli na takie same artykuły nie zostały ustalone ceny zbytu dla przemysłu wielkiego i średniego (kluczowego);
2)
artykułów produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe radom narodowym, nad których działalnością gospodarczą sprawuje zwierzchni nadzór, o ile na artykuły te z uwagi na ich znaczenie ustala się ceny zbytu jednolicie w skali krajowej (§ 4 ust. 3 i 4 uchwały Rady Ministrów);
3) 1
(skreślony);
4)
artykułów przeznaczonych na eksport, a produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła lub nad których działalnością minister ten sprawuje zwierzchni nadzór oraz przez przedsiębiorstwa gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Ceny artykułów określonych w ust. 1 pkt 1 objętych dystrybucją centralną ustalane będą przez Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w porozumieniu z właściwym centralnym zarządem zbytu (centralą handlową). W przypadku nieosiągnięcia porozumienia Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła kieruje do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wniosek o ustalenie ceny wraz z opinią głównego dystrybutora.
3.
Wykaz cen artykułów, na które zgodnie z § 4 ust. 3 i 4 uchwały Rady Ministrów ustalone zostały jednolicie w skali krajowej ceny zbytu, oraz odpisy bieżących decyzji o ustaleniu cen jednolitych należy przesyłać do wiadomości prezydiom wojewódzkich rad narodowych (wojewódzkie komisje cen).
§  3.
1.
Przekazuje się Zarządowi Centralnemu Związku Spółdzielczości Pracy uprawnienia do ustalania cen zbytu na produkowane przez nadzorowane spółdzielnie pracy i spółdzielnie pomocnicze:
1)
artykuły zaopatrzeniowe i inwestycyjne, z wyjątkiem artykułów nietypowych, o których mowa w § 4 pkt 2,
2)
artykuły przeznaczone na eksport.
2.
Ceny artykułów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, produkowanych na zlecenie centralnych zarządów zbytu lub central handlowych albo ich jednostek terenowych, ustalane będą w porozumieniu z właściwym centralnym zarządem zbytu lub centralą handlową. W razie nieosiągnięcia porozumienia cenę ustala Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego na wniosek Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy. Do wniosku należy dołączyć opinię właściwego centralnego zarządu zbytu lub centrali handlowej.
3.
Ceny, o których mowa w ust. 2, obowiązują również w przypadku sprzedaży przez spółdzielnie artykułów na bezpośrednie zamówienia przedsiębiorstw (zakładów).
4.
Ceny ustalone dla artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych produkowanych na bezpośrednie zamówienia przedsiębiorstw (zakładów) ulegają ponownemu ustaleniu w trybie określonym w ust. 2 w przypadku produkcji tych artykułów na zlecenie centralnych zarządów zbytu i central handlowych lub ich jednostek terenowych.
5.
Ceny artykułów przeznaczonych na eksport ustala się w trybie przewidzianym w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 81 z dnia 31 maja 1955 r. w sprawie sposobu i trybu ustalania cen na niektóre artykuły pochodzące z importu lub przeznaczone na eksport oraz opłat za usługi świadczone w obrocie zagranicznym za pośrednictwem przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
6.
Odpis decyzji o ustaleniu ceny należy przesłać właściwemu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wojewódzkiej komisji cen).
§  4. 2
Przekazuje się prezydiom wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) uprawnienia do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych:
1)
produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe radom narodowym, jeśli na artykuły te nie zostały ustalone jednolicie w skali krajowej ceny zbytu zgodnie z przepisami § 4 ust. 3 i 4 uchwały Rady Ministrów,
2)
artykułów nietypowych produkowanych przez spółdzielnie,
3)
artykułów produkowanych przez przedsiębiorstwa gospodarki nie uspołecznionej i indywidualnych rzemieślników.
§  5.
Ceny nietypowych artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych (§ 5 uchwały Rady Ministrów) produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła lub radom narodowym przez spółdzielnie pracy i spółdzielnie pomocnicze oraz przedsiębiorstwa gospodarki nie uspołecznionej w przypadkach, gdy wartość całego zamówienia nie przekracza 2.000 zł, ustalane będą w drodze porozumienia między dostawcą a odbiorcą. W razie nieosiągnięcia porozumienia cenę ustala prezydium wojewódzkiej rady narodowej właściwe ze względu na siedzibę dostawcy.
§  6.
1.
Szczegółowy tryb postępowania przy przesyłaniu wniosków o ustalenie cen określą w drodze zarządzenia:
1)
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła - dla artykułów produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe, przez przedsiębiorstwa, nad których działalnością gospodarczą sprawuje zwierzchni nadzór, oraz przez przedsiębiorstwa gospodarki nie uspołecznionej;
2)
Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy - dla artykułów produkowanych przez spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.
2.
Zarządzenia, o których mowa w ust. 1, wydane zostaną za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, a w części dotyczącej przesyłania wniosków o ustalenie cen do prezydiów wojewódzkich rad narodowych również za zgodą Prezesa Państwowej Komisji Cen.
§  7.
Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Centralny Związek Spółdzielczości Pracy oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych prowadzić będą rejestry ustalonych cen ze wskazaniem nazwy wytwórcy, numeru i daty decyzji o ustaleniu ceny, ceny jednostkowej proponowanej i ustalonej oraz daty, od której cena obowiązuje.
§  8.
Ceny, o których mowa w §§ 2-4, ustalane będą na zasadach określonych w uchwale Rady Ministrów, z tym że ceny artykułów przeznaczonych na eksport ustalane będą zgodnie z zasadami podanymi w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 81 z dnia 31 maja 1955 r. w sprawie sposobu i trybu ustalania cen na niektóre artykuły pochodzące z importu lub przeznaczone na eksport oraz opłat za usługi świadczone w obrocie zagranicznym za pośrednictwem przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
§  9.
Zarządzenie nie dotyczy wyrobów produkowanych wyłącznie na zaopatrzenie sił zbrojnych.
§  10.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 26 maja 1954 r. w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych uprawnień do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, produkowanych przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, przedsiębiorstwa przemysłu spółdzielczego nadzorowane przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz przedsiębiorstwa gospodarki nie uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-52, poz. 697).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 8 grudnia 1956 r. (M.P.56.102.1184) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 grudnia 1956 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 8 grudnia 1956 r. (M.P.56.102.1184) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 grudnia 1956 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.11.136

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Zarządowi Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych uprawnień do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych.
Data aktu: 28/01/1956
Data ogłoszenia: 11/02/1956
Data wejścia w życie: 11/02/1956