Warunki udzielania, zabezpieczanie i spłata kredytu bankowego dla spółdzielni mieszkaniowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 marca 1955 r.
w sprawie warunków udzielania, zabezpieczania i spłaty kredytu bankowego dla spółdzielni mieszkaniowych.

Na podstawie § 5 ust. 2 uchwały nr 269 Prezydium Rządu z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie spółdzielni mieszkaniowych i zadań spółdzielczości w zakresie budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr A 59, poz. 792) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pomoc kredytowa Państwa dla spółdzielni mieszkaniowych, zwanych dalej "spółdzielniami", polega na udzielaniu spółdzielniom długoterminowego kredytu bankowego na sfinansowanie nakładów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe w ramach planu inwestycyjnego.
§  2.
Akcję kredytową dla spółdzielni prowadzi Bank Inwestycyjny, zwany dalej "Bankiem", za pośrednictwem swych oddziałów terenowo właściwych dla miejsca wykonywania inwestycji.
§  3.
1.
Wysokość kredytu oraz terminy spłaty w ramach przepisów uchwały ustala dla poszczególnych spółdzielni Minister Gospodarki Komunalnej na wniosek Centralnego Związku Spółdzielczego.
2.
Uprawnienia określone w ust. 1 Minister Gospodarki Komunalnej może przekazać właściwemu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  4.
1.
Centralny Związek Spółdzielczy przedkłada Bankowi, na podstawie decyzji o włączeniu spółdzielni do planu inwestycyjnego, zbiorczy plan sfinansowania inwestycji oraz kwoty limitów kredytowych przyznanych poszczególnym spółdzielniom wraz z terminami spłaty kredytów (§ 3).
2.
Na podstawie zatwierdzonych przez centralę Banku zbiorczych rocznych planów sfinansowania inwestycji spółdzielni Bank uruchamia dla poszczególnych spółdzielni kredyt długoterminowy.
§  5.
1.
Wysokość kredytu dla spółdzielni na dany rok kalendarzowy określa roczny jednostkowy plan sfinansowania inwestycji.
2.
Łączna suma kredytu udzielonego w okresie realizacji programu budowy na budowę jednego mieszkania lub domu jednorodzinnego nie może przekraczać maksymalnej kwoty kredytu, jaka ustalona zostanie przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów, na podstawie przepisów § 5 ust. 1 pkt 2 uchwały nr 269 Prezydium Rządu z dnia 8 maja 1954 r. w sprawie spółdzielni mieszkaniowych i zadań spółdzielczości w zakresie budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr A-59, poz. 792), zwanej dalej "uchwałą", na ten rok kalendarzowy, w którym budowa zostanie rozpoczęta.
§  6.
1.
Wypłaty z przyznanego kredytu Bank uzależni od przedłożenia dokumentów wymaganych dla podjęcia finansowania inwestycji scentralizowanych, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, a ponadto od:
1)
przekazania do oddziału Banku finansującego inwestycje środków własnych w formie wkładów mieszkaniowo-budowlanych członków spółdzielni, dla których realizacja programu rzeczowego przewidziana jest w danym roku, w wysokości określonej w rocznym planie sfinansowania inwestycji,
2)
złożenia podpisanego przez Zarząd i głównego księgowego spółdzielni skryptu dłużnego według wzoru ustalonego przez Bank opiewającego na pełną kwotę przyznanego kredytu,
3)
złożenia dowodu ubezpieczenia od ognia budowanych obiektów wraz z cesją odszkodowania pogorzelowego na rzecz Banku.
2.
W przypadku posiadania przez spółdzielnię wkładów mieszkaniowo-budowlanych w postaci wniesionych przez członków materiałów budowlanych lub pracy własnej - spółdzielnia obowiązana jest udokumentować równowartość tych wkładów oddziałowi Banku finansującego inwestycje.
§  7.
1.
Od dokonanych wypłat ze środków inwestycyjnych Bank pobiera prowizję w wysokości 0,3%.
2.
Oprocentowanie kredytu wynosi 1% w stosunku rocznym, z tym że co do kredytów udzielonych spółdzielniom budowlano-mieszkaniowym odsetki zalicza się od terminu rozpoczęcia spłaty kredytu (§ 9 ust. 1).
3.
Od nie spłaconych przez spółdzielnię w terminie rat kredytu Bank pobiera odsetki zwłoki w wysokości 4% w stosunku rocznym.
§  8.
Bank wstrzyma wypłaty kredytu w przypadku niezakończenia przez spółdzielnię robót budowlanych w terminie wyznaczonym dla realizacji programu budowy, o ile spółdzielnia nie uzyska w trybie § 2 ust. 3 uchwały zezwolenia na przedłużenie okresu realizacji programu budowy.
§  9.
1.
Spłata kredytu rozpoczyna się po upływie roku od zakończenia roku, w którym kredyt został zrealizowany.
2.
Kredyt spłacany jest w ratach kwartalnych w wysokości ustalanej przez Bank w planie spłaty kredytu.
3.
Spółdzielni służy prawo spłaty kredytu w terminach wcześniejszych, niż wyznaczono planem spłaty.
§  10.
W przypadku zalegania ze spłatą choćby jednej raty kredytu Bank przystąpi niezwłocznie do przymusowego ściągnięcia zaległej wierzytelności wraz z przypadającymi odsetkami i innymi należnościami.
§  11.
1.
W przepadku zamierzonego rozwiązania spółdzielni, działającej jako spółdzielcze zrzeszenie budowy domów jednorodzinnych, spółdzielnia zobowiązana jest przedstawić Bankowi kwoty kredytu długoterminowego, obciążającego poszczególnych jej członków z tytułu budowy domów jednorodzinnych.
2.
Bank wyrazi zgodę na przejecie przez poszczególnych członków spółdzielni nie spłaconego kredytu, po uprzednim zabezpieczeniu przypadających na nich w wyniku dokonanego podziału części kredytu, z zachowaniem przepisów zarządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 1954 r. w sprawie zasad i trybu udzielania, zabezpieczania i spłaty pożyczek na indywidualne budownictwo mieszkaniowe (Monitor Polski z 1955 r. Nr A-4, poz. 57) w części dotyczącej indywidualnego budownictwa mieszkaniowego - powszechnego, które z chwilą rozwiązania spółdzielni stosuje się analogicznie do jej byłych członków.
§  12.
Instrukcja Banku, zatwierdzona przez Ministra Finansów, określi szczegółowo tryb udzielania zabezpieczania i spłaty kredytów dla spółdzielni mieszkaniowych.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.31.300

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Warunki udzielania, zabezpieczanie i spłata kredytu bankowego dla spółdzielni mieszkaniowych.
Data aktu: 12/03/1955
Data ogłoszenia: 08/04/1955
Data wejścia w życie: 08/04/1955, 01/01/1955