Zasady ustalania cen detalicznych oraz tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEJ KOMISJI CEN
z dnia 9 lipca 1954 r.
w sprawie zasad ustalania cen detalicznych oraz trybu postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej.

Na podstawie § 16 uchwały nr 352 Rady Ministrów z dnia 29 maja 1954 r. w sprawie uruchomienia oddziałów produkcji artykułów powszechnego użytku z odpadów w kluczowych przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-59, poz. 791) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) - wydziały handlu, zwane dalej "wydziałami handlu PWRN", do ustalania cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej.
§  2.
Wnioski o ustalenie ceny detalicznej artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej składają przedstawiciele przemysłu łącznie z wzorami (próbkami) do wydziału handlu PWRN właściwego dla miejsca siedziby producenta.
§  3.
Przy ustalaniu cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej uwzględnia się następujące zasady:
1)
ceny detaliczne artykułów powszechnego użytku identycznych co do gatunku, jakości i rodzaju z artykułami produkowanymi z surowców i materiałów pełnowartościowych powinny być ustalane w wysokości równej cenom artykułów wytwarzanych z pełnowartościowych surowców i materiałów;
2)
ceny detaliczne artykułów powszechnego użytku nie posiadających swoich odpowiedników w produkcji przemysłu kluczowego powinny być ustalane, w relacji do cen artykułów podobnych lub zbliżonych, z tym że poziom cen musi być zgodny z sytuacją rynkową tak aby nie dopuścić do powstawania nadmiernych remanentów bądź też spekulacji;
3)
od zasad ustalania cen podanych w ust. 1 i 2 odstąpić można tylko w przypadku, gdy chodzi o artykuły wybitnie deficytowe na rynku. Wówczas można ustalić ceny na poziomie wyższym od cen takich samych artykułów produkowanych przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego z pełnowartościowych surowców, lecz nie wyższym niż wynikający z kalkulacji producenta;
4)
na identyczne artykuły powszechnego użytku niezależnie od zakładu produkcyjnego ustala się jedną cenę.
§  4.
1.
W decyzji ustalającej ceny detaliczne należy podawać obowiązujące dla danego artykułu rabaty: hurtowy i detaliczny.
2.
Wydziały handlu PWRN przesyłają odpisy decyzji ustalających ceny detaliczne do wiadomości Państwowej Komisji Cen.
3.
Za opiniowanie kalkulacji na artykuły powszechnego użytku nie pobiera się żadnych opłat.
4.
Wydziały handlu PWRN prowadzą ewidencję ustalonych cen detalicznych z uwzględnieniem krótkiego opisu technicznego danego artykułu.
§  5.
1.
W rozliczeniach pomiędzy zakładami przemysłowymi a odbiorcą producent fakturuje towar po cenach detalicznych pomniejszonych o odpowiednie rabaty:

dla detalu o rabat detaliczny,

dla hurtu o rabat detaliczny i hurtowy.

2.
Oddziały zaopatrzenia robotniczego otrzymują towar po cenach detalicznych pomniejszonych o rabat detaliczny.
§  6.
Od decyzji wydziału handlu PWRN ustalającej ceny detaliczne przysługuje zakładowi produkcyjnemu odwołanie do Państwowej Komisji Cen za pośrednictwem wydziału handlu PWRN w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1954 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-67.853

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady ustalania cen detalicznych oraz tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej.
Data aktu: 09/07/1954
Data ogłoszenia: 19/07/1954
Data wejścia w życie: 01/08/1954