Dokonywanie nakładów inwestycyjnych w zakładach eksploatujących niektóre złoża kopalin.

UCHWAŁA NR 162
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 kwietnia 1954 r.
w sprawie dokonywania nakładów inwestycyjnych w zakładach eksploatujących niektóre złoża kopalin. *

W celu ułatwienia i zapewnienia najbardziej ekonomicznego wykonania zadań inwestycyjnych i eksploatacji złóż kopalin o skomplikowanej budowie, złóż zawierających kopalinę której zapotrzebowanie jest niewielkie, oraz złóż o znaczeniu miejscowym Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zakład dysponujący złożem kopalin, które wykazuje znaczną zmienność formy i budowy oraz dużą zmienność w rodzaju i jakości kopaliny, może dokonywać nakładów inwestycyjnych związanych z rozpoczęciem lub prowadzeniem eksploatacji złoża po zatwierdzeniu stopnia poznania jego zasobów w podkategorii C1 określonej w uchwale nr 864 Rady Ministrów z dnia 10 października 1952 r. (Monitor Polski Nr A-90, poz. 1404) pod warunkiem, że jakość kopaliny w złożu została udokumentowana według wymagań przewidzianych dla kategorii A.
2.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii określi w instrukcji szczegółowo złoża kopalin, o których mowa w ust. 1.
§  2.
1.
Zakład dysponujący złożem zawierającym kopalinę, której zapotrzebowanie przez gospodarkę uspołecznioną jest niewielkie, lub złożem, którego zasoby umożliwiają eksploatację tylko w niewielkim rozmiarze, a w szczególności złożem nefrytu, bursztynu, kryształów górskich, lidytu i chryzoprazu, może dokonywać nakładów inwestycyjnych związanych z rozpoczęciem lub dalszym prowadzeniem stałej eksploatacji złoża po zatwierdzeniu stopnia poznania jego zasobów w podkategorii C1 pod warunkiem, że:
1)
jakość kopaliny w złożu została udokumentowana według wymagań przewidzianych dla kategorii A,
2)
nie wolno dokonywać nakładów inwestycyjnych, które związane byłyby z budową trwałych budynków kopalnianych i administracyjnych osiedli mieszkaniowych, stałych zakładów przeróbczych, bocznic normalnotorowych, stałych linii wąskotorowych, stałych dróg, mostów i wiaduktów, zabudowanych na stałe maszyn i urządzeń przeznaczonych do eksploatacji danego złoża.
2.
Przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 1 i 2 nakłady inwestycyjne mogą być dokonywane po zatwierdzeniu stopnia poznania zasobów złoża w podkategorii C2, jeżeli przewiduje się, że eksploatacja będzie prowadzona tylko sezonowo lub przez okres krótszy niż jeden rok.
§  3.
1.
Zakład dysponujący złożem kopaliny będącej podstawą produkcji:
1)
nowego zakładu ceramiki budowlanej, którego roczna produkcja nie przekroczy 3 milionów sztuk cegieł,
2)
odbudowywanego zakładu ceramiki budowlanej, którego roczna produkcja nie przekroczy 5 milionów sztuk cegieł,
3)
nowego lub odbudowywanego zakładu wapienno-piaskowego, którego roczna produkcja nie przekroczy 500 tysięcy sztuk cegieł,
4)
nowego lub odbudowywanego zakładu wapienniczego, którego przerób roczny nie przekroczy 50 tysięcy ton wapienia,
5)
nowego lub odbudowywanego zakładu kaflarskiego, którego przerób roczny nie przekroczy 100 tysięcy sztuk kafli,
6)
nowego lub odbudowywanego zakładu przemysłu farb ziemnych (ochry i pokrewnych), którego przerób roczny nie przekroczy 1.000 ton kopaliny,
7)
nowej lub odbudowywanej przetwórni kredy, której przerób roczny, nie przekroczy 1.000 ton kopaliny -

może dokonywać nakładów inwestycyjnych związanych z rozpoczęciem lub prowadzeniem eksploatacji złoża po zatwierdzeniu stopnia poznania jego zasobów w podkategorii C1 pod warunkiem, że jakość kopaliny w złożu została ponadto udokumentowana według wymagań przewidzianych dla kategorii A.

2.
Czynne i znajdujące się w odbudowie zakłady wymienione w ust. 1 pkt 2-7 zwalnia się od obowiązku ustalenia stopnia poznania zasobów złoża przewidzianego w ust. 1 oraz w § 6 uchwały nr 864 Rady Ministrów z dnia 10 października 1952 r. w sprawie ustalania i zatwierdzania stopnia poznania zasobów (dokumentowania), złóż kopalin i rozmiaru dokonywania inwestycji przed przystąpieniem do eksploatacji złoża (Monitor Polski Nr A-90, poz. 1404) w brzmieniu ustalonym niniejszą uchwałą - jeżeli rozpoczęcie lub prowadzenie eksploatacji nie wymaga żadnych nakładów bądź wymaga łącznych nakładów inwestycyjnych do 1 miliona złotych. Nakłady inwestycyjne do łącznej wysokości 250 tysięcy złotych mogą być dokonywane na podstawie decyzji kierownika zakładu, a do 1 miliona złotych - za zgodą właściwego ministra. Wysokość nakładów może być podwyższona ponad 1 milion złotych na podstawie opinii Prezesa Centralnego Urzędu Geologii - za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
3.
Inwestycje, o których mowa w ust. 2, mogą być wykonywane pod warunkiem uprzedniego zarejestrowania złoża w Centralnym Urzędzie Geologii.
4.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii określi zasady i tryb rejestrowania złóż, o których mowa w ust. 3.
§  4.
1.
Zakład dysponujący złożem mineralnych surowców budowlanych, a w szczególności złożem kamienia, piasku, żwiru oraz gliny, przeznaczonym do eksploatacji przez inwestora (wykonawcę) dla potrzeb wykonywanej inwestycji drogowej, budowlanej lub robót remontowych i leżącym w zasięgu transportu inwestora (wykonawcy), może dokonywać inwestycji związanych z rozpoczęciem lub prowadzeniem eksploatacji złoża po zatwierdzeniu stopnia poznania jego zasobów w podkategorii C1 pod warunkiem, że:
1)
jakość kopaliny w złożu została udokumentowana według wymagań przewidzianych dla kategorii B,
2)
nie wolno dokonywać nakładów inwestycyjnych, które związane byłyby z budową trwałych budynków kopalnianych i administracyjnych, osiedli mieszkaniowych, stałych zakładów przeróbczych, bocznic normalnotorowych, stałych linii wąskotorowych, stałych dróg, mostów i wiaduktów, zabudowanych na stałe maszyn i urządzeń przeznaczonych do eksploatacji danego złoża.
2.
Przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 2 nakłady inwestycyjne mogą być dokonywane po zatwierdzeniu stopnia poznania zasobów złoża w podkategorii C2, jeżeli przewiduje się, że eksploatacja będzie prowadzona tylko sezonowo lub przez okres krótszy niż jeden rok.
3.
Przepis § 3 ust. 2, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do złóż, o których mowa w ust. 1, bez wzglądu na to, czy złoże jest eksploatowane w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały, czy też ma być eksploatowane w przyszłości.
§  5.
Przy dokumentowaniu jakości kopaliny w kategorii B lub A należy przeprowadzić badania prób, przewidziane dla tych kategorii w obowiązujących przepisach, z tym. że próby mogą być pobrane z wyrobisk wykonanych w ilości niezbędnej dla ustalenia zasobów złoża kopaliny w podkategorii C2 lub C1.
§  6.
Ustalenie zasobów złoża wymienionego w § 4 może być ograniczone do części złoża, której zasoby wystarczą do pokrycia przewidywanego zapotrzebowania. Eksploatacja złoża powinna w tym przypadku być prowadzona w sposób racjonalny, zabezpieczający właściwe wykorzystywanie zasobów całego złoża.
§  7.
Centralny Urząd Geologii (Komisja Zasobów Kopalin) zatwierdzając stopień poznania zasobów złóż wymienionych w §§ 1, 2, 3 i 4 powinien każdorazowo stwierdzić, że zasoby złoża zostały poznane w stopniu wymaganym niniejszą uchwałą i że zatwierdzenie stopnia poznania zasobów złoża uprawnia do dokonywania nakładów inwestycyjnych w rozmiarach określonych uchwałą.
§  8.
W miarę postępu robót eksploatacyjnych lub robót geologiczno-rozpoznawczych prowadzonych w złożu, o którym mowa w §§ 1 i 2, należy uzupełnić dokumentację geologiczną złoża i otrzymane wyniki (w szczególności plany, przekroje przez złoże i profile) przesyłać corocznie do Biura Dokumentacji Geologicznej przy Centralnym Urzędzie Geologii w terminie do dnia 31 marca następnego roku.
§  9.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii może określić w drodze instrukcji szczególny sposób i tryb ustalania oraz zatwierdzania stopnia poznania zasobów złóż, do których mają zastosowanie przepisy niniejszej uchwały.
§  10.
Przepisy niniejszej uchwały, uzależniające dokonywanie nakładów inwestycyjnych od zatwierdzenia stopnia poznania zasobów złoża w odpowiedniej kategorii, nie mają zastosowania do nakładów inwestycyjnych związanych z ustalaniem zasobów złoża. Nakłady te nie wchodzą do sum wymienionych w § 3 ust. 2.
§  11.
Przepis § 4 uchwały nr 864 Rady Ministrów z dnia 10 października 1952 r. w sprawie ustalania i zatwierdzania stopnia poznania zasobów (dokumentowania) złóż kopalin i rozmiaru dokonywania inwestycji przed przystąpieniem do eksploatacji złoża (Monitor Polski Nr A-90, poz. 1404) nie dotyczy przypadków wskazanych w §§ 1-4 niniejszej uchwały.
§  12.
Przepis § 6 uchwały nr 864 Rady Ministrów z dnia 10 października 1952 r. w sprawie ustalania i zatwierdzania stopnia poznania zasobów (dokumentowania) złóż kopalin i rozmiaru dokonywania inwestycji przed przystąpieniem do eksploatacji złoża (Monitor Polski Nr A-90, poz. 1404) otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Zakład eksploatujący złoże w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały obowiązany jest w terminie do dnia 31 grudnia 1955 r. ustalić i uzyskać zatwierdzenie przez Centralny Urząd Geologii (Komisję Zasobów Kopalin) stopnia poznania tego złoża. Zakład eksploatujący złoże w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały może w terminie do dnia 31 grudnia 1954 r. dokonywać nakładów inwestycyjnych bez potrzeby uprzedniego ustalenia stopnia poznania zasobów złoża, jeżeli łączna kwota inwestycji nie przekroczy 250 tysięcy złotych. Wysokość nakładów może być podwyższona do 1 miliona złotych na podstawie decyzji właściwego ministra. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek właściwego ministra zaopiniowany przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii może zezwolić na wykonywanie inwestycji bez potrzeby uprzedniego ustalenia stopnia poznania zasobów złoża powyżej 1 miliona złotych."

§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, zainteresowanym ministrom oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 23 stycznia 1956 r. przepisy nin. uchwały nie obowiązują w zakresie inwestycji oraz prac eksploatacyjnych miejscowych surowców i materiałów budowlanych o wartości rocznej niższej od kwoty 1.000.000 zł, zgodnie z § 11 ust 1 pkt 2 uchwały nr 1022 z dnia 17 grudnia 1955 r. w sprawie wykorzystania miejscowych materiałów i surowców budowlanych (M.P.56.4.29).

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024