Prowadzenie rejestru rowerów i warunki sprawdzania znajomości przepisów o ruchu drogowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 25 lutego 1954 r.
w sprawie prowadzenia rejestru rowerów i warunków sprawdzania znajomości przepisów o ruchu drogowym.

Na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 15 grudnia 1953 r. w sprawie ruchu rowerów na drogach publicznych (Dz. U. z 1954 r. Nr 3, poz. 7) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Posiadacz roweru obowiązany jest w terminie 14 dni od wejścia w posiadanie roweru zgłosić go do rejestru rowerów w prezydium miejskiej (dzielnicowej) bądź gminnej rady narodowej, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania posiadacza roweru.
2.
Zgłoszenia dokonuje się pisemnie na formularzu "Zgłoszenie roweru do rejestru", sporządzonym według wzoru stanowiącego załącznik nr 1.
§  2.
1.
Prezydium rady narodowej (§ 1 ust. 1) rejestruje rowery na podstawie otrzymanych zgłoszeń, wpisując je kolejno do "Rejestru rowerów", prowadzonego według wzoru stanowiącego załącznik nr 2.
2.
Rejestr rowerów powinien być założony w formie księgi z kolejno ponumerowanymi stronami.
§  3.
1.
Po wpisaniu roweru do rejestru posiadacz roweru otrzymuje potwierdzenie wpisu do rejestru rowerów zwane "kartą rowerową" według wzoru stanowiącego załącznik nr 3.
2.
Karta rowerowa (ust. 1) jest ważna na okres 3 lat od daty jej wydania; po upływie czasu ważności posiadacz roweru obowiązany jest wystąpić o nową kartę rowerową w trybie, przewidzianym w § 1.
§  4.
W przypadku utraty posiadania roweru dotychczasowy posiadacz obowiązany jest w terminie 14 dni zawiadomić o tym prezydium rady narodowej, które wydało kartę rowerową, i jednocześnie zwrócić tę kartę.
§  5.
1.
W przypadku zniszczenia lub zagubienia karty rowerowej posiadacz roweru powinien zawiadomić o tym pisemnie prezydium rady narodowej, które wydało kartę.
2.
Zawiadomienie o zniszczeniu lub zagubieniu karty rowerowej (ust. 1) stanowi podstawę do wydania wtórnika karty rowerowej.
§  6.
1.
Po stwierdzeniu, iż kierujący rowerem dwukrotnie przekroczył przepisy o ruchu na drogach publicznych, prezydium rady narodowej, właściwe ze względu na rejestrację roweru, wezwie kierującego rowerem do stawienia się w tymże prezydium celem sprawdzenia znajomości przepisów na drogach publicznych w zakresie ustalonym przepisami §§ 3, 4, 5, 6, 7 i 9 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 15 grudnia 1953 r. w sprawie ruchu rowerów na drogach publicznych (Dz. U. z 1954 r. Nr 3, poz. 7).
2.
W przypadku stwierdzenia nieznajomości przepisów, wymienionych w ust. 1, prezydium rady narodowej wyznaczy ponowny termin (2-tygodniowy) w celu powtórnego sprawdzenia znajomości tych przepisów.
§  7. 1
1.
Niezależnie od indywidualnych sprawdzeń znajomości przepisów określonych w § 6, właściwy do spraw komunikacji organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może - w razie stwierdzenia wzmożenia się liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą rowery - zarządzić sprawdzenie na obszarze całego województwa znajomości przez osoby kierujące rowerami przepisów o ruchu na drogach publicznych. Sprawdzenie może dotyczyć wszystkich osób kierujących lub tylko niektórymi rodzajami rowerów.
2.
Sprawdzenia znajomości przepisów określonych w ust. 1 dokonuje upoważniony przez właściwy do spraw komunikacji organ prezydium miejskiej lub powiatowej rady narodowej, członek komisji egzaminacyjnej dla kierowców lub inna upoważniona osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje.
3.
Sprawdzenie znajomości przepisów określonych w ust. 1 dokonywane będzie:
1)
u osób zgłaszających rowery do rejestracji - przed wpisaniem roweru do rejestru;
2)
u osób posiadających już karty rowerowe:
a)
w razie wezwania ich w tym celu przez organ określony w ust. 2 albo
b)
w razie skierowania ich przez biuro gromadzkiej rady narodowej albo przez właściwy organ prezydium rady narodowej osiedla.
4.
W razie stwierdzenia nieznajomości przepisów określonych w ust. 1 stosuje się przepis § 6 ust. 2.
5.
Okoliczność sprawdzenia znajomości przepisów ruchu na drogach publicznych organ określony w § 1 ust. 1 potwierdzi wydaniem osobie zainteresowanej zaświadczenia według wzoru stanowiącego załącznik nr 4, a ponadto posiadaczom motocykla z silnikiem o pojemności skokowej do 50 cm3 (motoroweru) lub roweru albo wózka poruszanego silnikiem pomocniczym o takiej pojemności oraz wózka poruszanego siłą nóg - również tabliczki rowerowej, według wzoru stanowiącego załącznik nr 5.
6.
Okoliczność sprawdzenia znajomości przepisów określonych w ust. 1 oraz wydania osobie zainteresowanej odpowiedniego zaświadczenia i tabliczki rowerowej (ust. 5) powinna być odnotowana w rejestrze rowerów w rubryce "uwagi". Okoliczność wydania tabliczki rowerowej powinna być odnotowana (z oznaczeniem jej numeru) również w karcie rowerowej (§ 3).
7.
Za sprawdzenie znajomości przepisów określonych w ust. 1 nie pobiera się opłat.
8.
Tabliczki określone w ust. 5 wydawane będą zainteresowanym osobom za zwrotem kosztów w wysokości ustalonej przez właściwy do spraw komunikacji organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
9.
Zaświadczenie określone w ust. 5 wydaje się również osobom wezwanym w celu sprawdzenia znajomości przepisów o ruchu na drogach publicznych w trybie określonym w § 6.
10.
Zaświadczenie wymienione w ust. 5 osoba kierująca rowerem obowiązana jest posiadać przy sobie i okazywać na żądanie organów kontroli drogowej łącznie z kartą rowerową.
§  8. 2
1.
Treść napisu na tabliczce rowerowej wymienionej w § 7 ust. 5 składa się:
1)
z dwóch dużych liter,
2)
z czterocyfrowej liczby kolejnej.
2.
Początkowe litery w napisie na tabliczce rowerowej określonej w ust. 1 odpowiadają literom początkowym w znaku rejestracyjnym i w znaku próbnym samochodu lub motocykla, wyznaczonym dla oznaczenia poszczególnych województw (miast wyłączonych z województw) zarządzeniem Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 19 czerwca 1956 r. w sprawie wymiarów i wyglądu tablic rejestracyjnych oraz tablic ze znakami próbnymi dla pojazdów mechanicznych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 70, poz. 858 i z 1958 r. Nr 56, poz. 325). Drugie litery w napisie na tabliczce rowerowej właściwy do spraw komunikacji organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) wyznacza, z wyjątkiem liter D, J, Ł, U, Ż, jako serie dla poszczególnych powiatów, miast i dzielnic miast, jeżeli ilość rowerów to uzasadnia.
3.
Dla każdego województwa (miasta wyłączonego z województwa) wyznacza się liczby do oznaczenia nimi poszczególnych motocykli z silnikami o pojemności skokowej do 50 cm3 (motorowerów), rowerów poruszanych silnikami pomocniczymi o takiej pojemności i wózków wymienionych w § 7 ust. 5 od 0001 do 9999.
§  9. 3
1.
Tabliczka rowerowa wymieniona w § 7 ust. 5 powinna być przymocowana do motocykla z silnikiem o pojemności skokowej do 50 cm3 (motoroweru) i roweru poruszanego silnikiem pomocniczym o takiej pojemności - z tyłu za siodełkiem, prostopadle do osi podłużnej pojazdu, a do wózków poruszanych silnikiem pomocniczym o pojemności skokowej do 50 cm3 lub siłą nóg - z tyłu za siodełkiem lub z tyłu po lewej stronie wózka w taki sposób, by była dobrze widoczna. Tabliczka powinna być utrzymywana w stanie pozwalającym na łatwe jej odczytanie.
2.
Od zmroku do świtu tabliczka umieszczona na motocyklu z silnikiem o pojemności skokowej do 50 cm3 (motorowerze) oraz na rowerze i wózku poruszanym silnikiem pomocniczym o takiej pojemności powinna być dokładnie oświetlona.
3.
W razie zniszczenia albo zagubienia tabliczki rowerowej lub zaświadczenia określonego w § 7 ust. 5 stosuje się przepisy § 5.
§  10. 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wpisano do rejestru rowerów

w dniu ........................... 19 .. r.

za nr ..........................................

................................................. dnia ...... 19 .. r.

Prezydium Miejskiej*), Dzielnicowej*),

Gminnej*) Rady Narodowej

w ..........................

ZGŁOSZENIE ROWERU DO REJESTRU

.......................................................................................................................................................

(nazwisko i imię posiadacza roweru)

.......................................................................................................................................................

(miejsce zamieszkania: miejscowość, ulica, nr domu)

zgłasza niżej opisany (rower, wózek, rower z silnikiem pomocniczym, wózek z silnikiem pomocniczym, trójkołowy, motocykl)*)

1. rower*), wózek*) - nazwa producenta ................................ nr fabryczny ...........................

2. wózek z silnikiem pomocniczym*) - nazwa producenta .................. nr fabryczny ..............

3. motocykl*) marki ................................................ nr fabryczny ...........................................

______

*) Niepotrzebne skreślić.

...................................

(podpis posiadacza)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

REJESTR ROWERÓW

Lp. Data zgłoszenia Nazwisko i imię posiadacza bądź nazwa urzędu, instytucji, przedsiębiorstwa itp. Dokładny adres Nazwa producenta, marka, nr fabryczny i rodzaj roweru (rower, wózek, rower z silnikiem pomocniczym itp.) Uwagi
1 2 3 4 5 6

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

(Strona pierwsza)

.....................................................................................

(nazwa urzędu - pieczęć podłużna)

KARTA ROWEROWA ważna do dn. ............................................................................. 19 .. r.

Potwierdza się, że zgłoszony został do ewidencji

......................................................................................................................................................

(rower, motocykl do 50 cm3, wózek itp.)

nazwa producenta ........................................................................................................................

......................................................................................................................................................

marki ........................................................................ nr fabr. ......................................................

przez posiadacza ..........................................................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

zamieszkałego ..............................................................................................................................

......................................................................................................................................................

(miejscowość, ulica, nr domu)

Wpisano do rejestru dn. ....................... 19 .. r.

nr .........................

m.p.

.................................................

(podpis)

(Strona druga)

POUCZENIE

1. Kierujący rowerem na drodze publicznej obowiązany jest posiadać przy sobie kartę rowerową i okazywać ją na żądanie organów kontroli drogowej.

2. Posiadacz roweru obowiązany jest zawiadomić prezydium rady narodowej, które wydało kartę rowerową, o zmianie swego miejsca zamieszkania.

3. Kierujący rowerem (pkt 1) powinien przestrzegać przepisów o ruchu na drogach publicznych, zachowywać należytą ostrożność i umiarkowaną szybkość, aby nie zagrażać bezpieczeństwu i porządkowi ruchu, oraz stosować się do znaków ruchu drogowego i sygnałów przeznaczonych do kierowania ruchem.

4. Winni nieprzestrzegania przepisów o ruchu na drogach publicznych karani będą w drodze karno-administracyjnej zgodnie z obowiązującymi przepisami.

1 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 marca 1959 r. (M.P.59.27.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 1959 r.
2 § 8 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 marca 1959 r. (M.P.59.27.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 1959 r.
3 § 9 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 marca 1959 r. (M.P.59.27.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 1959 r.
4 § 10 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 21 marca 1959 r. (M.P.59.27.127) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 kwietnia 1959 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024