Egzaminy kwalifikacyjne na nauczycieli języków obcych w szkołach wyższych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 21 stycznia 1954 r.
w sprawie egzaminów kwalifikacyjnych na nauczycieli języków obcych w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 67 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) oraz §§ 5 i 6 uchwały nr 144 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 1953 r. w sprawie określenia kwalifikacji wymaganych od nauczycieli języków obcych zatrudnionych w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 281) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakres egzaminów wymienionych w §§ 2-4 uchwały nr 144 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 1953 r. w sprawie określenia kwalifikacji wymaganych od nauczycieli języków obcych zatrudnionych w szkołach wyższych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 281) ustala się w sposób następujący:
1)
egzamin ze znajomości języka obcego obejmuje następujące części:
a)
pisemne opracowanie tematu związanego z życiem współczesnym i kulturą danego narodu,
b)
wykazanie się znajomością gramatyki opisowej w zakresie programu obowiązującego na odpowiednim kierunku filologicznych studiów uniwersyteckich,
c)
wykazanie się znajomością historii literatury danego narodu w zakresie programu opracowanego w tym celu przez komisje programowe Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego,
d)
wykazanie się praktyczną znajomością języka (czytanie i rozmowa na tematy z życia współczesnego i kultury współczesnej danego narodu, znajomość podstawowej terminologii i pojęć związanych z zakresem specjalności szkoły wyższej, w której kandydat ma być zatrudniony);
2)
egzamin z metodyki nauczania języka obcego obejmuje program studiów obowiązujący na odpowiednim kierunku filologicznych studiów uniwersyteckich z uwzględnieniem specyfiki nauczania danego języka obcego w szkołach wyższych.
§  2.
Egzaminy odbywają się w szkołach wyższych. Wykaz szkół wyższych ze wskazaniem wydziałów filologicznych i katedr, których pracownicy nauki mogą przeprowadzać egzaminy, ustala załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  3.
Osoba, która obowiązana jest do złożenia egzaminów określonych w § 2 ust. 2, § 3 i § 4 uchwały nr 144 Rady Ministrów z dnia 14 lutego 1953 r., składa podanie o przeprowadzenie egzaminów do szkoły wyższej, w której pracuje lub zamierza pracować. Szkoła ta przesyła podanie do jednej ze szkół wyższych, o których mowa w § 2.
§  4.
Egzaminy składa się przed komisją egzaminacyjną powołaną przez rektora szkoły wyższej w składzie: dziekana wydziału filologicznego lub upoważnionego przez niego samodzielnego pracownika nauki - jako przewodniczącego oraz 3 członków samodzielnych pracowników nauki:
1)
egzaminatora odpowiedniej filologii,
2)
egzaminatora z metodyki nauczania,
3)
egzaminatora - pracownika nauki (biegle znającego dany język) tej specjalności, w zakresie której egzaminowany będzie uczył języka obcego.
§  5.
1.
Komisja ocenia oddzielnie wyniki poszczególnych części egzaminu, wymienionych w § 1 pkt 1, oraz egzamin, wymieniony w § 1 pkt 2, posługując się czterostopniową skalą stopni: bardzo dobry, dobry, dostateczny i niedostateczny.
2.
O wyniku egzaminów decyduje komisja większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
3.
Egzaminy uważa się za złożone z wynikiem uprawniającym do podjęcia pracy lub dalszego jej wykonywania, jeżeli egzamin z praktycznej znajomości języka (§ 1 pkt 1 lit. d) złożony został z wynikiem co najmniej dobrym, a pozostałe egzaminy - z wynikiem co najmniej dostatecznym.
4.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i członkowie komisji.
§  6.
1.
Osobie, która złoży egzamin z wynikiem uprawniającym do podjęcia pracy lub dalszego jej wykonywania, komisja wydaje zaświadczenie według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2.
Sekretariat wydziału filologicznego prowadzi rejestr wydanych zaświadczeń.
3.
Kopie zaświadczeń wydanych przez komisje przechowuje się w aktach wydziału filologicznego.
§  7.
Zdający uiszcza opłatę egzaminacyjną w wysokości 80 zł. Opłatę zarachowuje się na dochody budżetowe Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Minister Szkolnictwa Wyższego może zwolnić od opłaty egzaminacyjnej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ SZKÓŁ WYŻSZYCH, W KTÓRYCH PRZEPROWADZA SIĘ EGZAMINY KWALIFIKACYJNE NA NAUCZYCIELI JĘZYKÓW OBCYCH W SZKOŁACH WYŻSZYCH

I.

Uniwersytet Warszawski - Wydział Filologiczny:

1. katedra języka rosyjskiego,

2. " historii literatury rosyjskiej i radzieckiej,

3. " filologii ukraińskiej,

4. " " słowiańskiej,

5. " " angielskiej,

6. " " romańskiej,

7. " " klasycznej,

8. " " węgierskiej,

9. " " ludów Azji Środkowej,

10. " " wschodu starożytnego,

11. " turkologii,

12. " sinologii,

13. " semitystyki,

14. " indianistyki.

II.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - Wydział Filologiczny:

1. katedra filologii rosyjskiej,

2. " " słowiańskiej,

3. " nowszych literatur słowiańskich,

4. katedra filologii romańskiej,

5. " " klasycznej I (hellenistyki),

6. " " " II (latynistyki),

7. " " orientalnej.

III.

Uniwersytet Poznański - Wydział Filologiczny:

1. katedra języków germańskich,

2. " historii literatury niemieckiej,

3. " filologii bałtyckiej.

IV.

Uniwersytet Łódzki - Wydział Filologiczny:

1. katedra filologii rosyjskiej.

V.

Uniwersytet Wrocławski im. Bolesława Bieruta - Wydział Filologiczny:

1. katedra filologii rosyjskiej,

2. " " germańskiej.

3. " " klasycznej I (hellenistyki),

4. " " " II (latynistyki).

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZAŚWIADCZENIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-14.301

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Egzaminy kwalifikacyjne na nauczycieli języków obcych w szkołach wyższych.
Data aktu: 21/01/1954
Data ogłoszenia: 09/02/1954
Data wejścia w życie: 09/02/1954