Przedstawiciele gromadzkiej rady narodowej oraz zebrania wiejskie.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA I RADY MINISTRÓW
z dnia 11 grudnia 1954 r.
o przedstawicielach gromadzkiej rady narodowej oraz o zebraniach wiejskich.

Rada Państwa i Rada Ministrów uchwalają, co następuje:
§  1.
Dla wchodzących w skład gromady poszczególnych wsi, liczących co najmniej 15 gospodarstw - gromadzka rada narodowa powołuje przedstawicieli gromadzkiej rady narodowej, zwanych pełnomocnikami. Dla wsi o rozproszonej zabudowie lub wsi, których liczba mieszkańców przekracza 300 może gromadzka rada narodowa powołać 2 lub więcej pełnomocników z przydzieleniem każdemu określonego terenu działania.
§  2.
Gromadzka rada narodowa powołuje pełnomocników w zasadzie spośród zamieszkałych w danej wsi radnych gromadzkiej rady narodowej.
§  3.
Pełnomocnik pracuje w myśl wskazań prezydium gromadzkiej rady narodowej i utrzymuje stałą łączność między mieszkańcami wsi a prezydium gromadzkiej rady narodowej.
§  4.
1.
Pełnomocnik współdziała przy wykonywaniu swych czynności z radnymi, członkami komisji gromadzkiej rady narodowej oraz innymi aktywistami, zamieszkałymi w danej wsi.
2.
Pełnomocnik -
1)
zwołuje zebranie mieszkańców wsi na zlecenie gromadzkiej rady narodowej lub jej prezydium bądź też na żądanie większości mieszkańców wsi, podając do publicznej wiadomości w sposób przyjęty w danej wsi termin i miejsce zebrania wiejskiego oraz sprawy, które na tym zebraniu mają być omawiane,
2)
współdziała w wykonaniu zadań stojących przed gromadzką radą narodową i jej prezydium przy organizowaniu obowiązkowych dostaw oraz czynów społecznych i współzawodnictwa,
3)
przekazuje do gromadzkiej rady narodowej skargi, zażalenia i wnioski ludności,
4)
okazuje pomoc prezydium gromadzkiej rady narodowej w prowadzeniu spraw meldunkowych,
5)
wydaje świadectwa miejsca pochodzenia zwierząt.
§  5.
1.
Zebranie wiejskie otwiera i przewodniczy na nim pełnomocnik lub inny przedstawiciel gromadzkiej rady narodowej, wyznaczony przez jej prezydium.
2.
Na zebraniu wiejskim rozpatruje się sprawozdania radnych z ich działalności i z działalności rady.
3.
Na zebraniu wiejskim mogą być omawiane sprawy danej wsi, a w szczególności sprawy dotyczące:
1)
poprawy warunków gospodarczych, bytowych i kulturalnych mieszkańców wsi,
2)
rozwoju produkcji rolniczej,
3)
upowszechnienia wiedzy rolniczej,
4)
warunków sanitarnych i porządkowych wsi,
5)
postulatów mieszkańców wsi.
4.
Zebrania wiejskie mogą być poświęcone poprawie warunków gospodarczych i bytowo-kulturalnych wsi w drodze czynów społecznych oraz sprawie wykonania obowiązków wobec Państwa i mobilizowania ludności pracującej do zwalczania wszelkich prób przeciwdziałania zarządzeniom władzy ludowej.
§  6.
Pełnomocnik bierze udział w naradach pełnomocników, organizowanych przez prezydium gromadzkiej rady narodowej, i obowiązany jest informować prezydium o wykonywaniu zadań zleconych mu przez gromadzką radę narodową i jej prezydium, a także o wnioskach omawianych na zebraniach wiejskich.
§  7.
Funkcja pełnomocnika jest pracą społeczną i z tytułu wykonywania swoich zadań pełnomocnik nie pobiera wynagrodzenia.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.118.1663

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przedstawiciele gromadzkiej rady narodowej oraz zebrania wiejskie.
Data aktu: 11/12/1954
Data ogłoszenia: 17/12/1954
Data wejścia w życie: 17/12/1954