Gospodarka butlami do gazów technicznych.

UCHWAŁA Nr 740
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 30 października 1954 r.
w sprawie gospodarki butlami do gazów technicznych.

W celu usprawnienia gospodarki butlami do gazów technicznych Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Gospodarowanie butlami do gazów technicznych należy do Ministra Przemysłu Chemicznego.
§  2.
1.
Ilekroć w uchwale mowa jest o butlach, należy przez to rozumieć butle stalowe, służące jako zbiorniki przenośne do tlenu, acetylenu, bezwodnika kwasu węglowego, wodoru, powietrza sprężonego, azotu, argonu, gazów sprężonych, skroplonych lub rozpuszczonych pod ciśnieniem.
2.
Ilekroć w uchwale mowa jest o zakładach produkcyjnych, należy przez to rozumieć zakłady produkujące gazy techniczne, wymienione w wykazie ustalonym przez Ministra Przemysłu Chemicznego.
3.
Ilekroć w uchwale mowa jest o Biurze Zbytu, należy przez to rozumieć Ministerstwo Przemysłu Chemicznego - Centralny Zarząd Zbytu, Biuro Zbytu Gazów Technicznych, Materiałów i Sprzętu Spawalniczego.
§  3.
Butle bez względu na ich wartość uważa się za składniki majątku trwałego.
§  4.
Butle jako składniki majątku trwałego mogą posiadać:
1)
zakłady produkcyjne,
2)
zakłady produkujące butle do gazów technicznych, zakłady lecznicze i apteki, instytuty naukowo-badawcze, zakłady naukowe oraz inne jednostki państwowe i spółdzielcze, posiadające butle jako składową część urządzeń technicznych a w szczególności: wyposażenia statków morskich i rzecznych, agregatów przeciwpożarowych, sygnalizacji świetlnej w portach, urządzeń stanowiących wyposażenie pociągów i wagonów ratunkowych samochodów przystosowanych do napędu gazem płynnym lub gazem wysokoprężnym,
3) 1
przedsiębiorstwa obrotu produktami naftowymi, podległe Centralnemu Zarządowi Obrotu Produktami Naftowymi "CPN" - w odniesieniu do butli stalowych do gazu płynnego propanu.
§  5.
Jednostki państwowe i spółdzielcze, nie mające w myśl § 4 prawa posiadania butli, w ciągu 14 dni od dnia wejścia w życie uchwały:
1)
zwrócą posiadane próżne butle zakładom produkcyjnym, od których je otrzymały w związku z dostawą gazów technicznych,
2)
przekażą najbliżej położonemu odpowiedniemu zakładowi produkcyjnemu znajdujące się u nich próżne butle, w których posiadanie weszły w inny sposób, aniżeli wymieniony w pkt 1, lub które nie mogą być zwrócone zakładom produkcyjnym określonym w tym punkcie,
3)
zawiadomią właściwy (pkt 1 i 2) zakład produkcyjny o posiadanych butlach napełnionych gazem podając ich ilość, rodzaj i pojemność, wybite na butli cechy, oraz przekażą je lub zwrócą niezwłocznie po opróżnieniu, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały.
§  6.
Jednostki państwowe posiadające butle i jednostki spółdzielcze posiadające butle które zgodnie z dekretem z dnia 26 października 1949 r. o wykupie butli do gazów technicznych (Dz. U Nr 55, poz. 439) podlegały wykupowi na rzecz Skarbu Państwa, przekazują butle nieodpłatnie w sposób określony w §§ 2 i 3 uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 27 maja 1949 r. w sprawie zasad wzajemnego przekazywania maszyn urządzeń technicznych, środków transportowych i innych przedmiotów majątku trwałego przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe (Monitor Polski Nr A-59, poz. 800).
§  7.
1.
Zakłady produkcyjne w ciągu 40 dni od dnia wejścia w życie uchwały podadzą do wiadomości Biura Zbytu ilość, rodzaj i pojemność butli posiadanych, przejętych oraz zgłoszonych w trybie § 5 pkt 3 według stanu na dzień 30 po dniu wejścia w życie uchwały.
2.
Zakłady produkcyjne na podstawie danych, o których mowa w ust. 1, zaprowadzą ewidencję butli jako składników majątku trwałego.
3. 2
(skreślony).
§  8.
1.
Zakłady produkcyjne obowiązane są podawać do wiadomości Biura Zbytu dane dotyczące planowanej produkcji gazów technicznych i inne dane uzasadniające potrzebę posiadania butli.
2.
O zmianie danych, o których mowa w ust. 1, zakład produkcyjny obowiązany jest zawiadomić Biuro Zbytu w ciągu 7 dni od dnia zajścia zmiany.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadkach przestoju lub awarii w zakładach produkcyjnych.
§  9.
Do Biura Zbytu należy czuwanie nad prawidłową gospodarką butlami, a w szczególności:
1)
ustalanie ilości butli potrzebnych na okres roku dla zakładów produkcyjnych oraz opracowanie rocznych i kwartalnych bilansów parku butlowego,
2)
ustalanie corocznie dla każdego zakładu wskaźnika częstotliwości obiegu butli,
3)
składanie właściwym organom wniosków o wydanie decyzji w zakresie przekazania butli wskazanym zakładom w trybie uchwały powołanej w § 6,
4)
wydawanie decyzji zakładom produkcyjnym w przedmiocie użyczenia butli innym zakładom produkcyjnym na okres czasu nie przekraczający 6 miesięcy w przypadkach gospodarczo uzasadnionych, a w szczególności w razie planowanej przerwy w produkcji gazów technicznych lub awarii w zakładzie produkcyjnym,
5)
ustalanie na podstawie opinii zainteresowanych zakładów produkcyjnych rejonów obiegu butli,
6)
ustalanie kolejności numerów butli dla zakładów produkcyjnych,
7)
prowadzenie ewidencji ilościowej butli posiadanych i użyczanych przez zakłady produkcyjne.
§  10.
W ciągu 2 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały Biuro Zbytu władne jest nakazać zakładom produkcyjnym przekazanie butli innym zakładom produkcyjnym, bez zachowania przepisu § 9 pkt 3. Przekazanie następuje według zasad § 6.
§  11. 3
(skreślony).
§  12.
Uchwała nie dotyczy jednostek podległych Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego co do butli stanowiących środki trwałe tych jednostek.
§  13.
Uchwała nr 16 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad obrotu opakowaniami (Monitor Polski Nr A-9, poz. 82) nie ma zastosowania do butli.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1955 r.
1 § 4 pkt 3 dodany przez § 1 uchwały nr 707 z dnia 3 września 1955 r. (M.P.55.84.998) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1955 r.
2 § 7 ust. 3 skreślony przez § 1 uchwały nr 163 Rady Ministrów z dnia 12 września 1988 r. w sprawie uchylenia upoważnień naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (M.P.88.28.250) z dniem 1 stycznia 1989 r.
3 § 11 skreślony przez § 1 uchwały nr 163 Rady Ministrów z dnia 12 września 1988 r. w sprawie uchylenia upoważnień naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków i wzorów umów (M.P.88.28.250) z dniem 1 stycznia 1989 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024