Ogłoszenie wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 2 czerwca 1953 r. w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o nadanie tytułu naukowego docenta.

OBWIESZCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI
z dnia 27 czerwca 1953 r.
dotyczące ogłoszenia wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 2 czerwca 1953 r. w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o nadanie tytułu naukowego docenta.

Na podstawie § 7 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki, stanowiącego załącznik do uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-42, poz. 601) ogłasza się Wytyczne Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 2 czerwca 1953 r. w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o nadanie tytułu naukowego docenta, stanowiące załącznik do niniejszego obwieszczenia.
Przewodniczący Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki: A. Rapacki

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE PREZYDIUM CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI Z DNIA 2 CZERWCA 1953 R. W SPRAWIE SKŁADANIA I ROZPATRYWANIA WNIOSKÓW O NADANIE TYTUŁU NAUKOWEGO DOCENTA

W wykonaniu ust. 12 uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. ustala się, co następuje:

I.

1.
Centralna Komisja kwalifikacyjna dla Pracowników Nauki będzie rozpatrywać wnioski i nadawać tytuły naukowe docenta osobom, które odpowiadają wymaganiom określonym w cz. I uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r.
2.
Zgodnie z § 9 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki, stanowiącego załącznik do uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-42, poz. 601), postępowanie kwalifikacyjne w sprawie nadania tytułu naukowego podejmuje Centralna Komisja Kwalifikacyjna na wniosek złożony do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej przez właściwego ministra lub Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
3.
Do wniosku właściwego ministra o nadanie tytułu naukowego docenta powinny być dołączone następujące dokumenty:
a)
życiorys kandydata do tytułu naukowego ze szczególnym uwzględnieniem jego działalności naukowej, zawodowej i społeczno-politycznej,
b)
wypełniona ankieta dla ubiegających się o tytuły naukowe samodzielnego pracownika nauki na specjalnym formularzu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej,
c)
dowód posiadania stopnia naukowego kandydata nauk,
d)
wykaz prac naukowych z podaniem tytułu pracy, roku jej wydania oraz wydawcy,
e)
pisemne opinie co najmniej 2 referentów wyznaczonych przez rektora (dyrektora instytutu) spośród profesorów zwyczajnych lub nadzwyczajnych, reprezentujących daną specjalność lub pokrewne, a w razie uzasadnionych trudności - spośród docentów lub osób pełniących funkcje samodzielnych pracowników nauki, zawierające ocenę działalności i dorobku naukowego kandydata w okresie od jego ostatniego awansu bądź ostatnich 3 lat oraz wnioski,
f)
odpis protokołu z posiedzenia senatu w szkole wyższej poszerzonego o zaproszonych przez rektora samodzielnych pracowników nauki właściwego wydziału lub z posiedzenia rady naukowej w instytucie naukowym zawierającego opinię w przedmiocie wniosku o nadanie tytułu naukowego.
4.
Do wniosku złożonego przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk powinny być dołączone dokumenty wymienione w ust. 3 lit. a), b), c) i d). Tryb przeprowadzenia oceny działalności i dorobku naukowego kandydata ustala Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

II.

5.
Zgodnie z ust. 5 i 10 uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej z dnia 29 kwietnia 1952 r., podjętej na podstawie art. 49 i art. 71 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38), o nadanie tytułu naukowego docenta ubiegać się mogą osoby, nie mające stopnia naukowego kandydata nauk, pełniące funkcje samodzielnego pracownika nauki lub będące pomocniczymi pracownikami nauki, jeżeli:
a)
odpowiadają wszystkim wymaganiom określonym w ust. 5 i 10 uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej,
b)
posiadają umiejętność kierowania pracą naukową.
6.
Z wnioskiem o nadanie tytułu naukowego docenta osobom wymienionym w ust. 5 mogą w terminie do dnia 30 czerwca 1954 r. występować do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej właściwi ministrowie i Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
7.
Do wniosku dołącza się dokumenty wymienione w ust. 3 i 4 niniejszych wytycznych z tą zmianą, że zamiast dowodu wymienionego w ust. 3 lit. c) dołącza się dowód posiadania stopnia doktora (starego typu).
8.
Ponadto załącza się po jednym egzemplarzu prac naukowych stanowiących podstawę do wystąpienia z wnioskiem o nadanie tytułu naukowego. Na żądanie Biura Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej kandydat jest obowiązany dostarczyć również egzemplarze innych swoich prac naukowych albo większą liczbę egzemplarzy prac dołączonych do wniosku. W razie niemożności dołączenia egzemplarzy prac naukowych kandydat powinien wskazać, gdzie prace te mogą być dostępne.
9.
Opinie referentów dołączone do wniosku o nadanie tytułu naukowego docenta osobom wymienionym w ust. 5 powinny zawierać:
a)
ocenę działalności i dorobku naukowego kandydata za cały okres jego pracy, a w szczególności za okres ostatnich 3 lat,
b)
ocenę prac stanowiących podstawę do wystąpienia z wnioskiem o nadanie tytułu naukowego docenta, dokonaną w myśl wymagań określonych w ust. 5 lit. b) i ust. 10 lit. a) uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r.

III.

10.
Zgodnie z ust. 8 uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. właściwi ministrowie i Prezydium Polskiej Akademii Nauk mogą - z zachowaniem wymagań przewidzianych w ust. 3, 7 i 8 niniejszych wytycznych - w przypadkach uzasadnionych szczególnym dorobkiem naukowym kandydata wystąpić do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej z wnioskiem o nadanie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego.
11.
Do wniosku ministra należy dołączyć zamiast opinii wymaganej w ust. 3 lit. f) niniejszych wytycznych odpis protokołu z posiedzenia senatu poszerzonego o zaproszonych przez rektora samodzielnych pracowników nauki właściwego wydziału lub z posiedzenia rady naukowej zawierającego uchwałę w przedmiocie wniosku o nadanie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego, o której mowa w ust. 8 uchwały nr 2 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 29 kwietnia 1953 r. W głosowaniu biorą również udział zaproszeni przez rektora samodzielni pracownicy nauki właściwego wydziału.
12.
Do wniosku zgłoszonego przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk powinny być dołączone dokumenty wymienione w ust. 4, 7 i 8 niniejszych wytycznych. Tryb przeprowadzenia oceny działalności i dorobku naukowego kandydata ustala Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

IV.

13.
Dokonując oceny działalności i dorobku naukowego należy brać pod uwagę nie tylko dorobek w formie publikacji, lecz również związane z działalnością naukową kandydata twórcze osiągnięcia mające znaczenie dla rozwoju gospodarki i kultury narodowej oraz jego wkład do kolektywnej pracy katedry lub zespołu.
14.
We wszystkich przypadkach przewidzianych w cz. I, II i III niniejszych wytycznych Centralna Komisja Kwalifikacyjna może żądać złożenia innych danych i dokumentów oraz udzielenia wyjaśnień.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-66.809

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 2 czerwca 1953 r. w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o nadanie tytułu naukowego docenta.
Data aktu: 27/06/1953
Data ogłoszenia: 15/07/1953
Data wejścia w życie: 15/07/1953