Powołanie Rady Spółdzielczości Produkcyjnej.

UCHWAŁA NR 414
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 30 maja 1953 r.
w sprawie powołania Krajowej Raday Spółdzielczości Produkcyjnej. 1

Ruch spółdzielczości produkcyjnej w Polsce dzięki pomocy Rządu Ludowego osiągnął już poważny dorobek w dziedzinie życia gospodarczego i kulturalnego wsi. Wzrasta coraz szybciej ilość spółdzielni produkcyjnych, nieustannie włączają się do gospodarki zespołowej nowe tysiące chłopów pracujących. W celu zabezpieczenia dalszego rozwoju spółdzielni produkcyjnych oraz ich organizacyjnego, gospodarczego i politycznego umacniania, przychylając się do uchwały I Krajowego Zjazdu Spółdzielczości Produkcyjnej z dnia 22 lutego 1953 r., Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1. 2
Powołuje się Krajową Radę Spółdzielczości Produkcyjnej.
§  2. 3
Zadaniem Krajowej Rady Spółdzielczości Produkcyjnej (zwanej w dalszym ciągu "Radą") jest:
1)
stać na straży ścisłego przestrzegania i poszanowania statutów spółdzielni produkcyjnych, przyjętych przez członków spółdzielni, a przede wszystkim:
a)
czuwać nad przestrzeganiem zasady dobrowolności przy organizowaniu i wyborze typu spółdzielni produkcyjnych oraz nad kształtowaniem przyjaznych stosunków między spółdzielnią a chłopami mało- i średniorolnymi, pozostającymi jeszcze poza spółdzielnią,
b)
pomagać spółdzielniom produkcyjnym w walce z wrogiem klasowym, a zwłaszcza z przenikaniem kułaków i spekulantów do spółdzielni,
c)
wskazywać środki prowadzące do wzrostu zespołowego gospodarstwa spółdzielni produkcyjnych oraz do zwiększania funduszów niepodzielnych i prawidłowego ich wykorzystania,
d)
czuwać nad zgodnym ze statutem podziałem dochodu w spółdzielniach produkcyjnych oraz zwalczać wszelkie próby dysponowania dochodami spółdzielni bez wiedzy i zgody ich członków,
e)
czuwać nad rozwojem i umacnianiem samorządu spółdzielczego, regularnym zwoływaniem ogólnych zebrań członkowskich, przestrzeganiem zasady wybieralności zarządów, przewodniczących spółdzielni i komisji rewizyjnych; dbać o to, aby zapewniony był rzeczywisty udział członków spółdzielni w kierowaniu gospodarstwem zespołowym;
2)
pomagać spółdzielniom produkcyjnym w zwalczaniu wszelkich przejawów naruszania własności spółdzielczej i marnotrawstwa mienia zespołowego;
3)
wskazywać spółdzielniom produkcyjnym, właściwe metody:
a)
obliczania i wynagradzania pracy w oparciu o dniówki obrachunkowe i stosowanie prawidłowych norm pracy,
b)
zapobiegania przerostom personelu administracyjnego i usługowego,
c)
walki z osobami uchylającymi się od statutowych obowiązków i usiłującymi żyć kosztem członków spółdzielni pracujących uczciwie i sumiennie w gospodarce zespołowej;
4)
pomagać spółdzielniom w stosowaniu przodujących metod prowadzenia gospodarki zespołowej i prawidłowej organizacji pracy, popierać rozwój współzawodnictwa pracy między członkami, brygadami i spółdzielniami produkcyjnymi, upowszechniać bogate doświadczenia i osiągnięcia przodujących spółdzielców i spółdzielni produkcyjnych;
5)
pomagać zarządom spółdzielni produkcyjnych w opracowywaniu zasad ewidencji pracy i majątku spółdzielni;
6)
czuwać nad:
a)
prawidłowym i terminowym wykonywaniem umów zawartych między spółdzielniami produkcyjnymi a państwowymi ośrodkami maszynowymi oraz innymi przedsiębiorstwami i organizacjami państwowymi,
b)
właściwym wymiarem zobowiązań państwowych dla spółdzielni produkcyjnych i terminowym ich wykonaniem;
7)
śledzić przebieg szkolenia kadr spółdzielczych oraz opracowywać wytyczne mające na celu ulepszanie metod i systemu szkolenia oraz doszkalania tych kadr.
§  3.
Radzie nie przysługuje prawo bezpośredniego organizacyjno-gospodarczego kierowania spółdzielniami produkcyjnymi.
§  4. 4
W wykonaniu swoich zadań Krajowa Rada Spółdzielczości Produkcyjnej:
1)
opracowuje, opiniuje i przedstawia Rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej projekty ustaw, dekretów i uchwał dotyczących spółdzielczości produkcyjnej;
2)
opracowuje oraz wydaje - za zgodą Prezydium Rządu - wskazówki, instrukcje i regulaminy w sprawach organizacji i opłaty pracy, sprawozdawczości, rachunkowości i w innych sprawach dotyczących życia spółdzielni produkcyjnych;
3)
przeprowadza przy pomocy członków Rady oraz swoich inspektorów systematyczną kontrolę przestrzegania statutów i wykonywania aktów prawodawczych oraz uchwał i zarządzeń państwowych w sprawach spółdzielczości produkcyjnej;
4)
zwraca się do właściwych organów władzy i administracji państwowej o wydanie niezbędnych zarządzeń w celu usunięcia stwierdzonych wypadków naruszenia statutu spółdzielczego lub innych przepisów dotyczących spółdzielczości produkcyjnej; o faktach rażących naruszeń, wyrządzających istotne szkody spółdzielczości produkcyjnej, Rada zawiadamia prokuraturę.
§  5. 5
1.
Radę wybiera Zjazd Spółdzielczości Produkcyjnej.
2.
Zjazd Spółdzielczości Produkcyjnej uchwala statut Rady, który określa tryb jej działania oraz zakres i tryb działania Prezydium Rady. Statut ogłosi Prezes Rady Ministrów w Monitorze Polskim.
§  6. 6
Rada spośród swych członków wybiera Prezydium Rady w składzie: Przewodniczący Rady, dwóch zastępców przewodniczącego, sekretarz i siedmiu członków.
§  7.
1.
Organem Rady jest Prezydium Rady.
2.
Przy Prezydium Rady tworzy się Biuro Rady.
§  8. 7
1.
W województwach oraz poszczególnych powiatach mogą być powołane wojewódzkie i powiatowe rady spółdzielczości produkcyjnej.
2. 8
Krajowa Rada Spółdzielczości Produkcyjnej uchwali statut wojewódzkich i powiatowych rad spółdzielczości produkcyjnej, który określi sposób tworzenia oraz zakres i tryb działania tych rad.
§  9. 9
Wydatki związane z działalnością Rady pokrywane są z budżetu Urzędu Rady Ministrów. Wydatki związane z działalnością wojewódzkich i powiatowych rad spółdzielczości produkcyjnej pokrywane są z budżetów właściwych wojewódzkich i powiatowych rad narodowych.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  10

STATUT KRAJOWEJ RADY SPÓŁDZIELCZOŚCI PRODUKCYJNEJ

§ 1.
Krajowa Rada Spółdzielczości Produkcyjnej (zwana w dalszym ciągu "Radą") działa na podstawie uchwały nr 414 Prezydium Rządu z dnia 30 maja 1953 r. w sprawie powołania Krajowej Rady Spółdzielczości Produkcyjnej (Monitor Polski Nr A-56, poz. 713) oraz niniejszego statutu.
§  2.
1.
Rada obraduje na sesjach zwyczajnych i nadzwyczajnych.
2.
Sesje zwyczajne zwołuje Prezydium Rady przynajmniej raz na pół roku. Sesje nadzwyczajne zwołuje Prezydium Rady w razie potrzeby.
3.
Rada obraduje pod przewodnictwem przewodniczącego Rady lub jego zastępcy.
§  3.
Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów. Do ważności uchwał Rady wymagana jest obecność przynajmniej 1/2 ogólnej liczby członków Rady. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego Rady.
§  4.
Do zakresu działania Prezydium Rady należy:
1)
zwoływanie sesji Rady,
2)
przygotowywanie spraw na sesję Rady;
3)
wykonywanie uchwał Rady;
4)
rozpatrywanie i załatwianie spraw w ramach upoważnień udzielonych przez Radę;
5)
kierowanie pracą Biura Rady.
§  5.
Posiedzenia Prezydium zwołuje przewodniczący Rady lub z jego upoważnienia zastępca przewodniczącego.
§  6.
Uchwały Prezydium Rady zapadają zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej 6 członków Prezydium, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
§  7.
W sesjach Rady lub posiedzeniach jej Prezydium - na zaproszenie przewodniczącego Rady - mogą brać udział z głosem doradczym delegaci zainteresowanych ministerstw i urzędów centralnych, jak również przedstawiciele instytucji naukowych, organizacji społecznych, gospodarczych i zawodowych.
§  8.
Wypłata diet za udział w sesjach Rady i w posiedzeniach Prezydium jak również zwrot kosztów podróży następują według zasad obowiązujących w urzędach państwowych.
§  9.
Organizację wewnętrzną i zakres działania Biura Rady oraz tryb powoływania i odwoływania jak również tabelę stanowisk i grupy uposażeń pracowników Biura Rady zatwierdza Prezes Rady Ministrów na wniosek przewodniczącego Rady.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 uchwały nr 252 z dnia 24 maja 1956 r. (M.P.56.41.518) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1956 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 252 z dnia 24 maja 1956 r. (M.P.56.41.518) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1956 r.
3 § 2 zmieniony przez § 1 uchwały nr 252 z dnia 24 maja 1956 r. (M.P.56.41.518) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1956 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 uchwały nr 252 z dnia 24 maja 1956 r. (M.P.56.41.518) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1956 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 252 z dnia 24 maja 1956 r. (M.P.56.41.518) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1956 r.
6 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 252 z dnia 24 maja 1956 r. (M.P.56.41.518) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1956 r.
7 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 252 z dnia 24 maja 1956 r. (M.P.56.41.518) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1956 r.
8 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 uchwały nr 252 z dnia 24 maja 1956 r. (M.P.56.41.518) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1956 r.
9 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 252 z dnia 24 maja 1956 r. (M.P.56.41.518) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1956 r.
10 Załącznik zmieniony przez § 1 uchwały nr 252 z dnia 24 maja 1956 r. (M.P.56.41.518) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 26 maja 1956 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-56.713

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie Rady Spółdzielczości Produkcyjnej.
Data aktu: 30/05/1953
Data ogłoszenia: 13/06/1953
Data wejścia w życie: 13/06/1953