Zasady wydawania przez banki specjalne środków na fundusz płac przedsiębiorstwom wykonawstwa inwestycyjnego oraz zasady i tryb kontroli bankowej.

UCHWAŁA NR 294
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 18 kwietnia 1953 r.
w sprawie zasad wydawania przez banki specjalne środków na fundusz płac przedsiębiorstwom wykonawstwa inwestycyjnego oraz zasad i trybu kontroli bankowej.

W związku z przepisami § 1 ust. 1 uchwały nr 53 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. w sprawie wzmocnienia kontroli funduszu płac w gospodarce socjalistycznej (Monitor Polski Nr A-15, poz. 210) Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Banki specjalne dokonują końcowych wypłat miesięcznych na fundusz płac kontrolowanym przedsiębiorstwom wykonawstwa inwestycyjnego proporcjonalnie do wykonania planu produkcji oraz stosownie do przepisów uchwały nr 53 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. (Monitor Polski Nr A-15, poz. 210) tylko w oparciu o zatwierdzone plany funduszu płac i oświadczenia określone w § 5 tej uchwały, a przedkładane właściwym oddziałom banków specjalnych przez wszystkie jednostki organizacyjne gospodarki uspołecznionej działające według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  2.
Przekroczenia planów funduszu płac ustalane są za okresy kwartalne w oparciu o wynikające z dokumentów księgowych dane sprawozdawcze z wykonania planów produkcji, planów zatrudnienia i planów funduszu płac.
§  3.
1.
Wypłaty środków na fundusz płac za pierwszą połowę miesiąca w formie zaliczki dokonywane są na podstawie dokumentów wypłaty bez obowiązku przedkładania bankowi oświadczenia wymienionego w § 1.
2.
Wypłaty środków na fundusz płac za każdy miesiąc kwartału objętego planem funduszu płac dokonywane są przez banki specjalne proporcjonalnie do procentu wykonania planu produkcji za dany miesiąc i na podstawie dokumentów określonych w § 1.
3.
Jeżeli zapotrzebowane do wypłaty środki na płace przekraczają wysokość środków wynikających z wyliczenia według ust. 2, wówczas wypłaty zapotrzebowanych środków dokonane być mogą:
1)
gdy ma to miejsce po raz pierwszy w kwartale, a zapotrzebowane środki nie przewyższają 5% kwot ustalonych według ust. 2 - na podstawie decyzji kierownika oddziału banku, wydanej w porozumieniu z kierownikiem zainteresowanego przedsiębiorstwa; w razie wydania decyzji odmownej decyzję ostateczną w sprawie dokonania tej wypłaty może podjąć centrala banku na wniosek dyrektora centralnego zarządu lub jednostki równorzędnej;
2)
gdy ma to miejsce po raz drugi w kwartale, a zapotrzebowane środki nie przewyższają 3% kwot ustalonych według ust. 2 - na podstawie decyzji dyrektora centralnego zarządu lub jednostki równorzędnej;
3)
gdy ma to miejsce po raz trzeci w kwartale oraz we wszystkich przypadkach zapotrzebowania środków przekraczających marże tolerancyjne określone w pkt 1 i 2 - na podstawie decyzji właściwego ministra.
§  4.
1.
W przypadkach gdy wypłacone w trybie ustalonym w § 3 środki za dany kwartał przekroczą kwoty planowanego funduszu płac bądź gdy przy niewykonaniu planu produkcji przekroczą kwoty odpowiadające procentowemu wykonaniu planu produkcji, przekroczenia te powinny być pokryte w drodze redystrybucji oszczędności osiągniętych w danym kwartale w innych jednostkach na podstawie decyzji dyrektora centralnego zarządu (jednostki równorzędnej) lub decyzji ministra w ramach resortu przy braku oszczędności w ramach danego centralnego zarządu.
2. 1
W razie gdy przekroczenia za dany kwartał nie będą mogły być pokryte w drodze redystrybucji - odpowiednią decyzję o pokryciu podejmie właściwy minister.
3.
Pozostałości nie wykorzystanego w poprzednim kwartale funduszu płac nie mogą być wykorzystane w następnych kwartałach.
§  5.
1.
Środki na wypłaty pracownikom produkcyjnym (inżynieryjno-technicznym i administracyjno-biurowym) oraz pracownikom administracji (umysłowym i fizycznym) z wyłączeniem środków na wypłatę premii wydaje bank do wysokości planowanego na dany kwartał funduszu płac tych pracowników, pomniejszonego o równowartość etatów nie obsadzonych, lecz objętych planem, z zastosowaniem jednak podziału na poszczególne miesiące kwartału.
2.
Wypłata środków w wysokości przekraczającej obliczony zgodnie z ust. 1 fundusz płac dokonana być może na podstawie zezwolenia właściwego ministra z jednoczesnym pokryciem przekroczenia w drodze redystrybucji wyłącznie w ramach odpowiedniego centralnego zarządu (jednostki równorzędnej).
§  6.
1.
Środki na bezosobowy fundusz płac bank wydaje tylko w granicach planowanego bezosobowego kwartalnego funduszu płac.
2.
W przypadku gdy zapotrzebowanie przedsiębiorstwa przekracza kwoty kwartalnego bezosobowego funduszu płac, wypłata przekroczenia może być dokonana tylko w ramach kwot zaplanowanych przez to przedsiębiorstwo w planie rocznym za zgodą jednostki zatwierdzającej plan.
§  7.
1.
Zezwolenia legalizujące przekroczenia kwartalnych planów funduszu płac powinny zawierać przyczyny powstania stwierdzonych przekroczeń oraz środki zaradcze zmierzające do likwidacji źródeł ich powstania.
2.
Zezwolenia legalizujące przekroczenia kwartalnych planów funduszu płac otrzymują do wiadomości:
1)
wydane na podstawie przepisów § 4 ust. 1 - resortowy wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Minister Finansów;
2)
wydane na podstawie przepisów § 4 ust. 2 - Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Minister Finansów.
§  8.
Banki specjalne obowiązane są ściśle przestrzegać ustalonych w odpowiednich przepisach terminów dokonywania wypłat na fundusz płac.
§  9.
Właściwi ministrowie mogą przenieść udzielone im w niniejszej uchwale uprawnienia jedynie na podsekretarzy stanu, a w ministerstwach, w których nie powołano podsekretarzy stanu - na dyrektorów generalnych.
§  10.
Tryb i szczegółowe przepisy wykonawcze do postanowień niniejszej uchwały oraz wzory planistyczno-sprawozdawcze, jak również szczegółowy tryb bankowej kontroli funduszu płac regulują instrukcje banków specjalnych, zatwierdzone przez Ministra Finansów.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów oraz Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1953 r.
1 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 ust. 2 uchwały nr 502 z dnia 14 sierpnia 1956 r. w sprawie przekazania ministrom niektórych uprawnień zastrzeżonych Prezesowi Rady Ministrów i resortowym wiceprezesom Rady Ministrów (M.P.56.69.848) z dniem 24 sierpnia 1956 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-41.494

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady wydawania przez banki specjalne środków na fundusz płac przedsiębiorstwom wykonawstwa inwestycyjnego oraz zasady i tryb kontroli bankowej.
Data aktu: 18/04/1953
Data ogłoszenia: 09/05/1953
Data wejścia w życie: 01/07/1953