Zm.: Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

UCHWAŁA NR 909
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 października 1952 r.
o zmianie Instrukcji Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala:
§  1.
W uchwale Rady Ministrów z dnia 10 czerwca1950 r. - Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych(Monitor Polski z 1952 r. Nr A-8, poz. 76 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 pkt 16 otrzymuje brzmienie:
Wydział Oddział Zakres spraw
"16. Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej 1. Planowania i Koordynacji Sprawy programów, koordynacji i opracowania w oparciu o projekty wojewódzkich zarządów i innych jednostek szczebla wojewódzkiego, zbiorczych planów techniczno-ekonomicznych, budżetów i planów finansowych oraz sprawy nadzoru nad funkcjonowaniem służb planowania i finansów, sprawozdawczości i statystyki w zakresie gospodarki komunalnej, a ponadto sprawy instruktażu i organizacji rachunkowości w przedsiębiorstwach i jednostkach budżetowych.
2. Gospodarki Mieszkaniowej Sprawy ewidencji i inwentaryzacji istniejących zasobów powierzchni mieszkaniowej, nadzoru nad gospodarką budynkami mieszkalnymi, ustalania planu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osiedli, sprawy budownictwa mieszkaniowego w zakresie właściwości resortu gospodarki komunalnej, sprawy wynikające z dekretu o najmie lokali, a w szczególności sprawy masowych remontów kapitalnych domów mieszkalnych, sprawy czynszów i świadczeń najemców, wpłat na F.G.M., nadzoru nad przymusowymi zrzeszeniami prywatnych właścicieli nieruchomości oraz sprawy związane z walką z grzybem domowym.
3. Kwaterunkowy Sprawy związane ze stosowaniem przepisów o publicznej gospodarce lokalami oraz obsługą Odwoławczej Komisji Lokalowej.
4. Ogólny Sprawy własnej rachunkowości wydziału, sprawy gospodarcze, techniczno-biurowe i sprawy nie należące do zakresu działania innych jednostek organizacyjnych wydziału - w tym sprawy kadr i szkolenia.

Uwaga:

W prezydiach wojewódzkich rad narodowych, w których nie zostaną utworzone wojewódzkie zarządy budynków mieszkalnych i terenów komunalnych, sprawy należące do zakresu działania tych zarządów załatwiać będą wydziały gospodarki komunalnej i mieszkaniowej - oddziały gospodarki mieszkaniowej.";

2)
w § 2 pkt 6 "Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej" w rubryce "Referaty" wyrazy: "3. Inwestycji" zastępuje się wyrazami: "3. Finansów";
3)
w § 10 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Przepis ust. 1 nie dotyczy również organizacji wewnętrznej wydziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej oraz kwaterunkowych Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi, miast liczących ponad 100.000 mieszkańców oraz miast stanowiących powiaty miejskie.";

4)
w § 12 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. 1. Ustala się następującą organizację wewnętrzną wydziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi:

Wydział Oddział Zakres spraw
Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej 1. Planowania i Koordynacji Sprawy programów, koordynacji i opracowania w oparciu o projekty miejskich zarządów i innych jednostek szczebla miejskiego, zbiorczych planów techniczno-ekonomicznych, budżetów i planów finansowych oraz sprawy nadzoru nad funkcjonowaniem służb planowania i finansów, sprawozdawczości i statystyki w zakresie gospodarki komunalnej, ponadto sprawy instruktażu i organizacji rachunkowości w przedsiębiorstwach i jednostkach budżetowych.
2. Gospodarki Mieszkaniowej Sprawy ewidencji i inwentaryzacji istniejących zasobów powierzchni mieszkaniowej, nadzoru nad gospodarką budynkami mieszkalnymi, ustalania planu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, sprawy budownictwa mieszkaniowego w zakresie właściwości resortu gospodarki komunalnej, sprawy wynikające z dekretu o najmie lokali, a w szczególności sprawy masowych remontów kapitalnych domów mieszkalnych, sprawy czynszów i świadczeń najemców, wpłat na F.G.M., nadzoru nad przymusowymi zrzeszeniami prywatnych właścicieli nieruchomości oraz sprawy związane z walką z grzybem domowym.
3. Ogólny Sprawy własnej rachunkowości wydziału, sprawy gospodarcze, techniczno-biurowe i sprawy nie należące do zakresu działania innych jednostek organizacyjnych wydziału - w tym sprawy kadr i szkolenia.";
5)
w § 12 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Ustala się następującą organizację wewnętrzną wydziałów kwaterunkowych Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz miast liczących ponad100.000 mieszkańców:

Wydział Oddział Zakres spraw
Kwaterunkowy 1. Polityki Kwaterunkowej Sprawy kontroli stanu zagęszczenia w lokalach mieszkalnych, zabezpieczania lokali, rejestracji lokali zastrzeżonych, przekwaterowań z domów zagrożonych, przeznaczonych do rozbiórki oraz przeznaczonych na cele publiczne, sprawy wykonywania orzeczeń kwaterunkowych, współpraca z administracją budynków mieszkalnych i komitetami blokowymi, ewidencja domów przydzielonych instytucjom na mieszkania pracownicze oraz kontrola stanu zagęszczenia w tych mieszkaniach.
2. Przydziałów Sprawy przydziałów lokali mieszkalnych i użytkowych, prowadzenia rejestru wniosków i rejestru lokali zwalnianych, prowadzenia kartoteki, przyjmowania odwołań od orzeczeń Wydziału Kwaterunkowego, wydawania zaświadczeń.
3. Ogólny Sprawy prowadzenia kancelarii i archiwum wydziału, sprawy osobowe, finansowo-gospodarcze wydziału oraz prowadzenie sprawozdawczości i statystyki z prac wydziału.";
6)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. Ustala się następującą organizację wewnętrzną wydziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów rad narodowych miast liczących ponad100.000 mieszkańców:

Wydział Oddział Zakres spraw
Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej 1. Planowania Sprawy programów i koordynacji planów, nadzór nad wykonaniem i analiza wyników wykonania planów, statystyka i sprawozdawczość w zakresie gospodarki komunalnej.
2. Inwestycji Sprawy planu inwestycyjnego, dokumentacji technicznej, planowania wykonawstwa robót inwestycyjnych, planowania zaopatrzenia inwestycyjnego w zakresie gospodarki komunalnej.
3. Finansów Sprawy opracowania w zakresie działania wydziału budżetu i opiniowania planów finansowych przedsiębiorstw komunalnych, sprawy kredytów, kontrola rachunkowości i kasowości przedsiębiorstw komunalnych oraz sprawy rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej własnej i podległych jednostek budżetowych.
4. Gospodarki Mieszkaniowej Sprawy ewidencji i inwentaryzacji istniejących zasobów powierzchni mieszkaniowej, nadzoru nad gospodarką budynkami mieszkalnymi, ustalania planu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, sprawy budownictwa mieszkaniowego w zakresie resortu gospodarki komunalnej, sprawy wynikające z dekretu o najmie lokali, a w szczególności sprawy masowych remontów kapitalnych domów mieszkalnych, sprawy czynszów i świadczeń najemców, wpłat na F.G.M., nadzoru nad przymusowymi zrzeszeniami prywatnych właścicieli nieruchomości oraz sprawy związane z walką z grzybem domowym.
5. Urządzeń Komunalnych Opracowywanie planów, realizacja zadań planowych i sprawozdawczość dotycząca dróg, ulic, placów, mostów, wiaduktów i innych obiektów służących dla celów komunikacji oraz budowy i utrzymania parków, zieleńców, ogrodów działkowych i otwartych terenów sportowych w zakresie właściwości gospodarki komunalnej, a nadto sprawy grobownictwa.
5. Kadr i Szkolenia Sprawy osobowe pracowników podległych komórek organizacyjnych oraz sprawy szkolenia w zakresie działalności wydziału.
7. Samodzielny Referat Administracyjno-Gospodarczy Sprawy gospodarcze, techniczno-biurowe oraz wszelkie inne sprawy z zakresu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej nie należące do zakresu działania innych jednostek organizacyjnych wydziału.";
7)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. Ustala się następującą organizację wewnętrzną wydziałów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie:

Wydział Referaty
Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej 1. Planowania
2. Finansów
3. Gospodarki Mieszkaniowej
4. Kwaterunkowy
5. Urządzeń Komunalnych
6. Ogólny
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-92.1422

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: Instrukcja Nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.
Data aktu: 10/10/1952
Data ogłoszenia: 08/11/1952
Data wejścia w życie: 08/11/1952