§ 1. 1. Likwiduje się z dniem 31 grudnia 1951 r. Główne Inspektoraty Kontroli:1) w Centralnym Zarządzie Przemysłu Nieorganicznego w Gliwicach,
2) w Centralnym Zarządzie Przemysłu Kwasu Siarkowego i Nawozów Fosforowych w Gliwicach,
3) w Centralnym Zarządzie Budowy Zakładów Chemicznych w Gliwicach,
4) w Zarządzie Przemysłu Farb i Lakierów w Gliwicach,
5) w Zjednoczonych Zakładach Przemysłu Gazów Technicznych w Gliwicach,
6) w Centralnym Zarządzie Przemysłu Farmaceutycznego w Warszawie,
7) w Centralnym Zarządzie Przemysłu "Erg" w Warszawie,
8) w Centralnym Zarządzie Przemysłu Barwników i Półproduktów w Gliwicach,
9) w Centralnym Zarządzie Przemysłu Syntezy Chemicznej w Gliwicach,
10) w Centralnym Zarządzie Przemysłu Gumowego w Łodzi,
11) w Centralnym Zarządzie Przemysłu Włókien Sztucznych w Łodzi,
12) w Centralnym Zarządzie Przemysłu Papierniczego w Łodzi,
13) w Centralnym Zarządzie Zbytu Przemysłu Chemicznego w Warszawie.
2. Zakres czynności, obsadę personalną i akta spraw bieżących i załatwionych likwidowanych głównych inspektoratów kontroli przejmuje z dniem 1 stycznia 1952 r. Departament Kontroli.
§ 2. 1. Tworzy się z dniem 1 stycznia 1952 r. następujące ekspozytury Departamentu Kontroli Ministerstwa Przemysłu Chemicznego:
1) w Gliwicach, obejmującą swoją działalnością jednostki organizacyjne resortu przemysłu chemicznego znajdujące się na obszarze województw: katowickiego, krakowskiego, kieleckiego i rzeszowskiego;
2) w Łodzi, obejmującą swoją działalnością jednostki organizacyjne resortu przemysłu chemicznego znajdujące się na obszarze województw: łódzkiego, opolskiego i wrocławskiego oraz m. Łodzi;
3) w Poznaniu, obejmującą swoją działalnością jednostki organizacyjne resortu przemysłu chemicznego znajdujące się na obszarze województw: poznańskiego, szczecińskiego, koszalińskiego i zielonogórskiego.
2. Nie podlega działalności ekspozytur, wymienionych w ust. 1, Centralny Zarząd Przemysłu "Erg" wraz z podległymi mu jednostkami. Kontrolę jednostek podległych Centralnemu Zarządowi Przemysłu "Erg" sprawuje bezpośrednio Departament Kontroli Ministerstwa Przemysłu Chemicznego.
§ 3. Organizację wewnętrzną i zakres czynności ekspozytur określi regulamin wydany przez Ministra Przemysłu Chemicznego w porozumieniu z Najwyższą Izbą Kontroli.
§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 31 grudnia 1951 r.
Minister Przemysłu Chemicznego: B. Rumiński