Organizacja oddziałów instalacyjnych w budowlanych przedsiębiorstwach powiatowych.

INSTRUKCJA
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 13 sierpnia 1952 r.
w sprawie organizacji oddziałów instalacyjnych w budowlanych przedsiębiorstwach powiatowych.

§  1.
1.
Dla zabezpieczenia budowlanym przedsiębiorstwom powiatowym możności prawidłowego zorganizowania wykonawstwa robót instalacyjnych może być utworzony przy jednym z budowlanych przedsiębiorstw powiatowych w każdym województwie oddział instalacyjny obejmujący swą działalnością teren całego województwa.
2.
Oddział instalacyjny zostaje powołany przez wojewódzki zarząd budowlanych przedsiębiorstw powiatowych, w przypadku stwierdzonej celowości jego istnienia, w drodze wydania polecenia utworzenia oddziału budowlanemu przedsiębiorstwu powiatowemu, posiadającemu najlepsze warunki do prowadzenia robót instalacyjnych na terenie województwa.
3.
Polecenie utworzenia oddziału instalacyjnego powinno nastąpić po uprzednim zasięgnięciu opinii prezydium powiatowej rady narodowej, właściwej dla budowlanego przedsiębiorstwa powiatowego, przy którym tworzy się oddział instalacyjny.
4.
Oddział instalacyjny jest jednostką organizacyjną budowlanego przedsiębiorstwa powiatowego wyznaczonego przez wojewódzki zarząd budowlanych przedsiębiorstw powiatowych i działa na wewnętrznym ograniczonym rozrachunku gospodarczym, korzystając z następujących uprawnień:
1)
prowadzi samodzielnie pełną rachunkowość, sporządza pełny bilans i rachunek wyników,
2)
posiada samodzielny rachunek w banku finansującym jego działalność eksploatacyjną.
§  2.
Działalność oddziału instalacyjnego przy budowlanym przedsiębiorstwie powiatowym obejmuje wykonanie:
1)
robót wchodzących w zakres instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej,
2)
robót wchodzących w zakres instalacji centralnego ogrzewania i centralnej wody ciepłej,
3)
robót wchodzących w zakres instalacji elektrycznej,
4)
robót studniarsko-wiertniczych.
§  3.
Oddział instalacyjny zaspokaja potrzeby budowlanych przedsiębiorstw powiatowych danego województwa w charakterze podwykonawcy w zakresie ustalonym w § 2.
§  4.
Dla wykonywania swych zadań oddział instalacyjny posiada warsztaty i magazyn sprzętu, narzędzi i materiałów.
§  5.
Wszystkie materiały służące do robót instalacyjnych wymienionych w § 2 przejmie oddział instalacyjny odpłatnie od budowlanych przedsiębiorstw powiatowych danego województwa w miarę przejmowania lub uruchomiania robót.
§  6.
Koordynację pracy oddziału prowadzi wojewódzki zarząd budowlanych przedsiębiorstw powiatowych.
§  7.
1.
Na czele oddziału instalacyjnego stoi kierownik odpowiedzialny za całokształt działalności oddziału, który zarządza oddziałem przy pomocy podporządkowanych mu komórek organizacyjnych.
2.
Kierownik oddziału instalacyjnego podlega dyrektorowi budowlanego przedsiębiorstwa powiatowego, przy którym oddział jest utworzony.
§  8.
Kierownikowi oddziału instalacyjnego są podporządkowane bezpośrednio następujące komórki organizacyjne tego oddziału:
1)
samodzielny referent planowania,
2)
sekcja techniczna,
3)
sekcja finansowo-księgowa,
4)
samodzielny referent zaopatrzenia.
§  9.
Ilość etatów dla oddziału instalacyjnego ustala do wysokości 13 pracowników umysłowych Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych na zaopiniowany przez wojewódzki zarząd budowlanych przedsiębiorstw powiatowych wniosek budowlanego przedsiębiorstwa powiatowego, przy którym zostaje utworzony oddział.
§  10.
Do zakresu zadań poszczególnych komórek organizacyjnych oddziału instalacyjnego należą następujące czynności:
1.
Samodzielny referent planowania:
a)
sporządza plany produkcyjno-finansowe roczne, kwartalne i miesięczne na podstawie planów poszczególnych budowlanych przedsiębiorstw powiatowych oraz prowadzi sprawozdawczość z ich wykonania,
b)
przeprowadza analizę działalności oddziału na podstawie sprawozdawczości z wykonania planu i operatywnych wyników pracy poszczególnych komórek organizacyjnych ze specjalnym uwzględnieniem zagadnienia kosztów własnych oraz zgłasza wypływające z analizy wnioski,
c)
przygotowuje umowy na podstawie zleceń otrzymanych od budowlanych przedsiębiorstw powiatowych oraz prowadzi rejestr faktur wystawionych za roboty wykonane przez oddział.
2.
Sekcja techniczna:
a)
prowadzi roboty wchodzące w zakres zadań oddziału, koordynując prace poszczególnych grup wykonawczych pomiędzy sobą oraz z ogólnym postępem robót na budowach,
b)
w ramach obowiązujących harmonogramów określa zadania dla kierowników robót,
c)
opracowuje kosztorysy na wykonanie robót, a następnie na podstawie materiałów dostarczonych przez kierowników robót i własnych obmiarów sporządza rachunki i przygotowuje odbiór robót,
d)
zarządza warsztatami,
e)
czuwa nad właściwym stosowaniem norm pracy, tj. organizuje narady wytwórcze, pobudza inicjatywę współzawodnictwa i racjonalizatorstwa, czuwa nad bezpieczeństwem pracy i zabezpieczeniem majątku w myśl instrukcji przeciwpożarowej.
3.
Sekcja finansowo-księgowa:
a)
prowadzi kasę i likwidaturę finansową,
b)
prowadzi księgowość finansową i materiałową oraz sprawozdawczość i analizę finansowo-księgową,
c)
sprawuje opiekę nad całością majątku i środków materiałowych oraz nadzór nad prawidłowością ich użytkowania, przeprowadza kontrolę wydatków i dochodów,
d)
rejestruje koszty i w porozumieniu z samodzielnym referentem planowania przeprowadza kalkulację kosztów własnych dla celów analitycznych,
e)
sprawuje nadzór nad przestrzeganiem dyscypliny finansowej,
f)
przygotowuje materiały do opracowania planów finansowych,
g)
załatwia wszelkie sprawy związane z finansowaniem działalności oddziału, wykonywuje kwartalne plany kredytowe i prowadzi dotyczącą ich sprawozdawczość,
h)
prowadzi sprawy związane z ubezpieczeniem majątku.
4.
Samodzielny referent zaopatrzenia:
a)
w porozumieniu z sekcją techniczną ustala potrzeby oddziału w zakresie zaopatrzenia w materiały, sprzęt i narzędzia oraz w zakresie wyposażenia w urządzenia magazynowe, magazyny i place składowe,
b)
w porozumieniu z sekcją techniczną opracowuje plany zaopatrzenia budów w oparciu o obowiązujące harmonogramy robót,
c)
realizuje zaopatrzenie oraz prowadzi ewidencję zapasów magazynowych,
d)
nadzoruje gospodarkę magazynową i ponosi za nią odpowiedzialność,
e)
sporządza sprawozdania ze swej działalności.
5.
Wszelkie inne czynności operatywne i administracyjno-gospodarcze wynikające z działalności oddziału instalacyjnego (np. sprawy personalne, inwestycje, zawieranie umów itp.) wykonuje dla oddziału macierzyste budowlane przedsiębiorstwo powiatowe. Koszty związane z wykonywaniem wyżej wspomnianych czynności przez budowlane przedsiębiorstwo powiatowe obciążają w drodze rozliczenia oddział instalacyjny.
§  11.
Ramowy schemat organizacyjny oddziału instalacyjnego przedstawia w formie graficznej załącznik do niniejszej instrukcji.
§  12.
Instrukcja obowiązuje z mocą od dnia 9 sierpnia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

RAMOWY SCHEMAT ORGANIZACYJNY ODDZIAŁU INSTALACYJNEGO W BUDOWLANYM PRZEDSIĘBIORSTWIE POWIATOWYM

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-75.1203

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Organizacja oddziałów instalacyjnych w budowlanych przedsiębiorstwach powiatowych.
Data aktu: 13/08/1952
Data ogłoszenia: 08/09/1952
Data wejścia w życie: 09/08/1952