Rejestracja pojazdów samochodowych, których używanie wymaga etatu samochodowego.

INSTRUKCJA
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 12 lipca 1952 r.
w sprawie rejestracji pojazdów samochodowych, których używanie wymaga etatu samochodowego.

Na podstawie § 5 ust. 3 uchwały Nr 104 Prezydium Rządu z dnia 1 marca 1952 r. w sprawie trybu rozdzielnictwa pojazdów samochodowych (Monitor Polski Nr A-23, poz. 297) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pojazdy samochodowe:
1)
parku samochodowego administracji państwowej (władz, urzędów i instytucji państwowych itp., wchodzących do budżetu Państwa);
2)
parku samochodowego organizacji społecznych, dotowanych ze Skarbu Państwa;
3)
samochody osobowe i motocykle parku samochodowego gospodarki narodowej (przedsiębiorstw państwowych, instytucji i przedsiębiorstw spółdzielczych oraz central spółdzielczo-państwowych, z wyjątkiem pojazdów samochodowych, przeznaczonych do transportu publicznego)

- mogą być dopuszczone do ruchu po zarejestrowaniu ich przez prezydium właściwej rady narodowej na jednostkę, której przydzielono odpowiednie etaty samochodowe.

§  2.
1.
Ministerstwa (urzędy centralne) i centralne instytucje społeczne:
1)
zawiadamiają pisemnie podległe sobie jednostki o przydzielonych im etatach samochodowych (§ 1),
2)
zawiadamiają prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi), właściwe ze względu na miejsce stałego postoju pojazdów, oraz Ministerstwo Transportu Drogowego i Lotniczego o etatach samochodowych, przydzielonych podległym sobie jednostkom na terenie poszczególnych województw;

zawiadomień tych dokonują przez przesłanie wykazów, sporządzonych i wypełnionych na formularzach według wzoru, stanowiącego załącznik do niniejszej instrukcji.

2.
Ministerstwa (urzędy centralne) i centralne instytucje społeczne zawiadamiają podległe sobie jednostki (ust. 1 pkt 1), a także prezydia rad narodowych (ust. 1 pkt 2) o wszelkich zmianach etatów, zatwierdzonych przez Państwową Komisję Etatów, stosując tryb zawiadamiania, przewidziany w ust. 1.
§  3.
1.
Prezydium rady narodowej (§ 2 ust. 1 pkt 2) po otrzymaniu wykazu przydzielonych etatów samochodowych dla poszczególnych jednostek sprawdzi, czy stan ilościowy i rodzaje pojazdów, dotychczas zarejestrowanych na poszczególne jednostki organizacyjne, odpowiadają przydzielonym etatom.
2.
W przypadkach gdy rejestrację pojazdów przeprowadzają prezydia rad narodowych w miastach stanowiących powiaty, prezydium wojewódzkiej rady narodowej sporządzi odpowiedni wyciąg z otrzymanego wykazu i prześle zainteresowanemu prezydium miejskiej rady na rodowej, które postąpi w sposób określony w ust. 1.
3.
W razie stwierdzenia, że stan ilościowy poszczególnych rodzajów zarejestrowanych pojazdów przewyższa ilość przydzielonych etatów dla danej jednostki, prezydium rady narodowej unieważni rejestrację i odbierze tablice i dowód rejestracyjny pojazdu nie posiadającego etatu.
§  4.
Odpowiedzialnym za przestrzeganie postanowień niniejszej instrukcji jest kierownik oddziału przewozów w wydziale komunikacji drogowej prezydium rady narodowej, które dokonuje rejestracji pojazdów samochodowych.
§  5.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

....................................................................

(nazwa ministerstwa, urzędu centralnego,

centrali instytucji społecznej)

Wykaz etatów samochodowych na terenie województwa .................... na 19... r.

Lp. Pełna nazwa jednostki służbowej Dokładny adres jednostki (miejscowość, powiat, województwo) Etatu na pojazdy samochodowe Uwagi
osobowe motocykle ciężarowe

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-69.1050

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Rejestracja pojazdów samochodowych, których używanie wymaga etatu samochodowego.
Data aktu: 12/07/1952
Data ogłoszenia: 21/08/1952
Data wejścia w życie: 21/08/1952