Tryb postępowania przy sprzedaży przez Centralę Spółdzielni Transportu pojazdów samochodowych grupy II, pochodzących z akcji upłynnienia remanentów motoryzacyjnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 13 maja 1952 r.
w sprawie trybu postępowania przy sprzedaży przez Centralę Spółdzielni Transportu pojazdów samochodowych grupy II, pochodzących z akcji upłynnienia remanentów motoryzacyjnych.

Na podstawie § 2 pkt 2 lit. d) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1951 r. w sprawie zakresu działania władz naczelnych w dziedzinie komunikacji (Dz. U. R. P. z 1951 r. Nr 14, poz. 111, Nr 41, poz. 315 i z 1952 r. Nr 11, poz. 69, Nr 13, poz. 79 i Nr 19, poz. 115) oraz w związku z §§ 1 i 3 uchwały Nr 85 Prezydium Rządu z dnia 20 lutego 1952 r. w sprawie sprzedaży pojazdów samochodowych, pochodzących z akcji przekazywania remanentów motoryzacyjnych (Monitor Polski Nr A-21, poz. 254), w celu prowadzenia tej sprzedaży w sposób właściwy zarządza się, co następuje:
§  1.
Centrala Spółdzielni Transportu - Centralne Biuro Handlu Sprzętem Samochodowym, zwane dalej w skróceniu "C.B.H.S.S.", przedstawia Ministerstwu Transportu Drogowego i Lotniczego do zatwierdzenia projekt kwartalnych rozdzielników przydziału do sprzedaży na wszystkie pojazdy samochodowe grupy II, znajdujące się w magazynach jednostek terenowych C.B.H.S.S., tj. rejonowych biur handlu sprzętem samochodowym - w terminie do dnia 15 miesiąca poprzedzającego kwartał, objęty rozdzielnikiem.
§  2.
Projekt rozdzielnika sporządza C.B.H.S.S.:
1)
dla urzędów, instytucji państwowych i jednostek gospodarki uspołecznionej;
2)
dla spółdzielni pracy, zrzeszonych w Centrali Spółdzielni Transportu i dla jednostek jej podległych;
3)
dla Polskiego Związku Motorowego, Zarząd Główny w Warszawie;
4)
dla osób fizycznych (tylko samochody osobowe i motocykle) z podziałem na województwa (m. st. Warszawę i m. Łódź).
§  3.
W ciągu 10 dni od daty otrzymania projektu rozdzielnika Ministerstwo Transportu Drogowego i Lotniczego przesyła do C.B.H.S.S. jeden egzemplarz zatwierdzonego rozdzielnika do realizacji.
§  4.
1.
W ramach zatwierdzonego rozdzielnika C.B.H.S.S. na podstawie zgłoszonych wniosków będzie wystawiać imienne zlecenia sprzedaży, upoważniające do nabycia danego rodzaju pojazdu w terminie wskazanym w zleceniu.
2.
Przedłużenie terminu ważności zleceń jest niedopuszczalne.
§  5.
1.
Wnioski o nabycie pojazdów samochodowych składają zainteresowani, wymienieni w § 2 pkt 1, 2 i 3 w C.B.H.S.S., a wymienieni w § 2 pkt 4 - w rejonowych biurach handlu sprzętem samochodowym.
2.
Wnioski składane przez urzędy, instytucje państwowe oraz jednostki gospodarki uspołecznionej powinny być zaopatrzone w oświadczenie stwierdzające niewykorzystanie etatu oraz posiadanie kredytów na zakup pojazdów samochodowych.
3.
Do wniosku składanego przez osobę fizyczną powinno być dołączone oświadczenie kierownictwa zakładu pracy bądź związku branżowego i czynnika społecznego co do podanych we wniosku motywów.
§  6.
1.
Wnioski osób fizycznych przesyłają rejonowe biura handlu sprzętem samochodowym do wydziałów komunikacji drogowej, prezydiów wojewódzkich rad narodowych w celu rozpatrzenia i zaopiniowania.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych - wydziały komunikacji drogowej - przy opiniowaniu wniosków powinny przestrzegać następującej kolejności osób, którym mogą być sprzedawane pojazdy samochodowe:
1)
przodownicy pracy i racjonalizatorzy produkcji;
2)
fachowcy, których charakter pracy uzasadnia potrzebę posiadania pojazdu samochodowego, a mianowicie: pracownicy państwowi i jednostek gospodarki uspołecznionej, jeżeli wymaga tego ich stanowisko, charakter pracy lub warunki bytowe, w szczególności zaś konieczność stałego dojazdu do miejsca pracy wskutek braku odpowiednich publicznych środków lokomocji, lekarze, literaci, publicyści, dziennikarze, artyści i inni pracownicy wolnych zawodów, jeżeli posiadają pozwolenie na prowadzenie samochodu (motocykla), osoby dokonujące publicznych przewozów dorożkami samochodowymi i taksówkami, inne osoby.
3.
Zaopiniowane pozytywnie wnioski prezydia wojewódzkich rad narodowych - wydziały komunikacji drogowej - przesyłają do C.B.H.S.S. w Warszawie, ul. Żurawia 4, w celu załatwienia (§ 4). Wnioski zaopiniowane negatywnie zwracają do rejonowych biur handlu sprzętem samochodowym w celu zawiadomienia petentów.
§  7.
C.B.H.S.S. przedstawiać będzie Ministerstwu Transportu Drogowego i Lotniczego (Departament Zaopatrzenia) kwartalne sprawozdania z realizacji rozdzielników z podziałem na rodzaje pojazdów w terminie do dnia 20 miesiąca następnego po upływie kwartału sprawozdawczego.
§  8.
1.
Samochód (motocykl) nie może być odprzedany osobie trzeciej bez zgody właściwego prezydium wojewódzkiej rady narodowej - wydział komunikacji drogowej. Samochód (motocykl) odprzedany bez wspomnianej zgody nie będzie zarejestrowany, a tym samym nie będzie dopuszczony do ruchu,
2.
Przy sprzedaży pojazdów samochodowych osobom fizycznym C.B.H.S.S. zamieszczać będzie w rubryce "Uwagi" aktu przekazania pojazdu nabywcy klauzulę treści odpowiadającej postanowieniu ust. 1.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życia z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-45.638

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy sprzedaży przez Centralę Spółdzielni Transportu pojazdów samochodowych grupy II, pochodzących z akcji upłynnienia remanentów motoryzacyjnych.
Data aktu: 13/05/1952
Data ogłoszenia: 30/05/1952
Data wejścia w życie: 30/05/1952