Program prac statystyczno-sprawozdawczych.

UCHWAŁA NR 196
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 22 marca 1952 r.
w sprawie programu prac statystyczno-sprawozdawczych.

W celu zapewnienia danych statystycznych, niezbędnych dla kontroli wykonania Narodowego Planu Gospodarczego, oraz zebrania danych, niezbędnych dla innych badań statystycznych, Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
1.
Prace statystyczno-sprawozdawcze prowadzone będą w zakresie:
1)
statystyki przemysłu wielkiego i średniego,
2)
statystyki przemysłu drobnego,
3)
statystyki rzemiosła,
4)
statystyki inwestycji,
5)
statystyki budownictwa,
6)
statystyki rolnictwa,
7)
statystyki leśnictwa,
8)
statystyki komunikacji i łączności,
9)
statystyki obrotu towarowego wewnętrznego,
10)
statystyki handlu zagranicznego,
11)
statystyki gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
12)
statystyki oświaty, nauki, szkolnictwa zawodowego i wyższego, opieki nad dzieckiem i młodzieżą,
13)
statystyki kultury i sztuki,
14)
statystyki służby zdrowia, kultury fizycznej, wczasów pracowniczych i turystyki,
15)
statystyki ubezpieczeń, pomocy społecznej, wczasów świątecznych i zapomóg losowych,
16)
statystyki zatrudnienia, wydajności i norm pracy,
17)
statystyki płac,
18)
statystyki świadczeń socjalnych, bezpieczeństwa i higieny pracy,
19)
statystyki zużycia i gospodarki surowcami, materiałami pomocniczymi i paliwem,
20)
statystyki ludności,
21)
statystyki administracji państwowej i instytucji bankowych,
22)
statystyki cen,
23)
statystyki finansowej przedsiębiorstw,
24)
statystyki podatków i świadczeń w naturze,
25)
statystyki z wykonania budżetu,
26)
statystyki obrotów płatniczych z zagranicą i rozrachunku złotowego,
27)
bilansu płatniczego,
28)
statystyki z działalności Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych,
29)
statystyki z wykonania planu finansowania inwestycji,
30)
statystyki z wykonania planu kredytowego i kasowego.
2.
Prace statystyczno-sprawozdawcze wymienione w ust. 1 obejmą zarówno gospodarkę uspołecznioną (państwową i spółdzielczą) jak i gospodarkę drobno-towarową i prywatno-kapitalistyczną, z zastrzeżeniem zachowania tajemnicy w stosunku do zeznań i danych składanych przez prywatne osoby i instytucje zgodnie z art. 12 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 239 wraz z późniejszymi zmianami).
§  2.
1.
Szczegółowy zakres sprawozdawczości statystycznej, wymienionej w § 1 ust. 1, sposób, tryb i terminy wypełniania i przesyłania formularzy statystyczno-sprawozdawczych określą instrukcje statystyczno-sprawozdawcze.
2.
Zakres i sposób sporządzania zestawień zbiorczych opracowywanych dla potrzeb statystyki ogólnopaństwowej na podstawie materiałów sprawozdawczości statystycznej ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i w porozumieniu z Ministrem Finansów w zakresie jego działalności.
§  3.
1.
Instrukcje i formularze statystyczno-sprawozdawcze objęte statystyką wymienioną w § 1 ust. 1 pkt 1-22 opracuje Główny Urząd Statystyczny.
2.
Instrukcje i formularze statystyczno-sprawozdawcze w zakresie statystyki wymienionej w § 1 ust. 1 pkt 23-30 opracuje Ministerstwo Finansów.
§  4.
1. 1
Instrukcje i formularze statystyczno-sprawozdawcze w zakresie statystyki wymienionej w § 1 ust. 1 pkt 1-22 zatwierdza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, przy czym instrukcje i formularze w zakresie statystyki finansowej (§ 1 ust. 1 pkt 23) w działach wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1-15 zatwierdza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Instrukcje i formularze statystyczno-sprawozdawcze w zakresie statystyki wymienionej w § 1 ust. 1 pkt 24-30 zatwierdza Minister Finansów po uprzednim uzgodnieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.
§  5.
Nakład oraz rozprowadzenie instrukcji i formularzy statystyczno-sprawozdawczych zatwierdzanych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w zakresie statystyki wymienionej w § 1 pkt 1-23 należy do obowiązków Głównego Urzędu Statystycznego, a instrukcji i formularzy zatwierdzanych przez Ministra Finansów w zakresie statystyki wymienionej w § 1 pkt 24-30 - do Ministerstwa Finansów.
§  6.
Szczegółowy zakres oraz tryb przekazywania i udostępnienia materiałów statystycznych terenowym organom planowania określą instrukcje, o których mowa w § 4.
§  7. 2
1.
Rady zakładowe otrzymują wtórniki sprawozdań statystycznych, opracowanych na podstawie niniejszej uchwały w zakresie wykonania norm pracy, współzawodnictwa pracy, wykorzystania środków finansowych na bezpieczeństwo i higienę pracy, usprawnień pracowniczych, z akcji socjalnej, z wykonania planu czasu pracy robotników i wydajności pracy oraz wykonania planu funduszu płac.
2.
Centralna Rada Związków Zawodowych otrzymuje wtórniki sprawozdań statystycznych w zakresie i trybie określonych instrukcjami, o których mowa w § 4, opracowanych na podstawie niniejszej uchwały w zakresie wykonania planów produkcji (według wartości), wydajności pracy (według wartości), norm pracy, wykonania planu płac, wykonania planu zatrudnienia, współzawodnictwa pracy, wykorzystania środków finansowych na bezpieczeństwo i higienę pracy, usprawnień pracowniczych, akcji socjalnej oraz szkolenia wewnątrzzakładowego. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrami Bezpieczeństwa Publicznego, Obrony Narodowej i Przewodniczącym Centralnej Rady Związków Zawodowych określi, w jakim zakresie przepis niniejszy stosuje się do przedsiębiorstw podległych Ministrom Bezpieczeństwa Publicznego i Obrony Narodowej oraz do przedsiębiorstw przemysłu specjalnego.
3.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 2, otrzymują również zarządy główne związków zawodowych w zakresie zakładów pracy objętych ich działalnością w trybie określonym instrukcjami, o których mowa w § 4.
4.
Centralna Rada Związków Zawodowych, zarządy główne związków zawodowych i rady zakładowe mogą również w zakresie zakładów pracy objętych ich działalnością otrzymywać inne niezbędne informacje statystyczne oraz sporządzać niezbędne dla nich wyciągi ze sprawozdań, z wyjątkiem danych o charakterze tajnym. Zakres i tryb sporządzania wyciągów, o których mowa, ustali instrukcja, wydana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i zatwierdzona przez Prezesa Rady Ministrów.
5.
W zakresie wszystkich danych statystycznych określonych w ust. 1-4 Centralna Rada Związków Zawodowych, zarządy główne związków zawodowych oraz rady zakładowe obowiązane są przestrzegać przepisów o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.
§  8.
1.
Władze, urzędy, instytucje państwowe, przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej oraz inne instytucje i organizacje, nie uczestniczące z tytułu zależności służbowej lub nadzoru w obiegu sprawozdań statystycznych, mogą otrzymać dla celów bieżącej działalności wtórniki sprawozdań statystycznych, jak i sporządzać z tych sprawozdań wyciągi jedynie w przypadkach przewidzianych we właściwych przepisach.
2.
Tryb i zakres udzielania informacji statystycznych osobom prywatnym dla celów działalności naukowej, zawodowej lub innej ustali zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydane na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  9.
1.
Prace statystyczno-sprawozdawcze nie objęte instrukcjami i formularzami, o których mowa w § 4, mogą być prowadzone tylko na podstawie decyzji właściwej władzy naczelnej i po zatwierdzeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, przy czym zatwierdzenie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego instrukcji i formularzy dotyczących statystyki wymienionej w § 1 ust. 1 pkt 23-30 wymaga zgody Ministra Finansów.
2.
Zatwierdzone zgodnie z ust. 1 instrukcje i formularze powinny być zaopatrzone w nadruk: "Zatwierdzono przez G.U.S. dnia ..... za Nr .....".
3.
Prowadzenie jakichkolwiek prac statystyczno-sprawozdawczych poza określonymi niniejszą uchwałą na warunkach innych niż wskazane w ust. 1, jak również wprowadzanie instrukcji i formularzy nie zatwierdzonych przez właściwe władze jest zabronione.
§  10.
1.
Prace statystyczno-sprawozdawcze prowadzone w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały na formularzach i według instrukcji nie zatwierdzonych przez właściwe władze (§ 4 ust. 1 i 2 oraz § 9 ust. 1) z ważnością na 1952 r. muszą być przedstawione do zatwierdzenia tym władzom w terminie do dnia 1 czerwca 1952 r.
2.
§ 9 ust. 3 ma odpowiednie zastosowanie.
§  11.
Osoby nie stosujące się do postanowień niniejszej uchwały i wydanych na jej podstawie zarządzeń i instrukcji, w szczególności w przypadkach przewidzianych w § 9 ust. 3, należy niezwłocznie pociągać do odpowiedzialności służbowej i dyscyplinarnej. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zawiadamiać będzie o każdym stwierdzonym przypadku naruszeń Prezesa Rady Ministrów i Najwyższą Izbę Kontroli.
§  12.
1.
Zobowiązuje się Główny Urząd Statystyczny do przeprowadzania kontroli prac statystyczno-sprawozdawczych jednostek obowiązanych do składania sprawozdań lub otrzymujących sprawozdania w myśl instrukcji wydanych na podstawie niniejszej uchwały, a w szczególności do składania wniosków w przedmiocie pociągania winnych do odpowiedzialności (§ 11).
2.
Główny Urząd Statystyczny może upoważnić właściwe komórki statystyczne wojewódzkich i powiatowych komisji planowania gospodarczego oraz inne władze do wykonania czynności wymienionych w ust. 1 w zakresie i trybie ustalonym zarządzeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów oraz innym właściwym ministrom.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.
1 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 18 grudnia 1954 r. (M.P.55.1.4) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 stycznia 1955 r.
2 § 7 zmieniony przez § 1 uchwały nr 426 z dnia 13 czerwca 1953 r. (M.P.53.A-62.758) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 lipca 1953 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-28.410

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Program prac statystyczno-sprawozdawczych.
Data aktu: 22/03/1952
Data ogłoszenia: 07/04/1952
Data wejścia w życie: 01/01/1952, 07/04/1952