Zasady wynagradzania członków spółdzielni pracy.

UCHWAŁA NR 55
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 16 lutego 1952 r.
w sprawie zasad wynagradzania członków spółdzielni pracy.

W celu ustalenia jednolitych zasad wynagradzania członków spółdzielni pracy, stworzenia warunków sprzyjających wzrostowi wydajności pracy, obniżenia kosztów własnych i zapewnienia rentowności przedsiębiorstw spółdzielni pracy - Prezydium Rządu na wniosek Centralnego Związku Spółdzielczego uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała niniejsza dotyczy członków wszystkich spółdzielni pracy.
§  2.
Członkowie spółdzielni pracy z tytułu pracy spółdzielni otrzymują:
a)
zaliczkowe wynagrodzenie bieżące i
b)
udział w części czystej nadwyżki, wynikającej z zatwierdzonego bilansu rocznego spółdzielni, przeznaczonej do podziału między członków.
§  3.
Wynagrodzenie bieżące członków spółdzielni z tytułu pracy powinno być oparte na normowanej pracy, zgodnie z socjalistyczną zasadą wynagradzania zależnie od ilości i jakości pracy.
§  4.
1.
Podstawowym systemem wynagrodzenia bieżącego członków spółdzielni, wykonujących czynności pracowników fizycznych, jest płaca akordowa. System płacy akordowej powinien być oparty na indywidualnych lub zespołowych normach pracy, zatwierdzonych przez jednostkę bezpośrednio nadrzędną - jeśli chodzi o normy zakładowe, a przez centralę spółdzielni, za zgodą właściwego ministra - jeśli chodzi o normy ogólnobranżowe.
2.
Obok systemu akordowego może być stosowany przy pracach nie normowanych:
a)
system dniówki z premią,
b)
system dniówki bądź stawki godzinowej.
3.
Przy pracach niepowtarzalnych może być stosowany system wynagrodzenia za dzieło.
§  5.
Członkowie spółdzielni, wykonujący czynności pracowników umysłowych, otrzymują ustalone dla okresu miesięcznego bieżące wynagrodzenie z premią lub bez premii.
§  6.
Czas pracy członków spółdzielni nie może być krótszy od powszechnie obowiązujących norm czasu pracy w przemyśle i handlu. Członkowie spółdzielni, zatrudnieni w czasie przekraczającym te normy, otrzymywać będą wynagrodzenie bieżące według stawek obowiązujących za pracę w normalnym czasie pracy.

W wyjątkowych przypadkach za zgodą jednostki nadrzędnej zaliczkowe wynagrodzenie za pracę w czasie przekraczającym normalny czas pracy może być podwyższone o 50%, a za zgodą ministra sprawującego nadzór nad gospodarczą działalnością spółdzielni - do wysokości przewidzianej w powszechnie obowiązujących przepisach o czasie pracy w przemyśle i handlu.

Jeżeli przestrzeganie normalnego czasu pracy nie jest celowe z uwagi na chwilowy brak możliwości produkcyjnych, członkowie spółdzielni za zgodą zarządu nie są obowiązani pozostawać w swym miejscu pracy.

§  7.
Za pracę nocną w rozumieniu obowiązujących przepisów członkom spółdzielni pracy przysługuje dodatek w wysokości 10% stawki godzinowej.
§  8.
Członkowie spółdzielni pracy nie otrzymują wynagrodzenia za czas stracony z powodu przestojów zarządzonych przez zarząd spółdzielni.

W uzasadnionych przypadkach za zgodą jednostki nadrzędnej członkowie spółdzielni pracy mogą otrzymywać za czas przestojów wynagrodzenie w wysokości 50% stawki zasadniczej, nie więcej jednak niż za 6 dni w miesiącu, o ile zezwala na to stan finansowy spółdzielni.

Postanowienia ust. 1 i 2 nie odnoszą się do przestojów w ciągu dnia pracy, nie zawinionych przez danego członka spółdzielni. Za czas tych przestojów członek spółdzielni otrzymuje normalne dniówkowe wynagrodzenie bieżące.

§  9.
Za pracę w warunkach szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia przysługuje członkom spółdzielni dodatkowe wynagrodzenie. Wykaz prac, za wykonanie których przysługiwać będzie dodatkowe wynagrodzenie, oraz jego wysokość określą zarządzenia ministrów, sprawujących nadzór nad gospodarczą działalnością spółdzielni, wydane w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego oraz za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  10.
Rodzaje prac i stanowisk pracy, przy których członkom spółdzielni przysługuje odzież ochronna, jak również rodzaje odzieży ochronnej określą zarządzenia ministrów, sprawujących nadzór nad działalnością gospodarczą spółdzielni, wydane w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego oraz za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  11.
Czas trwania płatnych urlopów wypoczynkowych członków spółdzielni nie może przekraczać norm przewidzianych dla pracowników odpowiednich kategorii, zgodnie z ustawowymi przepisami o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu.
§  12.
W zakresie czasu i norm pracy oraz wynagradzania młodocianych członków spółdzielni pracy mają zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy o pracy młodocianych. To samo dotyczy stosowania powszechnie obowiązujących przepisów o pracy kobiet.
§  13.
Szczegółowe zasady wynagrodzeń bieżących, a w szczególności: wysokość stawek, tabele zaszeregowania członków spółdzielni, zasady wynagradzania członków wykonujących prace artystyczne lub wymagające kwalifikacji specjalnych, zasady premiowania oraz warunki wynagradzania za dzieło ustalą i zarządzą wprowadzenie ich w życie z dniem 1 kwietnia 1952 r. w porozumieniu z Centralnym Związkiem Spółdzielczym oraz za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ministrowie sprawujący nadzór nad gospodarczą działalnością spółdzielni.
§  14.
Wszystkie wypłaty oraz świadczenia w zakresie objętym niniejszą uchwałą, niezgodne z jej postanowieniami oraz zarządzeniami ministrów wydanymi na jej podstawie, będą traktowane jako pozbawione podstaw prawnych.
§  15.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz właściwym ministrom.
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-17.204

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady wynagradzania członków spółdzielni pracy.
Data aktu: 16/02/1952
Data ogłoszenia: 27/02/1952
Data wejścia w życie: 27/02/1952