Zasady wynagradzania członków spółdzielni pracy.

UCHWAŁA NR 55
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 16 lutego 1952 r.
w sprawie zasad wynagradzania członków spółdzielni pracy.

W celu ustalenia jednolitych zasad wynagradzania członków spółdzielni pracy, stworzenia warunków sprzyjających wzrostowi wydajności pracy, obniżenia kosztów własnych i zapewnienia rentowności przedsiębiorstw spółdzielni pracy - Prezydium Rządu na wniosek Centralnego Związku Spółdzielczego uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała niniejsza dotyczy członków wszystkich spółdzielni pracy.
§  2.
Członkowie spółdzielni pracy z tytułu pracy spółdzielni otrzymują:
a)
zaliczkowe wynagrodzenie bieżące i
b)
udział w części czystej nadwyżki, wynikającej z zatwierdzonego bilansu rocznego spółdzielni, przeznaczonej do podziału między członków.
§  3.
Wynagrodzenie bieżące członków spółdzielni z tytułu pracy powinno być oparte na normowanej pracy, zgodnie z socjalistyczną zasadą wynagradzania zależnie od ilości i jakości pracy.
§  4.
1.
Podstawowym systemem wynagrodzenia bieżącego członków spółdzielni, wykonujących czynności pracowników fizycznych, jest płaca akordowa. System płacy akordowej powinien być oparty na indywidualnych lub zespołowych normach pracy, zatwierdzonych przez jednostkę bezpośrednio nadrzędną - jeśli chodzi o normy zakładowe, a przez centralę spółdzielni, za zgodą właściwego ministra - jeśli chodzi o normy ogólnobranżowe.
2.
Obok systemu akordowego może być stosowany przy pracach nie normowanych:
a)
system dniówki z premią,
b)
system dniówki bądź stawki godzinowej.
3.
Przy pracach niepowtarzalnych może być stosowany system wynagrodzenia za dzieło.
§  5.
Członkowie spółdzielni, wykonujący czynności pracowników umysłowych, otrzymują ustalone dla okresu miesięcznego bieżące wynagrodzenie z premią lub bez premii.
§  6.
Czas pracy członków spółdzielni nie może być krótszy od powszechnie obowiązujących norm czasu pracy w przemyśle i handlu. Członkowie spółdzielni, zatrudnieni w czasie przekraczającym te normy, otrzymywać będą wynagrodzenie bieżące według stawek obowiązujących za pracę w normalnym czasie pracy.

W wyjątkowych przypadkach za zgodą jednostki nadrzędnej zaliczkowe wynagrodzenie za pracę w czasie przekraczającym normalny czas pracy może być podwyższone o 50%, a za zgodą ministra sprawującego nadzór nad gospodarczą działalnością spółdzielni - do wysokości przewidzianej w powszechnie obowiązujących przepisach o czasie pracy w przemyśle i handlu.

Jeżeli przestrzeganie normalnego czasu pracy nie jest celowe z uwagi na chwilowy brak możliwości produkcyjnych, członkowie spółdzielni za zgodą zarządu nie są obowiązani pozostawać w swym miejscu pracy.

§  7.
Za pracę nocną w rozumieniu obowiązujących przepisów członkom spółdzielni pracy przysługuje dodatek w wysokości 10% stawki godzinowej.
§  8.
Członkowie spółdzielni pracy nie otrzymują wynagrodzenia za czas stracony z powodu przestojów zarządzonych przez zarząd spółdzielni.

W uzasadnionych przypadkach za zgodą jednostki nadrzędnej członkowie spółdzielni pracy mogą otrzymywać za czas przestojów wynagrodzenie w wysokości 50% stawki zasadniczej, nie więcej jednak niż za 6 dni w miesiącu, o ile zezwala na to stan finansowy spółdzielni.

Postanowienia ust. 1 i 2 nie odnoszą się do przestojów w ciągu dnia pracy, nie zawinionych przez danego członka spółdzielni. Za czas tych przestojów członek spółdzielni otrzymuje normalne dniówkowe wynagrodzenie bieżące.

§  9.
Za pracę w warunkach szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia przysługuje członkom spółdzielni dodatkowe wynagrodzenie. Wykaz prac, za wykonanie których przysługiwać będzie dodatkowe wynagrodzenie, oraz jego wysokość określą zarządzenia ministrów, sprawujących nadzór nad gospodarczą działalnością spółdzielni, wydane w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego oraz za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  10.
Rodzaje prac i stanowisk pracy, przy których członkom spółdzielni przysługuje odzież ochronna, jak również rodzaje odzieży ochronnej określą zarządzenia ministrów, sprawujących nadzór nad działalnością gospodarczą spółdzielni, wydane w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego oraz za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  11.
Czas trwania płatnych urlopów wypoczynkowych członków spółdzielni nie może przekraczać norm przewidzianych dla pracowników odpowiednich kategorii, zgodnie z ustawowymi przepisami o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu.
§  12.
W zakresie czasu i norm pracy oraz wynagradzania młodocianych członków spółdzielni pracy mają zastosowanie powszechnie obowiązujące przepisy o pracy młodocianych. To samo dotyczy stosowania powszechnie obowiązujących przepisów o pracy kobiet.
§  13.
Szczegółowe zasady wynagrodzeń bieżących, a w szczególności: wysokość stawek, tabele zaszeregowania członków spółdzielni, zasady wynagradzania członków wykonujących prace artystyczne lub wymagające kwalifikacji specjalnych, zasady premiowania oraz warunki wynagradzania za dzieło ustalą i zarządzą wprowadzenie ich w życie z dniem 1 kwietnia 1952 r. w porozumieniu z Centralnym Związkiem Spółdzielczym oraz za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ministrowie sprawujący nadzór nad gospodarczą działalnością spółdzielni.
§  14.
Wszystkie wypłaty oraz świadczenia w zakresie objętym niniejszą uchwałą, niezgodne z jej postanowieniami oraz zarządzeniami ministrów wydanymi na jej podstawie, będą traktowane jako pozbawione podstaw prawnych.
§  15.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz właściwym ministrom.
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-17.204

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady wynagradzania członków spółdzielni pracy.
Data aktu: 16/02/1952
Data ogłoszenia: 27/02/1952
Data wejścia w życie: 27/02/1952