Ustanowienie specjalnych kas poborowych w państwowych biurach notarialnych i zakres czynności tych kas.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 grudnia 1951 r.
w sprawie ustanowienia specjalnych kas poborowych w państwowych biurach notarialnych i zakresu czynności tych kas.

Na podstawie postanowień §§ 18 i 19 przepisów o rachunkowości budżetowej stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-101, poz. 1477) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W każdym państwowym biurze notarialnym ustanawia się specjalną kasę poborową.
2.
Jeżeli państwowe biuro notarialne podzielone zostało na sekcje, ustanawia się specjalną kasę poborową w każdej sekcji (np. Specjalna Kasa Poborowa Państwowego Biura Notarialnego w Łodzi, Sekcja 3).
§  2.
Czynności kasowe wykonuje kierownik biura lub wyznaczony przez niego notariusz, a w sekcjach - notariusz prowadzący sekcję.
§  3.
Państwowe biura notarialne (sekcje) pobierają wynikające z ich zakresu działania sumy pieniężne, w szczególności:
a)
podatek od nabycia praw majątkowych,
b)
opłaty skarbowe,
c)
przedpłaty na zaliczki na podatek dochodowy,
d)
opłaty za dokonane czynności notarialne,
e)
zwroty kosztów przejazdów służbowych notariusza,
f)
opłaty sądowe,
g)
koszty ksiąg wieczystych (art. 41 prawa o księgach wieczystych).
§  4.
1.
Wszelkie pobrane od stron wpłaty (§ 3) wpisuje się do repertorium bądź do księgi protestów (wzory Nr 1 i Nr 2 stanowiące załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 października 1951 r. o prowadzeniu ksiąg notarialnych i przechowywaniu akt notarialnych - Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 409), które to księgi zastępują księgi ewidencji należności, pobieranych przez biura notarialne, oraz księgę kasową.
2.
Każde państwowe biuro notarialne nie podzielone na sekcje i każda sekcja w biurze podzielonym na sekcje prowadzą tylko jedno repertorium i jedną księgę protestów.
3. 1
Państwowe biura notarialne (sekcje) wydają na każdą przyjętą wpłatę pokwitowanie z kwitariusza przychodowego wzór nr 1, przewidzianego w przepisach o rachunkowości budżetowej, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-101, poz. 1477, z 1953 r. Nr A-21, poz. 273 i z 1955 r. Nr 40, poz. 391).
§  5.
1.
Państwowe biura notarialne oraz każda sekcja wpłacają wszelkie pobrane w gotówce należności do właściwego oddziału Narodowego Banku Polskiego lub do innej instytucji bankowej, działającej z upoważnienia i w zastępstwie Narodowego Banku Polskiego, lub do urzędu pocztowego na rachunek właściwego oddziału Narodowego Banku Polskiego:
a)
dochody budżetowe, objęte układem wykonawczym budżetu centralnego w części dotyczącej Ministerstwa Finansów (§ 3 lit. a), b) i c) - na rachunek dochodów budżetowych terytorialnie właściwych wydziałów finansowych prezydiów powiatowych rad narodowych lub prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty,
b)
dochody budżetowe objęte układem wykonawczym budżetu centralnego w części dotyczącej Ministerstwa Sprawiedliwości (§ 3 lit. d) oraz zwroty kosztów przejazdów służbowych notariusza (§ 3 lit. e) - na rachunek właściwego sądu,
c)
opłaty sądowe i koszty ksiąg wieczystych (§ 3 lit f) i g) - na odnośne rachunki właściwego sądu powiatowego.
2. 2
Wpłaty (ust. 1) powinny być dokonywano w połowie i w końcu każdego miesiąca. Jeżeli jednak pobrane sumy przekroczą kwotę 1.500 zł, wpłata powinna być dokonana w dniu przekroczenia, najpóźniej zaś w dniu następnym.
3.
Wpłaty pobrane w ostatnich dniach roku powinny być wpłacone w ostatnim dniu tego roku.
4.
Wpłaty na rachunki wymienione w ust. 1 powinny być dokonywane przy pomocy oddzielnych dla każdego rodzaju należności dowodów wpłaty.
5.
Przy wpłacie przedpłat na zaliczki na podatek dochodowy należy na dowodzie wpłaty wymienić imię, nazwisko i adres strony, która przedpłatę uiściła, jak również wysokość dokonanej przez nią wpłaty.
6.
Pokwitowania na wpłacone przez państwowe biuro notarialne (sekcję) kwoty należy przechowywać dla celów kontroli pod zamknięciem w osobnej teczce w kolejności dokonanych wpłat.
§  6.
W repertorium lub w księdze protestów należy odnotowywać w kolumnie "uwagi" kwoty wpłacone na rachunki poszczególnych dysponentów i daty wpłat.
§  7.
Państwowe biura notarialne, występujące w charakterze punktów detalicznej sprzedaży znaków wartościowych, stosują przepisy instrukcji Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1951 r. w sprawie dystrybucji znaków opłaty skarbowej, blankietów wekslowych i znaków opłaty sądowej (Monitor Polski Nr A-75, poz. 1037).
§  8. 3
Państwowe biura notarialne (sekcje) sporządzają miesięczne sprawozdania o obrotach według ustalonego wzoru (załącznik Nr 1) i przedkładają je w 1 egzemplarzu prezesowi właściwego sądu wojewódzkiego jako jednostce budżetowej, wykonującej preliminarz dochodów biura, w terminie do dnia 5 po upływie każdego miesiąca. Prezesi sądów wojewódzkich sporządzają sprawozdanie zbiorcze według ustalonego wzoru (załącznik Nr 2) i przesyłają je Ministerstwu Sprawiedliwości w terminie do dnia 10 każdego miesiąca.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

PAŃSTWOWE BIURO NOTARIALNE

w ..........

Sekcja ..........

SPRAWOZDANIE

o obrotach za miesiąc .......... 19..... r.

TREŚĆ Przychód Rozchód Pozostałość na miesiąc następny Uwagi
Wpłacono do Narodowego Banku Polskiego
do miesiąca sprawozdawczego w miesiącu sprawozdawczym do miesiąca sprawozdawczego w miesiącu sprawozdawczym
Podatek od nabycia praw majątkowych
Oplata skarbowa
Przedpłaty na zaliczki na podatek dochodowy
Opłaty za dokonane czynności notarialne
Zwroty kosztów przejazdów służbowych notariusza
Opłaty sądowe
Koszty ksiąg wieczystych
Razem:

Kierownik Państwowego Biura Notarialnego

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 4

PREZESSądu Wojewódzkiego ..........

Ministerstwo Sprawiedliwości

Departament Budżetowo-Gospodarczy

w Warszawie

SPRAWOZDANIE

o dochodach państwowych biur notarialnych w miesiącu .......... 195.. r.

Lp. Państwowe Biuro Notarialne w .......... W miesiącu sprawozdawczym wpłacono do Narodowego Banku Polskiego tytułem Uwagi
podatku od nabycia praw majątkowych opłat skarbowych przedpłat na zaliczki na podatek dochodowy opłat notarialnych zwrotu kosztów przejazdów notariusza opłat sądowych kosztu ksiąg wieczystych razem
razem

Koszt działalności państwowych biur notarialnych w miesiącu sprawozdawczym według kart wydatków wyniósł ..........

.......... dnia ..........

Główny księgowy:

..........

Prezes Sądu Wojewódzkiego:

..........

1 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 27 maja 1955 r. (M.P.55.51.526) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1955 r.
2 § 5 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 17 maja 1952 r. (M.P.52.A-50.682) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1952 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 10 marca 1956 r. (M.P.56.27.375) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1956 r.

3 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 17 maja 1952 r. (M.P.52.A-50.682) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1952 r.
4 Załącznik Nr 2 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 17 maja 1952 r. (M.P.52.A-50.682) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-13.148

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustanowienie specjalnych kas poborowych w państwowych biurach notarialnych i zakres czynności tych kas.
Data aktu: 31/12/1951
Data ogłoszenia: 11/02/1952
Data wejścia w życie: 01/01/1952, 11/02/1952