Sposób zgłaszania zapotrzebowania na usługi transportowe i powoływanie do ich świadczenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 9 października 1951 r.
w sprawie sposobu zgłaszania zapotrzebowania na usługi transportowe i powoływania do ich świadczenia.

Na podstawie § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 września 1951 r. w sprawie świadczenia usług transportowych na cele ogólno-gospodarcze (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 359) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W przypadkach, gdy własne środki transportu drogowego organów administracji państwowej lub jednostek gospodarki uspołecznionej oraz rozporządzalne środki transportu publicznego zdaniem zainteresowanych nie wystarczają do zaspokojenia na danym obszarze lub w danej miejscowości potrzeb transportowych na cele ogólno-gospodarcze, określone w § 1 ust. 1 lub w trybie § 1 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 września 1951 r. (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 359), zainteresowane organa administracji państwowej lub jednostki gospodarki uspołecznionej zawiadamiają o tym właściwe terenowo prezydia powiatowych bądź miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty.
2.
W zawiadomieniu powinien być podany rodzaj potrzeby transportowej i wskazany sposób jej zaspokojenia.
§  2.
1.
Prezydia te porównują dane zawarte w zawiadomieniach ze zdolnością transportową przedstawiających je organów oraz ze zdolnością przewozową środków transportu publicznego, które mogą być w tym czasie skierowane do dokonania żądanych przewozów. Ustaliwszy, iż zachodzi konieczność korzystania ze świadczenia usług transportowych przewidzianych w § 1 rozporządzenia, zgłaszają prezydium wojewódzkiej rady narodowej zapotrzebowania na te usługi.
2.
Zapotrzebowania powinny obejmować wnioski o wprowadzenie obowiązku świadczenia usług transportowych, wskazywać możliwości dostarczenia pojazdów przydatnych do tego rodzaju usług lub ich brak oraz zawierać dane, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 września 1951 r.
§  3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi) po stwierdzeniu konieczności wprowadzenia obowiązku świadczenia usług transportowych wydaje zarządzenie na podstawie § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 września 1951 r. i ogłasza je w Dzienniku Urzędowym Wojewódzkiej Rady Narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy, Rady Narodowej m. Łodzi).
§  4.
1.
Na podstawie i w zakresie przewidzianym zarządzeniem (§§ 3 i 5) prezydia powiatowych rad narodowych bądź miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty powołują zobowiązanych do świadczenia usług transportowych.
2.
Powołanie następuje przez doręczenie zobowiązanemu pisemnego nakazu według ustalonego wzoru (wzór Nr 1).
3.
Nakaz (ust. 2) należy doręczyć zobowiązanemu najpóźniej na 7 dni przed terminem dostarczenia pojazdu do pracy w miejscowości stałego postoju pojazdu, a na 14 dni przed terminem dostarczenia pojazdu poza tą miejscowością. Terminy te mogą być wyjątkowo skrócone do 2 i 3 dni w przypadkach szczególnie ważnych ze względu na interes publiczny.
4.
Odpis nakazu doręcza się jednocześnie jednostce administracji państwowej lub gospodarki uspołecznionej, uprawnionej do korzystania z pojazdu.
§  5.
W wyjątkowych przypadkach, gdy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi) stwierdzi na podstawie planów przewozów oraz bilansów rozporządzalnych środków transportu publicznego i posiadanych przez siebie wiadomości, iż środki transportu drogowego organów administracji publicznej i jednostek gospodarki uspołecznionej oraz rozporządzalne środki transportu publicznego nie wystarczą w pewnym okresie czasu do przeprowadzenia na określonym terenie lub w danej miejscowości akcji transportowej na cele przewidziane w § 1 ust. 1 lub określone w trybie § 1 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 września 1951 r., wówczas nie czekając na otrzymanie zapotrzebowań, o których mowa w § 2 niniejszego zarządzenia, wyda niezwłocznie zarządzenie o wprowadzeniu obowiązku świadczenia usług transportowych, a następnie ogłosi je w Dzienniku Urzędowym Wojewódzkiej Rady Narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi).
§  6.
Jednostka administracji państwowej lub gospodarki uspołecznionej, uprawniona zgodnie z nakazem do korzystania z pojazdu, obowiązana jest:
1)
potwierdzać kierowcy pojazdu na karcie drogowej pojazdu wykonaną pracę, czas postoju przy ładowaniu i wyładowaniu pojazdu oraz czas oczekiwania na załadowanie pojazdu;
2)
składać władzy, która wydała nakaz, miesięczne sprawozdanie z pracy dostarczonego pojazdu według ustalonego wzoru (wzór Nr 2);
3)
zawiadomić władzę, która wydała nakaz, o każdym wypadku niedostarczenia pojazdu na wskazane miejsce i we wskazanym czasie.
§  7.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (wydziały komunikacyjne) składają Ministerstwu Transportu Drogowego i Lotniczego miesięczne sprawozdania zbiorcze według ustalonego wzoru (wzór Nr 3) z pracy pojazdów samochodowych, którymi wykonane były usługi na cele ogólno-gospodarcze.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

Wzór Nr 1

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór Nr 2

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór Nr 3

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-98.1395

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sposób zgłaszania zapotrzebowania na usługi transportowe i powoływanie do ich świadczenia.
Data aktu: 09/10/1951
Data ogłoszenia: 07/12/1951
Data wejścia w życie: 07/12/1951