Organizacja połączonego aparatu inkasentów należności za gaz i prąd elektryczny oraz obsługa techniczna odbiorców.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 1 października 1951 r.
w sprawie organizacji połączonego aparatu inkasentów należności za gaz i prąd elektryczny oraz obsługi technicznej odbiorców.

Na podstawie § 3 uchwały Nr 367 Prezydium Rządu z dnia 26 maja 1951 r. w sprawie połączenia inkasa należności za gaz i prąd elektryczny (Monitor Polski Nr A-47, poz. 622) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przez używane w niniejszym zarządzeniu określenie "dostawca" należy rozumieć przedsiębiorstwa gazownicze podległe Ministrowi Górnictwa oraz przedsiębiorstwa energetyczne podległe Ministrowi Przemysłu Ciężkiego.
2.
Przez używane w niniejszym zarządzeniu określenie "organ inkasujący" należy rozumieć organa gospodarki komunalnej prezydiów właściwych rad narodowych.
§  2.
1.
Organa inkasujące przejmą z dniem 1 stycznia 1952 r. od dostawców inkaso należności za gaz i elektryczność wraz z czynnościami z tym bezpośrednio związanymi oraz obsługę techniczną odbiorców detalicznych.
2.
Przepis ust. 1 nie obejmuje inkasa i obsługi technicznej:
1)
odbiorców zagranicznych;
2)
odbiorców energii elektrycznej zaliczonych w ramach obecnie obowiązujących przepisów taryfowych z dnia 20 grudnia 1948 r. do taryfy VII dla wielkich odbiorców o charakterze przemysłowym;
3)
przemysłowych odbiorców gazu i rozdzielni, których listę ustali Minister Górnictwa w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej.
§  3.
Inkaso powinno być dokonywane terminowo z pełnym uwzględnieniem zasad przyśpieszenia obiegu środków obrotowych.
§  4.
Czynności bezpośrednio związane z inkasem obejmują:
1)
aktualne prowadzenie ewidencji odbiorców gazu i elektryczności oraz należnych od nich kwot;
2)
regularne odczytywanie stanów gazomierzy i liczników elektrycznych raz w miesiącu w ustalonych dniach oraz wystawianie rachunków;
3)
obliczanie dziennego inkasa gotówkowego i wpłacanie zainkasowanych pieniędzy najpóźniej w dniu następnym na rachunek operacyjny w banku wskazanym przez dostawcę;
4)
przekazywanie należności za gaz i elektryczność, uzyskanych przez organ inkasujący w drodze przelewów bankowych na rachunek dostawców najpóźniej do dni 3 od daty otrzymania awiza bankowego.
§  5.
1.
Organ inkasujący opracowuje bieżąco i przedkłada dostawcy w umówionych terminach sprawozdania na formularzach opracowanych przez dostawcę a zatwierdzonych przez Ministerstwo Górnictwa bądź Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego w porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki Komunalnej.
2.
Organ inkasujący udostępni dostawcy na jego żądanie materiały dowodowe, na podstawie których sporządzone zostało sprawozdanie.
§  6.
1.
Organ inkasujący zastosuje wobec dłużników za gaz i elektryczność sankcje przewidziane w warunkach dostawy gazu lub elektryczności.
2.
Organ inkasujący jest obowiązany do wystąpienia o wszczęcie egzekucji we właściwej drodze przeciw opieszałym dłużnikom o przymusowe ściągnięcie należności.
§  7.
Organ inkasujący nie jest uprawniony, poza przeprowadzeniem storn wynikających z błędnego obliczenia należności za gaz lub elektryczność, do dokonywania jakichkolwiek bonifikat, potrąceń lub odpisów raz poprawnie zaliczonych należności za dostarczony gaz i elektryczność; decyzja w tych sprawach należy w ramach obowiązujących przepisów do dostawcy.
§  8.
Za nieprzekazanie przez organ inkasujący jakichkolwiek kwot, zainkasowanych gotówką lub przelewem bankowym w terminach ustalonych w § 4 pkt 3 i 4, dostawca będzie liczyć organowi inkasującemu odsetki w wysokości pobieranej przez Narodowy Bank Polski od udzielonego kredytu inkasowego.
§  9.
Organ inkasujący jest obowiązany do pokrycia dostawcy strat wynikłych z powodu niezainkasowania należności od odbiorcy na skutek zaniedbania w przedsięwzięciu środków przewidzianych w warunkach dostawy gazu i elektryczności w ustalonych przez nie terminach.
§  10.
Organ inkasujący jest obowiązany do walki z nadużyciami i marnotrawstwem pobierania gazu lub elektryczności. W przypadkach stwierdzonych nadużyć organ inkasujący zastosuje środki przewidziane w warunkach dostawy gazu lub elektryczności.
§  11.
1.
Obsługa techniczna odbiorców, wykonywana przez organ inkasujący, obejmuje:
1)
staranne obserwowanie przez organa inkasa prawidłowego działania gazomierzy i liczników elektrycznych oraz bezzwłoczne zawiadamianie dostawcy o wadliwym ich działaniu;
2)
natychmiastowe zawiadamianie dostawcy o spostrzeżonych usterkach w urządzeniach gazowych lub elektrycznych;
3)
natychmiastowe zawiadamianie dostawcy o zmianach charakteru odbioru;
4)
natychmiastowe zawiadamianie dostawcy o zmianach użytkowników gazomierzy i liczników elektrycznych w związku ze zmianami lokatorów;
5)
ścisłe współdziałanie organu inkasującego z organami służby technicznej dostawcy.
2.
Zawiadomienia, przewidziane w ust. 1 pkt 1-4, powinny być dokonywane telefonicznie, a nadto pisemnie.
§  12.
Organ inkasujący nie jest uprawniony do poboru opłat należnych za prace techniczne, wykonane przez organa dostawcy.
§  13.
Do obowiązków organu inkasującego należy przeszkolenie techniczne pracowników zatrudnionych przy inkasie, zwłaszcza w zakresie obsługi gazomierzy i liczników elektrycznych, ze specjalnym zwróceniem uwagi na przeszkolenie w zakresie odłączania i przyłączania dopływu gazu lub elektryczności w ramach sankcji za zwłokę w zapłacie należności.
§  14.
Przyjmowanie zgłoszeń, zawieranie umów z odbiorcami, ustalanie parametrów taryfowych, taryfikowanie oraz instalowanie, zdejmowanie i naprawa gazomierzy albo liczników elektrycznych należy wyłącznie do dostawcy.
§  15.
1.
Za wykonywanie czynności, wyszczególnionych w niniejszym zarządzeniu, organ inkasujący pobiera od dostawcy opłatę, która będzie ustalana corocznie przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrami Górnictwa oraz Przemysłu Ciężkiego.
2.
Opłatę na 1952 rok ustala się w wysokości 5% od sum zainkasowanych gotówką oraz za pośrednictwem przelewów bankowych.
3.
Obliczanie należności wymienionych w ust. 1 i 2 oraz ich realizacja następować będzie w 10-dniowych okresach na podstawie przesyłanych dostawcy przez organ inkasujący zestawień inkasowych, które po sprawdzeniu staną się podstawą do przelewu należności.
§  16.
1.
Z dniem przejęcia inkasa należności za gaz i elektryczność oraz obsługi technicznej organ inkasujący przejmie od dostawcy:
1)
personel zatrudniony dotychczas u dostawcy w zakresie przejętego inkasa i związanych z nim czynności;
2)
lokale zajmowane dla celów inkasa;
3)
urządzenia i sprzęt biurowy;
4)
wykazy zadłużenia odbiorców podług rachunków wystawionych do 12 okresu włącznie do zainkasowania.
2.
Przejęcie nastąpi na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych, sporządzonych pomiędzy organem inkasującym a dostawcą według stanu na dzień 31 grudnia 1951 r.
§  17.
Dostawcy udostępnią wykorzystanie posiadanej ewidencji odbiorców organom inkasującym, a organa te wprowadzą opracowany we własnym zakresie system ewidencjonowania odbiorców oraz wystawiania, księgowania i inkasowania rachunków.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-93.1286

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja połączonego aparatu inkasentów należności za gaz i prąd elektryczny oraz obsługa techniczna odbiorców.
Data aktu: 01/10/1951
Data ogłoszenia: 10/11/1951
Data wejścia w życie: 10/11/1951