Organizacja połączonego aparatu inkasentów należności za gaz i prąd elektryczny oraz obsługa techniczna odbiorców.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 1 października 1951 r.
w sprawie organizacji połączonego aparatu inkasentów należności za gaz i prąd elektryczny oraz obsługi technicznej odbiorców.

Na podstawie § 3 uchwały Nr 367 Prezydium Rządu z dnia 26 maja 1951 r. w sprawie połączenia inkasa należności za gaz i prąd elektryczny (Monitor Polski Nr A-47, poz. 622) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przez używane w niniejszym zarządzeniu określenie "dostawca" należy rozumieć przedsiębiorstwa gazownicze podległe Ministrowi Górnictwa oraz przedsiębiorstwa energetyczne podległe Ministrowi Przemysłu Ciężkiego.
2.
Przez używane w niniejszym zarządzeniu określenie "organ inkasujący" należy rozumieć organa gospodarki komunalnej prezydiów właściwych rad narodowych.
§  2.
1.
Organa inkasujące przejmą z dniem 1 stycznia 1952 r. od dostawców inkaso należności za gaz i elektryczność wraz z czynnościami z tym bezpośrednio związanymi oraz obsługę techniczną odbiorców detalicznych.
2.
Przepis ust. 1 nie obejmuje inkasa i obsługi technicznej:
1)
odbiorców zagranicznych;
2)
odbiorców energii elektrycznej zaliczonych w ramach obecnie obowiązujących przepisów taryfowych z dnia 20 grudnia 1948 r. do taryfy VII dla wielkich odbiorców o charakterze przemysłowym;
3)
przemysłowych odbiorców gazu i rozdzielni, których listę ustali Minister Górnictwa w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej.
§  3.
Inkaso powinno być dokonywane terminowo z pełnym uwzględnieniem zasad przyśpieszenia obiegu środków obrotowych.
§  4.
Czynności bezpośrednio związane z inkasem obejmują:
1)
aktualne prowadzenie ewidencji odbiorców gazu i elektryczności oraz należnych od nich kwot;
2)
regularne odczytywanie stanów gazomierzy i liczników elektrycznych raz w miesiącu w ustalonych dniach oraz wystawianie rachunków;
3)
obliczanie dziennego inkasa gotówkowego i wpłacanie zainkasowanych pieniędzy najpóźniej w dniu następnym na rachunek operacyjny w banku wskazanym przez dostawcę;
4)
przekazywanie należności za gaz i elektryczność, uzyskanych przez organ inkasujący w drodze przelewów bankowych na rachunek dostawców najpóźniej do dni 3 od daty otrzymania awiza bankowego.
§  5.
1.
Organ inkasujący opracowuje bieżąco i przedkłada dostawcy w umówionych terminach sprawozdania na formularzach opracowanych przez dostawcę a zatwierdzonych przez Ministerstwo Górnictwa bądź Ministerstwo Przemysłu Ciężkiego w porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki Komunalnej.
2.
Organ inkasujący udostępni dostawcy na jego żądanie materiały dowodowe, na podstawie których sporządzone zostało sprawozdanie.
§  6.
1.
Organ inkasujący zastosuje wobec dłużników za gaz i elektryczność sankcje przewidziane w warunkach dostawy gazu lub elektryczności.
2.
Organ inkasujący jest obowiązany do wystąpienia o wszczęcie egzekucji we właściwej drodze przeciw opieszałym dłużnikom o przymusowe ściągnięcie należności.
§  7.
Organ inkasujący nie jest uprawniony, poza przeprowadzeniem storn wynikających z błędnego obliczenia należności za gaz lub elektryczność, do dokonywania jakichkolwiek bonifikat, potrąceń lub odpisów raz poprawnie zaliczonych należności za dostarczony gaz i elektryczność; decyzja w tych sprawach należy w ramach obowiązujących przepisów do dostawcy.
§  8.
Za nieprzekazanie przez organ inkasujący jakichkolwiek kwot, zainkasowanych gotówką lub przelewem bankowym w terminach ustalonych w § 4 pkt 3 i 4, dostawca będzie liczyć organowi inkasującemu odsetki w wysokości pobieranej przez Narodowy Bank Polski od udzielonego kredytu inkasowego.
§  9.
Organ inkasujący jest obowiązany do pokrycia dostawcy strat wynikłych z powodu niezainkasowania należności od odbiorcy na skutek zaniedbania w przedsięwzięciu środków przewidzianych w warunkach dostawy gazu i elektryczności w ustalonych przez nie terminach.
§  10.
Organ inkasujący jest obowiązany do walki z nadużyciami i marnotrawstwem pobierania gazu lub elektryczności. W przypadkach stwierdzonych nadużyć organ inkasujący zastosuje środki przewidziane w warunkach dostawy gazu lub elektryczności.
§  11.
1.
Obsługa techniczna odbiorców, wykonywana przez organ inkasujący, obejmuje:
1)
staranne obserwowanie przez organa inkasa prawidłowego działania gazomierzy i liczników elektrycznych oraz bezzwłoczne zawiadamianie dostawcy o wadliwym ich działaniu;
2)
natychmiastowe zawiadamianie dostawcy o spostrzeżonych usterkach w urządzeniach gazowych lub elektrycznych;
3)
natychmiastowe zawiadamianie dostawcy o zmianach charakteru odbioru;
4)
natychmiastowe zawiadamianie dostawcy o zmianach użytkowników gazomierzy i liczników elektrycznych w związku ze zmianami lokatorów;
5)
ścisłe współdziałanie organu inkasującego z organami służby technicznej dostawcy.
2.
Zawiadomienia, przewidziane w ust. 1 pkt 1-4, powinny być dokonywane telefonicznie, a nadto pisemnie.
§  12.
Organ inkasujący nie jest uprawniony do poboru opłat należnych za prace techniczne, wykonane przez organa dostawcy.
§  13.
Do obowiązków organu inkasującego należy przeszkolenie techniczne pracowników zatrudnionych przy inkasie, zwłaszcza w zakresie obsługi gazomierzy i liczników elektrycznych, ze specjalnym zwróceniem uwagi na przeszkolenie w zakresie odłączania i przyłączania dopływu gazu lub elektryczności w ramach sankcji za zwłokę w zapłacie należności.
§  14.
Przyjmowanie zgłoszeń, zawieranie umów z odbiorcami, ustalanie parametrów taryfowych, taryfikowanie oraz instalowanie, zdejmowanie i naprawa gazomierzy albo liczników elektrycznych należy wyłącznie do dostawcy.
§  15.
1.
Za wykonywanie czynności, wyszczególnionych w niniejszym zarządzeniu, organ inkasujący pobiera od dostawcy opłatę, która będzie ustalana corocznie przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrami Górnictwa oraz Przemysłu Ciężkiego.
2.
Opłatę na 1952 rok ustala się w wysokości 5% od sum zainkasowanych gotówką oraz za pośrednictwem przelewów bankowych.
3.
Obliczanie należności wymienionych w ust. 1 i 2 oraz ich realizacja następować będzie w 10-dniowych okresach na podstawie przesyłanych dostawcy przez organ inkasujący zestawień inkasowych, które po sprawdzeniu staną się podstawą do przelewu należności.
§  16.
1.
Z dniem przejęcia inkasa należności za gaz i elektryczność oraz obsługi technicznej organ inkasujący przejmie od dostawcy:
1)
personel zatrudniony dotychczas u dostawcy w zakresie przejętego inkasa i związanych z nim czynności;
2)
lokale zajmowane dla celów inkasa;
3)
urządzenia i sprzęt biurowy;
4)
wykazy zadłużenia odbiorców podług rachunków wystawionych do 12 okresu włącznie do zainkasowania.
2.
Przejęcie nastąpi na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych, sporządzonych pomiędzy organem inkasującym a dostawcą według stanu na dzień 31 grudnia 1951 r.
§  17.
Dostawcy udostępnią wykorzystanie posiadanej ewidencji odbiorców organom inkasującym, a organa te wprowadzą opracowany we własnym zakresie system ewidencjonowania odbiorców oraz wystawiania, księgowania i inkasowania rachunków.
§  18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-93.1286

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja połączonego aparatu inkasentów należności za gaz i prąd elektryczny oraz obsługa techniczna odbiorców.
Data aktu: 01/10/1951
Data ogłoszenia: 10/11/1951
Data wejścia w życie: 10/11/1951