Udzielanie krótko- i średnioterminowych kredytów uspołecznionym przedsiębiorstwom drobnej wytwórczości na finansowanie inwestycji pozalimitowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 czerwca 1951 r.
w sprawie udzielania krótko- i średnioterminowych kredytów uspołecznionym przedsiębiorstwom drobnej wytwórczości na finansowanie inwestycji pozalimitowych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) w związku z § 17 uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r. w sprawie zwiększenia produkcji artykułów masowego spożycia, wytwarzanych przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr A-123, poz. 1529), zarządza się, co następuje:
§  1.
Banki finansujące eksploatację, zwane dalej "bankami", udzielać będą:
a)
przedsiębiorstwom (zakładom) przemysłu miejscowego, zwanym dalej "inwestorem" - krótkoterminowych kredytów antycypacyjnych na finansowanie inwestycji pozalimitowych w przypadkach określonych w § 17 ust. 1 pkt 1 lit. a) uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r. w sprawie zwiększenia produkcji artykułów masowego spożycia, wytwarzanych przez uspołecznione zakłady drobnej wytwórczości (Monitor Polski Nr A-123, poz. 1529), i zgodnie z § 3 ust. 4 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych, stanowiącej załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 7 kwietnia 1951 r. w sprawie stosowania instrukcji o inwestycjach pozalimitowych (Monitor Polski Nr A-41, poz. 522);
b)
przedsiębiorstwom (zakładom) przemysłu miejscowego oraz spółdzielniom pracy, zwanym dalej "inwestorem" - kredytów średnioterminowych na finansowanie inwestycji pozalimitowych w przypadkach określonych w § 17 ust. 1 pkt 1 lit. c) oraz w § 17 ust. 1 pkt 2 lit. d) uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r., wymienionej pod lit. a) niniejszego paragrafu, i zgodnie z § 3 ust. 5 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych, wymienionej pod lit. a) niniejszego paragrafu.
§  2.
W celu uzyskania kredytu średnioterminowego, o którym mowa w § 1 lit. b) niniejszego zarządzenia, inwestor obowiązany jest:
a)
złożyć w banku oświadczenie, iż nie może sfinansować inwestycji pozalimitowych w całości ze źródeł, wymienionych w § 17 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) bądź w § 17 ust. 1 pkt 2 lit. a), b) i c) uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r., wymienionej w § 1 lit. a) niniejszego zarządzenia;
b)
uzyskać zaświadczenie banku, o którym mowa w § 9 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych, wymienionej w § 1 lit. a) niniejszego zarządzenia;
c)
po uzyskaniu zatwierdzenia zgłoszenia inwestycji pozalimitowych przez władzę uprawnioną do wydania decyzji złożyć formalny wniosek o udzielenie kredytu na sfinansowanie inwestycji pozalimitowych, załączając do niego odpis zatwierdzonego "zgłoszenia inwestycji pozalimitowych", przyjętego do finansowania przez bank finansujący inwestycje - zgodnie z §§ 22 i 23 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych.
§  3.
W celu uzyskania krótkoterminowego kredytu antycypacyjnego, o którym mowa w § 1 lit. a) niniejszego zarządzenia, inwestor obowiązany jest spełnić warunki wymienione w § 2 lit. b) i c) z tym, że inwestor powinien ponadto przedłożyć bankowi i uzgodnić z nim plan akumulacji środków pieniężnych, przeznaczonych na inwestycje pozalimitowe, o którym mowa w § 13 ust. 1 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych.
§  4.
Bank wydaje zaświadczenie, o którym mowa w § 2 lit. b), zgodnie z postanowieniami § 9 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych z uwzględnieniem wyniku zbadania aktualnej sytuacji finansowej inwestora oraz jego możliwości akumulacji środków na spłatę kredytu.
§  5. 1
Na podstawie wniosku, o którym mowa w § 2 lit. c), bank ustala wysokość kredytu oraz termin jego spłaty zgodnie z postanowieniami § 3 ust. 4 i 5 instrukcji o inwestycjach pozalimitowych, zawiadamiając inwestora o przyznaniu kredytu.

Spłata krótkoterminowych kredytów antycypacyjnych następuje w terminach ustalonych przez bank, spłata zaś kredytów średnioterminowych następuje w ratach kwartalnych lub półrocznych, ustalonych przez bank.

§  6.
Bank może odmówić - pomimo wydania zaświadczenia, o którym mowa w § 2 lit. b) - udzielenia kredytu, o ile w okresie pomiędzy wydaniem zaświadczenia a zgłoszeniem wniosku o udzielenie kredytu zaszły w sytuacji inwestora takie zmiany, w wyniku których nie będzie możliwe osiągnięcie planowanej akumulacji środków na spłatę kredytu.
§  7.
Na zabezpieczenie kredytu inwestor obowiązany jest złożyć bankowi skrypt dłużny według wzoru ustalonego przez bank oraz przyrzeczenie ustanowienia zastawu na majątku obrotowym - według wzoru ustalonego przez bank.

Skrypt dłużny, wystawiony przez spółdzielnię pracy, powinien być poręczony przez centralę spółdzielczą i zawierać klauzulę, upoważniającą bank do pobrania - w przypadku niedotrzymania przez inwestora terminu spłaty kredytu lub jego raty - niespłaconej sumy z funduszu inwestycyjnego centrali spółdzielczej w banku, w którym ten fundusz jest lokowany.

§  8.
Po uzyskaniu zabezpieczenia bank uruchamia przyznany kredyt, przelewając sumę kredytu na rachunek wpłat środków własnych na sfinansowanie inwestycji pozalimitowych inwestora w banku finansującym inwestycje.
§  9.
Spłata kredytu następuje ze źródeł, wymienionych w § 17 ust. 2 uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r., powołanej w § 1 lit. a), w terminach ustalonych przez bank zgodnie z § 5 niniejszego zarządzenia. Spłata kredytu następuje bez względu na uzyskanie przez inwestora odpowiedniego źródła pokrycia w terminie płatności kredytu lub jego raty.
§  10.
W przypadku niespłacenia kredytu lub jego raty w terminie:
a)
przez przedsiębiorstwa przemysłu miejscowego - bank przenosi niespłaconą ratę kredytu średnioterminowego na rachunek kredytu przeterminowanego;
b)
przez spółdzielnie pracy - bank spłaca ratę w ciężar rachunku funduszu inwestycyjnego centrali spółdzielczej w banku, w którym ten fundusz jest lokowany, na podstawie uprawnień wynikających z poręczenia, o którym mowa w § 7.
§  11.
Oprocentowanie kredytu wynosić będzie 4% w stosunku rocznym. Oprocentowanie to obniża bank o 50% w przypadku udzielenia kredytu inwestorowi, produkującemu wyłącznie w oparciu o surowce odpadkowe. Zniżka ta obowiązuje na okres 2-letni od chwili rozpoczęcia przez zakład produkcji opartej na surowcach odpadkowych.

Podstawą zastosowania zniżki jest oświadczenie zakładu, iż odpowiada on wymogowi § 23 pkt 2 uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r., powołanej w § 1 lit. a). Oświadczenie powyższe powinno być potwierdzone przez właściwą jednostkę nadrzędną.

§  12.
Bank księguje kredyty, o których mowa w niniejszym zarządzeniu, w sposób następujący:
1)
średnioterminowe kredyty - na subkoncie 2550 konta 255 JPKb,
2)
krótkoterminowe kredyty antycypacyjne - na subkoncie 2551 konta 255 JPKb.
§  13.
Banki finansujące przedsiębiorstwa przemysłu miejscowego oraz spółdzielnie pracy wydadzą w wykonaniu niniejszego zarządzenia instrukcje szczegółowe dla oddziałów.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 19 września 1951 r. (M.P.51.A-86.1184) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 lipca 1951 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-61.817

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Udzielanie krótko- i średnioterminowych kredytów uspołecznionym przedsiębiorstwom drobnej wytwórczości na finansowanie inwestycji pozalimitowych.
Data aktu: 22/06/1951
Data ogłoszenia: 16/07/1951
Data wejścia w życie: 16/07/1951