Utworzenie przedsiębiorstw państwowych pod nazwą "Wojewódzki Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych".

OKÓLNIK
MINISTRA BUDOWNICTWA MIAST I OSIEDLI
z dnia 30 kwietnia 1951 r.
w sprawie utworzenia przedsiębiorstw państwowych pod nazwą "Wojewódzki Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych".

1.
Zgodnie z §§ 1 i 3 uchwały Nr 259 Prezydium Rządu z dnia 7 kwietnia 1951 r. w sprawie utworzenia wojewódzkich zarządów budowlanych przedsiębiorstw powiatowych (Monitor Polski Nr A-33, poz. 412) - prezydia wojewódzkich rad narodowych utworzą z mocą od 1 maja 1951 r. przedsiębiorstwa państwowe pod nazwą "Wojewódzki Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych w ....................". Utworzenie nastąpi w drodze zarządzeń według załączonego wzoru.
2.
Przejęcie od ekspozytur b. dyrekcji miejscowych przedsiębiorstw budowlanych personelu i majątku według stanu na dzień 30 kwietnia 1951 r. powinno być dokonane przy odpowiednim zastosowaniu przepisów uchwały Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 5 kwietnia 1950 r. w sprawie przekazywania przedsiębiorstw, zakładów lub ich części między państwowymi jednostkami gospodarczymi (Monitor Polski Nr A-47, poz. 532).
3.
Stroną przekazująca jest Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych, a stroną przejmującą - właściwe wojewódzkie zarządy budowlanych przedsiębiorstw powiatowych.
4.
W celu uniknięcia w terenie zahamowań w pracach, prowadzonych przez b. ekspozytury wojewódzkie dyrekcji miejscowych przedsiębiorstw budowlanych, kierownictwo wojewódzkiego zarządu budowlanych przedsiębiorstw powiatowych powinno być powierzone w przejściowym okresie organizacyjnym, do czasu powołania dyrektora w trybie art. 14 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439), dotychczasowemu kierownikowi ekspozytury, o ile ważny interes publiczny nie sprzeciwia się temu.
5.
Odpis zarządzenia o utworzeniu wojewódzkiego zarządu budowlanych przedsiębiorstw powiatowych należy przesłać w 5 egzemplarzach do Zarządu Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych w Warszawie.

ZAŁĄCZNIK 

ZARZĄDZENIE PREZYDIUM WOJEWÓDZKIEJ RADY NARODOWEJ w ....................

z dnia .......... kwietnia 1951 r.

w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Wojewódzki Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych w ....................".

W wykonaniu kolegialnej uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w .................... z dn. .......... kwietnia 1951 r. zarządza się, za zgodą Ministra Budownictwa Miast i Osiedli, na podstawie art. 1 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439), co następuje:

§ 1.
Tworzy się przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą "Wojewódzki Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych w ....................", zwane dalej "przedsiębiorstwem".
§  2.
Przedsiębiorstwo ma siedzibę w ....................
§  3.
1.
Przedmiotem działania przedsiębiorstwa jest:
a)
ogólne kierownictwo działalnością budowlanych przedsiębiorstw powiatowych, mających siedzibę na obszarze województwa ....................,
b)
koordynowanie prac powyższych przedsiębiorstw na wszystkich odcinkach ich działalności,
c)
kontrola i nadzór nad działalnością powyższych przedsiębiorstw.
2.
Przedsiębiorstwo może tworzyć, za zgodą Ministra Budownictwa Miast i Osiedli, na potrzeby budowlanych przedsiębiorstw powiatowych - oddziały produkcji pomocniczej oraz oddziały usługowe.
§  4.
Przedsiębiorstwo prowadzone jest w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego i rozlicza się z budżetem Państwa przez budżet terenowy.
§  5.
Zwierzchni nadzór nad przedsiębiorstwem sprawuje Minister Budownictwa Miast i Osiedli.
§  6.
Nadzór bezpośredni nad przedsiębiorstwem sprawuje Wojewódzka Rada Narodowa.
§  7.
1.
Na czele przedsiębiorstwa stoi dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością przedsiębiorstwa i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektor zarządza przedsiębiorstwem przy pomocy dwóch zastępców: technicznego i administracyjno-finansowego.
3.
Dyrektora przedsiębiorstwa i jego zastępców powołuje i odwołuje Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej za zgodą Ministra Budownictwa Miast i Osiedli.
§  8.
1.
Do składania w imieniu przedsiębiorstwa oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: dyrektor, jego zastępcy i pełnomocnicy ustanowieni na podstawie art. 15 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych. Zastępcy dyrektora i pełnomocnicy działają w granicach swego umocowania.
3.
Czeki, weksle i inne dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami, jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę do otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów albo towarów, podpisują łącznie: dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i główny (starszy) księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.
§  9.
Na podstawie pełnomocnictwa, określonego w art. 15 ust. 4 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych, dyrektor przedsiębiorstwa może w zakresie ustalonym w pełnomocnictwie samodzielnie składać oświadczenia w szczególnym zakresie.
§  10.
Osoby, upoważnione do składania w imieniu przedsiębiorstwa oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych, mogą ustanowić pełnomocników do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych. Pełnomocnicy ci działają łącznie lub oddzielnie w granicach swojego umocowania.
§  11.
Środki trwałe i obrotowe, niezbędne do wykonywania planowych zadań przedsiębiorstwa, określa jego plan finansowy zatwierdzony w przepisanym trybie.
§  12.
Organizację wewnętrzną i finansową oraz system finansowy przedsiębiorstwa ustalają odrębne przepisy.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-46.610

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Utworzenie przedsiębiorstw państwowych pod nazwą "Wojewódzki Zarząd Budowlanych Przedsiębiorstw Powiatowych".
Data aktu: 30/04/1951
Data ogłoszenia: 08/06/1951