Kontynuowanie akcji robót rozbiórkowych w r. 1951.

UCHWAŁA NR 2
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 3 stycznia 1951 r.
w sprawie kontynuowania akcji robót rozbiórkowych w r. 1951. *

Celem uzyskania cegły rozbiórkowej na pokrycie potrzeb Państwowego Planu Inwestycyjnego Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

I.

Kontynuować w okresie od 1 stycznia 1951 r. do 31 grudnia 1951 r. akcję robót rozbiórkowych, obliczoną na odzysk cegły, prowadzoną do dnia 31 grudnia 1950 r. na podstawie uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 14 października 1949 r.

II.

Akcja robót rozbiórkowych prowadzona będzie według następujących zasad organizacyjnych i finansowych:

1.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej zorganizuje obliczoną na odzysk cegły akcję robót rozbiórkowych w okresie od 1 stycznia 1951 r. do. 31 grudnia 1951 r., która winna dostarczyć około 500 milionów sztuk cegły.
2.
Pracami akcji robót rozbiórkowych kieruje Pełnomocnik Akcji Robót Rozbiórkowych z siedzibą w Warszawie, podległy Ministrowi Budownictwa Miast i Osiedli, zwany dalej "Pełnomocnikiem".
3.
Pełnomocnik organizuje i prowadzi akcję odzysku cegły przy pomocy odpowiednich wydziałów w prezydiach rad narodowych.
4.
Rozbiórki, prowadzone w ramach akcji, o której mowa w ust. 1, powinny w miarę możności stanowić fragment przygotowania terenów pod budowę obiektów, przewidzianych w planie 6-letnim.
5.
Spis obiektów do rozbiórki sporządzają właściwe prezydia rad narodowych.
6.
Zobowiązuje się Pełnomocnika do dostarczenia 500 (pięćset) milionów sztuk cegły, której odzysk w poszczególnych województwach w przybliżeniu wyniesie:
woj. poznańskie 13.000.000 szt.
woj. białostockie 6.000.000 szt.
woj. olsztyńskie 20.000.000 szt.
woj. gdańskie 2.000.000 szt.
woj. koszalińskie 33.000.000 szt.
woj. szczecińskie 81.000.000 szt.
woj. zielonogórskie 95.000.000 szt.
woj. wrocławskie 220.000.000 szt.
woj. opolskie 30.000.000 szt.
woj. katowickie 10.000.000 szt.
Razem 500.000.000 szt.
7.
Szczegółowy plan odzysku cegły, plan zatrudnienia oraz plan finansowy podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Budownictwa Miast i Osiedli.
8.
Roboty rozbiórkowe dla Pełnomocnika prowadzić będą właściwe jednostki prezydiów rad narodowych oraz przedsiębiorstwa budowlane i remontowo-budowlane sektora uspołecznionego, z którymi zawarte zostaną stosowne umowy.
9.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych, aby zlecając roboty rozbiórkowe poza akcją Pełnomocnika i rozdzielając materiały z tych rozbiórek działały w ścisłym porozumieniu z Pełnomocnikiem w celu zapewnienia koordynacji i kontroli akcji rozbiórkowej na terenach objętych tą akcją.
10.
Wydatki, związane z prowadzeniem akcji Pełnomocnika, mieścić się będą w cenie cegły, ustalonej przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego na wniosek Ministra Budownictwa Miast i Osiedli. W cenie cegły mieścić się będzie również dodatek na uporządkowanie przez właściwe prezydia rad narodowych terenów porozbiórkowych. Tryb wypłaty przez Pełnomocnika sum z tego tytułu ustali Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Ministrami Gospodarki Komunalnej i Finansów.
11.
Wynikające z rozbiórki cegły potrzeby gospodarki komunalnej lub innych inwestorów, nie objęte postanowieniami niniejszej uchwały, mogą być przedmiotem wniosków inwestycyjnych, składanych we właściwym trybie.
12.
Zobowiązuje się Ministra Pracy i Opieki Społecznej do zapewnienia odpowiedniej ilości pracowników dla wykonania zadań akcji robót rozbiórkowych, określonych w niniejszej uchwale.
13.
Rozdział cegły rozbiórkowej nastąpi według rozdzielnika, który ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Ministra Budownictwa Miast i Osiedli, uzgodniony z Ministrem Budownictwa Przemysłowego. Rozdzielnik ten uwzględni przydział cegły do dyspozycji Ministra Gospodarki Komunalnej na potrzeby prezydiów rad narodowych w wysokości 10% ogólnie zaplanowanej ilości cegły.
14.
Przedsiębiorstwa budowlane sektora uspołecznionego, którym przydzielone zostaną przez Pełnomocnika kontyngenty cegły, mają obowiązek cegłę uzyskaną z rozbiórek wykonywanych przez te przedsiębiorstwa nabywać na miejscu rozbiórki, a inną na miejscu rozbiórki lub loco wagon stacja załadowcza.
15.
Odbiór przydzielonej cegły powinien rozpocząć się równocześnie z rozpoczęciem odzysku cegły. W miesiącach zimowych odbiorcy obowiązani są odebrać ewentualną pozostałość cegły z produkcji robót 1950 r. oraz całą produkcję bieżącą.
16.
W celu usprawnienia transportu kolejowego cegły Minister Komunikacji zapewni ze strony Dyrekcji Generalnej Kolei Państwowych ścisłą współpracę z Pełnomocnikiem.

Ponadto Minister Komunikacji zapewni:

a)
stosowanie do przewozu cegły rozbiórkowej najniższych taryf przewozowych,
b)
bezpłatne składowanie cegły na terenach kolejowych, o ile nie będzie to hamowało normalnej pracy kolei,
c)
regularność dostarczania środków transportu przy założeniu, że przewozy cegły będą tak rozplanowane, by w okresie jesiennym były ograniczone do minimum.

Koleje państwowe na terenie działalności Pełnomocnika przyjmować będą do przewozu cegłę, pochodzącą z rozbiórki, tylko za zgodą Pełnomocnika z wyjątkiem cegły pochodzącej z rozbiórki na terenie kolejowym.

III.

1. Kwalifikowanie innych materiałów, uzyskanych z rozbiórki (poza cegłą), co do możliwości ich użytkowania bez procesów przetwarzania przeprowadzać będą komisje terenowe, składające się z przedstawicieli:

a)
prezydium właściwej rady narodowej,
b)
Pełnomocnika,
c)
właściwej placówki handlu uspołecznionego.
2.
Nakłada się na Pełnomocnika obowiązek ewidencjonowania materiałów nadających się do użytku bez procesu przetwarzania
3.
Na terenowe placówki handlu uspołecznionego nakłada się obowiązek odbioru materiałów uzyskanych z rozbiórek poza cegłą i złomem - loco miejsce rozbiórki po cenach, ustalonych przez właściwe prezydia rad narodowych na wniosek branżowych central handlowych.
4.
Uzyskany przez Pełnomocnika z akcji rozbiórkowej złom stawiany będzie do dyspozycji organów Ministra Gospodarki Komunalnej, które zadysponują nim w myśl uchwały Prezydium Rządu z dnia 14 października 1950 r. w sprawie dostaw złomu stalowego i żeliwnego przez urzędy państwowe oraz przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej.

IV.

Postanowienia uchwały nie dotyczą robót rozbiórkowych, prowadzonych przez władze wojskowe na obszarze zamkniętych obiektów wojskowych oraz przez władze kolejowe na terenie kolejowym.

* Z dniem 19 stycznia 1952 r. przedłuża się akcję robót rozbiórkowych na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 1952 r., zgodnie z § 1 uchwały nr 12 z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie kontynuowania akcji robót rozbiórkowych w 1952 roku (M.P.52.A-4.51).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-4.48

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Kontynuowanie akcji robót rozbiórkowych w r. 1951.
Data aktu: 03/01/1951
Data ogłoszenia: 20/01/1951
Data wejścia w życie: 20/01/1951