Zużywanie (wykorzystanie) ciepła odpadkowego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 16 kwietnia 1951 r.
w sprawie zużywania (wykorzystania) ciepła odpadkowego.

W wykonaniu § 4 pkt 3 uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r. w sprawie oszczędności węgla w gospodarce narodowej (Monitor Polski Nr A-123, poz. 1526) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa i zakłady przemysłowe są obowiązane do zużywania ciepła odpadkowego, uzyskanego w toku procesów produkcyjnych i niewykorzystanego w tych procesach, w przypadku gdy nakłady materialne na urządzenia przeznaczone do wykorzystania tego ciepła są gospodarczo uzasadnione.
2.
W szczególności należy wykorzystać następujące rodzaje ciepła odpadkowego:
1)
ciepło spalin uchodzących z pieców przemysłowych, kotłów, silników itp. Zakres chłodzenia spalin dyktują warunki gospodarcze, przy czym dolną granicę opłacalności, chłodzenia w zależności od warunków technicznych określa temperatura około 200°C;
2)
ciepło spalin uchodzące z pieców przemysłowych o temperaturze powyżej 500°C, o czasie użytkowania powyżej 4.000 godzin rocznie i zużywających powyżej 1 tony węgla na godzinę (lub równoważną ilość innego paliwa), które może być wykorzystane do wytwarzania pary w kotłach bezpaleniskowych;
3)
parę odlotową stałych silników parowych pracujących na wydmuch - do celów ogrzewniczych i technologicznych, pędząc te silniki przy niewielkiej przeciwprężności. W przypadku, gdy zastosowanie niewielkiej przeciwprężności nie jest możliwe, należy parę skraplać i kondensat zużytkować;
4)
kondensat pochodzący z napędów silników, z procesów technologicznych i ogrzewania należy zbierać, w razie potrzeby oczyszczać i wykorzystywać dla celów technologicznych lub do zasilania kotłów:
5)
ciepło wody odpływającej z systemów chłodniczych pieców, maszyn i urządzeń przemysłowych przez zasilanie nią urządzeń zużytkowujących ciepłą wodę.
§  2.
Przy projektowaniu nowych zakładów przemysłowych i rozbudowie istniejących należy przewidzieć wykorzystanie ciepła odpadkowego.
§  3.
Należy dążyć do wykorzystania jako opału odpadków, które nie znajdują żadnego innego zastosowania w produkcji, a posiadają wystarczającą wartość opałową i mogą być spalane oddzielnie lub z dodatkiem innego paliwa.
§  4.
W celu wprowadzenia w życie zasad, podanych w niniejszym zarządzeniu, właściwi ministrowie, którym podlegają przedsiębiorstwa i zakłady przemysłowe, polecą:
1)
opracowanie przez właściwe komórki organizacyjne szczegółowych wytycznych z zakresu zużywania ciepła odpadkowego w podległych im przedsiębiorstwach;
2)
przeanalizowanie przez centralne zarządy wielkości ciepła odpadkowego powstającego w podległych im przedsiębiorstwach i zakładach przemysłowych;
3)
opracowanie przez centralne zarządy planu zainstalowania urządzeń dla wykorzystania ciepła odpadkowego i przedłożenie sobie tych planów do zatwierdzenia;
4)
uwzględnianie przez biura projektowe i komisje oceny projektów inwestycyjnych przy projektowaniu nowych i rozbudowie istniejących zakładów przemysłowych - konieczności wykorzystania ciepła odpadkowego.
§  5.
1.
Właściwi ministrowie, o których mowa w § 4, będą składać Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego kwartalne sprawozdania z przebiegu akcji wykorzystania ciepła odpadkowego i wykorzystania jako opału palnych odpadków.
2.
W sprawozdaniach, o których mowa w ust. 1, należy w szczególności podawać:
1)
ilość przedsiębiorstw, w których przewiduje się wykorzystanie ciepła odpadkowego;
2)
przewidywaną roczną oszczędność w tonach węgla w wartości opałowej 7.000 kcal/kg (paliwa umownego), która zostanie osiągnięta po zainstalowaniu urządzeń umożliwiających wykorzystanie ciepła odpadkowego oraz przewidywane nakłady na instalację tych urządzeń i utrzymanie ich w ruchu;
3)
osiągniętą do końca okresu sprawozdawczego oszczędność w tonach paliwa umownego na skutek uruchomienia urządzeń do wykorzystania ciepła odpadkowego oraz nakłady poniesione przy instalowaniu i utrzymywaniu w ruchu tych urządzeń;
4)
rodzaj, ilość i sposób wykorzystania jako opału odpadków.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 16 kwietnia 1951 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-37.452

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zużywanie (wykorzystanie) ciepła odpadkowego.
Data aktu: 16/04/1951
Data ogłoszenia: 07/05/1951
Data wejścia w życie: 07/05/1951, 16/04/1951