Sezonowa premia za ciągłość i wydajność pracy pracowników, zatrudnionych przy pracach sezonowych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 1 marca 1951 r.
w sprawie sezonowej premii za ciągłość i wydajność pracy pracowników, zatrudnionych przy pracach sezonowych.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 190) zarządza są, co następuje:
§  1. 1
Pracownicy, zatrudnieni przy pracach sezonowych w rolnictwie, w gospodarstwach rybnych i hodowlanych, w leśnictwie, w ceramice budowlanej i kamieniołomach, w cukrownictwie, przy robotach drogowych, w służbach wodno-melioracyjnej i regulacyjno-agrarnej, przy uprawie tytoniu, w przetwórstwie ziemniaczanym, w gorzelniach, w suszarnictwie cykorii, owoców i warzyw, przy suszeniu ziół i tłoczeniu moszczów oraz w służbie plantacyjnej przemysłu roszarniczego i włókien łykowych, w przeróbstwie surowca tytoniowego, w przemyśle torfowym, w ośrodkach wypoczynkowych Funduszu Wczasów Pracowniczych oraz w czyszczalniach i suszarniach nasion otrzymywać będą poczynając od dnia 1 marca 1951 r. sezonową premię za ciągłość i wydajność pracy, której wysokość oraz warunki wypłaty określają dalsze postanowienia niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Za pracę sezonową w rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się pracę w rodzajach zatrudnienia wymienionych w § 1, która uzależniona jest od pory roku i warunków atmosferycznych.
2.
Umowa o pracę sezonową (ust. 1), uprawniająca do otrzymania premii za ciągłość i wydajność pracy, powinna być zawarta z pracownikiem na piśmie na okres trwania pracy sezonowej nie krótszy niż jeden miesiąc, a nie dłuższy w zasadzie niż 6 miesięcy.
3.
Okres 6 miesięcy, ustalony w ust. 2, może być w uzasadnionych przypadkach za zgodą pracownika przedłużony na dalszy niezbędny okres.
4.
Umowa o pracę sezonową może być rozwiązana przed upływem terminu, na który została zawarta, po uprzednim 14-dniowym wypowiedzeniu, jeżeli praca, będąca przedmiotem tej umowy, została zakończona przed umownym terminem.
5.
Jeżeli po zakończeniu pracy sezonowej pracownik zostanie zaangażowany w charakterze pracownika stałego, wówczas okres pracy sezonowej powinien mu być zaliczony do okresu wyczekiwania, wymaganego zgodnie z obowiązującymi przepisami do otrzymania dodatków rodzinnych.
§  3.
1.
Sezonowa premia za ciągłość i wydajność pracy może być wypłacana tylko tym pracownikom, określonym w § 1, którzy:
1)
w okresie pracy sezonowej (kampanijnej), stanowiącym podstawę do jej obliczenia, przepracowali przeciętnie przynajmniej 20 dni w stosunku miesięcznym;
2)
przy zatrudnieniu w akordzie wykonali w 100% i wyżej w stosunku miesięcznym zadane normy pracy indywidualne lub zespołowe.
2.
Pracownikom, zatrudnionym w akordzie, wypłaca się w przypadku powstania określonych wyżej warunków premie, przewidziane w ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Za dzień pracy należy uważać normę dobową czasu pracy, ustaloną dla danej kategorii pracowników (praca w pełnym wymiarze godzin).
4.
Nie tracą prawa do premii, określonej w ust. 1 pkt 1, pracownicy, którzy na skutek choroby, stwierdzonej zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie mogli przepracować przeciętnie 20 dni w stosunku miesięcznym.
§  4.
1.
Wysokość sezonowej premii za ciągłość i wydajność pracy ustala się w stosunku do zarobku brutto, osiągniętego przez uprawnionego pracownika w danym okresie rozrachunkowym.
2. 2
Wysokość premii wynosi:
za ciągłość pracy w przypadkach, określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 za wydajność pracy w przypadkach, określonych w § 3 ust. 1 pkt 2
w rolnictwie, w gospodarstwach rybnych i hodowlanych, w leśnictwie 11% 11%
w przemyśle torfowym 11% 11%
w czyszczalniach i suszarniach nasion 11% 11%
w ceramice i kamieniołomach, w cukrownictwie, przy robotach drogowych, w służbie wodno-melioracyjnej, w służbie regulacyjno-agrarnej 8% 8%
w pozostałym zatrudnieniu., objętym niniejszym zarządzeniem 6 5% 6 5%
3.
Obliczenie i wyplata premii za ciągłość pracy następuje w przypadku, gdy warunek, określony w § 3 ust. 1 pkt 1, został spełniony w całym okresie pracy sezonowej (kampanijnej) lub też w całym okresie robót. Jeżeli okres pracy sezonowej trwałby dłużej niż 3 miesiące, wówczas wypłata premii za okres trzymiesięczny powinna nastąpić po jego upływie. Wypłata premii za dalszy okres powinna nastąpić po upływie każdego następnego okresu trzymiesięcznego lub po zakończeniu robót.
4.
Obliczenie i wypłata premii za wydajność pracy następuje bieżąco, łącznie z normalnym wynagrodzeniem pracownika, przypadającym mu do wypłaty za dany okres obrachunkowy.
5.
Przez zarobek brutto należy rozumieć wynagrodzenie w gotówce, przypadające pracownikowi w danym okresie obrachunkowym z tytułu wykonanej pracy, z wyłączeniem nagród specjalnych, świadczeń w naturze lub ekwiwalentu w gotówce, wypłaconego w miejsce świadczeń w naturze.
§  5.
Pracownicy, zatrudnieni stale przy pracach nie normowanych, opłacani dniówkowo, otrzymują sezonową premię za ciągłość pracy, obliczoną zgodnie z przepisem § 4 ust. 2 przy zastosowaniu współczynnika 1,5,
§  6.
Rozwiązanie umowy o pracę sezonową przez pracownika przed upływem umownego czasokresu lub rozwiązanie umowy z pracownikiem z winy pracownika pozbawia go prawa do premii za ten okres obrachunkowy, w którym rozwiązanie takie nastąpiło.
§  7.
Pracownicy, których dotyczy niniejsze zarządzenie, nie mogą otrzymywać dodatków rodzinnych.
§  8.
Właściwi ministrowie wydadzą szczegółowe przepisy w sprawach unormowanych niniejszym zarządzeniem.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1951 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 13 lipca 1951 r. (M.P.51.A-67.882) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 1951 r.
2 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 13 lipca 1951 r. (M.P.51.A-67.882) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 1951 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-29.375

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sezonowa premia za ciągłość i wydajność pracy pracowników, zatrudnionych przy pracach sezonowych.
Data aktu: 01/03/1951
Data ogłoszenia: 14/04/1951
Data wejścia w życie: 14/04/1951, 01/03/1951