Przygotowania do Narodowego Spisu Powszechnego 1950 r.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 24 czerwca 1950 r.
w sprawie przygotowań do Narodowego Spisu Powszechnego 1950 r.

W celu stworzenia należytych warunków i podstaw organizacyjnych do przeprowadzenia mającego się odbyć w końcu roku bieżącego Narodowego Spisu Powszechnego, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego powoła w terminie do dnia 1 lipca 1950 r. Generalnego Komisarza Spisowego, którego zadaniem będzie naczelne kierownictwo, z zastrzeżeniem właściwości Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i władz przełożonych, organizacją i przeprowadzeniem spisu w zakresie działania Głównego Urzędu Statystycznego oraz koordynacja współdziałania władz, urzędów i instytucyj w sprawach, związanych ze Spisem.
2.
Generalny Komisarz Spisowy działa w ramach organizacyjnych Głównego Urzędu Statystycznego.
§  2.
Prezes Rady Ministrów zarządzi w terminie do dnia 1 lipca 1950 r., ażeby prezydia rad narodowych wszystkich stopni oraz podległe im jednostki organizacyjne traktowały sprawy, związane ze Spisem, jako sprawy podstawowego znaczenia państwowego i załatwiały je zgodnie z otrzymanymi zarządzeniami i instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego (Generalnego Komisarza Spisowego) i innych władz, w pierwszej kolejności.

Zasadnicze zarządzenia i instrukcje Głównego Urzędu Statystycznego (Generalnego Komisarza Spisowego) i innych władz przekazywane będą prezydiom rad narodowych przez Prezydium Rady Ministrów (II Zespół).

§  3.
1.
Zobowiązuje się Główny Urząd Statystyczny (Generalnego Komisarza Spisowego) oraz wojewódzkie i powiatowe komisje planowania gospodarczego jako lokalne organy statystyczne do przeprowadzania aż do dnia Spisu - niezależnie od już dokonanych czynności kontrolnych - stałej i systematycznej kontroli w terenie wykonania i stanu aktualności prac przygotowawczych do Narodowego Spisu Powszechnego 1950 r., w szczególności zaś prac zarządzonych na podstawie uchwały Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 1949 r. (Monitor Polski Nr A-55, poz. 745).
2.
W przypadku stwierdzenia niewłaściwego lub niezupełnego wykonania prac, określonych w ust. 1, władza, której organ kontrolny dokonał stwierdzenia, wyda zarządzenie bezzwłocznego usunięcia braków z jednoczesnym złożeniem wniosku Prezydium Rady Ministrów o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.
3.
Sposób przeprowadzenia kontroli oraz wskazówki co do sposobu usuwania stwierdzonych braków określą instrukcje Głównego Urzędu Statystycznego (Generalnego Komisarza Spisowego) zatwierdzone przez Prezesa Rady Ministrów.
§  4.
1.
Postanowienia § 3 co do zobowiązania G.U.S. oraz wojewódzkich i powiatowych komisyj planowania gospodarczego do przeprowadzenia kontroli i usunięcia braków prac przygotowawczych do Spisu mają analogiczne zastosowania do prac uporządkowania i uzupełnienia numeracji budynków (nieruchomości), zarządzonych okólnikiem Nr 3 Ministra Administracji Publicznej z dnia 13 stycznia 1950 r. L. APIV/6/13086 (Dz. Urz. Min. Adm. Publ. Nr 2, poz. 12), a następnie rozporządzeniem tego Ministra z dnia 31 stycznia 1950 r. w sprawie numeracji nieruchomości (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 28).
2.
Po dokonaniu uporządkowania i uzupełnienia numeracji budynków (nieruchomości) zgodnie z podanym w ust. 1 rozporządzeniem i okólnikiem oraz zgodnie z zarządzeniami, wydanymi na podstawie instrukcji Głównego Urzędu Statystycznego (Generalnego Komisarza Spisowego) w wyniku przeprowadzonej kontroli (§ 3), należy zaniechać wykonywania do dnia przeprowadzenia Spisu:
a)
dalszych zmian w tej numeracji z wyjątkiem uzupełnienia jej numerami nowowznoszonych budynków,
b)
zmian w nazwach ulic i placów.
§  5.
Wstrzymuje się do dnia przeprowadzenia Spisu dokonywanie zmian w nazwach miejscowości.
§  6.
Główny Urząd Statystyczny (Generalny Komisarz Spisowy) opracuje i przedstawi do zatwierdzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego szczegółowy plan organizacji Spisu, w terminie do dnia 1 sierpnia 1950 r.
§  7.
Minister Obrony Narodowej i Minister Bezpieczeństwa Publicznego każdy w swoim zakresie działania wydadzą w porozumieniu z Głównym Urzędem Statystycznym (Generalnym Komisarzem Spisowym) w terminie do dnia 1 września 1950 r. zarządzenia w sprawie organizacji i przeprowadzenia Spisu w budynkach i obiektach pozostających pod zarządem organów tych ministrów.
§  8.
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z właściwymi ministrami na wniosek Prezesa G.U.S. wyda zarządzenia w sprawie należytego i terminowego zaopatrzenia i wyposażenia Głównego Urzędu Statystycznego przez władze, urzędy i instytucje w środki niezbędne do przeprowadzenia akcji organizacji Spisu i samego Spisu, w szczególności zaś:
1)
w sprawie zabezpieczenia dostawy papieru dla Głównego Urzędu Statystycznego na formularze i druki spisowe,
2)
w sprawie zabezpieczenia terminowego wykonania druku formularzy i druków spisowych,
3)
w sprawie współdziałania władz, urzędów i instytucji z Głównym Urzędem Statystycznym (Generalnym Komisarzem Spisowym) w organizacji i przeprowadzeniu akcji popularyzacyjnej i propagandowej celów i zadań Spisu,
4)
w sprawie przygotowania kadr kandydatów na komisarzy spisowych,
5)
w sprawie zabezpieczenia terminowego dostarczenia przez przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" przesyłek pocztowych zawierających druki i materiały spisowe, w sprawie opłat za te przesyłki,
6)
w sprawie wydania okresowych i jednorazowych biletów jazdy dla osób biorących udział w organizacji i przeprowadzeniu Spisu środkami komunikacji, podległymi Ministrowi Komunikacji,
7)
w sprawie zabezpieczenia terminowego zakończenia budowy i oddania do użytku gmachu G.U.S. w Warszawie przy ul. Wawelskiej.
2.
W sprawach, o których mowa w ust. 1 pkt 3) i 4), Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego porozumie się również celem zabezpieczenia współdziałania z partiami politycznymi, związkami zawodowymi i masowymi organizacjami społecznymi.
§  9.
Kredyty, przewidziane w części 5 dział 15 b budżetu na rok 1950, nie podlegają uchwale Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie budżetów okresowych.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-78.908

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Przygotowania do Narodowego Spisu Powszechnego 1950 r.
Data aktu: 24/06/1950
Data ogłoszenia: 08/07/1950
Data wejścia w życie: 08/07/1950