Tryb ustalania etatów samochodowych dla urzędów i instytucji państwowych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 września 1949 r.
w sprawie trybu ustalania etatów samochodowych dla urzędów i instytucji państwowych.

I.

1.
Komisja do Spraw Etatów Samochodowych, przewidziana w ust. III zasad gospodarki samochodami państwowymi, obowiązujących na podstawie uchwały Rady Ministrów z dnia 23 lutego 1948 r., składa się z przedstawicieli: Prezydium Rady Ministrów, Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, oraz Ministerstw: Skarbu, Administracji Publicznej i Komunikacji przy stałym zapraszaniu do prac Komisji przedstawiciela Najwyższej Izby Kontroli.
2.
Komisja ta rozpatruje wnioski zgłoszone przez właściwe władze naczelne, a dotyczące ustalenia na każdy rok budżetowy ilości pojazdów mechanicznych władz, urzędów i instytucji państwowych, a także przedsiębiorstw państwowych, podległych nadzorowi Prezesa Rady Ministrów.
3.
Wyniki działalności Komisji w zakresie ustalenia etatów pojazdów mechanicznych są w zasadzie podstawą dla opracowania przez Ministerstwo Skarbu projektu preliminarza budżetowego i ustawy skarbowej oraz dla zatwierdzenia planów finansowo-gospodarczych przedsiębiorstw państwowych, o których mowa w pkt. 2.
4.
Regulamin Komisji ustali Prezes Rady Ministrów.

II.

1.
W ramach etatów pojazdów mechanicznych ustalonych ustawą skarbową dla każdego resortu w poszczególnych działach i rozdziałach budżetu właściwi ministrowie dokonują co roku przydziału etatów pojazdów mechanicznych dla podległych im poszczególnych jednostek służbowych w rozumieniu uchwały Rady Ministrów z dnia 23 lutego 1948 r. w sprawie zasad gospodarki samochodami państwowymi.
2.
Właściwi ministrowie mogą wprowadzać zmiany w przydziale etatów pojazdów mechanicznych w okresie wykonywania budżetu przy równoczesnym zawiadomieniu o tych zmianach Komisji do Spraw Etatów Samochodowych z tym jednak, iż zmiany powodujące przeniesienie etatu z jednego działu lub rozdziału na inny dział lub rozdział danej części budżetu wymagają uprzedniej zgody Ministra Skarbu.
3.
Przydział nowych etatów pojazdów mechanicznych dla poszczególnych jednostek służbowych dokonywany będzie tylko w ramach przyznanych ustawą skarbową etatów i kredytów na zakup pojazdów mechanicznych i ich utrzymanie.

III.

Wszelkie wnioski o zwiększenie etatów pojazdów mechanicznych ponad ilość etatów ustalonych w budżecie państwowym dla każdego resortu będą zgłaszane do Komisji do Spraw Etatów Samochodowych przy Prezesie Rady Ministrów, która wnioski te wraz ze swoimi wnioskami przekazuje Ministerstwu Skarbu.

IV.

1.
Pojazdy mechaniczne przydzielone określonej jednostce służbowej nie mogą być oddawane na stałe do dyspozycji innej jednostki służbowej.
2.
Czasowe dysponowanie pojazdem mechanicznym innej jednostki służbowej może mieć miejsce tylko w ściśle określonym terminie za pisemnym zezwoleniem właściwego ministra.

V.

1.
Państwowe pojazdy mechaniczne mogą być dopuszczone do ruchu i zarejestrowane tylko na jednostkę służbową, dla której przydział został dokonany zgodnie z ust. II i w granicach tego przydziału.
2.
O dokonanych przydziałach pojazdów mechanicznych na poszczególne jednostki służbowe oraz o wszelkich zmianach właściwy minister powiadamia Ministra Komunikacji, który wydaje odpowiednie zarządzenia co do rejestracji pojazdów mechanicznych (ust. 1.).

VI.

Przydział nowego pojazdu mechanicznego dla poszczególnych jednostek służbowych w granicach ustalonych etatów może nastąpić pod warunkiem posiadania przez te jednostki niewykorzystanych etatów lub wycofania z ruchu zużytego pojazdu.

VII.

Uchwała niniejsza nie dotyczy pojazdów mechanicznych władz wojskowych i służby bezpieczeństwa.

VIII.

Postanowienia niniejszej uchwały zastosują odpowiednio:
1.
Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego w odniesieniu do przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw państwowo-spółdzielczych i central spółdzielczo-państwowych oraz instytucji spółdzielczych,
2.
Minister Administracji Publicznej za zgodą Rady Państwa w odniesieniu do władz urzędów i przedsiębiorstw oraz zakładów samorządowych,
3.
Ministrowie w odniesieniu do organizacji społecznych, stowarzyszeń i innych instytucji, korzystających z dotacji lub subwencji Skarbu Państwa.

IX.

Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim Ministrom.

X.

Uchwała niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-70.887

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tryb ustalania etatów samochodowych dla urzędów i instytucji państwowych.
Data aktu: 09/09/1949
Data ogłoszenia: 03/10/1949
Data wejścia w życie: 03/10/1949