Nadanie statutu Przedsiębiorstwu Państwowemu "Polskie Uzdrowiska".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 27 stycznia 1949 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu oraz Prezesem Centralnego Urzędu Planowania o nadaniu statutu Przedsiębiorstwu Państwowemu "Polskie Uzdrowiska".

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) i zgodnie z § 9 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 1947 r., wydanego w porozumieniu z Ministrem Skarbu oraz Prezesem Centralnego Urzędu Planowania o utworzeniu Przedsiębiorstwa Państwowego "Polskie Uzdrowiska" (Monitor Polski Nr 136, poz. 846) nadaje się Przedsiębiorstwu "Polskie Uzdrowiska" statut w brzmieniu ustalonym w załączniku do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

Przedsiębiorstwa Państwowego "Polskie Uzdrowiska".

Rozdział I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Przedsiębiorstwo Państwowe "Polskie Uzdrowiska" zwane w dalszych postanowieniach w skrócie "Przedsiębiorstwo", utworzone zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 1947 r., wydanym w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania (Monitor Polski Nr 136, poz. 846), działa na podstawie przepisów dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) oraz niniejszego statutu.
§  2.
Przedsiębiorstwo posiada osobowość prawną. Prowadzone jest na zasadach handlowych w ramach narodowego planu gospodarczego na podstawie swojego planu finansowo-gospodarczego.
§  3.
Przedsiębiorstwo ma siedzibę w Warszawie.
§  4.
Przedmiotem działalności Przedsiębiorstwa jest prowadzenie całokształtu gospodarki uzdrowisk państwowych, popieranie i rozwój lecznictwa uzdrowiskowego oraz eksploatacja bogactw naturalnych uzdrowisk.

Rozdział  II.

Władze Przedsiębiorstwa.

§  5.
Przedsiębiorstwo podlega Ministrowi Zdrowia, który sprawuje nad nim zwierzchni nadzór i kontrolę.
§  6.
Organem zarządzającym Przedsiębiorstwa jest dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Ministra Zdrowia, składająca się z dyrektora naczelnego, reprezentującego dyrekcję samodzielnie oraz podległych dyrektorowi naczelnemu - czterech dyrektorów.
§  7.
1.
Do ważności zobowiązań, zaciąganych przez Przedsiębiorstwo, wymagane jest współdziałanie:
a)
2-ch członków dyrekcji łącznie - albo
b)
1-go członka dyrekcji łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa albo
c)
2-ch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw.
2.
Przepisy powyższe nie ograniczają możności udzielania pełnomocnictw samodzielnych lub łącznych do dokonywania poszczególnych czynności prawnych lub czynności określonego rodzaju.
3.
Postanowienia ust. 1 i 2 nie dotyczą weksli, czeków, dokumentów stwierdzających zaciągnięcie lub udzielenie kredytu pieniężnego oraz udzielania pełnomocnictw do tych czynności. Powinny one być podpisywane przez dwie osoby wskazane w ust. 1, przyczym jedną z nich musi być osoba określona w § 9.
§  8.
Minister Zdrowia powierzy jednemu z członków dyrekcji lub jednemu z pełnomocników handlowych kierownictwo finansowe, ustanawiając w razie potrzeby również innych pełnomocników, bądź do czasowego zastępowania kierownika finansowego bądź do wykonywania określonych czynności wchodzących w zakres kierownictwa finansowego.
§  9.
1.
Niezależnie od odpowiedzialności dyrektora naczelnego - kierownik finansowy jest odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów normujących gospodarkę finansową Przedsiębiorstwa, a w szczególności za stan księgowości, sporządzanie planu finansowego oraz za właściwe i terminowe sporządzanie bilansów i innych sprawozdań finansowych.
2.
Jeżeli kierownik finansowy uzna, że czynność Przedsiębiorstwa jest niezgodna z przepisami normującymi gospodarkę finansową, przedstawi swoją opinię do wiadomości dyrekcji, a w przypadku nieuwzględnienia tej opinii - Ministrowi Zdrowia i bankowi finansującemu.
3.
W przypadkach zamierzonego dokonania czynności, nie wyłączając przewidzianych w § 7 ust. 3, które kierownik finansowy uznał za niezgodne z przepisami normującymi gospodarkę finansową, powinien on zastosować się do otrzymanego na piśmie polecenia dyrektora naczelnego, jednocześnie przedstawiając swoją opinię Ministrowi Zdrowia i bankowi finansującemu.
4.
Regulamin ustali, kiedy dyrekcja winna zasięgnąć opinii kierownika finansowego co do zamierzonych czynności, sposób postępowania przy zastępowaniu Przedsiębiorstwa przez inne osoby poza dyrektorem naczelnym oraz sposób postępowania, gdy kierownika finansowego zastępuje inna osoba spośród osób, wymienionych w § 8.
§  10.
Do dyrekcji Przedsiębiorstwa należy prowadzenie wszystkich spraw Przedsiębiorstwa. Dyrekcja Przedsiębiorstwa pełni swe czynności zgodnie z obowiązującymi przepisami, niniejszym statutem i swoim regulaminem oraz jest odpowiedzialna za prowadzenie Przedsiębiorstwa.
§  11.
Zatwierdzenia Ministra Zdrowia wymagają sprawy dotyczące:
a)
regulaminów w zakresie struktury Przedsiębiorstwa i podziału czynności;
b)
otwierania, dzielenia lub łączenia poszczególnych oddziałów przedsiębiorstwa i zakładów pracy oraz ich zwijania;
c)
ustanawiania pełnomocników handlowych, podlegających wpisaniu do rejestru handlowego;
d)
warunków i zakresu działania układów zbiorowych w stosunku do pracowników Przedsiębiorstwa.
§  12.
Przy Przedsiębiorstwie powołana będzie Rada Nadzoru Społecznego, której zakres działania, sposób powoływania i odwoływania jej członków, organizację i sposób wykonywania czynności określają obowiązujące przepisy.

Rozdział  III.

Majątek i rachunkowość Przedsiębiorstwa.

§  13.
Rokiem operacyjnym Przedsiębiorstwa jest rok kalendarzowy.
§  14.
1.
Przedsiębiorstwo ma zarząd i użytkowanie majątku nieruchomego oddanego mu protokólarnie w imieniu Skarbu Państwa.
2.
W ramach planu gospodarczego i finansowego Przedsiębiorstwo może nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując go w swoim użytkowaniu.
3.
Majątek ruchomy przeznaczony dla Przedsiębiorstwa wyodrębnia się protokólarnie z ogólnego majątku Skarbu Państwa i przekazuje się Przedsiębiorstwu na własność.
4.
Przedsiębiorstwo może we własnym imieniu nabywać i zbywać majątek ruchomy tudzież zaciągać zobowiązania.
5.
Majątek nieruchomy Skarbu Państwa, znajdujący się w zarządzie i użytkowaniu Przedsiębiorstwa wykazuje się w aktywach Przedsiębiorstwa tak, jakby stanowił jego własność.
6.
Za zobowiązania zaciągnięte przez Przedsiębiorstwo niezależnie od odpowiedzialności Przedsiębiorstwa jego majątkiem jest odpowiedzialny Skarb Państwa do wysokości majątku nieruchomego, stanowiącego własność Skarbu Państwa, użytkowanego i zarządzanego przez Przedsiębiorstwo.
§  15.
1.
Przedsiębiorstwo przedstawia do zatwierdzenia Ministrów Zdrowia bilans, sprawozdanie z działalności, wnioski o podziale zysków lub pokryciu strat, plany finansowo-gospodarcze i inwestycyjne.
2.
Zasady prowadzenia księgowości, terminy sporządzania bilansów planów finansowo-gospodarczych i inwestycyjnych oraz tryb ich zatwierdzenia, jak również sposób podziału zysków lub pokryciu strat, zasady tworzenia funduszów specjalnych oraz sposoby ich użycia i deponowania ustalają odrębne przepisy, rozporządzenia i zarządzenia właściwych władz.
§  16.
Minister Zdrowia wykonuje stałą kontrolę całokształtu działalności Przedsiębiorstwa, która dotyczy w szczególności:
a)
zgodności działania Przedsiębiorstwa z planem finansowo-gospodarczym,
b)
przestrzegania obowiązujących przepisów rachunkowych,
c)
przestrzegania wytycznych i poleceń władz nadzorczych.

Kontrola działalności Przedsiębiorstwa, przewidziana przepisami specjalnymi dokonywana będzie zgodnie z tymi przepisami.

Rozdział  IV.

Likwidacja i przekształcenie Przedsiębiorstwa.

§  17.
Likwidacja lub przekształcenie Przedsiębiorstwa następuje na podstawie zarządzenia Ministra Zdrowia wydanego w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1949.A-7.84

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Przedsiębiorstwu Państwowemu "Polskie Uzdrowiska".
Data aktu: 27/01/1949
Data ogłoszenia: 17/02/1949
Data wejścia w życie: 17/02/1949