Ogłoszenie drugiego wykazu przedsiębiorstw komunikacyjnych, przechodzących na własność Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 31 sierpnia 1946 r.
o ogłoszeniu drugiego wykazu przedsiębiorstw komunikacyjnych, podlegających przejęciu na własność Państwa.

Na podstawie § 30 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1946 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 114) zarządzam ogłoszenie drugiego wykazu przedsiębiorstw komunikacyjnych, przejmowanych na zasadzie art. 3 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) na własność Państwa.
Powyższe przedsiębiorstwa Państwo przejmuje na własność w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem oraz z wszelkimi prawami.

Niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstw wymienionych w wykazie nie mają znaczenia, jeżeli z całości ogłoszenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Związki samorządowej międzykomunalne, spółdzielnie albo związki spółdzielni mogą zgłosić do Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw (Warszawa, Centralny Urząd Planowania, ul. Senacka 3-A) swoje prawa do przedsiębiorstw, objętych wykazem, a właściciele przedsiębiorstw mogą ponadto zgłosić zarzuty, że przedsiębiorstwo nie podlega przejęciu na własność Państwa.

W imieniu związków samorządu terytorialnego i związków międzykomunalnych oraz wszelkich innych instytucyj, które w związku z wojną, rozpoczętą w dniu 1 września 1939 roku, zostały rozwiązane lub utraciły faktyczną możność działania, mogą zgłaszać ich prawa wojewódzkie rady narodowe lub urzędy wojewódzkie.

Prawa i zarzuty winny być zgłoszone do Głównej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw (Warszawa, Centralny Urząd Planowania, ul. Senacka 3-A) w 30-dniowym terminie od daty ogłoszenia wykazu i poparte, w miarę potrzeby, dowodami.

Uprawnienia, przysługujące na podstawie wymienionego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1946 r. właścicielowi przedsiębiorstwa, przysługują w razie jego nieobecności krewnym w linii prostej (zstępnym i wstępnym, również dzieciom nieślubnym), rodzeństwu, małżonkowi, tudzież osobom, sprawującym zarząd przedsiębiorstwa nieobecnego właściciela.

ZAŁĄCZNIK  1

Wykaz Nr 2.

Lp. Nazwa i położenie przedsiębiorstwa Przedmiot Właściciele
1. Kolej Herby Nowe - Gdynia z odnogą Siemkowice - Częstochowa - i z innymi odgałęzieniami Kolej żelazna normalnotorowa Francusko-Polskie Towarzystwo Kolejowe, Spółka Akcyjna
2. Kolej Tarnów - Szczucin Kolej żelazna normalnotorowa Kolej lokalna Tarnów - Szczucin Spółka Akcyjna
3. (skreślony)
4. Kolej Warszawa - Grodzisk z odnogami Kolej żelazna normalnotorowa Elektryczne Koleje Dojazdowe, Spółka Akcyjna
5. Kolej Łupków - Cisna Kolej żelazna wąskotorowa Kolej lokalna Łupków - Cisna, Spółka Akcyjna
6. Kolej Przeworsk - Dynów Kolej żelazna wąskotorowa Kolej lokalna Przeworsk - Dynów, Spółka Akcyjna
7. a) Kolej Wilanowska

(Warszawa Belweder - Wilanów - Konstancin - Piaseczno z odnogami)

Kolej żelazna wąskotorowa Warszawskie Koleje Dojazdowe, Spółka Akcyjna
b) Kolej Grójecka

(Warszawa - Piaseczno - Grójec - Mogielnica z odnogami)

Kolej żelazna wąskotorowa Warszawskie Koleje Dojazdowe, Spółka Akcyjna
c) Kolej Jabłonna - Karczew Kolej żelazna wąskotorowa Warszawskie Koleje Dojazdowe, Spółka Akcyjna
8. Kolej Warszawa - Radzymin Kolej żelazna wąskotorowa Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Kolei Dojazdowych, Spółka Akcyjna
9. (skreślony)
10. (skreślony)
11. Powietrzna Kolej Linowa Elektryczna

Zakopane (Kuźnice) - Kasprowy Wierch

Urządzenie turystyczne Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Kolei Linowej Zakopane (Kuźnice) - Kasprowy Wierch, Spółka z ogr. odpow
12. a) Kolej Górska linowo-terenowa elektryczna Zakopane na szczyt Gubałówki Urządzenie turystyczne Liga Popierania Turystyki
b) wyciąg saniowy na Kasprowy Wierch Urządzenie turystyczne Liga Popierania Turystyki
13. Kolej Górska linowo-terenowa elektryczna w Krynicy na szczyt Góry Parkowej Urządzenie turystyczne Kolej Górska w Krynicy, Spółka z ogr. odpow.
1 Załącznik:

-zmieniony przez zarządzenie z dnia 3 grudnia 1947r. (M.P.48.20.89) zmieniającenin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1948 r.

- zmieniony przez zarządzenie z dnia 24 września 1948 r. (M.P.48.A-74.648) zmieniające nin. zarządzenie z dniem 12 października 1948 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1946.111.206

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ogłoszenie drugiego wykazu przedsiębiorstw komunikacyjnych, przechodzących na własność Państwa.
Data aktu: 31/08/1946
Data ogłoszenia: 24/10/1946
Data wejścia w życie: 24/10/1946