Rozporządzenie wykonawcze 2023/645 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 359/2011 dotyczące środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, podmiotom i organom w związku z sytuacją w Iranie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (UE) 2023/645
z dnia 20 marca 2023 r.
wykonujące rozporządzenie (UE) nr 359/2011 dotyczące środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, podmiotom i organom w związku z sytuacją w Iranie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 359/2011 z dnia 12 kwietnia 2011 r. dotyczące środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, podmiotom i organom w związku z sytuacją w Iranie 1 , w szczególności jego art. 12 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 12 kwietnia 2011 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 359/2011.

(2) W dniu 25 września 2022 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydał w imieniu Unii oświadczenie, w którym potępił masowe i niewspółmierne użycie siły przez irańskie siły bezpieczeństwa przeciwko pokojowym demonstrantom, odnotowując, że spowodowało to śmierć oraz obrażenia wielu osób. W oświadczeniu stwierdził też, że odpowiedzialni za śmierć Mahsy Amini muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, i zaapelował do irańskich władz, by zapewniły przejrzyste i wiarygodne śledztwa w celu ustalenia liczby ofiar śmiertelnych i osób aresztowanych, by uwolniły wszystkich pokojowych demonstrantów i by wszystkim zatrzymanym zapewniły rzetelne procesy sądowe. Ponadto w oświadczeniu podkreślił, że decyzja Iranu, by radykalnie ograniczyć dostęp do internetu i zablokować platformy komunikacji natychmiastowej, stanowi rażące naruszenie wolności wypowiedzi. Na koniec stwierdził, że Unia rozważy wszelkie dostępne jej możliwości, by zareagować na śmierć Mahsy Amini i odnieść się do reakcji irańskich sił bezpieczeństwa na demonstracje w jej następstwie.

(3) W związku z tym i zgodnie ze zobowiązaniem Unii, by reagować na wszelkie niepokojące kwestie dotyczące Iranu, w tym na sytuację w zakresie praw człowieka, co potwierdzono w konkluzjach Rady z dnia 12 grudnia 2022 r., do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi, określonych w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 359/2011, należy dodać osiem osób i jeden podmiot.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 359/2011,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 359/2011 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 20 marca 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów zamieszczonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 359/2011 dodaje się następujące osoby i podmiot:

Osoby

Imię i nazwisko Dane osobowe Powody Data umieszczenia w wykazie
"206. KHOSROU PANAH Abdol Hossein

alias KHOSROW PANAH Abdul Hossein; KHOSROPANAH Abdolhossein

Data urodzenia:

21.3.1966

Miejsce urodzenia: Dezful, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: przewodniczący i sekretarz

Najwyższej Rady Rewolucji Kulturalnej

Powiązane podmioty: Najwyższa Rada Rewolucji Kulturalnej

Konserwatywny duchowny, od stycznia 2023 r. przewodniczący i sekretarz Najwyższej Rady Rewolucji Kulturalnej.

Organ ten promował pewne działania ograniczające wolność dziewcząt i kobiet i wprowadzające restrykcje dotyczące ich ubrań i edukacji. Prawa ustanawiane przez radę dyskryminują również mniejszości, np. mniejszość bahaicką. Jest to ośrodek promujący politykę obecnego reżimu i islamistyczne poglądy.

Jako przewodniczący Najwyższej Rady Rewolucji Kulturalnej Khosrou Panah odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023
207. ALAM-AL HODA Ahmad

Data urodzenia:

31.8.1944

Miejsce urodzenia: Meszhed, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: Imam prowadzący piątkowe modlitwy w Meszhedzie i przedstawiciel prowincji Chorasan-e Razawi w zgromadzeniu ekspertów.

Jest imamem prowadzącym piątkowe modlitwy w Meszhedzie

i przedstawicielem prowincji Chorasan-e Razawi w zgromadzeniu ekspertów.

W swoich przemówieniach i w mediach uczestniczy w propagowaniu nienawiści wobec kobiet, demonstrantów i mniejszości religijnych.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023
208. RASTINEH Ahmad

Data urodzenia: 1980

Miejsce urodzenia: prowincja Bachtijari, Iran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: poseł do parlamentu i rzecznik prasowy parlamentarnej komisji ds. kultury.

Jest posłem do irańskiego parlamentu (Madżles) i rzecznikiem prasowym komisji ds. kultury tamże. Komisja ds. kultury pełni funkcję nadzorczą i kontroluje i nadzoruje instytucje odpowiedzialne za "upowszechnianie kultury cnoty i hidżabu".

Rastineh propaguje radykalną wersję zasad islamskiej rewolucji kulturalnej, w szczególności w odniesieniu do kobiet, i noszenie chusty/hidżabu. Podczas protestów w Iranie na przełomie lat 2022/2023 wzywał do popierania prawa nakładającego na irańskie kobiety obowiązek noszenia chusty. Wspierał również kontrolowanie i wyłączanie internetu przez rząd.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023
209. KHAN MOHAMMADI

Hodjatoleslam Ali

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: rzecznik prasowy Centrali ds.

Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła

Rzecznik prasowy objętej sankcjami unijnymi Centrali ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła.

W 2022 i 2023 r. jako rzecznik prasowy Centrali ds. Nakazywania Dobra i Zakazywania Zła zakwalifikował nienoszenie hidżabu jako przestępstwo i promował twardą wersję zasad kulturowych rewolucji islamskiej, w szczególności dotyczących kobiet i noszenia hidżabu. Działając na swoim stanowisku, wyraził poparcie i przyczynił się do legitymizacji represji wobec aktywistów przeciwnych noszeniu hidżabu, ograniczając prawa i wolności kobiet i dziewcząt.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023
210. AKBARI Mohammad Sadegh

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: prezes sądu w prowincji

Mazandaran

Jest prezesem sądu w prowincji Mazandaran.

Z racji pełnionego stanowiska odpowiada za wydawanie wyroków śmierci w nieuczciwych procesach (postępowanie prowadzone bez obecności adwokata, wymuszanie zeznań) i za torturowanie osób skazanych. Podczas protestów na przełomie lat 2022/2023 odpowiadał za zamknięcie wszystkich sklepów, które nie przestrzegały przepisów dotyczących hidżabu, i za skazanie na karę śmierci 35-letniego chorego psychicznie demonstranta, który rzekomo spalił Koran.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023
211. BARATI Morteza

BARATI Qazi

Data urodzenia:

30.11.1962

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: sędzia przewodniczący 1. wydziału Sądu Rewolucyjnego w Isfahanie

Jest sędzią przewodniczącym 1. wydziału Sądu Rewolucyjnego w Isfahanie.

W styczniu 2023 r. skazał na karę śmierci przez powieszenie co najmniej trzech demonstrantów, odmawiając im prawa do sprawiedliwego procesu.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023
212. AL HOSSEINI Musa Asif

alias AL-HOSSEINI Asef

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: sędzia przewodniczący 1. wydziału Sądu Rewolucyjnego w Karadżu, w prowincji Alborz

Jest sędzią przewodniczącym 1. wydziału Sądu Rewolucyjnego w Karadżu, w prowincji Alborz.

Procesy pod jego nadzorem były prowadzone w trybie doraźnym, bez przestrzegania podstawowych praw oskarżonych, oraz w oparciu o zeznania zdobyte pod naciskiem i w wyniku tortur. Podczas protestów na przełomie lat 2022/2023 przewodniczył procesom demonstrantów i wydał kilka wyroków śmierci; dwa z nich wykonano - na Mohammedzie Karamim i Mohammedzie Hosseinim.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023
213. JALILI Vahid

Data urodzenia: 1973

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Funkcja: dyrektor ds. kulturalnych i ewolucji polityki w Radiu i Telewizji Islamskiej Republiki Iranu(IRIB).

Jest dyrektorem ds. kulturalnych i ewolucji polityki w Radiu i Telewizji Islamskiej Republiki Iranu (IRIB).

Podczas protestów na przełomie lat 2022/2023 IRIB transmitowały wymuszone zeznania zagranicznych zakładników. Z uwagi na wysokie stanowisko zajmowane w IRIB jest bezpośrednio zaangażowany w podważanie praw człowieka zagranicznych zakładników i niehumanitarne ich traktowanie. Odpowiada również za rozpowszechnianie propagandowych zeznań wspierających reżim.

Odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023"

Podmioty

Imię i nazwisko Dane osobowe Powody Data umieszczenia w wykazie
"34. Najwyższa Rada Rewolucji Kulturalnej Powiązana osoba: KHOSROU PANAH Abdol Hossein (przewodniczący i sekretarz) Najwyższa Rada Rewolucji Kulturalnej to reżimowy organ policyjny odpowiedzialny za przygotowywanie i formułowanie strategicznych polityk i planów w dziedzinie nauki, edukacji, religii i badań.

Organ ten promował pewne działania ograniczające wolność dziewcząt i kobiet i wprowadzające ograniczenia dotyczące ich ubrań i edukacji. Decyzje wydane przez radę dyskryminują również mniejszości, np. mniejszość bahaicką. Jest to ośrodek promujący politykę obecnego reżimu.

Najwyższa Rada Rewolucji Kulturalnej odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

20.3.2023"
1 Dz.U. L 100 z 14.4.2011, s. 1.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.80I.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/645 wykonujące rozporządzenie (UE) nr 359/2011 dotyczące środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, podmiotom i organom w związku z sytuacją w Iranie
Data aktu: 20/03/2023
Data ogłoszenia: 20/03/2023
Data wejścia w życie: 20/03/2023