a także mając na uwadze, co następuje:(1) Afrykański pomór świń jest zakaźną chorobą wirusową dotykającą świnie utrzymywane i dzikie i może mieć poważny wpływ na odnośną populację zwierząt i rentowność hodowli, powodując zakłócenia w przemieszczaniu przesyłek tych zwierząt i pozyskanych od nich lub z nich produktów w Unii oraz w wywozie do państw trzecich.
(2) W rozporządzeniu (UE) 2016/429 ustanowiono ramy prawne w zakresie zapobiegania chorobom przenoszonym na zwierzęta lub ludzi oraz zwalczania tych chorób. Afrykański pomór świń wchodzi w zakres definicji choroby umieszczonej w wykazie w tym rozporządzeniu i podlega ustanowionym w nim przepisom dotyczącym zapobiegania chorobom i ich zwalczania. Ponadto w załączniku do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/1882 2 afrykański pomór świń umieszczono w wykazie jako chorobę kategorii A, D i E dotykającą świ- niowate, natomiast rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 3 uzupełnia przepisy dotyczące zwalczania chorób kategorii A, B i C określone w rozporządzeniu (UE) 2016/429, w tym środki zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.
(3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 4 ustanawia przepisy w zakresie zdrowia zwierząt dla produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w celu zapobieżenia ryzyku stwarzanemu przez te produkty uboczne dla zdrowia zwierząt oraz zminimalizowania tego ryzyka. Ponadto w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 142/2011 5 ustanowiono niektóre przepisy dotyczące zdrowia zwierząt w odniesieniu do produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego objętych zakresem rozporządzenia (WE) nr 1069/2009, w tym przepisy dotyczące wymogów w zakresie certyfikacji w odniesieniu do przemieszczania przesyłek tych produktów ubocznych w Unii. Te rozporządzenia nie obejmują wszystkich szczegółowych informacji i aspektów związanych z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń poprzez produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego pozyskane od lub ze świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami II i III oraz produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego pozyskane od lub z dzikich świń z obszarów objętych ograniczeniami I, II i III. Należy zatem ustanowić w niniejszym rozporządzeniu środki szczególne w zakresie zwalczania chorób związane z tymi produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego oraz przemieszczania przesyłek takich produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego z obszarów objętych ograniczeniami I, II i III.
(4) Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/605 6 zostało przyjęte w ramach rozporządzenia (UE) 2016/429 i ustanawia na czas określony środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, które mają być stosowane przez państwa członkowskie wymienione w załączniku I do tego rozporządzenia na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III wymienionych w tym załączniku. Zasady ustanowione w tym rozporządzeniu wykonawczym zostały w jak największym stopniu dostosowane do norm międzynarodowych, takich jak normy określone w rozdziale 15.1 "Zakażenie wirusem afrykańskiego pomoru świń" Kodeksu zdrowia zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt 7 (kodeks WOAH).
(5) Niniejsze rozporządzenie powinno również zapewnić podejście oparte na regionalizacji, które należy stosować oprócz środków zwalczania chorób ustanowionych w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2020/687, oraz powinno zawierać wykaz obszarów objętych ograniczeniami w państwach członkowskich, w których wystąpiły ogniska afrykańskiego pomoru świń lub narażonych na ryzyko z powodu bliskości takich ognisk (zainteresowane państwa członkowskie). Te obszary objęte ograniczeniami powinny być zróżnicowane w zależności od sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń i poziomu ryzyka oraz sklasyfikowane jako obszary objęte ograniczeniami I, II i III, przy czym obszar objęty ograniczeniami III obejmuje obszary, które charakteryzuje najwyższy poziom ryzyka rozprzestrzeniania się tej choroby i najbardziej dynamiczna sytuacja w zakresie choroby u utrzymywanych świń. Ponadto te obszary objęte ograniczeniami powinny zostać wymienione w załączniku I do niniejszego rozporządzenia z uwzględnieniem informacji przekazanych przez właściwe organy zainteresowanych państw członkowskich w odniesieniu do sytuacji w zakresie choroby, naukowo udowodnionych zasad i kryteriów geograficznego określania regionalizacji ze względu na afrykański pomór świń oraz wytycznych Unii uzgodnionych z państwami członkowskimi w ramach Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz oraz publicznie dostępnych na stronie internetowej Komisji 8 , a także poziomu ryzyka rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń i ogólnej sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w zainteresowanym państwie członkowskim oraz, w stosownych przypadkach, w sąsiednich państwach członkowskich lub państwach trzecich. Ponadto wszelkie późniejsze zmiany granic obszarów objętych ograniczeniami I, II i III w załączniku I do niniejszego rozporządzenia powinny opierać się na ustaleniach podobnych do tych, które wykorzystano przy sporządzaniu wykazu, oraz powinny uwzględniać normy międzynarodowe, takie jak kodeks WOAH, poprzez wskazanie braku choroby przez okres co najmniej dwunastu miesięcy w danej strefie lub danym kraju. W niektórych sytuacjach, biorąc pod uwagę uzasadnienie przedstawione przez właściwy organ zainteresowanego państwa członkowskiego oraz zasady opierające się na podstawach naukowych i kryteria geograficznego określania regionalizacji ze względu na afrykański pomór świń oraz wytyczne dostępne na poziomie Unii, okres ten należy skrócić do trzech miesięcy.
(6) Od dnia przyjęcia rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 sytuacja epidemiologiczna w Unii uległa zmianie, a państwa członkowskie zebrały nowe doświadczenia i zdobyły wiedzę na temat epidemiologii afrykańskiego pomoru świń. Należy zatem dokonać przeglądu obecnych środków szczególnych w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń ustanowionych w tym rozporządzeniu wykonawczym i dostosować je do tych zmian, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej choroby w Unii. W związku z tym środki szczególne w zakresie zwalczania chorób określone w niniejszym rozporządzeniu powinny uwzględniać doświadczenia zdobyte podczas stosowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605.
(7) W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/605 określono środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, które to środki zasadniczo mają zastosowanie do przemieszczania z obszarów objętych ograniczeniami I, II i III przesyłek świń utrzymywanych na tych obszarach oraz pozyskanych od nich lub z nich produktów. Przemieszczanie przesyłek świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III oraz pozyskanych od nich lub z nich produktów w obrębie obszarów objętych ograniczeniami jednak także wiąże się z ryzykiem związanym z rozprzestrzenieniem się tej choroby oraz przyczynia się do długotrwałej obecności choroby na tych obszarach objętych ograniczeniami. W związku z tym, biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w zainteresowanych państwach członkowskich, należy ustanowić szczegółowe zakazy i środki zmniejszające ryzyko w odniesieniu do przemieszczania przesyłek utrzymywanych świń w obrębie tych obszarów objętych ograniczeniami oraz odpowiednio rozszerzyć zakres obecnych środków szczególnych w zakresie zwalczania chorób określonych w przepisach unijnych.
(8) W przeszłości, aby zapewnić skuteczną i szybką reakcję na pojawiające się ryzyko, takie jak potwierdzenie wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń w państwie członkowskim lub na obszarze uprzednio uznawanych za wolne od choroby, w stosownych przypadkach przyjmowano indywidualne decyzje wykonawcze Komisji w celu szybkiego określenia na poziomie Unii obszaru objętego ograniczeniami w związku z ogniskami afrykańskiego pomoru świń u utrzymywanych świń, który obejmował obszary zapowietrzone i zagrożone lub strefę objętą zakażeniem w przypadku wystąpienia ogniska tej choroby u dzikich świń, zgodnie z rozporządzeniem delegowanym (UE) 2020/687. Dla zapewnienia jasności i przejrzystości przepisów unijnych warto zauważyć, że po potwierdzeniu wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń u utrzymywanych lub dzikich świń w państwie członkowskim lub na obszarze uprzednio uznawanych za wolne od choroby, dane obszary należy określać na poziomie Unii jako obszary zapowietrzone i zagrożone lub, w przypadku dzikich świń, jako strefy objęte zakażeniem i wymienić w załączniku II do niniejszego rozporządzenia, ze wskazaniem czasu obowiązywania tej regionalizacji. W celu zapewnienia ciągłości terytorialnej obszarów objętych ograniczeniami w odniesieniu do utrzymywanych lub dzikich świń, w określonych sytuacjach oraz z uwzględnieniem oceny ryzyka, w stosownych przypadkach, możliwe powinno być ponadto umieszczenie obszarów uprzednio uznawanych za wolne od choroby, po potwierdzeniu ogniska afrykańskiego pomoru świń, w wykazie obszarów objętych ograniczeniami II lub III w załączniku I do niniejszego rozporządzenia zamiast umieszczania tych obszarów w wykazie w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.
(9) Zważywszy na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń u dzikich świń w Unii, oprócz środków określonych w art. 63-66 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 zastosowanie w strefach objętych zakażeniem wymienionych w załączniku II do niniejszego rozporządzenia powinny mieć również środki szczególne w zakresie zwalczania chorób, w tym odpowiednie odstępstwa, mające zastosowanie do obszarów objętych ograniczeniami II i określone w niniejszym rozporządzeniu. Z uwagi jednak na bezpośrednie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby, w przypadku jej wykrycia u dzikich świń, nie należy zezwalać na przemieszczanie przesyłek utrzymywanych świń i pozyskanych od nich lub z nich produktów do innych państw członkowskich i państw trzecich ze stref objętych zakażeniem wymienionych w załączniku II do niniejszego rozporządzenia.
(10) W art. 16 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 przewidziano odstępstwo od wymogu posiadania ogrodzenia dla zwierząt w przypadku niektórych zakładów, w których utrzymywane są świnie, przez okres trzech miesięcy od potwierdzenia pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń w danym państwie członkowskim, pod określonymi warunkami. Biorąc pod uwagę szczególną sytuację w państwach członkowskich, w których z przyczyn technicznych i administracyjnych takich ogrodzeń dla zwierząt nie można zbudować w krótkim czasie, należy przewidzieć w niniejszym rozporządzeniu przedłużony okres sześciu miesięcy w celu zapewnienia właściwego wdrożenia przepisów szczególnych w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w państwie członkowskim lub na obszarze uprzednio uznawanych za wolne od choroby.
(11) W art. 166 i 167 rozporządzenia (UE) 2016/429 zawarto wymóg przemieszczania przesyłek zawierających produkty pochodzenia zwierzęcego pozyskane od lub ze zwierząt lądowych, wyprodukowane lub przetworzone w zakładach, przedsiębiorstwach spożywczych lub strefach podlegających środkom nadzwyczajnym lub ograniczeniom przemieszczania wraz z odpowiednimi świadectwami zdrowia zwierząt. W art. 19 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 określono obowiązki podmiotów w zakresie świadectw zdrowia zwierząt do celów przemieszczania przesyłek świeżego mięsa i produktów mięsnych, w tym osłonek, pozyskanych od lub ze świń na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III i wymieniono przesyłki, w przypadku których świadectwa zdrowia zwierząt można zastąpić znakami jakości zdrowotnej lub znakami identyfikacyjnymi do celów przemieszczania niektórych przesyłek z tych obszarów objętych ograniczeniami. Aby zapewnić wdrożenie przepisów szczególnych w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, konieczne jest ustanowienie w niniejszym rozporządzeniu dostosowanych przepisów dotyczących wykazu zakładów, w przypadku których właściwy organ danego państwa członkowskiego może zastąpić świadectwo zdrowia zwierząt znakiem jakości zdrowotnej lub znakiem identyfikacyjnym do celów przemieszczania niektórych przesyłek.
(12) W art. 10 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanowiono Szczegółowe zakazy dotyczące przemieszczania przesyłek materiału biologicznego pozyskanego od lub ze świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami II i III poza te obszary objęte ograniczeniami. Ponadto art. 31 tego rozporządzenia wykonawczego ustanawia szczegółowe warunki stosowania odstępstw zezwalających na przemieszczanie przesyłek zawierających materiał biologiczny pozyskany od lub ze świń utrzymywanych na obszarze objętym ograniczeniami II poza ten obszar objęty ograniczeniami na terytorium tego samego zainteresowanego państwa członkowskiego. Uwzględniając wysoki poziom środków bezpieczeństwa biologicznego obowiązujących w zatwierdzonych zakładach zajmujących się materiałem biologicznym, w niniejszym rozporządzeniu należy określić szczegółowe warunki stosowania odstępstw zezwalających na przemieszczanie przesyłek zawierających materiał biologiczny pozyskany od lub ze świń utrzymywanych na obszarze objętym ograniczeniami III poza ten obszar objęty ograniczeniami na terytorium tego samego zainteresowanego państwa członkowskiego. Należy między innymi wprowadzić warunek, aby właściwy organ danego państwa członkowskiego mógł zezwolić na takie przemieszczanie tylko w przypadku, gdy świnie będące samcami-dawcami i samicami-dawczyniami były utrzymywane w zatwierdzonych zakładach zajmujących się materiałem biologicznym od urodzenia lub przez okres co najmniej trzech miesięcy przed pobraniem materiału biologicznego, zgodnie z kodeksem WOAH. Zgodnie z kodeksem WOAH należy również ustanowić obowiązek badania, co najmniej raz w roku, pod kątem afrykańskiego pomoru świń wszystkich świń utrzymywanych w zatwierdzonych zakładach zajmujący się materiałem biologicznym, które są upoważnione do przemieszczania przesyłek materiału biologicznego z obszarów objętych ograniczeniami III.
(13) W art. 14 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 określono ogólne warunki odstępstw od szczegółowych zakazów dotyczących przemieszczania przesyłek świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III poza te obszary. Art. 14 ust. 1 lit. a) tego rozporządzenia odnosi się do ogólnego warunku określonego w art. 28 ust. 2 lit. a) rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687, zgodnie z którym wszystkie przemieszczenia na obszarze zapowietrzonym, na które udzielono zezwolenia, muszą być realizowane wyłącznie wyznaczonymi drogami. Uwzględniając inne środki zmniejszające ryzyko wprowadzone w odniesieniu do przemieszczania przesyłek świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu oraz w celu uniknięcia niepotrzebnych ograniczeń, odesłanie do ogólnych warunków przyznawania odstępstw od zakazów obowiązujących na obszarze zapowietrzonym zawartych w art. 28 rozporządzenia delegowanego (UE) 2020/687 należy zastąpić odesłaniem do ogólnych warunków przyznawania odstępstw od zakazów obowiązujących na obszarze zagrożonym zawartych w art. 43 tego rozporządzenia delegowanego, w którym wymaga się między innymi, aby wszystkie przemieszczenia, na które udzielono zezwolenia, były realizowane w pierwszej kolejności z wykorzystaniem głównych autostrad lub głównych połączeń kolejowych.
(14) W art. 35 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 określono szczegółowe warunki udzielania zezwolenia na przemieszczanie przesyłek materiałów kategorii 3 pozyskanych od lub ze świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami II poza te obszary objęte ograniczeniami w obrębie tego samego państwa członkowskiego w celu przetworzenia produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w drodze sterylizacji ciśnieniowej lub za pomocą niektórych metod alternatywnych, w celu produkcji karmy dla zwierząt domowych oraz w celu przetworzenia produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub produktów pochodnych w biogaz lub kompost, jak przewidziano w rozporządzeniu (WE) nr 1069/2009. Zważywszy na skuteczność odpowiednich metod przetwarzania w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia afrykańskiego pomoru świń, w niniejszym rozporządzeniu należy także określić szczegółowe warunki udzielania zezwolenia na przemieszczanie przesyłek materiałów kategorii 3 pozyskanych od lub ze świń utrzymywanych na obszarze objętym ograniczeniami III poza ten obszar objęty ograniczeniami w obrębie tego samego państwa członkowskiego w celu przetworzenia produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w drodze sterylizacji ciśnieniowej lub za pomocą niektórych metod alternatywnych, w celu produkcji karmy dla zwierząt domowych oraz w celu przetworzenia produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub produktów pochodnych w biogaz lub kompost.
(15) W art. 44 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 przewidziano specjalne znaki jakości zdrowotnej lub, w stosownych przypadkach, znaki identyfikacyjne dla niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego. Produkty te powinny być oznakowane specjalnym znakiem jakości zdrowotnej lub, w stosownych przypadkach, znakiem identyfikacyjnym, który nie jest owalny i którego nie można pomylić ze znakiem jakości zdrowotnej ani znakiem identyfikacyjnym przewidzianym w art. 5 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady 9 . Biorąc pod uwagę zasady ustanowione w tym rozporządzeniu, a także w celu skutecznego stosowania przepisów szczególnych w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń dotyczących przemieszczania w obrębie obszarów objętych ograniczeniami lub z tych obszarów niektórych przesyłek świeżego mięsa i produktów mięsnych uzyskanych z utrzymywanych lub dzikich świń, jak również w celu zachowania jasności w niniejszym rozporządzeniu należy określić konkretny kształt specjalnych znaków, tak aby zapewnić kompleksowy zestaw środków technicznych do zwalczania tej choroby. Ponadto należy wprowadzić okres przejściowy dla wprowadzenia zharmonizowanego kształtu takich specjalnych znaków, aby uwzględnić szczególną sytuację właściwych organów i podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze w państwach członkowskich, w których występuje afrykański pomór świń i które muszą wprowadzić niezbędne ustalenia w celu zapewnienia zgodności z niniejszym rozporządzeniem.
(16) Doświadczenie zdobyte w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń w Unii pokazuje, że pewne środki zmniejszające ryzyko i wzmocnione środki bioasekuracji są konieczne w celu zapobiegania tej chorobie w zakładach, w których utrzymywane są świnie. Środki te należy określić w załączniku III do niniejszego rozporządzenia i powinny one obejmować zakłady podlegające odstępstwom ustanowionym w odniesieniu do przemieszczania przesyłek świń utrzymywanych na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III.
(17) Od dnia przyjęcia rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 sytuacja epidemiologiczna w Unii uległa dalszej zmianie w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń w kilku państwach członkowskich, w szczególności wśród populacji dzikich świń, które w znacznym stopniu przyczyniły się do przenoszenia i utrzymywania się wirusa tej choroby w Unii. Mimo wprowadzenia przez państwa członkowskie środków w zakresie zwalczania chorób zgodnie z przepisami Unii, dzikie świnie nadal stanowią główne źródło przenoszenia i utrzymywania się tej choroby w Unii. Ogniska tej choroby u świń wiążą się z ryzykiem również dla państw członkowskich uznawanych za wolne od choroby w związku z przemieszczaniem się dzikich świń lub w kontekście rozprzestrzeniania się choroby za pośrednictwem człowieka przez zakażone materiały. Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną w Unii w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, państwa członkowskie powinny wprowadzić dobrze skoordynowane i spójne środki w zakresie zwalczania tej choroby. W przedstawionej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opinii naukowej z dnia 12 czerwca 2018 r. dotyczącej afrykańskiego pomoru świń u dzików 10 oraz w sprawozdaniu naukowym z dnia 18 grudnia 2019 r. w sprawie analiz epidemiologicznych dotyczących afrykańskiego pomoru świń w Unii Europejskiej 11 zalecono również zastosowanie środków szczególnych w zakresie zwalczania chorób jeszcze przed wprowadzeniem wirusa afrykańskiego pomoru świń.
(18) W związku z tym w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń przez dzikie świnie kluczowe jest, aby państwa członkowskie wprowadziły dobrze skoordynowane środki, które pozwolą zapobiec powielaniu działań. W związku z powyższym w niniejszym rozporządzeniu należy nałożyć na państwa członkowskie obowiązek ustanowienia krajowych planów działania dotyczących dzikich świń, aby uniknąć rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Unii, dzięki zapewnieniu skoordynowanego i spójnego podejścia we wszystkich państwach członkowskich (krajowe plany działania). W minimalnych wymaganiach dotyczących krajowych planów działania należy uwzględniać porady naukowe dostarczone przez EFSA, w szczególności dotyczące środków zapobiegawczych mających na celu zmniejszenie i ustabilizowanie zagęszczenia pogłowia dzików przed wprowadzeniem tej choroby, nadzoru biernego, środków bioasekuracji podczas polowań na dzikie świnie, w celu zapewnienia zharmonizowanego podejścia w państwach członkowskich. Wspomniane krajowe plany działania i roczne wyniki ich realizacji należy przedstawić Komisji i pozostałym państwom członkowskim.
(19) Środki zarządzania dzikimi świniami wdrożone w kontekście krajowych planów działania powinny być zgodne, w stosownych przypadkach, z unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, w tym z wymogami ochrony przyrody, określonymi w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE 12 i dyrektywie Rady 92/43/EWG 13 .
(20) Aby uwzględnić niedawne zmiany sytuacji epidemiologicznej w zakresie afrykańskiego pomoru świń w Unii, nowe doświadczenia i wiedzę zebrane w Unii, oraz proaktywnie zwalczać ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się tej choroby, w niniejszym rozporządzeniu należy ustanowić zmienione i rozszerzone przepisy szczególne w zakresie zwalczania chorób. Należy zatem uchylić rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/605 i zastąpić je niniejszym rozporządzeniem.
(21) Rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/605 stosuje się do dnia 20 kwietnia 2028 r. Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną w zakresie afrykańskiego pomoru świń w Unii, konieczne jest utrzymanie do tego czasu środków szczególnych w zakresie zwalczania chorób ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu.
(22) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2018/1882 z dnia 3 grudnia 2018 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących zapobiegania chorobom oraz ich zwalczania do kategorii chorób umieszczonych w wykazie oraz ustanawiające wykaz gatunków i grup gatunków, z którymi wiąże się znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się chorób umieszczonych w tym wykazie (Dz.U. L 308 z 4.12.2018, s. 21).
3 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/687 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie oraz ich zwalczania (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 64).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r. określające przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1774/2002 (rozporządzenie o produktach ubocznych pochodzenia zwierzęcego), Dz.U. L 300 z 14.11.2009, s. 1.
5 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 142/2011 z dnia 25 lutego 2011 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 określającego przepisy sanitarne dotyczące produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, oraz w sprawie wykonania dyrektywy Rady 97/78/WE w odniesieniu do niektórych próbek i przedmiotów zwolnionych z kontroli weterynaryjnych na granicach w myśl tej dyrektywy, Dz.U. L 54 z 26.2.2011, s. 1.
6 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiające szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. L 129 z 15.4.2021, s. 1).
7 Kodeks zdrowia zwierząt lądowych, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, 2022 r.
9 Rozporządzenie (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiające szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego, Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 55.
10 Dziennik EFSA 2018; 16(7):5344.
11 Dziennik EFSA 2020; 18(1):5996.
12 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa (Dz.U. L 20 z 26.1.2010, s. 7).
13 Dyrektywa Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dz.U. L 206 z 22.7.1992, s. 7).
14 Zgodnie z Umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, w szczególności z art. 5 ust. 4 Protokołu w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej w związku z załącznikiem 2 do tego protokołu, do celów niniejszego rozporządzenia odniesienia do państw członkowskich obejmują "Zjednoczone Królestwo w odniesieniu do Irlandii Północnej".
15 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/686 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zatwierdzania zakładów zajmujących się materiałem biologicznym oraz wymagań w zakresie identyfikowalności i zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania w obrębie terytorium Unii materiału biologicznego niektórych utrzymywanych zwierząt lądowych (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 1).
16 Art. 14 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2023/835 z dnia 19 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.105.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 kwietnia 2023 r.
17 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/2154 z dnia 14 października 2020 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt, certyfikacji i powiadamiania na potrzeby przemieszczania w obrębie terytorium Unii produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych od lub ze zwierząt lądowych (Dz.U. L 431 z 21.12.2020, s. 5).
18 Art. 22 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2023/835 z dnia 19 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.105.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 kwietnia 2023 r.
19 Art. 24 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2023/835 z dnia 19 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.105.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 kwietnia 2023 r.
20 Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2020/688 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do wymagań w zakresie zdrowia zwierząt dotyczących przemieszczania zwierząt lądowych i jaj wylęgowych w obrębie terytorium Unii (Dz.U. L 174 z 3.6.2020, s. 140).
21 Załącznik I:- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 2023/835 z dnia 19 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.105.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 kwietnia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/861 z dnia 26 kwietnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.112.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 kwietnia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/942 z dnia 8 maja 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.126.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/947 z dnia 11 maja 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.128.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1080 z dnia 2 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.144.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1300 z dnia 22 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.161.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1407 z dnia 4 lipca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.170.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1485 z dnia 18 lipca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.182.150) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1590 z dnia 1 sierpnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.195.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 sierpnia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1643 z dnia 17 sierpnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.206.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 sierpnia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1677 z dnia 30 sierpnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.216.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1799 z dnia 19 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.233.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2396 z dnia 28 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2396) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2213 z dnia 16 października 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 października 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2421 z dnia 24 października 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2421) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2469 z dnia 31 października 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2469) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 listopada 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2708 z dnia 28 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2708) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2894 z dnia 19 grudnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2894) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/413 z dnia 25 stycznia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.413) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/483 z dnia 5 lutego 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.483) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/760 z dnia 23 lutego 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.760) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/808 z dnia 29 lutego 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.808) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/870 z dnia 13 marca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.870) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/968 z dnia 21 marca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.968) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 marca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1171 z dnia 16 kwietnia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1171) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1269 z dnia 29 kwietnia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1269) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1454 z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1454) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 maja 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1661 z dnia 5 czerwca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1661) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 czerwca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1857 z dnia 28 czerwca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1857) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lipca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1946 z dnia 8 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1946) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 lipca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1994 z dnia 16 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1994) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2051 z dnia 23 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2051) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2139 z dnia 1 sierpnia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2160 z dnia 9 sierpnia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2160) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 sierpnia 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2167 z dnia 19 sierpnia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 sierpnia 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2187 z dnia 27 sierpnia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2187) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 sierpnia 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2425 z dnia 9 września 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2425) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 września 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2491 z dnia 16 września 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2491) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 września 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2526 z dnia 23 września 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2526) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 września 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2656 z dnia 4 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2656) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2825 z dnia 29 października 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2825) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2886 z dnia 12 listopada 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2886) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 listopada 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2928 z dnia 20 listopada 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2928) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 listopada 2024 r.
22 Załącznik II:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1080 z dnia 2 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.144.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2023 r.
- zmieniony przez rozporządzenie nr 2023/1300 z dnia 22 czerwca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.161.1) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1407 z dnia 4 lipca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.170.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lipca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1485 z dnia 18 lipca 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.182.150) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lipca 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1590 z dnia 1 sierpnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.195.4) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 sierpnia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1643 z dnia 17 sierpnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.206.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 sierpnia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1677 z dnia 30 sierpnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.216.39) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 września 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/1799 z dnia 19 września 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.233.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 września 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2213 z dnia 16 października 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2213) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 października 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2421 z dnia 24 października 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2421) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2469 z dnia 31 października 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2469) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 listopada 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2708 z dnia 28 listopada 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2708) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2023/2894 z dnia 19 grudnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2894) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 2023 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/413 z dnia 25 stycznia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.413) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 stycznia 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/483 z dnia 5 lutego 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.483) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/760 z dnia 23 lutego 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.760) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/808 z dnia 29 lutego 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.808) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 marca 2024 r.
- zmieniony przez rozporządzenie nr 2024/870 z dnia 13 marca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.870) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2024 r.
- zmieniony przez rozporządzenie nr 2024/968 z dnia 21 marca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.968) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 23 marca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1171 z dnia 16 kwietnia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1171) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 kwietnia 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1269 z dnia 29 kwietnia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1269) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1454 z dnia 17 maja 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1454) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 maja 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1661 z dnia 5 czerwca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1661) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 czerwca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1857 z dnia 28 czerwca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1857) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 lipca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/1994 z dnia 16 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.1994) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2051 z dnia 23 lipca 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2051) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 lipca 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2139 z dnia 1 sierpnia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2139) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 2024 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2024/2526 z dnia 23 września 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.2526) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 września 2024 r.