Decyzja nr 2020/05 (2023/556) Regionalnego Komitetu Sterującego Wspólnoty Transportowej w sprawie zasad dotyczących zwrotu kosztów ponoszonych przez osoby spoza Stałego Sekretariatu Wspólnoty Transportowej zapraszane do udziału w posiedzeniach w charakterze ekspertów

DECYZJA nr 2020/05 REGIONALNEGO KOMITETU STERUJĄCEGO WSPÓLNOTY TRANSPORTOWEJ
w sprawie zasad dotyczących zwrotu kosztów ponoszonych przez osoby spoza Stałego Sekretariatu Wspólnoty Transportowej zapraszane do udziału w posiedzeniach w charakterze ekspertów [2023/ 556]

REGIONALNY KOMITET STERUJĄCY WSPÓLNOTY TRANSPORTOWEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Transportową, w szczególności jego art. 24 ust. 1 i art. 35,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się zasady dotyczące zwrotu kosztów ponoszonych przez osoby spoza Stałego Sekretariatu Wspólnoty Transportowej zapraszane do udziału w posiedzeniach w charakterze ekspertów.

Przedmiotowe zasady określono w załączniku.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Sarajewie dnia 29 lipca 2020 r.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY DOTYCZĄCE ZWROTU KOSZTÓW PONOSZONYCH PRZEZ OSOBY SPOZA STAŁEGO SEKRETARIATU WSPÓLNOTY TRANSPORTOWEJ ZAPRASZANE DO UDZIAŁU W POSIEDZENIACH W CHARAKTERZE EKSPERTÓW

Artykuł  1
1. 
Niniejsze zasady mają zastosowanie do następujących osób, zwanych dalej łącznie "ekspertami zewnętrznymi":
a)
każdej osoby spoza Wspólnoty Transportowej, która jest proszona o wydanie specjalnej opinii fachowej na forum komitetu lub grupy roboczej, niezależnie od miejsca posiedzenia;
b)
każdej osoby odpowiedzialnej za towarzyszenie osobie niepełnosprawnej objętej zakresem lit. a).
2. 
Ekspertami zewnętrznymi mogą być eksperci z sektora prywatnego lub eksperci rządowi:
a)
eksperci z sektora prywatnego to osoby reprezentujące społeczeństwo obywatelskie lub działające na rzecz prywatnej organizacji lub prywatnego przedsiębiorstwa, które zostały poproszone o podzielenie się ze Wspólnotą Transportową swoją wiedzą fachową lub o reprezentowanie swojej organizacji w określonym obszarze, ale nie o obronę interesów danego państwa;
b)
eksperci rządowi to osoby, które zostały zaproszone jako przedstawiciele władz krajowych, regionalnych lub lokalnych państwa członkowskiego UE lub Strony z Europy Południowo-Wschodniej lub które zostały wyznaczone przez taki organ.
Artykuł  2

Stały Sekretariat nie ponosi odpowiedzialności za żadne materialne, niematerialne ani fizyczne szkody poniesione przez ekspertów zewnętrznych lub osoby towarzyszące niepełnosprawnym ekspertom zewnętrznym w trakcie podróży lub pobytu w miejscu, gdzie odbywa się posiedzenie, chyba że szkody te można bezpośrednio przypisać Stałemu Sekretariatowi.

W szczególności Wspólnota Transportowa nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wypadki z udziałem ekspertów zewnętrznych korzystających ze swoich własnych środków transportu do podróży na miejsce posiedzenia.

Artykuł  3
1. 
Wszyscy eksperci zewnętrzni są uprawnieni do zwrotu kosztów podróży z miejsca określonego w otrzymanym przez nich zaproszeniu (miejsce pracy lub zamieszkania) do miejsca posiedzenia najbardziej odpowiednimi środkami transportu, biorąc pod uwagę daną odległość. Zasadniczo oznacza to podróż koleją w wagonach drugiej klasy z punktu oddalonego od miejsca posiedzenia o mniej niż 400 km (w jedną stronę, biorąc pod uwagę oficjalną odległość określoną dla transportu kolejowego), a z punktu oddalonego o więcej niż 400 km - środkami transportu lotniczego w klasie ekonomicznej.
2. 
Dyrektor Stałego Sekretariatu ("dyrektor") dokłada w szczególności starań, aby zapewnić organizację posiedzeń w sposób umożliwiający ekspertom zewnętrznym korzystanie z najbardziej ekonomicznych kosztów podróży. Dyrektor kontroluje szczególnie dokładnie wszystkie wnioski dotyczące zwrotu kosztów nadzwyczaj drogich lotów. Dyrektor jest uprawniony do przeprowadzania wszystkich niezbędnych kontroli i w tym celu może zażądać od ekspertów zewnętrznych okazania wszelkich potrzebnych dowodów. W uzasadnionych przypadkach dyrektor ma również prawo do ograniczenia kwoty zwrotu kosztów do wysokości standardowych stawek zazwyczaj stosowanych w odniesieniu do zwykłej podróży ekspertów zewnętrznych z miejsca ich pracy do miejsca, w którym odbywa się posiedzenie.
3. 
Koszty podróży są zwracane po przedstawieniu oryginalnych dokumentów potwierdzających: biletów i faktur lub, w przypadku rezerwacji online, wydruku elektronicznych kart rezerwacji i kart pokładowych z podróży do miejsca docelowego. Dostarczone dokumenty muszą zawierać informacje o klasie, w jakiej podróżował pasażer, czasie podróży i cenie biletu.
4. 
Koszt podróży pojazdem prywatnym zwraca się na podstawie takiej stawki, jaka obowiązuje dla biletów uprawniających do przejazdu środkami transportu kolejowego w drugiej klasie.
5. 
Jeżeli na danej trasie nie kursuje żaden pociąg, koszt podróży pojazdem prywatnym zwraca się na podstawie stawki wynoszącej 0,22 EUR/km.
6. 
Koszty przejazdu taksówką nie podlegają zwrotowi.
Artykuł  4
1. 
Dieta dzienna ("DSA") wypłacana za każdy dzień posiedzenia jest zryczałtowana i pokrywa wszystkie wydatki poniesione w miejscu posiedzenia, w tym koszty posiłków i transportu lokalnego (opłaty za przejazdy autobusem, tramwajem, metrem lub taksówką; opłaty za postój i za przejazd autostradą itp.) oraz koszty ubezpieczenia podróżnego i wypadkowego.
2. 
Dieta dzienna wynosi 92,00 EUR.
3. 
Jeśli odległość między podanym w zaproszeniu miejscem wyjazdu a miejscem, w którym odbywa się posiedzenie, wynosi 100 km lub mniej, wysokość diety dziennej zostaje zmniejszona o 50 %.
4. 
Eksperci zewnętrzni, którzy są zmuszeni spędzić co najmniej jedną noc w miejscu posiedzenia, ponieważ godziny posiedzeń nie odpowiadają godzinom lotów lub odjazdów/przyjazdów pociągów 1 , są uprawnieni do dodatku na zakwaterowanie. Dodatek ten wynosi 100,00 EUR za noc. Liczba noclegów nie może przekraczać liczby dni posiedzenia + 1.
5. 
W wyjątkowych przypadkach możliwe jest wypłacenie dodatkowego dodatku na zakwaterowanie i dodatkowej diety dziennej, jeżeli przedłużenie pobytu umożliwiłoby ekspertowi zewnętrznemu uzyskanie obniżenia kosztów transportu w wysokości przekraczającej wartość takich świadczeń.
6. 
Wysokość diety dziennej lub dodatku na zakwaterowanie dla ekspertów zewnętrznych wysokiego szczebla może zostać zwiększona o 50 % na mocy uzasadnionej decyzji dyrektora.
Artykuł  5

Jeżeli po uwzględnieniu wszystkich kosztów poniesionych przez niepełnosprawnych ekspertów zewnętrznych w związku z ich niepełnosprawnością lub kosztów poniesionych przez towarzyszące im osoby wysokość diet i dodatków na zakwaterowanie, o których mowa w art. 4, wydaje się być wyraźnie niewystarczająca, koszty są zwracane na wniosek dyrektora za okazaniem dokumentów uzupełniających.

Artykuł  6
1. 
O ile nie określono inaczej w zaproszeniu i we wniosku o organizację posiedzenia, eksperci z sektora prywatnego są uprawnieni do diety dziennej za każdy dzień posiedzenia, a w stosownych przypadkach do dodatku na zakwaterowanie, pod warunkiem, że złożą oświadczenie, że za dany pobyt nie otrzymali już podobnego świadczenia (podobnych świadczeń) od innej instytucji. Dyrektor zapewnia spójność treści zaproszenia i wniosku o organizację posiedzenia.
2. 
Eksperci rządowi są uprawnieni są do diety dziennej za każdy dzień posiedzenia, a w stosownych przypadkach do dodatku na zakwaterowanie, pod warunkiem, że zostało to przewidziane w odpowiednim regulaminie komitetu lub grupy roboczej oraz pod warunkiem, że złożą oni oświadczenie, że za dany pobyt nie otrzymali już podobnych świadczeń od administracji swojego państwa.
3. 
Dyrektor może, na podstawie uzasadnionej decyzji i za okazaniem dokumentów uzupełniających, zezwolić na zwrot wydatków poniesionych przez ekspertów zewnętrznych w związku ze specjalnymi instrukcjami, które otrzymali na piśmie.
4. 
Wszelkie zwroty kosztów podróży, diety dzienne i dodatki na zakwaterowanie są dokonywane na jeden rachunek bankowy na każdego eksperta zewnętrznego.
5. 
Zwrot kosztów poniesionych przez ekspertów rządowych dokonywany jest przelewem na rachunek, którego posiadaczem jest rząd, jedno z ministerstw krajowych lub organ publiczny, o ile rząd, jedno z ministerstw krajowych lub organ publiczny nie określiły inaczej.
Artykuł  7
1. 
Maksymalna liczba ekspertów zewnętrznych na posiedzenie, niezależnie od tego, czy są oni uprawnieni do zwrotu poniesionych kosztów, to jedna osoba na Stronę z Europy Południowo-Wschodniej i na każde państwo członkowskie UE zaproszona w charakterze eksperta rządowego, a także określona liczba ekspertów z sektora prywatnego równa liczbie ekspertów rządowych.
2. 
Dyrektor może odstąpić od zasady określonej w ust. 1, w drodze uzasadnionej decyzji, w przypadku wspólnych posiedzeń kilku komitetów lub grup roboczych.
Artykuł  8
1. 
Zlecenie płatnicze jest sporządzane na podstawie wniosku o zwrot, należycie wypełnionego i podpisanego przez eksperta zewnętrznego oraz przez sekretarza posiedzenia, którego zadaniem jest potwierdzenie obecności eksperta zewnętrznego.
2. 
Eksperci zewnętrzni dostarczają sekretarzowi posiedzenia dokumenty niezbędne do zwrotu kosztów drogą listowną, faksem lub pocztą elektroniczną najpóźniej 30 dni kalendarzowych od daty posiedzenia (liczy się data stempla pocztowego lub data wysłania faksu lub listu elektronicznego).
3. 
Stały Sekretariat zwraca koszty poniesione przez ekspertów zewnętrznych w terminie 30 dni kalendarzowych.
4. 
Jeżeli ekspert zewnętrzny nie przedstawi należytego uzasadnienia, zatwierdzonego przez dyrektora w drodze uzasadnionej decyzji, niedopełnienie wymogów określonych w ust. 2 zwalnia Wspólnotę Transportową z obowiązku zwrotu kosztów podróży oraz wypłaty wymienionych dodatków.
Artykuł  9
1. 
Koszty podróży zwraca się w euro, w stosownych przypadkach po kursie wymiany obowiązującym w dniu posiedzenia.
2. 
Dietę dzienną oraz, w stosownych przypadkach, dodatek na zakwaterowanie zwraca się w euro po stawce zryczałtowanej obowiązującej w dniu posiedzenia.
Artykuł  10

Niniejsze zasady stosuje się od dnia następującego po ich przyjęciu.

1 Zasadniczo od ekspertów zewnętrznych nie można wymagać, aby: - opuścili swoje miejsce pracy lub zamieszkania lub miejsce, w którym odbywa się posiedzenie, przed godziną 7 rano (dworzec lub inny środek transportu) lub 8 rano (port lotniczy); - przybyli na miejsce, gdzie odbywa się posiedzenie po godzinie 9 wieczorem (port lotniczy) lub 10 wieczorem (dworzec lub inny środek transportu).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.73.40

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja nr 2020/05 (2023/556) Regionalnego Komitetu Sterującego Wspólnoty Transportowej w sprawie zasad dotyczących zwrotu kosztów ponoszonych przez osoby spoza Stałego Sekretariatu Wspólnoty Transportowej zapraszane do udziału w posiedzeniach w charakterze ekspertów
Data aktu: 29/07/2020
Data ogłoszenia: 10/03/2023
Data wejścia w życie: 29/07/2020