RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 29,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 22 kwietnia 2013 r. Rada przyjęła decyzję 2013/184/WPZiB 1 .
(2) W dniu 25 lipca 2022 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwany dalej "Wysokim Przedstawicielem") wydał w imieniu Unii oświadczenie, w którym zdecydowanie potępił egzekucję przywódców prodemokratycznych i opozycyjnych w Mjanmie/Birmie. Wysoki Przedstawiciel oświadczył również, że te politycznie umotywowane egzekucje stanowią kolejny krok w kierunku całkowitego zniesienia praworządności oraz dalsze rażące naruszenie praw człowieka w Mjanmie/Birmie.
(3) Unia jest głęboko zaniepokojona trwającą eskalacją przemocy i rozwojem sytuacji w kierunku przedłużającego się konfliktu o skutkach regionalnych. Unia potępia trwające poważne naruszenia praw człowieka, w tym tortury, przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć, stałe prześladowanie społeczeństwa obywatelskiego, obrońców praw człowieka i dziennikarzy oraz ataki na ludność cywilną, w tym mniejszości etniczne i religijne, dokonywane przez siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw).
(4) Wobec braku szybkich postępów, jeśli chodzi o sytuację w Mjanmie/Birmie, Unia kilkakrotnie wyrażała gotowość do przyjęcia dalszych środków ograniczających wobec osób i podmiotów odpowiedzialnych za podważanie demokracji i praworządności oraz za poważne naruszenia praw człowieka w Mjanmie/Birmie.
(5) Z uwagi na przedłużającą się poważną sytuację w Mjanmie/Birmie, do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi zamieszczonego w załączniku do decyzji 2013/184/WPZiB należy dodać dziewięć osób i siedem podmiotów.
(6) Należy zatem odpowiednio zmienić decyzję 2013/184/WPZiB,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: