a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2022/126 2 określono dodatkowe wymogi dotyczące projektowania interwencji, które mają zostać określone w planach strategicznych WPR państw członkowskich. Niektóre z tych wymogów należy doprecyzować i sprostować, aby zapewnić państwom członkowskim i beneficjentom pewność prawa w zakresie projektowania i wdrażania ich planów strategicznych WPR oraz rodzajów interwencji.
(2) Zgodnie z art. 12 ust. 3 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126 przy określaniu wydatków, które mają zostać pokryte, państwa członkowskie uwzględniają dodatkowe poniesione koszty i utracone dochody wynikające z wdrażania interwencji związanych z celami rolno-środowiskowo-klimatycznymi. Biorąc pod uwagę, że całkowity koszt wydatków jest pokrywany w przypadku inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, a zatem nie istnieją żadne zróżnicowane koszty, inwestycji tych nie uwzględnia się przy określaniu wydatków, które mają zostać pokryte, wynikających z interwencji związanych z celami rolno-środowiskowo-klimatycznymi.
(3) W art. 14 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126 wymieniono cele interwencji w zakresie promocji, komunikacji i marketingu, w tym zwiększanie świadomości konsumentów na temat marek lub znaków towarowych organizacji producentów, zrzeszeń organizacji producentów, międzynarodowych organizacji producentów, międzynarodowych zrzeszeń organizacji producentów. Interwencje te należy rozszerzyć na jednostki zależne tych organizacji, jak przewidziano w poprzednim systemie na mocy rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/891 3 .
(4) Ponadto do wykazu celów określonego w art. 14 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126 należy dodać nowy cel, aby uwzględnić cele szczegółowe i sektorowe określone odpowiednio w art. 6 ust. 1 lit. i) i art. 46 lit. i) rozporządzenia (UE) 2021/2115.
(5) Ponadto w odrębnym akapicie art. 14 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126 należy wyjaśnić, że obowiązek umieszczania symbolu Unii i oświadczenia o finansowaniu ma zastosowanie do promocji ogólnej i do promowania systemów jakości. Konieczne jest zatem zastąpienie całego art. 14 nowym tekstem.
(6) W odniesieniu do interwencji "zielone zbiory", o której mowa w art. 17 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126, w przeciwieństwie do tego, co przewidziano w ust. 8 lit. b) tego artykułu, państwa członkowskie muszą zapewnić, aby zebrane produkty były poddane denaturacji w celu zapobieżenia ich ponownemu wejściu do łańcucha rynkowego. Należy zatem dokonać odpowiedniego sprostowania tego przepisu.
(7) W celu zagwarantowania bezpiecznego i należytego zarządzania środkami finansowymi Unii należy przewidzieć, że wypłata wsparcia powinna opierać się na racjonalnych kosztach, rzeczywiście poniesionych przez beneficjenta. Należy odpowiednio zmienić art. 21 ust. 1 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126.
(8) Biorąc pod uwagę, że niektóre interwencje mogą przyczynić się do realizacji celów rolno-środowiskowo-klimatycznych lub celów w zakresie badań naukowych, rozwoju i zrównoważonych metod produkcji, ale również innych celów, należy wyjaśnić, w jaki sposób państwa członkowskie mają uznać te interwencje za związane wyłącznie z takimi celami i liczyć je jako przyczyniające się do realizacji w 15 % i 2 % wydatków związanych z celami rolno- środowiskowo-klimatycznymi lub z celami w zakresie badań naukowych, rozwoju i zrównoważonych metod produkcji. Dla uproszczenia wydatki związane z interwencjami przyczyniającymi się w znacznym stopniu i bezpośrednio do realizacji celów rolno-środowiskowo-klimatycznych należy uznać za przyczyniające się wyłącznie do realizacji takich celów. Należy odpowiednio zmienić art. 22 ust. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126.
(9) W celu wyjaśnienia, w jaki sposób państwa członkowskie mają liczyć wkład interwencji w realizację celów określonych w art. 46 lit. a)-k) rozporządzenia (UE) 2021/2115 i w art. 57 lit. a)-k) tego rozporządzenia, należy ustanowić szczegółowe przepisy dotyczące okresu, który ma być uwzględniony. W związku z tym w art. 22 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126 należy dodać nowy ustęp.
(10) Jeżeli chodzi o wydatki poniesione na koszty administracyjne i koszty personelu, w art. 23 ust. 1 akapit piąty rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126 błędnie określono limit 50 % całkowitych kosztów "działań i działalności marketingowej". Należy zatem odpowiednio sprostować ten przepis.
(11) Art. 26 ust. 1 i art. 27 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126 zawierają przepisy dotyczące maksymalnego poziomu unijnej pomocy finansowej na wycofanie z rynku, w szczególności w odniesieniu do wycofania z rynku w celu bezpłatnej dystrybucji przetworzonych owoców i warzyw wymienionych w załączniku V do tego rozporządzenia delegowanego, wyprodukowanych z wycofanych produktów. W związku z obawami państw członkowskich dotyczącymi wdrożenia tych przepisów należy je doprecyzować. Aby uniknąć ewentualnej nadmiernej rekompensaty, wsparcie finansowe powinno opierać się między innymi na średniej cenie rynkowej EXW z zakładu organizacji producentów danych produktów na etapie świeżym, a nie na poziomie przetwarzania. Ponadto płatność w naturze za bezpłatną dystrybucję produktów wycofanych w trakcie przetwarzania powinna jedynie rekompensować koszty przetwarzania. Na tym etapie koszty transportu powinny być wyłączone z obliczania poziomu unijnej pomocy finansowej na wycofanie z rynku.
(12) W art. 31 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126 ustanowiono przepisy dotyczące obliczania wartości produkcji sprzedanej w odniesieniu do sektorów, o których mowa w art. 42 lit. a), e) i f) rozporządzenia (UE) 2021/2115. Obowiązek określony w art. 31 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126, zobowiązujący państwa członkowskie do wskazania w ich planach strategicznych WPR sposobu obliczania wartości produkcji sprzedanej dla każdego sektora, nie powinien mieć jednak zastosowania do sektora owoców i warzyw. Ponadto w art. 31 ust. 7 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126 należy przewidzieć możliwość obliczania wartości produkcji sprzedanej w przypadku, gdy spółka zależna jest współwłasnością więcej niż jednej organizacji.
(13) Aby uniknąć zakłóceń konkurencji na rynku wewnętrznym między członkami międzynarodowych organizacji producentów lub międzynarodowych zrzeszeń organizacji producentów, identyczne warunki i zasady powinny mieć zastosowanie do wszystkich członków tych organizacji, niezależnie od ich lokalizacji geograficznej. Należy zatem zapewnić, aby stosowano warunki i zasady ustanowione przez państwo członkowskie, w którym dana organizacja ma swoją główną siedzibę. W związku z tym w rozporządzeniu delegowanym (UE) 2022/126 należy ustanowić nowy przepis.
(14) Kwot ustalonych na potrzeby kosztów kondycjonowania związanego z wycofaniem z rynku w celu bezpłatnej dystrybucji w sektorze owoców i warzyw nie należy uznawać za płatności ryczałtowe, lecz raczej za kwoty maksymalne. Należy zatem odpowiednio zmienić art. 33 rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126.
(15) Aby umożliwić szkołom publicznym należącym do sektora uprawy winorośli i wytwarzania wina, które uprawiają również winorośl, korzystanie z interwencji w sektorze wina, należy zmienić odpowiednio art. 40 ust. 3.
(16) W załączniku II do rozporządzenia delegowanego (UE) 2022/126 wymieniono niekwalifikowalne rodzaje wydatków w ramach interwencji sektorowych, o których mowa w art. 42 rozporządzenia (UE) 2021/2115. Należy doprecyzować warunki dotyczące niekwalifikowalności niektórych rodzajów wydatków w celu wyznaczenia zakresu stosowania tego załącznika. Należy zatem zmienić załącznik II.
(17) Ponieważ rozporządzenie to ustanawia przepisy dotyczące interwencji sektorowych, powinno mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2023 r. w celu zapewnienia równych warunków działania i pewności prawa państwom członkowskim i beneficjentom, których dotyczą takie interwencje sektorowe.
(18) W związku z tym należy odpowiednio zmienić i sprostować rozporządzenie delegowane (UE) 2022/126,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 22 listopada 2022 r.