a także mając na uwadze, co następuje:(1) Decyzja Rady (UE) 2017/37 1 przewiduje podpisanie, w imieniu Unii, Kompleksowej umowy gospodarczo-handlo- wej między Kanadą, z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony (CETA). CETA podpisano dnia 30 października 2016 r.
(2) W decyzji Rady (UE) 2017/38 2 przewidziano tymczasowe stosowanie części CETA, w tym ustanowienie Wspólnego Komitetu ds. Wzajemnego Uznawania Kwalifikacji Zawodowych (zwanego dalej "Komitetem ds. Umowy o Wzajemnym Uznaniu"). CETA jest tymczasowo stosowana od dnia 21 września 2017 r.
(3) W dniu 22 maja 2018 r. organizacje ds. regulacji prawnych dotyczących zawodu architekta w Kanadzie (Regulatory Organizations for Architecture in Canada - ROAC (poprzednio Canadian Architectural Licensing Authorities - CALA)) i Rada Architektów Europy (ACE) przedłożyły Komitetowi ds. Umowy o Wzajemnym Uznaniu wspólną rekomendację. Na posiedzeniu w dniu 16 kwietnia 2019 r. Komitet ds. Umowy o Wzajemnym Uznaniu stwierdził, że wymogi rozdziału jedenastego CETA zostały spełnione, a dokumenty przedstawione przez ROAC i ACE stanowią akceptowalną wspólną rekomendację dotyczącą umowy o wzajemnym uznaniu, w szczególności w odniesieniu do jej potencjalnej wartości i zgodności systemów Stron dotyczących licencjonowania lub nadawania kwalifikacji.
(4) Na posiedzeniu w dniu 24 listopada 2020 r. Komitet ds. Umowy o Wzajemnym Uznaniu ustanowił podmioty prowadzące negocjacje i określił kroki w celu wynegocjowania umowy o wzajemnym uznaniu. W okresie od dnia 24 marca 2021 r. do dnia 10 marca 2022 r. przeprowadzono serię dziewięciu rund negocjacyjnych.
(5) Projekt umowy o wzajemnym uznaniu wynegocjowany między Unią a Kanadą przewiduje wzajemne uznanie kwalifikacji zawodowych w oparciu o szczegółowe i rygorystyczne warunki. W odniesieniu do uznania kanadyjskich kwalifikacji zawodowych projekt umowy o wzajemnym uznaniu wymaga co najmniej 12 lat kształcenia, szkolenia i doświadczenia zawodowego jako architekt, posiadania ważnej licencji zawodowej lub rejestracji jako architekt przez właściwy organ w Kanadzie oraz nieposzlakowanej opinii. Uzyskanie ważnej licencji zawodowej lub rejestracja jako architekt wiąże się z wymogiem ukończenia studiów zgodnie z kanadyjskim standardem kształcenia i systemem akredytacji Kanadyjskiej Rady ds. Certyfikacji Architektów. Ocena warunków, na jakich uzyskano rejestrację lub licencję, stanowiła podstawę stwierdzenia we wspólnej rekomendacji, że standardy kształcenia i szkolenia praktycznego architektów w Kanadzie należy uznać za akceptowalne.
(6) Umowa of wzajemnym uznaniu będzie zawierała postanowienia dotyczące uznania kwalifikacji zawodowych architektów i dopuszczania do działalności zawodowej w dziedzinie architektury na terytorium obu stron, a tym samym ułatwi wymianę handlową w zakresie usług architektonicznych.
(7) Komitet ds. Umowy o Wzajemnym Uznaniu ma przyjąć decyzję w sprawie umowy o wzajemnym uznaniu.
(8) Należy ustalić stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii w ramach Komitetu ds. Umowy o Wzajemnym Uzna
niu w odniesieniu do przyjęcia decyzji dotyczącej umowy o wzajemnym uznaniu, gdyż umowa ta będzie wiążąca dla Unii.
(9) Stanowisko Unii w ramach Komitetu ds. Umowy o Wzajemnym Uznaniu powinno zatem być oparte na dołączonym projekcie decyzji,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Luksemburgu dnia 23 października 2023 r.PROJEKT
DECYZJA WSPÓLNEGO KOMITETU DS. WZAJEMNEGO UZNAWANIA KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH nr ...
z dnia ...
ustanawiająca Umowę o wzajemnym uznaniu kwalifikacji zawodowych architektów
WSPÓLNY KOMITET DS. WZAJEMNEGO UZNAWANIA KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH,
uwzględniając Kompleksową umowę gospodarczo-handlową między Kanadą, z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony (CETA), sporządzoną w Brukseli dnia 30 października 2016 r., a w szczególności jej art. 11.3 ust. 6,
a także mając na uwadze, co następuje:
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ: