Rozporządzenie wykonawcze 2023/1779 w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) nr 359/2011 dotyczącego środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, podmiotom i organom w związku z sytuacją w Iranie

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE RADY (WPZiB) 2023/1779
z dnia 15 września 2023 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) nr 359/2011 dotyczącego środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, podmiotom i organom w związku z sytuacją w Iranie

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (UE) nr 359/2011 z dnia 12 kwietnia 2011 r. dotyczące środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, podmiotom i organom w związku z sytuacją w Iranie 1 , w szczególności jego art. 12 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 12 kwietnia 2011 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 359/2011.

(2) W dniu 25 września 2022 r. Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydał w imieniu Unii oświadczenie, w którym potępił masowe i niewspółmierne użycie siły przez irańskie siły bezpieczeństwa przeciwko pokojowym demonstrantom oraz podkreślił, że w wyniku działań tych sił wiele osób zostało zabitych lub rannych. W oświadczeniu stwierdził też, że odpowiedzialni za śmierć Mahsy Amini muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, oraz zaapelował do irańskich władz, aby zapewniły przejrzyste i wiarygodne śledztwa w celu ustalenia liczby ofiar śmiertelnych i osób aresztowanych, aby uwolniły wszystkich pokojowych demonstrantów i aby wszystkim zatrzymanym zapewniły rzetelne procesy sądowe. Ponadto w oświadczeniu podkreślił, że decyzja Iranu, aby radykalnie ograniczyć dostęp do internetu i zablokować komunikatory internetowe, stanowi rażące naruszenie wolności wypowiedzi. Na koniec stwierdził, że Unia rozważy wszelkie dostępne opcje, aby zareagować na śmierć Mahsy Amini i na działania podjęte przez irańskie siły bezpieczeństwa w odpowiedzi na wynikłe demonstracje.

(3) W związku z tym oraz zgodnie ze zobowiązaniem Unii, aby reagować na wszelkie budzące zaniepokojenie kwestie dotyczące Iranu, w tym na sytuację w zakresie praw człowieka, co potwierdzono w konkluzjach Rady z dnia 12 grudnia 2022 r., do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów objętych środkami ograniczającymi w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 359/2011 należy dodać cztery osoby i sześć podmiotów.

(4) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 359/2011,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 359/2011 wprowadza się zmiany określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 września 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Do wykazu osób fizycznych i prawnych, podmiotów i organów w załączniku I do rozporządzenia (UE) nr 359/2011 dodaje się następujące osoby i podmioty:

Osoby

Imię i nazwisko Dane osobowe Powody Data umieszczenia w wykazie
"234. PARVAR Gholamhossein Gheib Funkcja: Zastępca głównodowodzącego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w centralnej kwaterze sił bezpieczeństwa im. Imama Alego

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Jest zastępcą głównodowodzącego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) w centralnej kwaterze sił bezpieczeństwa im. Imama Alego. Podczas pełnienia tej funkcji w centralnej kwaterze sił bezpieczeństwa, która powstała w celu tłumienia protestów ludności, był odpowiedzialny za zabijanie i represjonowanie demonstrantów podczas ogólnokrajowych protestów w listopadzie 2019 r. Podczas pełnienia poprzedniej funkcji - szefa organizacji Basidż - był odpowiedzialny za zabijanie i brutalne represjonowanie demonstrantów przez siły znajdujące się pod jego zwierzchnictwem podczas ogólnokrajowych protestów w Iranie w okresie od grudnia 2017 r. do stycznia 2018 r.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
235. SHAHRESTANI Hassan Mofakhami

(alias: MOFAKHAMI-

SHAHRESTANI Hassan;

MOFAKHAMISHAHRESRANI

Hassan)

Funkcja: Komendant policji w prowincji Mazandaran

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Komendant policji w prowincji Mazandaran. Od dawna pełni funkcje związane z brutalnym tłumieniem pokojowych protestów. W czerwcu 2023 r. wprost nakazał swoim podwładnym, aby skręcić kark każdemu, kto spróbuje przeciwstawić się normom dotyczącym hidżabu.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
236. HABIBI Roham Bakhsh

(alias: HABIBI Roham-Bakhsh;

HABIBI Rohambakhsh)

Funkcja: Komendant policji w prowincji Fars Obywatelstwo: irańskie Płeć: mężczyzna Komendant policji w prowincji Fars, który od dawna pełni funkcje związane z brutalnym tłumieniem pokojowych protestów. Jako komendant policji w prowincji Fars odpowiada za masowe aresztowania demonstrantów i wydanie rozkazu użycia broni śmiercionośnej wobec bezbronnych demonstrantów w tej prowincji podczas ogólnokrajowych protestów w listopadzie 2019 r. Doniesiono, że siły znajdujące się pod jego zwierzchnictwem brutalnie tłumiły w prowincji Fars protesty w listopadzie 2019 r. oraz zabijały ludzi.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
237. TAHAMI Seyyed Javad

(alias: TAHAMI Seyed Javad

Funkcja: Funkcjonariusz w więzieniu Fardiswięzieniu Kachui)

Obywatelstwo: irańskie

Płeć: mężczyzna

Dyrektor więzienia Kachui - zwanego też więzieniem Fardis - który w związku ze swoją funkcją nadzoruje wszystkie działania w tej placówce. Więzienie Kachui jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości i jest często wykorzystywane do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym dokonywano egzekucji.

Odpowiada on zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023"

Podmioty

Nazwa Informacje identyfikujące Powody Data umieszczenia w wykazie
"38. Tasnim Cultural Institution Organization

(alternatywna nazwa: Tasnim News Agency)

Rodzaj podmiotu: Agencja medialna

Miejsce rejestracji: Iran

Data rejestracji: 30 czerwca 2012 r.

Agencja Tasnim News jest największym środkiem masowego przekazu powiązanym z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej i służy irańskiemu reżimowi jako machina propagandowa, której materiały często odzwierciedlają radykalne poglądy Iranu. Agencja medialna jest odpowiedzialna za publikowanie na swojej stronie internetowej i na swoich kontach w mediach społecznościowych fałszywych zeznań demonstrantów, a także za zamieszczanie w mediach społecznościowych zdjęć demonstrantów oraz próśb do czytelników o pomoc w ich zidentyfikowaniu.

Tasnim News odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
39. Supreme Council of Cyberspace (SCC) Rodzaj podmiotu: Podmiot rządowy

Miejsce rejestracji: Iran

Data rejestracji: 2012

Jest odpowiedzialna za ograniczanie irańskim obywatelom dostępu do internetu, aby zapobiegać protestom lub je tłumić oraz ograniczyć dostęp do otwartych i wolnych informacji, a tym samym narusza prawo do posiadania niezależnych opinii bez ingerencji oraz prawo do poszukiwania, uzyskiwania i przekazywania informacji i myśli za pomocą wszelkich środków przekazu i ponad granicami.

Odpowiada ona zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
40. Centralne więzienie w Sanandadż

Rodzaj podmiotu: Więzienie

Miejsce rejestracji: Kurdystan, północnozachodni Iran

Centralne więzienie w Sanandadż jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości, często wykorzystywaną do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym przeprowadzono wiele egzekucji.

Centralne więzienie w Sanandadż odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
41. Więzienie w Zahedanie

Rodzaj podmiotu: Więzienie

Miejsce rejestracji: Zahedan, Iran

Więzienie w Zahedanie jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości, często wykorzystywaną do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym dokonano masowych egzekucji.

Więzienie w Zahedanie odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
42. Centralne więzienie w Isfahanie (alternatywna nazwa: więzienie Dastgerd; więzienie w Isfahanie; więzienie w Esfahanie; więzienie Isfahan) Rodzaj podmiotu: Więzienie

Miejsce rejestracji: Isfahan, Iran

Centralne więzienie w Isfahanie jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości, często wykorzystywaną do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym przeprowadzono wiele egzekucji.

Centralne więzienie w Isfahanie odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023
43. Więzienie Kachui

(alternatywna nazwa: więzienie Kachouii; więzienie Kechoui; więzienie Kachuyi; więzienie Fardis)

Rodzaj podmiotu: Więzienie

Miejsce rejestracji: Karadż, prowincja Alborz, Iran

Więzienie Kachui jest placówką kontrolowaną przez wydział więziennictwa w ramach wymiaru sprawiedliwości, często wykorzystywaną do przetrzymywania więźniów politycznych, którzy przebywają tam w nieodpowiednich warunkach, które naruszają przysługujące im prawa człowieka. Ponadto istnieją dowody na to, że w tym zakładzie karnym dokonywano egzekucji.

Więzienie Kachui odpowiada zatem za poważne naruszenia praw człowieka w Iranie.

15.9.2023"
1 Dz.U. L 100 z 14.4.2011, s. 1.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.228I.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/1779 w sprawie wykonania rozporządzenia (UE) nr 359/2011 dotyczącego środków ograniczających skierowanych przeciwko niektórym osobom, podmiotom i organom w związku z sytuacją w Iranie
Data aktu: 15/09/2023
Data ogłoszenia: 15/09/2023
Data wejścia w życie: 15/09/2023