Rozporządzenie delegowane 2023/1768 ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące certyfikacji i deklaracji systemów i części składowych wykorzystywanych do zapewniania zarządzania ruchem lotniczym/służb żeglugi powietrznej

ROZPORZĄDZENIE DELEGOWANE KOMISJI (UE) 2023/1768
z dnia 14 lipca 2023 r.
ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące certyfikacji i deklaracji systemów i części składowych wykorzystywanych do zapewniania zarządzania ruchem lotniczym/służb żeglugi powietrznej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1139 z dnia 4 lipca 2018 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego i utworzenia Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego oraz zmieniające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2111/2005, (WE) nr 1008/2008, (UE) nr 996/2010, (UE) nr 376/2014 i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/30/UE i 2014/53/UE, a także uchylające rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 552/2004 i (WE) nr 216/2008 i rozporządzenie Rady (EWG) nr 3922/91 1 , w szczególności jego art. 47 ust. 1 i art. 62 ust. 13,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie (UE) 2018/1139 zawiera wspólne zasadnicze wymogi mające zapewnić ustanowienie wysokiego, jednolitego poziomu bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w Unii oraz zagwarantowanie, że integralność i skuteczność systemów i ich części składowych w zakresie bezpieczeństwa są zgodne z oczekiwaniami. Interoperacyjność systemów zarządzania ruchem lotniczym/wsparcia służb żeglugi powietrznej (ATM/ANS) oraz części składowych ATM/ANS powinna zapewnić niezakłócone działanie europejskiej sieci zarządzania ruchem lotniczym (EATMN).

(2) Należy określić szczegółowe specyfikacje, które pozwolą zapewnić zgodność z zasadniczymi wymogami; te szczegółowe specyfikacje powinny w miarę możliwości opierać się na uznanych normach branżowych organizacji opracowujących normy (SDO), które odzwierciedlają stan techniki i najlepsze praktyki projektowe. Projektowanie i produkcja systemów ATM/ANS i części składowych ATM/ANS powinny odbywać się z uwzględnieniem wymogów dotyczących wydawania certyfikatów i deklaracji zgodności projektowej oraz zgodnie ze szczegółowymi specyfikacjami wydanymi przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego ("Agencja").

(3) Należy ustanowić różne metody poświadczania na potrzeby oceny zgodności z wymogami określonymi w załączniku do niniejszego rozporządzenia oraz szczegółowymi specyfikacjami systemów ATM/ANS i części składowych ATM/ANS. Bardziej rygorystyczne metody poświadczania należy stosować w odniesieniu do bezpiecznej eksploatacji statku powietrznego oraz w odniesieniu do urządzeń, które mają krytyczne znaczenie dla interoperacyjności i bezpieczeństwa EATMN.

(4) Spośród służb ATM/ANS służby kontroli ruchu lotniczego (ATC) są najważniejsze pod względem ryzyka dla bezpieczeństwa związanego z nawigacją statków powietrznych, w szczególności ze względu na wydawanie instrukcji zapewniających separację między statkami powietrznymi i zapobieganie kolizjom. Instytucje zapewniające ATC mają najpełniejszy obraz bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej. Z tego względu urządzenia ATM/ANS o najbardziej krytycznym znaczeniu, tj. urządzenia wspomagające ATC, powinny podlegać bardziej rygorystycznym metodom poświadczania, czyli certyfikacji.

(5) Urządzenia ATM/ANS, które wspomagają komunikację powietrze-ziemia, dostarczają bezpośrednie instrukcje do statków powietrznych i również powinny podlegać certyfikacji.

(6) Służby łączności, dozorowania i nawigacji biorą bezpośredni udział w ATS w celu zapewnienia bezpiecznej nawigacji statków powietrznych, choć wspomniane trzy służby nie mają pełnego obrazu ruchu i nie sprawują aktywnej kontroli nad separacją między statkami powietrznymi. W związku z tym ich rola ma mniej krytyczne znaczenie. Systemy ATM/ANS i części składowe wspomagające ATM/ANS powinny podlegać mniej rygorystycznej metodzie poświadczania, tj. deklaracji zgodności projektowej.

(7) Ponadto inne systemy i urządzenia ATM/ANS o mniej krytycznym znaczeniu, wspomagające służby meteorologiczne, służby informacji lotniczej, służby zarządzania przestrzenią powietrzną i służby zarządzania przepływem ruchu lotniczego, powinny podlegać najmniej rygorystycznej metodzie poświadczania, tj. oświadczeniu o zgodności.

(8) Możliwe są dodatkowe kryteria decydujące o krytycznym znaczeniu systemów ATM/ANS i części składowych ATM/ANS stanowiące uzupełnienie kontroli zarządczej nad ryzykiem dla bezpieczeństwa służb i funkcji, które wspierają.

(9) W związku z powyższym należy ustanowić trzy różne poziomy wymogów i szczegółowych specyfikacji: (i) certyfikacja przez Agencję - poziom najbardziej rygorystyczny; (ii) deklaracja składana przez zatwierdzoną organizację zajmującą się projektowaniem lub produkcją urządzeń ATM/ANS - poziom średni; oraz (iii) oświadczenie o zgodności wydane przez instytucję zapewniającą ATM/ANS, która włącza urządzenia ATM/ANS do swojego systemu funkcjonalnego, zgodnie z definicją zawartą w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2017/373 2 , lub - na wniosek instytucji zapewniającej ATM/ANS - przez zatwierdzoną organizację zajmującą się projektowaniem lub produkcją urządzeń ATM/ANS.

(10) Zgodnie z art. 29 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 3  Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) powierzono zarządzanie europejskim systemem wspomagania satelitarnego (EGNOS), w tym eksploatacją EGNOS, co obejmuje m.in. wsparcie działań w zakresie certyfikacji i normalizacji.

(11) Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2021/696 zarówno EUSPA, jak i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) są odpowiedzialne za projektowanie systemu EGNOS i jego urządzeń. Agencja powinna nadzorować deklaracje zgodności projektowej urządzeń EGNOS zgodnie ze szczegółowymi ustaleniami, które mają zostać zawarte z EUSPA. Ustalenia te mają dotyczyć aspektów technicznych, administracyjnych i finansowych, takich jak wymóg konsultacji z EUSPA w zakresie opracowywania szczegółowych specyfikacji; nadzór EASA nad deklaracjami zgodności projektowej systemu EGNOS; oraz wymiana danych między obiema agencjami w zakresie zgodności z odpowiednimi normami i zalecanymi metodami postępowania (SARPs) Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Ustalenia te mają zapewnić poziom bezpieczeństwa i interoperacyjności odpowiadający wymogom niniejszego rozporządzenia.

(12) Na niektórych terytoriach oddalonych, poza europejskim regionem ICAO (EUR) zgodnie z definicją w tomie I planu żeglugi powietrznej ICAO (dok. 7754), o niskim natężeniu ruchu i w miejscach, w których ta przestrzeń powietrzna graniczy wyłącznie z przestrzenią powietrzną podlegającą instytucjom zapewniającym ATM/ANS z państw trzecich, zastosowanie metod poświadczania na potrzeby certyfikacji i deklaracji zgodności projektowej urządzeń ATM/ANS może być trudne lub nawet niewykonalne ze względu na ich szczególne potrzeby w zakresie bezpieczeństwa i intero- peracyjności. W takich przypadkach uznaje się, że w odniesieniu do urządzeń ATM/ANS wykorzystywanych przez instytucje zapewniające ATM/ANS w regionach oddalonych poza regionem EUR. ICAO należy zapewnić odstępstwa od wymogów certyfikacji lub deklaracji mających zastosowanie do takich urządzeń ATM/ANS. Zamiast tego w celu zagwarantowania bezpiecznego i interoperacyjnego zapewniania ATM/ANS instytucja zapewniająca ATM/ANS w tym regionie musi dopilnować, aby obowiązujące specyfikacje były spełnione, wydając oświadczenie o zgodności.

(13) Konieczne jest zapewnienie płynnego przejścia do nowych ram regulacyjnych ustanowionych niniejszym rozporządzeniem oraz zapewnienie utrzymania wysokiego i jednolitego poziomu bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w Unii. Należy zatem zapewnić wystarczającą ilość czasu na dostosowanie się do tych nowych ram przez sektor projektowania i produkcji systemów ATM/ANS i części składowych ATM/ANS, a także przez Agencję i administracje państw członkowskich. W okresie przejściowym urządzenia ATM/ANS, które są w eksploatacji i które otrzymały świadectwo zgodnie z poprzednimi ramami, należy uznawać za posiadające certyfikat lub deklarację wydane zgodnie z nowymi ramami, chyba że Agencja stwierdzi, że urządzenia te nie zapewniają poziomu bezpieczeństwa i inte- roperacyjności wymaganego na podstawie rozporządzenia (UE) 2018/1139.

(14) W okresie przejściowym w odniesieniu do każdego nowego systemu ATM/ANS i części składowej ATM/ANS wprowadzonych do eksploatacji właściwemu organowi instytucji zapewniającej ATM/ANS, o której mowa w art. 4 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/373, lub, na żądanie, przez organizację projektującą i produkującą, która je projektuje i wytwarza, należy przedłożyć oświadczenie o zgodności wydane przez instytucję zapewniającą ATM/ANS, która włącza je do swojego systemu funkcjonalnego.

(15) Po zakończeniu okresu przejściowego Agencja powinna ponosić wyłączną odpowiedzialność za certyfikację i przyjmowanie deklaracji dotyczących niektórych urządzeń ATM/ANS; Agencja powinna zatem ocenić informacje dotyczące zgodności przedłożone organom krajowym zgodnie z poprzednimi ramami, zanim takie urządzenia ATM/ANS wejdą w zakres kompetencji Agencji. W związku z tym organy krajowe powinny udostępnić te informacje Agencji. Po dokonaniu oceny przez Agencję urządzenia ATM/ANS uznaje się za opatrzone certyfikatem lub deklaracją zgodności. Ocena musi zostać upubliczniona decyzją dyrektora wykonawczego Agencji.

(16) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu opierają się na opinii nr 01/2023 wydanej przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego zgodnie z art. 75 ust. 2 lit. b) i c) oraz art. 76 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/1139,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przedmiot i zakres stosowania

Niniejsze rozporządzenie ustanawia wspólne wymogi techniczne i procedury administracyjne dotyczące certyfikacji i deklaracji zgodności projektowej systemów ATM/ANS i części składowych ATM/ANS. Niniejsze rozporządzenie ustanawia przepisy dotyczące:

a)
identyfikacji systemów ATM/ANS i części składowych ATM/ANS, które wymagają certyfikatu, deklaracji albo oświadczenia o zgodności;
b)
wydawania certyfikatów systemów ATM/ANS i części składowych ATM/ANS;
c)
składania deklaracji zgodności projektowej systemów ATM/ANS i części składowych ATM/ANS przez organizacje zajmujące się projektowaniem lub produkcją systemów ATM/ANS i części składowych ATM/ANS, zatwierdzonych zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2023/1769 4  i uprawnionych do składania takich deklaracji zgodności;
d)
wydawanie oświadczeń o zgodności systemów ATM/ANS i części składowych ATM/ANS przez instytucje zapewniające ATM/ANS certyfikowane zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2017/373 lub przez organizacje zajmujące się projektowaniem lub produkcją zatwierdzone zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2023/ 1769;
e)
wydawanie przez Agencję dyrektyw dotyczących urządzeń ATM/ANS.
Artykuł  2

Definicje

Do celów niniejszego rozporządzenia zastosowanie mają następujące definicje:

1)
"urządzenia ATM/ANS" oznaczają części składowe ATM/ANS zdefiniowane w art. 3 pkt 6 rozporządzenia (UE) 2018/1139 oraz systemy ATM/ANS zdefiniowane w art. 3 pkt 7 tego rozporządzenia, z wyłączeniem pokładowych części składowych podlegających rozporządzeniu Komisji (UE) nr 748/2012 5 ;
2)
"dyrektywa dotycząca urządzeń ATM/ANS" oznacza dokument wydany przez Agencję, w którym nakazuje się instytucjom zapewniającym ATM/ANS podjęcie w odniesieniu do urządzeń ATM/ANS działań mających na celu wyeliminowanie zidentyfikowanego stanu niebezpiecznego lub braku bezpieczeństwa oraz przywrócenie skuteczności działania i interoperacyjności tych urządzeń ATM/ANS, jeżeli dowody wskazują, że w przeciwnym razie bezpieczeństwo, ochrona, skuteczność działania lub interoperacyjność tych konkretnych urządzeń mogą być zagrożone;
3)
"europejska sieć zarządzania ruchem lotniczym" (EATMN) oznacza zbiór systemów wymienionych w pkt 3.1 załącznika VIII do rozporządzenia (UE) 2018/1139, umożliwiających zapewnianie służb żeglugi powietrznej w Unii, włącznie z interfejsami na granicach z państwami trzecimi;
4)
"system funkcjonalny" oznacza połączenie procedur, zasobów ludzkich i wyposażenia, w tym sprzętu i oprogramowania, zorganizowanych w celu pełnienia określonej funkcji w ramach ATM/ANS i pozostałych funkcji sieciowych ATM.
Artykuł  3

Właściwy organ

1. 
Właściwym organem odpowiedzialnym za wydawanie certyfikatów urządzeń ATM/ANS zgodnie z art. 4, za akceptowanie deklaracji zgodności projektowej urządzeń ATM/ANS złożonych zgodnie z art. 5 oraz za nadzór nad certyfikatami i deklaracjami jest Agencja. W tym celu Agencja spełnia wymogi określone w załączniku I.
2. 
Za nadzór nad oświadczeniem o zgodności wydanym przez instytucję zapewniającą ATM/ANS zgodnie z art. 6 odpowiedzialny jest ten sam właściwy organ, co właściwy organ odpowiedzialny za certyfikację tej instytucji zapewniającej ATM/ANS i nadzór nad nią.
Artykuł  4

Certyfikacja urządzeń ATM/ANS

1. 
Certyfikat określony w załączniku II wydaje się dla następujących urządzeń ATM/ANS:
a)
urządzeń wspomagających komunikację kontroler - pilot;
b)
urządzeń wspomagających służby kontroli ruchu lotniczego (ATC), umożliwiających separację między statkami powietrznymi lub zapobieganie kolizjom.
2. 
Certyfikat, o którym mowa w ust. 1, wydaje Agencja.
3. 
Certyfikat, o którym mowa w ust. 1, wydaje się na czas nieokreślony. Jest on ważny bezterminowo, z wyjątkiem sytuacji, w których:
a)
posiadacz certyfikatu nie spełnia już wymogów niniejszego rozporządzenia; lub
b)
urządzeniom ATM/ANS nie towarzyszy ważne zatwierdzenie organizacji wydane przez Agencję zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2023/1769; lub
c)
urządzenia ATM/ANS nie są już zgodne z podstawą certyfikacji zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.CERT.025 załącznika II; lub
d)
posiadacz certyfikatu zrzekł się go lub certyfikat został cofnięty przez Agencję.

Po zrzeczeniu się lub cofnięciu certyfikatu - jeśli został on wydany w formie papierowej - zostaje on niezwłocznie zwrócony Agencji.

4. 
Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 nie wymaga się wydania certyfikatu dla urządzeń ATM/ANS wykorzystywanych wyłącznie w ograniczonej części przestrzeni powietrznej poza regionem EUR. ICAO o niskim natężeniu ruchu, w przypadku gdy ta część przestrzeni powietrznej graniczy wyłącznie z przestrzenią powietrzną podlegającą państwu trzeciemu. W takim przypadku dla urządzeń ATM/ANS wydaje się oświadczenie o zgodności zgodnie z art. 6.
Artykuł  5

Deklaracja zgodności projektowej urządzeń ATM/ANS

1. 
Deklarację zgodności projektowej określoną w załączniku III wydaje się dla następujących urządzeń ATM/ANS, które generują, odbierają i przesyłają dane lub sygnały w przestrzeni kosmicznej w celu zapewnienia bezpiecznej i interoperacyj- nej żeglugi powietrznej:
a)
urządzeń wspomagających komunikację ziemia-ziemia;
b)
urządzeń wspomagających nawigację lub dozorowanie.
2. 
Deklaracje zgodności projektowej wydają organizacje zajmujące się projektowaniem lub produkcją urządzeń ATM/ANS i zatwierdzone zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2023/1769.
3. 
Deklaracje zgodności projektowej urządzeń ATM/ANS wydaje się na czas nieokreślony. Deklaracje pozostają ważne, chyba że zostały wyrejestrowane zgodnie z pkt DPO.AR.C.015 lit. g) ppkt 6 załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/1769 w wyniku jednej z poniższych sytuacji:
a)
urządzenia ATM/ANS nie są już zgodne ze szczegółowymi specyfikacjami, które umożliwiły wydanie deklaracji;
b)
wydający deklarację nie spełnia już obowiązujących wymogów rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/1769 lub organizacja ta zrzekła się swojego zatwierdzenia lub zatwierdzenie zostało zawieszone lub cofnięte;
c)
urządzenia ATM/ANS okazały się powodować niedopuszczalne ryzyko lub niedopuszczalne działanie podczas eksploatacji;
d)
organizacja wycofała deklarację zgodności projektowej.
4. 
Na zasadzie odstępstwa od ust. 1 nie wymaga się wydania deklaracji zgodności projektowej urządzeń ATM/ANS wykorzystywanych wyłącznie w ograniczonej części przestrzeni powietrznej poza regionem EUR. ICAO o niskim natężeniu ruchu, w przypadku gdy ta część przestrzeni powietrznej graniczy wyłącznie z przestrzenią powietrzną podlegającą państwu trzeciemu. W takim przypadku dla urządzeń ATM/ANS wydaje się oświadczenie o zgodności zgodnie z art. 6.
5. 
W odniesieniu do urządzeń ATM/ANS europejskiego systemu wspomagania satelitarnego (EGNOS) deklarację zgodności projektowej określoną w załączniku III do niniejszego rozporządzenia składa Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) ustanowiona rozporządzeniem (UE) 2021/696, którą uznaje się za organizację zajmującą się projektowaniem lub produkcją urządzeń EGNOS.
6. 
Pkt ATM/ANS.EQMT.DEC.005 i ATM/ANS.EQMT.DEC.045 w załączniku III nie mają zastosowania do EUSPA. EUSPA zapewnia Agencji dostęp do dowodów pochodzących od poszczególnych podmiotów zajmujących się projektowaniem i produkcją urządzeń ATM/ANS systemu EGNOS w celu ustalenia ciągłej zgodności z mającymi zastosowanie specyfikacjami technicznymi, na podstawie których złożono deklarację dla urządzeń ATM/ANS zgodnie z załącznikiem III.
Artykuł  6

Oświadczenie o zgodności

1. 
Oświadczenie o zgodności wydaje się dla następujących urządzeń ATM/ANS:
a)
urządzeń, które nie podlegają certyfikacji zgodnie z art. 4 ani deklaracji zgodności zgodnie z art. 5; oraz
b)
urządzeń wspomagających służby ruchu lotniczego, służby łączności, służby nawigacji lub służby dozorowania, służby zarządzania przestrzenią powietrzną, służby zarządzania przepływem ruchu lotniczego, służby informacji lotniczej lub służby meteorologiczne.

Oświadczenie o zgodności potwierdza, że urządzenia ATM/ANS są zgodne ze szczegółowymi specyfikacjami wydanymi przez Agencję zgodnie z art. 76 ust. 3 rozporządzenia (UE) 2018/1139.

2. 
Oświadczenie o zgodności urządzeń ATM/ANS wydaje instytucja zapewniająca ATM/ANS, która włącza takie urządzenia ATM/ANS do swojego systemu funkcjonalnego, lub - na wniosek instytucji zapewniającej ATM/ANS - organizacja zajmująca się projektowaniem lub produkcją urządzeń ATM/ANS i zatwierdzona zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2023/1769.
3. 
Oświadczenie o zgodności urządzeń ATM/ANS wydaje się na czas nieokreślony. Pozostaje ono ważne, chyba że będzie miała miejsce którakolwiek z poniższych sytuacji:
a)
urządzenia ATM/ANS nie spełniają już zasadniczych wymogów określonych w załączniku VIII oraz, w stosownych przypadkach, w załączniku VII do rozporządzenia (UE) 2018/1139;
b)
instytucja zapewniająca ATM/ANS nie spełnia już mających zastosowanie wymogów rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/373 lub zrzekła się certyfikatu wydanego zgodnie z art. 6 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/373 lub certyfikat zawieszono lub cofnięto;
c)
instytucja zapewniająca ATM/ANS wycofała oświadczenie o zgodności lub podjęto środki egzekwowania przepisów zgodnie z pkt ATM/ANS.AR.C.050 lit. e) w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/373.
Artykuł  7

Przepisy przejściowe

1. 
W odniesieniu do urządzeń ATM/ANS, dla których złożono deklaracje WE zgodnie z art. 5 lub 6 rozporządzenia (WE) nr 552/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady 6  i które wprowadzono do eksploatacji przed datą wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zastosowanie mają poniższe przepisy przejściowe:
a)
uznaje się, że dla urządzeń ATM/ANS należących do kategorii urządzeń ATM/ANS, które wymagają certyfikacji zgodnie z art. 4, wydano certyfikat zgodnie z art. 4, chyba że w wyniku oceny, o której mowa w ust. 2, Agencja ustali, że te urządzenia ATM/ANS nie zapewniają poziomu bezpieczeństwa, ochrony, skuteczności działania i interoperacyjności równoważnego poziomowi wymaganemu w rozporządzeniu (UE) 2018/1139 i w niniejszym rozporządzeniu;
b)
uznaje się, że dla urządzeń ATM/ANS należących do kategorii urządzeń ATM/ANS, które wymagają deklaracji zgodnie z art. 5, wydano deklarację zgodności projektowej zgodnie z art. 5, chyba że w wyniku oceny, o której mowa w ust. 2, Agencja ustali, że te urządzenia ATM/ANS nie zapewniają poziomu bezpieczeństwa, ochrony, skuteczności działania i interoperacyjności równoważnego poziomowi wymaganemu w rozporządzeniu (UE) 2018/1139 i w niniejszym rozporządzeniu;
c)
jeżeli chodzi o urządzenia ATM/ANS podlegające wymogowi posiadania oświadczenia o zgodności zgodnie z art. 6, deklaracje WE weryfikacji systemów, wydane lub uznane zgodnie z art. 6 rozporządzenia (WE) nr 552/2004, zachowują ważność na czas nieokreślony i uznaje się je za urządzenia opatrzone oświadczeniem o zgodności na podstawie art. 6.
2. 
W terminie 5 lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Agencja przeprowadza ocenę urządzeń ATM/ANS, o których mowa w ust. 1 lit. a) i b), i publikuje wyniki tej oceny. W tym celu właściwe organy odpowiedzialne za certyfikację instytucji zapewniających ATM/ANS, o których mowa w art. 4 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/373, i nadzór nad tymi instytucjami przekazują Agencji odpowiednie informacje, aby ułatwić przeprowadzenie tej oceny. Ocena ta służy ustaleniu, czy odpowiednie urządzenia ATM/ANS zapewniają poziom bezpieczeństwa, ochrony, skuteczności działania i interoperacyjności równoważny poziomowi wymaganemu w rozporządzeniu (UE) 2018/1139 i w niniejszym rozporządzeniu. Wyniki oceny są publikowane, a wszelkie środki dotyczące zmian urządzeń ATM/ANS zidentyfikowane w ramach oceny są stosowane po upływie 5 lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, niezależnie od rzeczywistej daty przeprowadzenia oceny, chyba że ocena wykaże nieprawidłowość, która może mieć szkodliwy wpływ na bezpieczeństwo. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, która może mieć szkodliwy wpływ na bezpieczeństwo, wszelkie środki dotyczące zmian urządzeń ATM/ANS wynikające z oceny stosuje się niezwłocznie. Po upływie 5 lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia urządzenia ATM/ANS, o których mowa w ust. 1 lit. a)-b), uznaje się za spełniające wymogi określone w niniejszym rozporządzeniu.
3. 
Urządzenia ATM/ANS podlegające certyfikacji zgodnie z art. 4 lub deklaracji zgodnie z art. 5 można wprowadzać do eksploatacji od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia do dnia 12 września 2028 r. na podstawie oświadczenia o zgodności wystawionego zgodnie z art. 6. Od dnia 13 września 2028 r. do takich urządzeń ATM/ANS zastosowanie mają następujące przepisy:
a)
uznaje się, że dla urządzeń ATM/ANS należących do kategorii urządzeń ATM/ANS, które wymagają certyfikacji zgodnie z art. 4, a instytucja zapewniająca ATM/ANS wydała oświadczenie o zgodności, wydano certyfikat zgodnie z art. 4, chyba że w wyniku oceny, o której mowa w ust. 4, Agencja ustali, że te urządzenia ATM/ANS nie zapewniają poziomu bezpieczeństwa, ochrony, skuteczności działania i interoperacyjności równoważnego poziomowi wymaganemu w rozporządzeniu (UE) 2018/1139 i w niniejszym rozporządzeniu;
b)
uznaje się, że dla urządzeń ATM/ANS należących do kategorii urządzeń ATM/ANS, które wymagają deklaracji zgodności projektowej zgodnie z art. 5, a instytucja zapewniająca ATM/ANS wydała oświadczenie o zgodności, wydano deklarację zgodności projektowej zgodnie z art. 5, chyba że w wyniku oceny, o której mowa w ust. 4, Agencja ustali, że te urządzenia ATM/ANS nie zapewniają poziomu bezpieczeństwa, ochrony, skuteczności działania i interoperacyjności równoważnego poziomowi wymaganemu w rozporządzeniu (UE) 2018/1139 i w niniejszym rozporządzeniu.
4. 
Agencja przeprowadza ocenę urządzeń ATM/ANS, o których mowa w ust. 3, nie później niż do dnia 12 września 2030 r. W tym celu właściwe organy odpowiedzialne za certyfikację instytucji zapewniających ATM/ANS, o których mowa w art. 4 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2017/373, i nadzór nad tymi instytucjami przekazują Agencji odpowiednie informacje, aby ułatwić przeprowadzenie tej oceny. Ocena ta służy ustaleniu, czy konkretne urządzenia ATM/ANS odpowiadają poziomowi bezpieczeństwa, ochrony, skuteczności działania i interoperacyjności równoważnemu poziomowi wymaganemu w rozporządzeniu (UE) 2018/1139 i w niniejszym rozporządzeniu.
Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 14 lipca 2023 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

WYMOGI OBOWIĄZUJĄCE AGENCJĘ

(Część ATM/ANS.EQMT.AR)

PODCZĘŚĆ A -

WYMOGI OGÓLNE (ATM/ANS.OR.A)

ATM/ANS.EQMT.AR.A.001 Zakres

W niniejszym załączniku ustanowiono wymogi obowiązujące Agencję dotyczące warunków przeprowadzania certyfikacji i innych działań niezbędnych do zapewnienia skutecznego nadzoru nad urządzeniami ATM/ANS oraz warunków i procedur udzielania przez Agencję akredytacji kwalifikowanym jednostkom.

ATM/ANS.EQMT.AR.A.020 Powierzenie zadań kwalifikowanym jednostkom

a)
W przypadku gdy Agencja podejmie decyzję o przydziale kwalifikowanym jednostkom zadań związanych z certyfikacją urządzeń ATM/ANS objętych niniejszym rozporządzeniem, zatwierdzaniem lub stałym nadzorem nad organizacjami podlegającymi rozporządzeniu wykonawczemu (UE) 2023/1769, zapewnia ona zawarcie i udokumentowanie umowy z jednostką kwalifikowaną (jednostkami kwalifikowanymi), zatwierdzonej przez obie strony tej umowy na odpowiednim szczeblu kadry kierowniczej i wyraźnie określającej:
1)
zadania do wykonania;
2)
deklaracje, sprawozdania i rejestry, jakie należy przekazywać;
3)
warunki techniczne, jakie należy spełniać przy wykonywaniu powierzonych zadań;
4)
odpowiednie ubezpieczenie od odpowiedzialności;
5)
poziom ochrony informacji uzyskiwanych podczas wykonywania powierzonych zadań.
b)
Agencja zapewnia, by proces audytu wewnętrznego i proces zarządzania ryzykiem dla bezpieczeństwa, wymagane na podstawie pkt DPO.AR.B.001 lit. a) pkt 5 rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/1769, obejmowały wszystkie zadania wykonywane w jej imieniu przez kwalifikowaną jednostkę (kwalifikowane jednostki).
c)
W odniesieniu do zatwierdzenia i nadzoru nad zgodnością organizacji z pkt DPO.OR.B.001 lit. d) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/1769 Agencja może przydzielić zadania kwalifikowanym jednostkom zgodnie z lit. a) lub każdemu odpowiedniemu organowi w Unii odpowiedzialnemu za bezpieczeństwo informacji lub cyberbezpieczeń- stwo. Przydzielając zadania, Agencja dopilnowuje, aby:
1)
kwalifikowana jednostka lub odpowiedni organ koordynowały i uwzględniały wszystkie aspekty związane z bezpieczeństwem lotniczym;
2)
do ogólnej dokumentacji organizacji dotyczącej certyfikacji i nadzoru włączono wyniki działań w zakresie zatwierdzenia i nadzoru prowadzonych przez kwalifikowaną jednostkę lub odpowiedni organ;
3)
jej własny system zarządzania bezpieczeństwem informacji ustanowiony zgodnie z pkt DPO.AR.B.001 lit. d) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/1769 obejmował wszystkie zadania związane z certyfikacją i stałym nadzorem wykonywane w jej imieniu.

ATM/ANS.EQMT.AR.A.030 Dyrektywy dotyczące urządzeń ATM/ANS

a)
Agencja wydaje dyrektywy dotyczące urządzeń ATM/ANS, gdy:
1)
ustali, że w urządzeniu występuje stan niebezpieczny, stan braku ochrony, niedostatecznej skuteczności działania lub braku interoperacyjności wynikający z nieprawidłowości w urządzeniach; oraz
2)
taki stan może występować lub powstać na innych urządzeniach ATM/ANS.
b)
Dyrektywy dotyczące urządzeń ATM/ANS zawierają co najmniej następujące informacje:
1)
opis stanu niebezpiecznego, stanu braku ochrony, niedostatecznej skuteczności działania lub braku interoperacyj- ności;
2)
dane urządzenia ATM/ANS, którego to dotyczy;
3)
opis koniecznych działań i ich uzasadnienie;
4)
czas wykonania koniecznych działań;
5)
datę wejścia w życie wytycznych.

ATM/ANS.EQMT.AR.A.035 Szczegółowe specyfikacje dotyczące zgodności projektowej urządzenia

a)
Agencja ustanawia i udostępnia szczegółowe specyfikacje, które organizacje mogą stosować w celu wykazania zgodności z odpowiednimi zasadniczymi wymogami określonymi w załączniku VIII oraz, w stosownych przypadkach, w załączniku VII do rozporządzenia (UE) 2018/1139, gdy:
1)
składają wniosek o certyfikację urządzenia ATM/ANS zgodnie z art. 4;
2)
deklarują zgodność projektową urządzenia ATM/ANS zgodnie z art. 5;
3)
składają oświadczenie o zgodności zgodnie z art. 6.
b)
Szczegółowe specyfikacje, o których mowa w lit. a), wskazują normy projektowe odzwierciedlające aktualny stan wiedzy naukowej i technicznej oraz najlepsze praktyki w dziedzinie projektowania, które opierają się na cennych zdobytych doświadczeniach oraz na postępie naukowym i technicznym, a także na najlepszych dostępnych dowodach i analizach dotyczących urządzeń ATM/ANS.

PODCZĘŚĆ B - CERTYFIKACJA, NADZÓR I EGZEKWOWANIE PRZEPISÓW

(ATM/ANS.EQMT.AR.B)

ATM/ANS.EQMT.AR.B.001 Podstawa certyfikacji urządzeń ATM/ANS

a)
Agencja określa podstawę certyfikacji urządzenia ATM/ANS i powiadamia o niej wnioskodawcę ubiegającego się o certyfikat urządzenia ATM/ANS. Podstawę certyfikacji stanowią:
1)
szczegółowe specyfikacje certyfikacyjne wydane przez Agencję zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.AR.A.035, które mają zastosowanie do urządzenia ATM/ANS w dniu złożenia wniosku o wydanie tego certyfikatu, chyba że:
(i)
wnioskodawca decyduje się zastosować do szczegółowych specyfikacji certyfikacyjnych, które zaczęły obowiązywać po dacie złożenia wniosku, lub wymaga się od niego zastosowania się do takich specyfikacji zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.CERT.015 lit. e), w którym to przypadku Agencja włącza do podstawy certyfikacji urządzenia ATM/ANS każdą inną bezpośrednio powiązaną specyfikację certyfikacyjną; lub
(ii)
Agencja akceptuje dowolną alternatywę w stosunku do wyznaczonej szczegółowej specyfikacji certyfikacyjnej, której nie można spełnić, w odniesieniu do której znaleziono czynniki kompensujące, zapewniające równoważny poziom bezpieczeństwa lub gwarantujące równoważność z mającymi zastosowanie specyfikacjami certyfikacyjnymi; oraz
2)
wszelkie warunki specjalne wskazane przez Agencję zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.AR.B.005.
b)
Potencjalne włączenie dodatkowych cech, właściwości lub funkcji, które nie zostały początkowo uwzględnione w podstawie certyfikacji, jest uzgadniane przez Agencję.

ATM/ANS.EQMT.AR.B.005 Warunki specjalne

a)
Agencja ustanawia dodatkowe wymogi, zwane "warunkami specjalnymi", dotyczące urządzeń ATM/ANS, w przypadku gdy odpowiednie mające zastosowanie szczegółowe specyfikacje nie są uznawane za odpowiednie z jednego z poniższych powodów:
1)
urządzenia ATM/ANS wykazują cechy konstrukcyjne nowatorskie lub nietypowe dla praktyk projektowych, w oparciu o które opracowano mające zastosowanie szczegółowe specyfikacje;
2)
planowane użytkowanie urządzeń ATM/ANS jest nietypowe;
3)
doświadczenie wynikające z użytkowania podobnych urządzeń ATM/ANS posiadających podobne cechy konstrukcyjne lub nowo zidentyfikowane ryzyko wskazują, że mogą wystąpić niepożądane warunki;
4)
środowisko w miejscu instalacji fizycznie uniemożliwia spełnienie niektórych wymogów mających zastosowanie szczegółowych specyfikacji.
b)
Warunki specjalne obejmują normy w zakresie bezpieczeństwa, skuteczności działania, ochrony i interoperacyjności, które Agencja uznaje za niezbędne w celu zapewnienia, aby odpowiedni poziom skuteczności działania urządzeń ATM/ANS był równoważny z poziomem wymaganym w mających zastosowanie szczegółowych specyfikacjach.

ATM/ANS.EQMT.AR.B.010 Stopień zaangażowania

a)
Agencja określa swój stopień zaangażowania w weryfikację działań w zakresie wykazywania zgodności oraz danych związanych z wnioskiem o wydanie certyfikatu lub o jego zmianę. Określa to na podstawie oceny subiektywnych grup działań w zakresie wykazywania zgodności oraz danych z programu certyfikacji.

Ocena ta obejmuje wszystkie poniższe elementy:

1)
prawdopodobieństwo wystąpienia niezidentyfikowanej niezgodności z podstawą certyfikacji;
2)
potencjalny wpływ takiej niezgodności na bezpieczeństwo, zabezpieczenie, specyfikacje usług i funkcjonowanie urządzeń ATM/ANS.

W ocenie uwzględnia się co najmniej następujące elementy:

(i)
nowatorskie lub nietypowe cechy projektu certyfikacyjnego, w tym aspekty operacyjne, organizacyjne i związane z zarządzaniem wiedzą;
(ii)
stopień złożoności projektu lub procesu wykazywania zgodności;
(iii)
poziom krytyczności projektu lub technologii, powiązane ryzyko dla bezpieczeństwa, zabezpieczenia lub zgodności usług oraz funkcjonowania urządzeń ATM/ANS, w tym ryzyko zidentyfikowane w przypadku podobnych projektów;
(iv)
wyniki i doświadczenie wnioskodawcy w danej dziedzinie.
b)
Agencja powiadamia wnioskodawcę o stopniu swojego zaangażowania oraz aktualizuje ten stopień zaangażowania, jeżeli uzasadniają to informacje o istotnym wpływie na ryzyko, ocenione uprzednio zgodnie z lit. a). Agencja powiadamia wnioskodawcę o wszelkich zmianach stopnia zaangażowania.

ATM/ANS.EQMT.AR.B.015 Wydanie certyfikatu urządzenia ATM/ANS

a)
Agencja wydaje certyfikat urządzenia ATM/ANS, o ile spełnione są następujące warunki:
1)
wnioskodawca wykazał zgodność z pkt ATM/ANS.EQMT.CERT.015;
2)
Agencja nie stwierdziła żadnych niezgodności z podstawą certyfikacji urządzenia ATM/ANS w drodze weryfikacji działań w zakresie wykazania zgodności określonych zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.AR.B.010;
3)
nie zidentyfikowano żadnej cechy lub charakterystyki, które mogłyby sprawić, że urządzenia będą niebezpieczne w kontekście planowanego użytkowania.
b)
Certyfikat urządzenia ATM/ANS zawiera ograniczenia użytkowe, arkusz danych dotyczących ciągłej adekwatności oraz mającą zastosowanie podstawę certyfikacji urządzenia ATM/ANS, zgodność z którymi odnotowuje Agencja, oraz wszelkie inne warunki lub ograniczenia określone w mających zastosowanie szczegółowych specyfikacjach i warunkach specjalnych.

ATM/ANS.EQMT.AR.B.020 Pierwsze badanie nadzorcze deklaracji zgodności projektowej urządzeń ATM/ANS

a)
Po otrzymaniu deklaracji zgodności projektowej urządzeń ATM/ANS od organizacji zajmującej się projektowaniem lub produkcją urządzeń ATM/ANS i zatwierdzonej przez Agencję zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2023/ 1769 Agencja sprawdza, czy spełnione są następujące warunki:
1)
deklarujący posiada przywilej w zakresie deklarowania zgodności projektowej zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT. DEC.005;
2)
deklaracja zawiera wszystkie informacje wymienione w pkt ATM/ANS.EQMT.DEC.010;
3)
deklaracja nie zawiera informacji, które świadczyłyby o niespełnieniu mających zastosowanie wymogów określonych w załączniku III oraz nie zidentyfikowano żadnej cechy lub charakterystyki, które mogłyby sprawić, że urządzenia ATM/ANS będą niebezpieczne w kontekście ich planowanego użytkowania.
b)
Deklaracja zgodności projektowej urządzenia ATM/ANS zawiera ograniczenia użytkowe, arkusz danych dotyczących ciągłej adekwatności oraz stosowne szczegółowe specyfikacje, z którymi organizacja wykazała zgodność, oraz wszelkie inne warunki lub ograniczenia określone w mających zastosowanie szczegółowych specyfikacjach i warunkach specjalnych.
c)
W przypadku gdy deklaracja nie jest zgodna z przywilejami organizacji lub zawiera informacje wskazujące na niezgodność z mającymi zastosowanie szczegółowymi specyfikacjami i warunkami specjalnymi, Agencja powiadamia zainteresowaną organizację o niezgodności i zwraca się o przekazanie dalszych informacji, podjęcie działań naprawczych oraz przedstawienie stosownych dowodów.
d)
Jeżeli spełnione są wymogi określone w lit. a) i b), Agencja potwierdza otrzymanie deklaracji.

ATM/ANS.EQMT.AR.B.025 Rejestracja deklaracji zgodności projektowej urządzenia ATM/ANS

Agencja rejestruje deklarację zgodności projektowej urządzenia ATM/ANS w odpowiedniej bazie danych, o ile:

a)
deklarujący zadeklarował zgodność projektową urządzenia ATM/ANS zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.DEC.010;
b)
deklarujący podjął się realizacji obowiązków określonych w załączniku III;
c)
nie stwierdzono żadnych nierozstrzygniętych kwestii zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.AR.B.020.

ATM/ANS.EQMT.AR.B.030 Zmiany w deklaracjach

a)
Po otrzymaniu powiadomienia o zmianach zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.DEC.020 Agencja weryfikuje kompletność tego powiadomienia zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.AR.B.020.
b)
Jeżeli zmiana lub zmiany wywierają wpływ na jakikolwiek aspekt deklaracji zarejestrowanej zgodnie z pkt ATM/ANS. EQMT.AR.B.025, Agencja aktualizuje rejestr.
c)
Po zakończeniu czynności wymaganych zgodnie z lit. a) i b) Agencja potwierdza organizacji zajmującą się projektowaniem lub produkcją urządzeń ATM/ANS odbiór powiadomienia.

ZAŁĄCZNIK  II

CERTYFIKATY URZĄDZEŃ ATM/ANS

(część ATM/ANS.EQMT.CERT)

ATM/ANS.EQMT.CERT.001 Zakres

W niniejszym załączniku ustanawia się procedury wydawania certyfikatów urządzeń ATM/ANS zgodnie z art. 4 oraz prawa i obowiązki wnioskodawców ubiegających się o wydanie takich certyfikatów oraz ich posiadaczy.

ATM/ANS.EQMT.CERT.005 Kwalifikowalność

Każda osoba fizyczna lub prawna, która wykazała lub jest w trakcie wykazywania swojej zdolności projektowej zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.CERT.010, może wystąpić z wnioskiem o wydanie certyfikatu urządzenia ATM/ANS na podstawie warunków ustanowionych w niniejszym załączniku.

ATM/ANS.EQMT.CERT.010 Wykazanie zdolności

Wnioskodawca ubiegający się o wydanie certyfikatu urządzenia ATM/ANS posiada zatwierdzenie organizacji projektującej wydane przez Agencję zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2023/1769 dotyczące odpowiedniego urządzenia ATM/ANS.

ATM/ANS.EQMT.CERT.015 Wniosek o wydanie certyfikatu urządzenia ATM/ANS

a)
Wniosek o wydanie certyfikatu urządzenia ATM/ANS lub o jego zmianę składany jest w postaci i na zasadach ustanowionych przez Agencję.
b)
Wniosek o wydanie certyfikatu urządzenia ATM/ANS zawiera co najmniej:
1)
wstępne dane opisowe dotyczące urządzenia ATM/ANS i jego planowanego użytkowania;
2)
program certyfikacji na potrzeby wykazania zgodności na podstawie pkt ATM/ANS.EQMT.CERT.025, obejmujący:
(i)
szczegółowy opis projektu, z uwzględnieniem wszystkich konfiguracji, które mają być certyfikowane;
(ii)
proponowane charakterystyki i ograniczenia urządzenia;
(iii)
planowane użytkowanie urządzenia ATM/ANS;
(iv)
propozycję wstępnej podstawy certyfikacji, w tym mające zastosowanie szczegółowe specyfikacje certyfikacyjne, proponowane warunki specjalne, proponowane równoważne ustalenia dotyczące bezpieczeństwa, a także proponowane sposoby spełnienia wymagań i proponowane odstępstwa, w stosownych przypadkach, przygotowane zgodnie z wymogami i opcjami określonymi w pkt ATM/ANS.EQMT.AR.B.001;
(v)
propozycję podziału programu certyfikacji na subiektywne grupy czynności i danych służących wykazaniu zgodności, obejmującą propozycję sposobów spełnienia wymagań oraz odnośnych dokumentów służących wykazaniu zgodności;
(vi)
propozycję oceny subiektywnych grup czynności i danych służących wykazaniu zgodności w odniesieniu do prawdopodobieństwa wystąpienia niezidentyfikowanej niezgodności z wymogami dotyczącymi podstawy certyfikacji, a także w odniesieniu do potencjalnego wpływu takiej niezgodności na urządzenia ATM/ANS; proponowana ocena uwzględnia co najmniej elementy określone w pkt ATM/ANS.EQMT.AR.B.010 lit. a) pkt 2 ppkt (i)-(iv); w oparciu o tę ocenę we wniosku zawiera się propozycję dotyczącą stopnia zaangażowania Agencji w weryfikację czynności i danych służących wykazaniu zgodności;
(vii)
harmonogram projektu obejmujący najważniejsze etapy jego realizacji.
c)
Po pierwszym przedłożeniu wniosku Agencji wnioskodawca aktualizuje program certyfikacji, gdy zachodzą w nim zmiany mające wpływ na którykolwiek z elementów lit. b) pkt 2 ppkt (i)-(vii).
d)
Wniosek o wydanie certyfikatu urządzenia ATM/ANS jest ważny przez 5 lat, chyba że wnioskodawca wykaże w chwili składania wniosku, że potrzebuje dłuższego okresu na wykazanie zgodności, a Agencja wyrazi zgodę na przedłużenie tego okresu.
e)
W przypadku gdy certyfikat urządzenia ATM/ANS nie został wydany lub oczywiste jest, że nie zostanie wydany w terminie przewidzianym w lit. d), wnioskodawca może:
1)
złożyć nowy wniosek i zastosować się do wymogów dotyczących podstawy certyfikacji, ustanowionych i notyfikowanych przez Agencję zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.AR.B.001 na dzień składania nowego wniosku; lub
2)
wystąpić o przedłużenie terminu przewidzianego w lit. d) i zaproponować nowy termin wydania certyfikatu; w takim przypadku wnioskodawca spełnia wymogi dotyczące podstawy certyfikacji, ustanowione i notyfikowane przez Agencję zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.AR.B.001 w terminie ustalonym przez wnioskodawcę; termin ten nie może jednak poprzedzać nowego terminu zaproponowanego przez wnioskodawcę jako termin wydania certyfikatu o więcej niż 5 lat w przypadku wniosku o wydanie certyfikatu urządzenia ATM/ANS.

ATM/ANS.EQMT.CERT.020 Zmiany wymagające wydania nowego certyfikatu urządzenia ATM/ANS

Zatwierdzona organizacja projektująca, która proponuje zmiany w urządzeniach ATM/ANS, składa wniosek o wydanie nowego certyfikatu, jeżeli zmiany w projekcie lub funkcjonalności tych urządzeń ATM/ANS są tak znaczne, że wymagane jest przeprowadzenie pełnego badania zgodności z obowiązującą podstawą certyfikacji.

ATM/ANS.EQMT.CERT.025 Wykazanie zgodności z podstawą certyfikacji urządzeń ATM/ANS

a)
Po akceptacji przez Agencję programu certyfikacji wnioskodawca wykazuje zgodność z podstawą certyfikacji urządzeń ATM/ANS, ustanowioną i notyfikowaną wnioskodawcy przez Agencję zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.AR.B.001, oraz udostępnia Agencji środki wykorzystane do wykazania tej zgodności.
b)
Wnioskodawca ubiegający się o wydanie certyfikatu urządzenia ATM/ANS aktualizuje program certyfikacji o zaktualizowaną podstawę certyfikacji w przypadku gdy Agencja stwierdzi, że wnioskodawca musi to uczynić po pierwszym przedłożeniu wniosku zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.CERT.015.
c)
Wnioskodawca zgłasza Agencji wszelkie trudności lub zdarzenia, jakie wystąpiły w trakcie procesu wykazywania zgodności, mogące mieć istotny wpływ na ocenę zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.CERT.015 lit. b) pkt 2 ppkt (vi) lub na program certyfikacji, lub z innego powodu wymagające zmiany stopnia zaangażowania Agencji uprzednio notyfikowanego wnioskodawcy zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.AR.B.010 lit. b).
d)
Wnioskodawca odnotowuje wykazanie zgodności w dokumentach dotyczących zgodności, o których mowa w programie certyfikacji.
e)
Po zakończeniu wszystkich działań służących wykazaniu zgodności na podstawie programu certyfikacji, łącznie z wszelkimi przeglądami i próbami przeprowadzanymi zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.CERT.040, wnioskodawca oświadcza i przedkłada w formie i na zasadach określonych przez Agencję, co następuje:
1)
że wykazał zgodność z podstawą certyfikacji, ustanowioną i notyfikowaną przez Agencję, stosując się do programu certyfikacji, który uzyskał akceptację ze strony Agencji zgodnie z lit. a);
2)
że nie zidentyfikowano żadnej cechy lub charakterystyki, które mogłyby sprawić, że urządzenia ATM/ANS będą nieodpowiednie w kontekście ich planowanego użytkowania.
f)
Wnioskodawca wykazuje, że cechy, charakterystyki lub funkcje, które nie wchodzą w zakres podstawy certyfikacji, nie powodują zakłóceń ani nie mają szkodliwego wpływu na adekwatność urządzenia ATM/ANS w kontekście jego planowanego użytkowania.

ATM/ANS.EQMT.CERT.030 Sposoby spełnienia wymagań

a)
Agencja opracowuje akceptowalne sposoby spełnienia wymagań ("AMC"), które mogą być wykorzystywane w celu zapewnienia zgodności z rozporządzeniem (UE) 2018/1139 oraz aktami delegowanymi i wykonawczymi przyjętymi na jego podstawie.
b)
W celu zapewnienia zgodności z niniejszym rozporządzeniem można stosować alternatywne sposoby spełnienia wymagań.

ATM/ANS.EQMT.CERT.035 Projekt urządzenia ATM/ANS

a)
Projekt urządzenia ATM/ANS składa się z:
1)
rysunków i specyfikacji oraz wykazu tych rysunków i specyfikacji, niezbędnych do zdefiniowania układu i cech konstrukcyjnych wykazanych w celu zapewnienia zgodności z podstawą certyfikacji;
2)
informacji o procesach i metodach produkcji oraz montażu urządzeń niezbędnych do zapewnienia zgodności urządzenia ATM/ANS;
3)
zatwierdzonej sekcji ograniczeń w instrukcjach zapewnienia ciągłej adekwatności zgodnie z definicją w mających zastosowanie szczegółowych specyfikacjach certyfikacyjnych;
4)
wszelkich innych danych umożliwiających, przez porównanie, ustalenie adekwatności projektu.
b)
Każdy projekt jest odpowiednio zdefiniowany.

ATM/ANS.EQMT.CERT.040 Przeglądy i próby

a)
Przed wykonaniem każdej próby, w trakcie wykazywania zgodności wymaganego na podstawie pkt ATM/ANS.EQMT. CERT.025, wnioskodawca upewnia się:
1)
w odniesieniu do prototypu, że:
(i)
standardowe części, elementy, konfiguracja, kodowanie i procesy są zgodne ze specyfikacjami proponowanego projektu;
(ii)
opracowane urządzenia ATM/ANS są zgodne z proponowanym projektem;
(iii)
proces produkcji, budowy i montażu jest zgodny ze specyfikacją w proponowanym projekcie urządzenia; oraz
2)
w odniesieniu do urządzeń do wykonywania prób i pomiarów, które mają być zastosowane w danej próbie, że są one odpowiednie dla wykonywanej próby i prawidłowo wyskalowane.
b)
Na podstawie weryfikacji przeprowadzonej zgodnie z lit. a) wnioskodawca wydaje oświadczenie o weryfikacji zawierające wykaz ewentualnych niezgodności, wraz z uzasadnieniem, że nie będzie to miało wpływu na wyniki prób, i umożliwia Agencji przeprowadzenie przeglądu, jaki uzna ona za niezbędny, aby sprawdzić ważność tego oświadczenia.
c)
Wnioskodawca umożliwia Agencji:
1)
przegląd wszelkich danych i informacji dotyczących wykazania zgodności;
2)
asystowanie przy wszelkich próbach lub przeglądach wykonywanych na potrzeby wykazania zgodności lub ich przeprowadzenie.
d)
W odniesieniu do wszystkich prób i przeglądów, przy których Agencja asystowała:
1)
wnioskodawca przedstawia Agencji oświadczenie o weryfikacji zgodnie z lit. b);
2)
w okresie pomiędzy złożeniem oświadczenia o weryfikacji przewidzianego w lit. b) a przedłożeniem prototypu Agencji do przeprowadzenia próby lub asystowania przy próbie nie wprowadza się żadnej zmiany w prototypie ani w urządzeniach do wykonywania prób i pomiarów wpływającej na ważność oświadczenia o weryfikacji.

ATM/ANS.EQMT.CERT.045 Prowadzenie i przechowywanie dokumentacji

Niezależnie od wymogów w zakresie prowadzenia i przechowywania dokumentacji odpowiednich dla systemu zarządzania lub powiązanych z tym systemem, posiadacz certyfikatu udostępnia Agencji wszelkie istotne informacje projektowe, rysunki i sprawozdania z prób, uwzględniając dokumentację dotyczącą przeglądów i prób, i przechowuje je na potrzeby przekazywania informacji niezbędnych do zapewnienia ciągłej zgodności.

ATM/ANS.EQMT.CERT.050 Instrukcje

Posiadacz certyfikatu urządzenia ATM/ANS opracowuje, przechowuje i aktualizuje egzemplarze wzorcowe wszystkich instrukcji określonych jako wymagane we właściwej podstawie certyfikacji oraz, na żądanie, udostępnia Agencji ich kopie.

ATM/ANS.EQMT.CERT.055 Instrukcje konserwacji

a)
Posiadacz certyfikatu urządzenia ATM/ANS dostarcza wszystkim znanym użytkownikom co najmniej jeden zestaw kompletnych instrukcji konserwacji zawierających dane opisowe i instrukcje wykonania opracowane zgodnie z właściwą podstawą certyfikacji i udostępnia je na żądanie każdej innej osoby, od której wymaga się przestrzegania którejkolwiek z tych instrukcji.
b)
Informacje o zmianach wprowadzanych w instrukcjach konserwacji przekazuje się wszystkim znanym użytkownikom tych instrukcji oraz udostępnia się je na żądanie każdej innej osoby, od której wymaga się przestrzegania którejkolwiek z tych instrukcji. Agencji należy przedłożyć program przedstawiający sposób, w jaki wszystkim znanym użytkownikom przekazuje się informacje o zmianach wprowadzanych w instrukcjach konserwacji.

ATM/ANS.EQMT.CERT.060 Zmiany w podstawie certyfikacji urządzeń ATM/ANS

a)
Agencja zatwierdza wszystkie zmiany, jeżeli posiadacz certyfikatu wykaże, że zmiany i obszary objęte skutkami zmian są zgodne z podstawą certyfikacji określoną przez Agencję zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT.AR.B.001.
b)
Na zasadzie odstępstwa od lit. a) zmianami wchodzącymi w zakres uprawnień przysługujących danej organizacji zgodnie z zatwierdzoną procedurą zarządzania zmianami zarządza zatwierdzona organizacja projektowa, przy czym zmiany te ograniczają się do konkretnych konfiguracji urządzenia ATM/ANS, którego dotyczą zmiany.
c)
W tym celu posiadacz certyfikatu urządzenia ATM/ANS korzysta z systemu umożliwiającego mu klasyfikowanie zakresu zmian w urządzeniach ATM/ANS jako "nieznaczne" i "znaczne".
d)
Zmiany należy opublikować wraz z oświadczeniem wydanym zgodnie z pkt DPO.OR.C.001 lit. b) ppkt 2 załącznika II (część DPO.OR) do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/1769.

ATM/ANS.EQMT.CERT.065 Dyrektywy dotyczące urządzeń ATM/ANS

W przypadku wydania dyrektywy dotyczącej urządzeń ATM/ANS w celu skorygowania warunku, o którym mowa w pkt ATM/ANS.EQMT.AR.A.030 lit. b), o ile w związku z koniecznością pilnego podjęcia działań Agencja nie postanowi inaczej, posiadacz certyfikatu urządzenia ATM/ANS:

a)
zaproponować odpowiednie działania naprawcze i przedstawić szczegóły swoich propozycji do zatwierdzenia przez Agencję;
b)
po ich zatwierdzeniu przez Agencję udostępnić odpowiednie dane opisowe i instrukcje wykonania wszystkim znanym użytkownikom urządzeń ATM/ANS i odpowiednim właściwym organom oraz, w stosownych przypadkach i na ich żądanie, dowolnym innym osobom, od których wymaga się przestrzegania danej dyrektywy dotyczącej urządzeń ATM/ANS.

ATM/ANS.EQMT.CERT.070 Przeglądy dokonywane przez Agencję

Na żądanie Agencji każda organizacja dysponująca certyfikatem wydanym przez Agencję zgodnie z niniejszym załącznikiem:

a)
przyznaje Agencji dostęp do wszelkich obiektów, urządzeń, dokumentów, zapisów, danych, procesów, procedur lub wszelkich innych materiałów oraz zezwala Agencji na zapoznawanie się z wszelkimi zgłoszeniami, dokonywanie wszelkich przeglądów oraz przeprowadzanie wszelkich prób lub uczestniczenie we wszelkich próbach, jakie są niezbędne do weryfikacji zgodności organizacji z mającymi zastosowanie wymogami niniejszego załącznika;
b)
jeżeli osoba fizyczna lub prawna zatrudnia partnerów, dostawców lub podwykonawców, dokonuje z nimi ustaleń służących zapewnieniu Agencji dostępu do wymienionych powyżej elementów i możliwości przeprowadzenia badania zgodnie z lit. a).

ZAŁĄCZNIK  III

DEKLARACJA ZGODNOŚCI PROJEKTOWEJ URZĄDZEŃ ATM/ANS

(część ATM/ANS.EQMT.DEC)

ATM/ANS.EQMT.DEC.001 Zakres

W niniejszym załączniku ustanowiono procedury dotyczące deklarowania zgodności projektowej urządzeń ATM/ANS oraz prawa i obowiązki organizacji zajmujących się projektowaniem lub produkcją urządzeń ATM/ANS, które są uprawnione do wydawania deklaracji.

ATM/ANS.EQMT.DEC.005 Kwalifikowalność i wykazanie zgodności

Organizacja zajmująca się projektowaniem urządzeń ATM/ANS wykazuje swoją zdolność do deklarowania zgodności projektu określonych urządzeń ATM/ANS poprzez dysponowanie zatwierdzeniem organizacji wydanym przez Agencję zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (UE) 2023/1769, zgodnie z warunkami określonymi w zatwierdzeniu organizacji.

ATM/ANS.EQMT.DEC.010 Deklaracja zgodności projektowej urządzeń ATM/ANS

Zatwierdzona organizacja przedkłada Agencji opatrzoną datą i podpisaną deklarację zgodności projektu określonego urządzenia ATM/ANS. Deklaracja ta zawiera co najmniej następujące informacje:

a)
opis projektu obejmujący wszystkie konfiguracje;
b)
w stosownych przypadkach znamionowe osiągi urządzenia podane albo bezpośrednio, albo jako odniesienia do innych uzupełniających dokumentów;
c)
oświadczenie o zgodności potwierdzające, że urządzenia spełniają obowiązujące specyfikacje, a także - w stosownych przypadkach - wykaz specyfikacji i warunków specjalnych przewidzianych w deklaracji;
d)
odniesienie do istotnych dowodów potwierdzających, uwzględniając sprawozdania z prób;
e)
odniesienie do odpowiednich instrukcji użytkowania, instrukcji konfiguracyjnych oraz instrukcji obsługi technicznej;
f)
poziomy zgodności, jeżeli w specyfikacjach deklaracji dopuszcza się możliwość występowania różnych poziomów zgodności;
g)
w stosownych przypadkach wykaz odchyleń.

ATM/ANS.EQMT.DEC.015 Sposoby spełnienia wymagań

a)
Agencja opracowuje akceptowalne sposoby spełnienia wymagań ("AMC"), które mogą być wykorzystywane w celu zapewnienia zgodności z rozporządzeniem (UE) 2018/1139 oraz aktami delegowanymi i wykonawczymi przyjętymi na jego podstawie.
b)
W celu zapewnienia zgodności z niniejszym rozporządzeniem można stosować alternatywne sposoby spełnienia wymagań.

ATM/ANS.EQMT.DEC.020 Zmiany w deklaracji zgodności projektowej urządzeń ATM/ANS

a)
Zatwierdzona organizacja zajmująca się projektowaniem urządzeń ATM/ANS może wprowadzać zmiany w projekcie, o ile wchodzą one w zakres jej uprawnień. W takim przypadku zmienione urządzenia zachowują pierwotne numery części.
b)
Każda zmiana w projekcie, która wchodzi w zakres uprawnień przysługujących zatwierdzonej organizacji i która jest na tyle znacząca, że wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wyczerpującego badania zgodnie z pkt ATM/ANS.EQMT. AR.B.020 w celu potwierdzenia jej zgodności, wymaga opatrzenia urządzenia nowym oznaczeniem modelu.

ATM/ANS.EQMT.DEC.025 Prowadzenie i przechowywanie dokumentacji

Niezależnie od wymogów w zakresie prowadzenia i przechowywania dokumentacji odpowiednich dla systemu zarządzania lub powiązanych z tym systemem, Agencji należy udostępnić wszelkie istotne informacje projektowe, rysunki i sprawozdania z prób, uwzględniając dokumentację dotyczącą przeglądów urządzeń poddanych próbom, i przechowywać je na potrzeby przekazywania informacji niezbędnych do zapewnienia ciągłej adekwatności urządzeń ATM/ANS.

ATM/ANS.EQMT.DEC.030 Instrukcje

Organizacja zajmująca się projektowaniem urządzeń ATM/ANS, która sporządziła deklarację, opracowuje, przechowuje i aktualizuje egzemplarze wzorcowe wszystkich instrukcji wskazanych w deklaracji oraz, na żądanie, udostępnia Agencji ich kopie.

ATM/ANS.EQMT.DEC.035 Instrukcje konserwacji

a)
Organizacja projektowa, która sporządziła deklarację, dostarcza co najmniej jeden zestaw kompletnych instrukcji konserwacji zawierających dane opisowe i instrukcje wykonania opracowane zgodnie ze specyfikacjami mającymi zastosowanie do urządzenia ATM/ANS objętego tą deklaracją wszystkim użytkownikom i udostępnia je na żądanie każdej innej osoby, od której wymaga się przestrzegania jakichkolwiek warunków przewidzianych w tych instrukcjach.
b)
Informacje o zmianach wprowadzanych w instrukcjach konserwacji przekazuje się wszystkim znanym użytkownikom tych instrukcji oraz udostępnia się je na żądanie każdej innej osoby, od której wymaga się przestrzegania którejkolwiek z tych instrukcji. Agencji należy przedłożyć - na jej żądanie - program przedstawiający sposób, w jaki wszystkim znanym użytkownikom przekazuje się informacje o zmianach wprowadzanych w instrukcjach konserwacji.

ATM/ANS.EQMT.DEC.040 Dyrektywy dotyczące urządzeń ATM/ANS

W przypadku wydania dyrektywy dotyczącej urządzeń ATM/ANS w celu skorygowania warunku, o którym mowa w pkt ATM/ANS.EQMT.AR.A.030 lit. b), o ile w związku z koniecznością pilnego podjęcia działań Agencja nie postanowi inaczej, deklarujący zgodność projektową urządzenia ATM/ANS:

a)
zaproponować odpowiednie działania naprawcze i przedstawić szczegóły swoich propozycji do zatwierdzenia przez Agencję;
b)
po ich zatwierdzeniu przez Agencję udostępnić odpowiednie dane opisowe i instrukcje wykonania wszystkim znanym użytkownikom urządzeń i odpowiednim właściwym organom oraz, w stosownych przypadkach i na ich żądanie, dowolnym innym osobom, od których wymaga się przestrzegania danej dyrektywy dotyczącej urządzeń ATM/ANS.

ATM/ANS.EQMT.DEC.045 Przeglądy dokonywane przez Agencję

Na żądanie Agencji każda organizacja upoważniona do wydania deklaracji zgodnie z niniejszym rozporządzeniem:

a)
przyznaje Agencji dostęp do wszelkich obiektów, urządzeń, dokumentów, zapisów, danych, procesów, procedur lub wszelkich innych materiałów oraz zezwala Agencji na zapoznawanie się z wszelkimi zgłoszeniami, dokonywanie wszelkich przeglądów oraz przeprowadzanie wszelkich prób lub uczestniczenie we wszelkich próbach, jakie są niezbędne do weryfikacji zgodności i ciągłej zgodności organizacji z mającymi zastosowanie wymogami niniejszego załącznika;
b)
jeżeli osoba fizyczna lub prawna korzysta z usług partnerów, dostawców lub podwykonawców, dokonuje z nimi ustaleń służących zapewnieniu Agencji dostępu do wymienionych powyżej elementów i możliwości przeprowadzenia badania zgodnie z lit. a).
1 Dz.U. L 212 z 22.8.2018, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/373 z dnia 1 marca 2017 r. ustanawiające wspólne wymogi dotyczące instytucji zapewniających zarządzanie ruchem lotniczym/służby żeglugi powietrznej i inne funkcje sieciowe zarządzania ruchem lotniczym oraz nadzoru nad nimi, uchylające rozporządzenie (WE) nr 482/2008, rozporządzenia wykonawcze (UE) nr 1034/2011, (UE) nr 1035/2011 i (UE) 2016/1377 oraz zmieniające rozporządzenie (UE) nr 677/2011 (Dz.U. L 62 z 8.3.2017, s. 1).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiające Unijny program kosmiczny i Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 912/2010, (UE) nr 1285/2013 i (UE) nr 377/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE (Dz.U. L 170 z 12.5.2021, s. 69).
4 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/1769 z dnia 12 września 2023 r. ustanawiające wymagania techniczne i procedury administracyjne dotyczące zatwierdzania organizacji zajmujące się projektowaniem lub produkcją systemów i części składowych wykorzystywanych do zarządzania ruchem lotniczym/służb żeglugi powietrznej oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2023/203 (Zob. s. 19 niniejszego Dziennika Urzędowego).
5 Rozporządzenie Komisji (UE) nr 748/2012 z dnia 3 sierpnia 2012 r. ustanawiające przepisy wykonawcze dotyczące certyfikacji statków powietrznych i związanych z nimi wyrobów, części i akcesoriów w zakresie zdatności do lotu i ochrony środowiska oraz dotyczące certyfikacji organizacji projektujących i produkujących (Dz.U. L 224 z 21.8.2012, s. 1).
6 Rozporządzenie (WE) nr 552/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 marca 2004 r. w sprawie interoperacyjności Europejskiej Sieci Zarządzania Ruchem Lotniczym (Dz.U. L 96 z 31.3.2004, s. 26).

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.228.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie delegowane 2023/1768 ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące certyfikacji i deklaracji systemów i części składowych wykorzystywanych do zapewniania zarządzania ruchem lotniczym/służb żeglugi powietrznej
Data aktu: 14/07/2023
Data ogłoszenia: 15/09/2023
Data wejścia w życie: 05/10/2023