KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1831/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 września 2003 r. w sprawie dodatków stosowanych w żywieniu zwierząt 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 2,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (WE) nr 1831/2003 przewidziano udzielanie zezwoleń na stosowanie dodatków w żywieniu zwierząt oraz określono sposób uzasadniania i procedury udzielania oraz odnawiania takich zezwoleń.
(2) Zezwolono na stosowanie przez okres 10 lat preparatu chlorku amonu jako dodatku paszowego: dla jagniąt rzeźnych rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 832/2012 2 , a dla przeżuwaczy innych niż jagnięta rzeźne, kotów i psów - rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2016/1007 3 .
(3) Zgodnie z art. 14 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 złożono wniosek o odnowienie zezwolenia na stosowanie preparatu chlorku amonu u wszystkich przeżuwaczy, kotów i psów. Zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 złożono inny wniosek o nowe zastosowanie tego preparatu u loch. We wnioskach tych zwrócono się o sklasyfikowanie tego dodatku w kategorii "dodatki zootechniczne" i w grupie funkcjonalnej "inne dodatki zootechniczne" oraz dołączono do nich dane szczegółowe i dokumenty wymagane odpowiednio na mocy art. 7 ust. 3 i art. 14 ust. 2 tego rozporządzenia.
(4) W opinii z dnia 22 listopada 2022 r. 4 Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ("Urząd") stwierdził, że w obecnie dozwolonych warunkach stosowania preparat chlorku amonu jest nadal bezpieczny dla jagniąt rzeźnych, przeżuwaczy innych niż jagnięta rzeźne, kotów i psów, a także dla konsumentów i środowiska. Urząd stwierdził również, że preparat ten jest bezpieczny i skuteczny do celów obniżania pH moczu u loch przy poziomie włączenia wynoszącym 5 000 mg/kg materiałów paszowych od 9. do 11. tygodnia ciąży i od 15. tygodnia ciąży do 1. tygodnia laktacji oraz że jest bezpieczny dla konsumentów i środowiska w przypadku stosowania go jako dodatku paszowego u loch. Urząd stwierdził ponadto, że preparat należy uznać za substancję mogącą działać uczulająco na drogi oddechowe, ale nie za substancję działającą uczulająco bądź drażniąco na skórę. Urząd nie był w stanie stwierdzić, czy preparat może działać drażniąco na oczy. Zdaniem Urzędu nie ma potrzeby wprowadzania szczególnych wymogów dotyczących monitorowania po wprowadzeniu do obrotu.
(5) Zgodnie z art. 5 ust. 4 lit. a) i c) rozporządzenia Komisji (WE) nr 378/2005 5 laboratorium referencyjne ustanowione rozporządzeniem (WE) nr 1831/2003 uznało, że wnioski i zalecenia sformułowane w poprzedniej ocenie dotyczącej metod stosowanych do kontroli preparatu chlorku amonu w paszy są aktualne i mają zastosowanie do obecnych wniosków.
(6) Ocena preparatu chlorku amonu dowodzi, że warunki udzielenia zezwolenia przewidziane w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1831/2003 są spełnione. W związku z tym należy odnowić zezwolenie na stosowanie tego dodatku u wszystkich przeżuwaczy, kotów i psów oraz zezwolić na stosowanie tego dodatku u loch. Komisja uważa ponadto, że należy zastosować odpowiednie środki ochronne, aby zapobiec szkodliwym skutkom dla zdrowia użytkowników dodatku.
(7) W związku z odnowieniem zezwolenia na stosowanie preparatu chlorku amonu jako dodatku paszowego dla wszystkich przeżuwaczy, kotów i psów należy uchylić rozporządzenia wykonawcze (UE) nr 832/2012 i (UE) 2016/1007.
(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 7 września 2023 r.