RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) nr 267/2012 z dnia 23 marca 2012 r. w sprawie środków ograniczających wobec Iranu i uchylające rozporządzenie (UE) nr 961/2010 1 , w szczególności jego art. 46 ust. 2,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 26 lipca 2010 r. Rada przyjęła decyzję 2010/413/WPZiB 2 w sprawie środków ograniczających wobec Iranu.
(2) W dniu 23 marca 2012 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) nr 267/2012 w sprawie środków ograniczających wobec Iranu.
(3) W dniu 14 lipca 2015 r. Chiny, Francja, Niemcy, Federacja Rosyjska, Zjednoczone Królestwo i Stany Zjednoczone, przy wsparciu Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwanego dalej "Wysokim Przedstawicielem"), osiągnęły porozumienie z Iranem w sprawie długoterminowego kompleksowego rozwiązania irańskiej kwestii jądrowej. Pełne wdrożenie wspólnego kompleksowego planu działania ("JCPOA") miało zapewnić wyłącznie pokojowy charakter irańskiego programu jądrowego oraz przewidywało całościowe zniesienie wszystkich sankcji związanych z kwestiami jądrowymi.
(4) W dniu 20 lipca 2015 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (RB ONZ) przyjęła rezolucję nr 2231 (2015) zatwierdzającą JCPOA, wzywającą do jego pełnego wdrożenia zgodnie z harmonogramem ustalonym w JCPOA i określającą działania przeprowadzane zgodnie z JCPOA.
(5) W dniu 20 lipca 2015 r. Rada z zadowoleniem przyjęła i zatwierdziła JCPOA oraz zobowiązała się do przestrzegania jego warunków i ustalonego planu wdrożenia. Rada poparła również w pełni rezolucję RB ONZ nr 2231 (2015).
(6) Zobowiązanie do zniesienia wszystkich unijnych środków ograniczających związanych z kwestiami jądrowymi zgodnie z JCPOA pozostaje bez uszczerbku dla mechanizmu rozstrzygania sporów określonego w JCPOA oraz dla ponownego wprowadzenia unijnych środków ograniczających w przypadku istotnego niewykonania przez Iran jego zobowiązań w ramach JCPOA.
(7) W dniu 14 stycznia 2020 r. Wysoki Przedstawiciel jako koordynator wspólnej komisji JCPOA otrzymał pismo od ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Zjednoczonego Królestwa, w którym zwrócili się oni o to, by wspólna komisja rozwiązała - przy wykorzystaniu mechanizmu rozstrzygania sporów - kwestię dotyczącą wykonania przez Iran jego zobowiązań w ramach JCPOA, zgodnie z pkt 36 JCPOA.
(8) W dniu 14 września 2023 r. Wysoki Przedstawiciel jako koordynator wspólnej komisji JCPOA otrzymał pismo ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Zjednoczonego Królestwa dotyczące wdrażania JCPOA. Ministrowie ci stwierdzili, że od 2019 r. Iran nie wywiązuje się z zobowiązań w ramach JCPOA oraz że kwestia ta nie została rozwiązana poprzez mechanizm rozstrzygania sporów JCPOA. Zapowiedzieli, że w przewidzianym w JCPOA "dniu zniesienia pozostałych środków ograniczających" przypadającym na 18 października 2023 r. nie zamierzają podejmować kroków służących zniesieniu dalszych środków ograniczających.
(9) Rada uważa, że Unia ma uzasadnione powody, by po przewidzianym w JCPOA "dniu zniesienia pozostałych środków ograniczających" utrzymać środki ograniczające wobec niektórych osób i podmiotów wymienionych w załącznikach I i II do decyzji 2010/413/WPZiB i załącznikach VIII i IX do rozporządzenia (UE) nr 267/2012. W związku z tym należy przenieść imiona i nazwiska tych osób oraz nazwy tych podmiotów z załącznika I do decyzji 2010/413/WPZiB do załącznika II do tej decyzji oraz z załącznika VIII do rozporządzenia (UE) nr 267/2012 w sprawie środków ograniczających wobec Iranu do załącznika IX do tego rozporządzenia.
(10) Rada uważa też, że Unia ma uzasadnione powody, by po przewidzianym w JCPOA "dniu zniesienia pozostałych środków ograniczających" utrzymać środki ograniczające dotyczące usług w zakresie komunikatów finansowych, sektora transportu, działań wrażliwych z punktu widzenia rozprzestrzeniania materiałów jądrowych oraz usług powiązanych, metali i usług powiązanych, oprogramowania i usług powiązanych oraz uzbrojenia i usług powiązanych.
(11) Rada jest również zdania, że Unia ma uzasadnione powody, by po przewidzianym w JCPOA "dniu zniesienia pozostałych środków ograniczających" nie znosić środków ograniczających, które zostały zawieszone decyzją Rady (WPZiB) 2015/1863 3 w dniu wdrożenia JCPOA.
(12) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 267/2012,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Luksemburgu dnia 16 października 2023 r.