Rozporządzenie wykonawcze 2023/2157 w sprawie zmiany i sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475 w odniesieniu do opisu struktury kodów budżetowych oraz rodzaju i formatu informacji, które mają być przekazywane na potrzeby monitorowania i oceny planów strategicznych WPR

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/2157
z dnia 17 października 2023 r.
w sprawie zmiany i sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475 w odniesieniu do opisu struktury kodów budżetowych oraz rodzaju i formatu informacji, które mają być przekazywane na potrzeby monitorowania i oceny planów strategicznych WPR

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013 1 , w szczególności jego art. 133 i art. 134 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W pkt 2 lit. a) ppkt (iv) załącznika IV do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/1475 2  liczba cyfr przypisanych do kodu budżetu okazała się niewystarczająca, aby zaspokoić potrzeby państw członkowskich w zakresie liczby kwot jednostkowych dotyczących interwencji w ramach WPR. W związku z tym, aby zapewnić jasność i spójność, w opisie kodu budżetu, który ma zostać zgłoszony, należy usunąć odniesienie do liczby cyfr, a pkt 2 lit. a) ppkt (iv) tego załącznika powinien zostać odpowiednio zmieniony.

(2) W pkt 7 załącznika V do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475 przewidziano roczne sprawozdanie zawierające informacje rynkowe dotyczące innych sektorów, o których mowa w art. 42 lit. f) rozporządzenia (UE) 2021/2115. Aby umożliwić ocenę wskaźnika zorganizowania w sektorze owoców i warzyw, w sektorze chmielu oraz w sektorze oliwy z oliwek i oliwek stołowych, co umożliwi lepszą ocenę zakresu wspólnej polityki rolnej, należy gromadzić dane dotyczące całkowitej powierzchni produkcji owoców i warzyw, chmielu i oliwy z oliwek oraz produkcji oliwek stołowych od producentów zorganizowanych w ramach organizacji producentów, międzynarodowych organizacji producentów, zrzeszeń organizacji producentów i międzynarodowych zrzeszeń organizacji producentów. W celu zapewnienia gromadzenia tych danych należy zmienić "formularz A.7" w pkt 7 tego załącznika.

(3) Aby zapewnić gromadzenie danych na temat budżetu transgranicznych/transnarodowych grup operacyjnych oraz całkowitego budżetu grup operacyjnych innych niż grupy wspierane przez EFRROW, państwa członkowskie powinny dostarczyć dodatkowe dane dotyczące dodatkowego finansowania innego niż krajowe lub wkładów prywatnych. Należy zatem zmienić pkt 1 lit. n) ppkt (iv) oraz pkt 1 lit. p) załącznika VI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475.

(4) Art. 2 lit. d) rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475 zobowiązuje państwa członkowskie do przeprowadzenia, w ramach ewaluacji planów strategicznych WPR oraz w stosownych przypadkach, oceny konkretnych interwencji lub tematów planów strategicznych WPR. Punkt 4 lit. b) załącznika II do tego rozporządzenia wykonawczego zawiera błędne odniesienie do art. 2 lit. e) tego rozporządzenia wykonawczego, zamiast odniesienia do lit. d) tego artykułu. W celu zapewnienia jasności i spójności należy odpowiednio sprostować pkt 4 lit. b) tego załącznika.

(5) Należy skorygować kilka błędów w przepisach dotyczących nazw zmiennych określonych w załącznikach II, IV i VI do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475.

(6) Należy zatem odpowiednio zmienić i sprostować rozporządzenie wykonawcze (UE) 2022/1475.

(7) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Wspólnej Polityki Rolnej,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Przepisy zmieniające

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2022/1475 wprowadza się następujące zmiany:

1)
pkt 2 lit. a) ppkt (iv) załącznika IV otrzymuje brzmienie:

"(iv) M040: kod budżetu

W tym polu podaje się kod budżetu, który obejmuje nomenklaturę budżetową, rodzaj interwencji, sektor i podsektor, wskaźnik produktu, interwencję, kwotę jednostkową, zmniejszenie płatności lub stawki wkładu oraz rok kalendarzowy;";

2)
pkt 7 załącznika V otrzymuje brzmienie:

"7. Formularz A.7.

Formularz ten dotyczy sektora owoców i warzyw, sektora chmielu, sektora oliwy z oliwek i oliwek stołowych oraz pozostałych sektorów, o których mowa w art. 42 lit. a) i d)-f) rozporządzenia (UE) 2021/2115, w odniesieniu do których państwo członkowskie corocznie przekazuje następujące informacje rynkowe dotyczące poprzedniego roku kalendarzowego:

a) całkowity obszar (w hektarach) produkcji owoców i warzyw (z wyłączeniem grzybów) przypadający na OP, ZOP, MOP, MZOP;

b) całkowity obszar (w hektarach) produkcji chmielu przypadający na OP, ZOP, MOP, MZOP;

c) całkowity obszar (w hektarach) produkcji oliwy z oliwek i oliwek stołowych przypadający na OP, ZOP, MOP, MZOP;

d) w przypadku innych sektorów:

– w przypadku sektorów upraw, o których mowa w art. 1 ust. 2 lit. a)-e), h), k) i m) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, oraz sektorów obejmujących produkty wymienione w załączniku VI do rozporządzenia (UE) 2021/2115 - całkowity obszar (w hektarach) przypadający na lub wielkość (w tonach) wyprodukowana przez OP, ZOP, MOP i MZOP,

– w przypadku sektorów produkcji zwierzęcej, o których mowa w art. 1 ust. 2 lit. o)-t) i w) rozporządzenia (UE) nr 1308/2013, oraz sektorów obejmujących produkty wymienione w załączniku VI do rozporządzenia (UE) 2021/2115 - całkowita liczba zwierząt lub wielkość (w tonach) wyprodukowana przez OP, ZOP, MOP i MZOP.";

3)
w pkt 1 załącznika VI wprowadza się następujące zmiany:
a)
lit. n) ppkt (iv) otrzymuje brzmienie:

"(iv) budżet na państwa członkowskie/regiony, które stanowią część projektu, w wydatkach publicznych, sumujący wszystkie wkłady (EFRROW, współfinansowanie krajowe, dodatkowe finansowanie krajowe i w stosownych przypadkach inne finansowanie);";

b)
lit. p) otrzymuje brzmienie:

"p) budżet całkowity: całkowity wkład projektu (EFRROW, współfinansowanie krajowe, dodatkowe finansowanie krajowe i w stosownych przypadkach inne finansowanie);".

Artykuł  2

Przepisy sprostowujące

W rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2022/1475 wprowadza się następujące sprostowania:

1)
pkt 4 lit. b) załącznika II otrzymuje brzmienie otrzymuje brzmienie:

"b) w stosownych przypadkach ewaluacji dotyczących konkretnych tematów, o których mowa w art. 2 lit. d);";

2)
w załączniku IV wprowadza się następujące sprostowania:
a)
pkt 2 lit. b) ppkt (i) nagłówek "M050: całkowita wypłacona kwota (środki UE)" otrzymuje brzmienie:

"M050: całkowita kwota środków UE";

b)
(nie dotyczy wersji polskiej);
3)
pkt 1 lit. i) załącznika VI otrzymuje brzmienie:

"i) stan projektu: w toku, zakończony, anulowany;".

Artykuł  3

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 17 października 2023 r.

1 Dz.U. L 435 z 6.12.2021, s. 1.
2 Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1475 z dnia 6 września 2022 r. ustanawiające szczegółowe zasady wdrażania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 w odniesieniu do ewaluacji planów strategicznych WPR oraz dostarczania informacji na potrzeby monitorowania i ewaluacji (Dz.U. L 232 z 7.9.2022, s. 8).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2157

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie wykonawcze 2023/2157 w sprawie zmiany i sprostowania rozporządzenia wykonawczego (UE) 2022/1475 w odniesieniu do opisu struktury kodów budżetowych oraz rodzaju i formatu informacji, które mają być przekazywane na potrzeby monitorowania i oceny planów strategicznych WPR
Data aktu: 17/10/2023
Data ogłoszenia: 18/10/2023
Data wejścia w życie: 25/10/2023